salau la gume pentru incepatori

Silviu

Somn
De la bugetul de 5-600lei o sa ajungi la o recomandare de 1000-1200lei...
Tipica pescarilor de pe aici.
Eu nu iti recomand nimic. Doar iti spun ca gasesti lanseta Noua in banii astia, cu garantie..care este utila cateodata.
Dragon, daiwa, shimano, rapture, sportex, colmic, rapala, sakura...ai de unde alege.
Nu pescuiesc pe Mures asa ca nu stiu conditiile. Te poti orienta dupa recomandarile colegilor care pescuiesc pe acolo in ce plaja de gramaje lucrezi.
Apoi, orice ai alege, pescuieste cu ea cel putin un sezon. Cand te inveti cu lanseta e mai bine decat cand simti ca da guma din coada.
O spui de parca ar fi ceva raugandescccc
E bine sa aiba omul recomandari si la 300 de lei si la 1000 de lei. Banuieac cand spui ca ai un buget de 500 ai o marja de eroare si poate gasesti ceva fain la 600 650. Poate ai o recomandare de o lanseta de 1000 dar o gasesti sh la 600.

CataM

Biban
Dragon, daiwa, shimano, rapture, sportex, colmic, rapala, sakura...ai de unde alege.
Pai asta e problema mea, ce sa aleg? Daca era cum zicea Okama , inchideam topicul dupa postul #2.

Merci de contributie, oricum. Si stiu si raspunsul pe mai departe: "numai TU vei putea decide ce-ti place si ce nu". Da, adevarat, nimic nu poate compensa experienta. Totusi tre' sa incep si eu de undeva. Mai bine inchid ochii si trag biletul.

AlexH

Moderator
Membru personal
Ce as face eu in locul tau:
L-as suna pe ily, m-as intalni cu el sa ini arate ce lansete are si se potrivesc cu cerintele mele, in bugetul alocat iar daca nu e nici una as cumpara-o pe aia de la Savage Gear.

Wurger merci de input. Ai mare dreptate cu pipaitul lansetelor, insa si mai mare cu intalnitul fata-catre-fata. Nu stiu daca voi fi in tara in perioada targului, in plus ma cam mananca in palma...... Cat despre avati, gume (salau) si voblere plutitoare (avat) sunt in capul listei de cumparaturi.

Crapmaniacul

dupa cum ma stiu, asta poate insemna niciodata roflmaooo

Ovi_Spring suna tare rau ce zici tu acolo. Imi cade entuziasmul in cizme (imi propusesem sa ies pela "apa calda" dupa ce-mi iau lanseta - asa, pe saptamina viitoare).
Pentru Cincis nu am barca, merge abordata problema si de pe mal?
Apa calda e braconata zi si noapte. Pe concis poti pescui de pe mal. Primavara eu incerc pe la casa albă iar toamna ma mult pe malul celălalt. Parchezi la baza nautica si de acolo e cărare prin pădure.

CataM

Biban
Apa calda e braconata zi si noapte.
Si organili competente? Iau procent?
Ovi_Spring opreste-te, frate! Sau chiar vrei sa-mi dau "reset", sa uit ca si ce am scris pe-aici, si sa-mi vad de (alte) treburi, ca si pina acum. Cred ca asta e tactica: nu mai vreti pescari noi prin judet roflmaooo

P.S. Daca nu te deranjez, ti-as da un PM

Luigi

Salau
CataM
Salut. Ma bag si io cu o "intzelepciune" de-a mea: prima ta lanseta de spinning nu va fi cu siguranta si ultima. Iar cit peste este sau nu pe Mures unde pescuiesti, sau cum este curentul apei sau alte chestii, toate sunt secundare. Esentialul este sa iesi cit mai des. Baietzii ti-au dat citeva idei de lansete chiar ok, ia una dintre ele si du-te sa o pipãi...pe apã. Ca incepator vei da gherla dupa gherla, dar doar asa iti vei face mâna. Probabil ca ai talent innascut si nu vei da atitea gherle ca si mine, dar o recomandare tot mai am: daca ai pe cineva cu experienta, ia-te dupa el, iti reduce enorm perioada de rodaj. De unul singur e mult mai greu.
Ia-ti o joarda si pã Mures cu ea!
jos palaria

Si organili competente? Iau procent?
Ovi_Spring opreste-te, frate! Sau chiar vrei sa-mi dau "reset", sa uit ca si ce am scris pe-aici, si sa-mi vad de (alte) treburi, ca si pina acum. Cred ca asta e tactica: nu mai vreti pescari noi prin judet roflmaooo

P.S. Daca nu te deranjez, ti-as da un PM
Cataline eu pescuiesc acum pe alte meleaguri. Poti sa imi dai mp. De pescuit pe mures la salau cu Costi poti vorbi.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Merci iar gabyspin.
Una din probleme asta e: ca nu stiu cum ar trebui sa abordez Muresul dpdv salau (nici dpdv alti pesti, de altfel). Eu in curent dadeam inainte, cum am descris mai sus. Abordarea ta parca deschide alte orizonturi.
Deci nestiind eu prea bine care-i jobu', nu prea am idee nici ce scule imi trebuie pentru el.
In primul rând fa-ti temele cu privire la specia vizata ( șalău , avat, somn și ce-o mai fi ) ca și comportament și mod de viața . Exista aici niște topicuri făcute special pentru începători și culmea , tocmai ei le ocolesc. Vrei sa prinzi șalău ? Tre sa știi ce musca, când musca, unde musca și de ce musca , punct! Nu sti astea , poți sa-ti iei joardă și de 1000 de euro ca nu prinzi nimic.
Intra aici :
https://spinningclub.ro/forums/rapitorii-din-romania-biologie-si-mod-de-viata.54/
Intra și la “colțul începătorului “ pe la “tehnici de animare” și altele.
Intra la “rezultatele partidelor” și la “ultima achizitie” sa vezi năluci și culori .
După aceea vorbim de bete. Experiența se face intr-adevăr pe apa dar, când ajungi pe apa tre sa știi unde , ce , cum și când sa încerci ca sa ai măcar o mică șansa sa prinzi ceva .

Wurger

Somn
Cand am intrat aici pe forum prima data, situatia mea era dramatica.
Nu ca nu stiam. Stiam gresit. De la loc la tehnica si scule, ce facusem de capul meu si ce mai aflasem de la "binevoitori" (cand nu ma dadeau la scârbe direct) s3 contrazicea cu ce era pe apa.
Avantajul a fost ca m.am obisnuit sa nu prind. Eram ca soldatul sovietic. Nu conta cat de dezastru era partida, parca tot mai frumoasa ca cea precedenta era.
Nu se poate sa nu gresesti, sa nu te inseli, si sa nu ai indoieli, dar NU E O TRAGEDIE. Nu o sa te impiedice nimeni sa continui. Trebuie doar un pic de autoironie.
Hai sa.ti mai zic ceva. Foarte multi pescari de succes freaca 2-3 locuri de le stiu pe dinafara asa ca prind. Pescari buni (talentati, cu reflexe si viclenie) cu adevarat, care sa confirme in orice imprejurare am vazut personal vreo 3 si or mai fi 10 oe care i.am vazut doar in poze.
Deci nu esti asa departe. Antrenamentul ala la alte stiluri sau cu alte scule conteaza. Sculele se schimba, apele raman aceleasi.
Si mai e ceva important - Vrei neaparat poze cu pesti prinsi, sau vrei sa te bucuri de relaxare pe malul baltii ? Ca peste tot in viata e cam la fel. Daca vrei tare de tot sa te iubeasca o gagica si te dai in cap si.n cur sa o impresionezi, tocmai atunci se va duce dupa unu care o trateaza cu raceala sau cel mult ii zambeste superior.

CataM

Biban
Apreciez, King-ule!

Insa, pe cuvant, am cetit, pina acum de pe la coltul incepatorului (totul despre gume, tehnici de lansare..., tehnici de animare a nalucilor, cum abordam un lac necunoscut). La modul de viata al rapitorilor inca n-am ajuns. Ce nu-mi dau eu seama e care-i legatura intre modul de viata al rapitorilor/cum abordam un loc nou/tehnici de animare sau lansare si alegerea lansetei. Daca citesc ce musca, cand musca, unde musca si de ce musca voi putea sa-mi aleg lanseta mai usor?

Si daca stiu ca salaii stau pe praguri, sau dupa obstacole submerse si pindesc de acolo, ma ajuta asta la alegerea lansetei? Sau la dibuirea acestor locuri pur ochiometric, pe malul apei (cand noi vorbim despre locuri submerse)? Da, am intrebat chiar cum "citesc" un prag cu ansamblul jig-fir-mulineta-lanseta-mina, adica ce si cum simt. Ca atunci cand o sa ies eu pe apa n-o sa am idee unde-s pragurile, nici copacii inecati. Tot la practica ajungem. Si pentru practica trebuie scule. Care trebuie alese, din multitudinea de oferte puternic marketizate. Deci, pentru mine, astea is chestiuni paralele, care merg impreuna si nu se exclud.

A, si am citit si tot topicul de lanseta de salau recomandari. De acolo am inteles ce caracteristici ii trebuie acestei lansete. Ce nu stiu e cand si la care modele corespunde realitatea (putere, actiune, gramaj) cu ceea ce-i scris pe blank. N-as vrea sa-mi iau lanseta 10-30gr si sa nu pot arunca jig de 20gr. Si nici n-as vrea sa-mi iau un arac daca intentionez sa-l folosesc, ocazional, si la avat. In ideea asta am si facut o introducere mai detaliata inainte de a cere pareri.

Na, a trecut ceva timp din 2016-2017, cand se posta intens pe lanseta de salau recomandari, probabil nu mai aveti atata rabdare cu incepatorii (care numai vin si cer).

Wurger

Somn
No, stai linistit, ca baietii care se plang ca greutatile inscrise nu sunt reale, biciuie lansetele de aproape sa le rupa. Eu am aruncat naluci foarte grele cu echipament slab, ..... cu grija.

• Like
Reactions: adi

keymaker

Oblete
Bravo wurger dar si ceilalti au dat cele mai bune sfaturi.
eram(incepator) pe mal cu altul ce venise cu mine si ma intreaba :"ce naiba dai cu guma le deal?"(cand toti dadeau in aval) si-i raspund:"lasa-ma sa invat de la mine sa vad unde se ajunge de aici".am pus o bila mai mica,si mai mica chiar usoara pentru dunare dar stiam ca acolo e o groapa care nu putea fi speculata din cauza terenului de pe mal ci doar din barca.am prins salau.satisfactie?fara doar si poate dar pentru faptul ca m-am opus gloatei am zambit in coltul gurii.
sa spunem ca te apuci de tenis de camp.iti iei o racheta sa dai cu ea in minge?DA dupa ce prinzi experienta iti iei alta mai buna?Da.vrei sa castigi un concurs?iei alta de top.acum trebuie sa te duci la pescuit sa prinzi experienta .nu rata primavara ca sunt apele mai mari si o sa vezi ce putere e nevoie.

Citeste despre scule si pesti, si apoi mergi la pescuit...eu am facut invers.
Cum pot sa ma bucur de pescuit daca intai merg la cursuri?
Poftim lansetele stau in debara si eu pe forum...nu imi place.
In alta ordine de idei, sunt destule informatiile care le poti asimila pe balta, sunt spinningari pe care ii poti intalni pe malul apei, de la care mai furi una alta.

rine

Salau
După atâtea...eu renuntam
Și,mi luam de banii aia o bicicletă roflmaooo
D'aia de se reglează și șaua...și ghidonul..
Și nici nu trebuia scuturată....
Și o customizam pe tipicul meu.
Fără supărare dar cum va vin chestii le astea:
"Începător la spinning va rog sfaturi pentru pescuit șalău"
Păi cum?
direct la centura neagra ?
nnnoroc

Pif.

Biban
rine m ai facut sa zâmbescroflmaooo ai mintea odihnita nnnoroc
CataM ia ti o lanseta de la Dragon X treme
..ceva cu putere de aruncare 10 ..si cat o fi 35, iar ca lungime peste 2 .10 ..merge si la si la

Aurel

Stiuca
Asa cum au zis si antevorbitorii mei, eu atât îți spun ia un bat si iesi pe apa! La început încerci, dai, iti faci o parere, iar si iar încerci. Vei schimba batul, stilul, nalucile etc, dar asa se capata experienta. Pescuitul totusi e pe apa, cât mai mult si acolo iti faci o parere clară de ce si cum ai nevoie. Cred ca e prematur să te iei dupa recomandări asa "la rece", deoarece fiecare are propriile percepții și gusturi, iar Muresul e mare și-n luni si-n lat. Ce ti-a recomandat Alex H e foarte bun si asa cum am mai spus, undiță care să prindă singura nu s-a inventat si chiar daca ar fi, atunci ce farmec ar mai avea pescuitul! In concluzie cat mai mult timp alocat pasiunii si toate vor veni! Fir întins si multe capturi! Si era sa uit, e o vorba la comercianti: "cat dai, atat face." Asa ca......decizia iti apartine!

Ultima editare:

Tedi

Stiuca
Cata M
orice iti iei numai ferește-te de Rapture. Sunt niste trompete chinezesti, ce pușca si crapă de nu se văd si toata lumea vrea sa le vânda ...

N-am avut niciuna dar am scuturat câteva, si asa am auzit... si nu-s pt mine oricum
:p :p :)))

manns

Stiuca
Acum depinde cum vrei sa incepi, iti cumperi o lanseta ieftina si daca te prinde microbul iti cumperi una de calitate ,sau investesti direct in una mai buna si sari una, doua etape in ceea ce priveste achizitia unei lansete dedicate de jig . Pentru inceput multi iti vor recomanda o lanseta "universala" , astea sunt precum cauciucurile all season .

Sus