• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

salau la gume pentru incepatori

AlexH

Moderator
Membru personal
Tedi si George1985 nu-si au locul ironiile astea aici, daca il puteti ajuta scrieti, daca nu, nu va intepati unul pe altul in topicul omului.
manns, Cata a precizat la inceput ca nu cauta o lanseta dedicata pescuitului cu jiguri la salau, ci una care sa poata fi folosita ok si cu voblere la avat. Stiu ca asa universalitate nu se poate, dar credema ca eu am experimentat chestia asta si "universalitatea" asta tine atat de lanseta cat si de adaptabilitatea pescarului. Cred ca sti bine ca o japoneza i s-a potrivi, ca aia nu sughite daca o pescuiesti cu voblere dupa avat, doar ele trebuie sa se adapteze putin.

După atâtea...eu renuntam
Și,mi luam de banii aia o bicicletă roflmaooo
D'aia de se reglează și șaua...și ghidonul..
Și nici nu trebuia scuturată....
Și o customizam pe tipicul meu.
Fără supărare dar cum va vin chestii le astea:
"Începător la spinning va rog sfaturi pentru pescuit șalău"
Păi cum?
direct la centura neagra ?
nnnoroc
da, frate, centura neagra direkt, care-i problema? Am prins pina acuma clean, pastrav, stiuca, mreana si scobar la spinning (deci nu-s chiar incepator-incepator) si mai am de trecut in palmares salau, avat si somn. Pe primii doi am de gand sa-i prind deodata, la acelasi lanseu, de-aia intreb de-o lanseta "mai universala". E vreo problema-fara suparare?

........ astea sunt precum cauciucurile all season .
Io de-astea folosesc la ambele masini (a mea si a nevestei) gandescccc

Tedi si George1985 nu-si au locul ironiile astea aici, daca il puteti ajuta scrieti, daca nu, nu va intepati unul pe altul in topicul omului.
manns, Cata a precizat la inceput ca nu cauta o lanseta dedicata pescuitului cu jiguri la salau, ci una care sa poata fi folosita ok si cu voblere la avat. Stiu ca asa universalitate nu se poate, dar credema ca eu am experimentat chestia asta si "universalitatea" asta tine atat de lanseta cat si de adaptabilitatea pescarului. Cred ca sti bine ca o japoneza i s-a potrivi, ca aia nu sughite daca o pescuiesti cu voblere dupa avat, doar ele trebuie sa se adapteze putin.
si, ziceam eu, schimb si textilul cu mono, pentru avat, sa-l mai ajut putin....

da, frate, centura neagra direkt, care-i problema? Am prins pina acuma clean, pastrav, stiuca, mreana si scobar la spinning (deci nu-s chiar incepator-incepator) si mai am de trecut in palmares salau, avat si somn. Pe primii doi am de gand sa-i prind deodata, la acelasi lanseu, de-aia intreb de-o lanseta "mai universala". E vreo problema-fara suparare?
Nu-i frate.nici o supărare,se poate?
Da 'atunci de ce mai întrebi?
Că daca știam că nu ești începător.incepator ceea ce nu a reieșit din prima postare nu mă mai băgăm în seamă.
Încerc s-o dreg ;
Savage gear bushwhacker xlnt2 .
2,43 m 15-40 g.
Buna pe apa curgătoare și la una și la alta.
Și scuze !

AlexH

Moderator
Membru personal
si, ziceam eu, schimb si textilul cu mono, pentru avat, sa-l mai ajut putin....
Eu iti garantez ca nu o sa faci asta pe apa, cand o sa vezi ca incepe avatul sa rapeasca. Hai poate o data, de 2 ori, dar dupa aia o sa lasi textilul. Si nu-i asa rau dupa cum zicea si Wurger, ca s-ar putea sa schimbi pe mono degeaba, la cat de aiurit ii avatul, si apoi o sa vrei sa dai iar dupa salau.
Lasa frana mai moale si ai sa vezi ca merge si textilul la avat. Eu doar cu multifilament pescuiesc, deci se poate.
La asta ma refeream cand ziceam de adaptabilitate.

rine N-ai de ce sa-ti ceri scuze, doar dezbatem aici. Si nici eu nu-s xtra-fast, is mai potrivit pentru reactive.

Cred ca sti bine ca o japoneza i s-a potrivi, ca aia nu sughite daca o pescuiesti cu voblere dupa avat, doar ele trebuie sa se adapteze putin.
mereu am fost fan de japoneze: la masini (pina mi-am luat Volvo bucurostare), la scule foto, la scule audio,.....asa ca piticul lucreaza naughty

In primul și -n primul rind , cu modul de viața al răpitorilor se începe pescuitul la rapitori . Se aplica principiul “ cunoaște-ti adversarul” .
Dacă ii Cunoști comportamentul o sa știi unde -l găsești și unde ar trebui sa-l cauți ( ce fel de loc) in funcție de sezon , perioada din zi , vreme și așa mai departe .
După ce studiezi puțin șalăul , o sa vezi ca nu sta pe curent decât foarte rar sau cu precădere doar in anumite zone bogate in hrana ( sub hidro/termo-centrale sau sub cascade ) in rest îl găsești mai mult acolo unde se sparge sau unde întoarce curentul ( praguri, gropi , obstacole submerse) sau , chiar in băltit uneori . Prin urmare o sa constați ca nu-ti prea trebuie bile de peste 20 de grame ( și alea Numa pe la Piatra lui Filip, și pe sub termocentrala la Mintia deși s-a cam ales praful și de locurile alea. In rest, Ilia , Burjuc, Gurasada, Câmpuri-Surduc, nu cred ca ai unde folosi vile mai mari de 17 grame. Te va interesa însă mai mult sa simți bine ce-i sub apa și , un bat simte cu atât mai bine cu cât are plaja de aruncare și clasa de putere mai mică .
Din păcate pentru tine Muresul pe zona aia e in cea mai mare parte nisip și mal și , cum șalăului ii place nisipul dacă dai in mal și nu știi ca-i mal te prinde sfântul așteaptă și nu vezi coada de șalău.
In bolovani și betoane te interesează mai puțin un bat ultra senzitiv ca genul ăla de teren îți da oricum semnale foarte bune și clare însă, te interesează un bat mai puternic și-un fir mai rezistent la abraziune ( de multe ori msi grosut) ca sa poți trage de peste sa-l scoți repede de acolo.
Din tehnici de lansare și animare înveți sa arunci și sa joci o bila mai grea chiar și cu un bat subdimensionat și astfel cu un bat pana in 21 de grame dai cu bila și de 40 de grame dacă lansezi condus nu biciuit si o joci din mulineta nu din vârful bățului .
Și da , contează și când pescuiești ca dacă ziua îl găsești la baza pragului, între rădăcini sau crengi de pom căzut in apa ori , pe fundul gropii , nosptea îl poți găsi in repezișuri sau alte locuri cu apa de o palma și mai degrabă îl cauți cu vobler ( caz in care o sa vrei mai degrabă sa poți arunca un minnow ușor cu lanseta decât o ghiulea de plumb și asta deja înseamnă sa ai o lanseta cu un vârf mai flexibil nu o ranga chiar dacă e fast) .
Contează și cum musca , ca la un șalău mârâit vrei un vârf mai fin și mai sensibil și , la fel vrei și la un pescuit de avat unde cauți i lanseta rapida sau moderat rapida cu un vârf permisiv.
La un pescuit pe lac la adâncime ( gen Cincis) cauți iarăși ceva foarte senzitiv și cu un vârf mai fin chiar dacă iti trebuie sa dai cu bile mai grele.
Pe de alta parte la somn vrei mai degrabă o lanseta rigida la plaja asta de aruncare și mai puternica pe talon ca sa poți sa-i dai teapa și apoi sa-l și strunești cât de cât .
Dacă pe balta de regula dai la jig in special după șalău cu in bat de categorie Spin-jig ( SJ) pe riu îți pică mai bine și mai universal un Mag-Bass cu care tragi mai bine de somn și arunci mai bine voblere de avat și somn .
Și atunci te întreb, cât pescuiești pe Cincis, cât pe Mures, cât la șalău , cât la somn sau avat , care îți e zona target și câte locuri de șalău ai pe ea și multe altedetalii dintr-astea care schimba semnificativ caracteristicile lansetei pe care sa o cumperi.
Pentru ce ar trebui sa simți când ești pe prag te las sa-ti folosești imaginația și , dacă nu reusesti , te du pe câmp unde vezi doua movile de pământ , lansezi peste ele , și jiguiesti ca și cum ai da după șalău. Îți garantez ca bu-ti ia 10 lanseuri sa înveți ce ar trebui sa simți la urcare și ce la coborâre sau cum e când e drept .

Hai mai oameni buni ca mai glumeste omul!

Acum depinde cum vrei sa incepi, iti cumperi o lanseta ieftina si daca te prinde microbul iti cumperi una de calitate ,sau investesti direct in una mai buna si sari una, doua etape in ceea ce priveste achizitia unei lansete dedicate de jig . Pentru inceput multi iti vor recomanda o lanseta "universala" , astea sunt precum cauciucurile all season .
Asta cu cauciucurile all season a fost buna de tot! :))

Savage gear bushwhacker xlnt2 .
2,43 m 15-40 g.
Buna pe apa curgătoare și la una și la alta.
Și scuze !
Am balanganit lanseta in weekend, ultimul exemplar gasit intr-un magazin in Ghencea.
Din foarte putina experienta, zic:
mi-a placut:
-aspectul
- usurica (pt. 15-40gr): 148gr
- inele
-se simte ferma fara a fi ranga (se apropie de ce caut eu)
nu mi-a placut:
-mufarea greoaie (tre sa ai mainile uscate si 'aderente')
-spigotul ramas dezgolit dupa mufare pe o portiune de 1-2cm (depinde cat de puternic esti)
-foregripul e cativa cm mai mic decat as fi vrut si tin mana pe filet
-greu de echilibrat incat sa obtii un ansamblu cat de cat rezonabil ca greutate
-pica in bot si cu mulineta de 300gr (cu una de 270-280gr se echilibreaza in zona îmbinarii dintre foregrip si blank → merge pescuita cu
priza 4-0, cu doua degete pe foregrip si celelalte pe blank, )
- fara lest in cotor va fi necesara mulineta de minim 350gr pentru priza 3-1 si una mai grea de atat pentru priza 2-2.

Am mai zguduit:
-Major Craft Revolution 862ml 2.59m - 10-30g
-Daiwa Exceller 802HFS 2.43m - 14-42g
-Daiwa Prorex XR Spin 2.40m - 15-50g (as fi luat-o daca puteam tine mana pe mandrina decupata)
-cateva M si ML de la Daiwa (aceeasi 'problema' nu ma impac cu mandrina)
-Savage Gear Finezze Softlure 2.50m - 5-21gr (nu am gasit-o pe cea de 12-35g)
-vreo doua de la Fox Rage, 2.40(cca) medium (prea finute pentru ce-mi trebuie mie deocamdata)

Am ramas cu gândul la:
-bushwhacker daca as putea sa ma obisnuiesc cu mufarea; deocamdata imi sta in gat
-prorex daca m-ar obsinui cu mandrina decupata (in trei locuri, parca)

Incerc o deturnare amaaaazed!

Citind topicul lanseta de salau recomandari am ramas cu ideea ca lansetele pentru jigging la salau s-ar imparti (grosier) in 3 categorii: lansete pentru balti/lacuri de campie, adancimi de 1-3m, lansete L/ML - lansete pentru lacuri adanci si rauri medii/mari, tip M/MH - si lansete pentru pescuit la Dunare, gen MH/H. Astfel mi-am format impresia ca pentru Cincis si Mures as putea folosi aceeasi lanseta, un M/MH. De-aici am plecat.

Tot pe sus-numitul topic am vazut foarte multi useri care intrebau punctiform, despre o anumita lanseta si o anumita apa: e buna lanseta X pentru raul Y? E buna lanseta A pentru lacul B? Banuiesc ca erau (la ora respectiva) useri mai mult sau mai putin experimentati la jigging la salau. Dar nu asta era "the point", ci informatiile despre respectiva lanseta dela utilizatorii ei.

Dupa asa o introducere, si lasand la o parte cata experienta am eu la pescuitul salaului, cat stiu eu despre biologia si comportamentul salaului, cat salau mai exista in zona mea de interes Cincis/Mures, si cu promisiunea ferma aplaud ca-mi iau numita Savage Gear Finessa (merci AlexH) daca nu e sa fie japonezele de mai jos:

- lanseta Daiwa Luvias 2.45m/5-28gr. (exista userul PUPU care o lauda, acum vreo 3 ani, pe numitul topic, dupa pipaitul din magazin).
- lanseta Tailwalk salty shape power rock S80MH, fast, max 21gr, max 16lb (de vanzare dincolo, noua)

Intreb: sunt cele de mai sus potrivite pentru Cincis/Mures (zona Deva)? Ar merge, la compromis, si la avat, cu voblere 7-10gr.? Rog a nu se lua in considerare tot ce s-a discutat pina acum, e vorba de lansetele cu pricina, nu de mine. Adica daca este cineva care a folosit vreuna din ele.

Stiu, m-am intins mai mult decat bugetul initial, de aceea zic sa consideram postarea ca un topic separat, stric pentru cele doua lansete. Poate le-a pescuit cineva pe amandoua si le poate compara.

Am vazut mai multe asa, cu mufare tip spigot, in ultimele saptamani. dar inca imi sta pe creieri, prea mi se pare 'golasa' portiunea aia. Si se mufeaza pe o distanta prea scurta. Mi-a dat impresia ca se poate rupe in zona aia.
E de la cap...tre sa-mi obisnuiesc creierii cu ideea.

Citind topicul lanseta de salau recomandari am ramas cu ideea ca lansetele pentru jigging la salau s-ar imparti (grosier) in 3 categorii: lansete pentru balti/lacuri de campie, adancimi de 1-3m, lansete L/ML - lansete pentru lacuri adanci si rauri medii/mari, tip M/MH - si lansete pentru pescuit la Dunare, gen MH/H. Astfel mi-am format impresia ca pentru Cincis si Mures as putea folosi aceeasi lanseta, un M/MH. De-aici am plecat.

Tot pe sus-numitul topic am vazut foarte multi useri care intrebau punctiform, despre o anumita lanseta si o anumita apa: e buna lanseta X pentru raul Y? E buna lanseta A pentru lacul B? Banuiesc ca erau (la ora respectiva) useri mai mult sau mai putin experimentati la jigging la salau. Dar nu asta era "the point", ci informatiile despre respectiva lanseta dela utilizatorii ei.

Dupa asa o introducere, si lasand la o parte cata experienta am eu la pescuitul salaului, cat stiu eu despre biologia si comportamentul salaului, cat salau mai exista in zona mea de interes Cincis/Mures, si cu promisiunea ferma aplaud ca-mi iau numita Savage Gear Finessa (merci AlexH) daca nu e sa fie japonezele de mai jos:

- lanseta Daiwa Luvias 2.45m/5-28gr. (exista userul PUPU care o lauda, acum vreo 3 ani, pe numitul topic, dupa pipaitul din magazin).
- lanseta Tailwalk salty shape power rock S80MH, fast, max 21gr, max 16lb (de vanzare dincolo, noua)

Intreb: sunt cele de mai sus potrivite pentru Cincis/Mures (zona Deva)? Ar merge, la compromis, si la avat, cu voblere 7-10gr.? Rog a nu se lua in considerare tot ce s-a discutat pina acum, e vorba de lansetele cu pricina, nu de mine. Adica daca este cineva care a folosit vreuna din ele.

Stiu, m-am intins mai mult decat bugetul initial, de aceea zic sa consideram postarea ca un topic separat, stric pentru cele doua lansete. Poate le-a pescuit cineva pe amandoua si le poate compara.
Tailwalk.

Cata M
orice iti iei numai ferește-te de Rapture. Sunt niste trompete chinezesti, ce pușca si crapă de nu se văd si toata lumea vrea sa le vânda ...

N-am avut niciuna dar am scuturat câteva, si asa am auzit... si nu-s pt mine oricum
:p:p :)))
Mesajul tau mi-a facut ziua mai frumoasa:))) Ai surprins exact esenta personajului

Suna-l pe Ilie si explica-i ce vrei.Sigur vei gasi la el o lanseta care sa ti se potriveasca si la bani rezonabili.
Lansetele Tailwalk au un raport pret/calitate foarte bun si sunt foarte bune pentru nivel incepator spre mediu. Iar acest Tailwalk salty shape power rock S80MH este senzatie. M-as aventura sa spun ca este fix ce iti trebuie tie(Prin mainile mele au trecut vreo 4 modele de Tailwalk si sincer mi s-au parut excelente- precizez ca am testat doar modele de biban si salau, iar un anumit model UL dat pana in 5g a scos un salau de 3 kg...gasesti povestea aici pe forum).

Dupa ce am infipt-o ca lumea nu am reusit s-o demufez, mi-a fost teama sa n-o rup. S-a ocupat flacaul din magazin.
Nu esti prea departe de adevar, a fost un model de la Daiwa care intra putin in spigot si multe cedau in zona aia .

CataM
Si eu eram tentat sa-ti recomand tot o lanseta japoneza, doar ca atunci cand vine vorba de un incepator ma feresc sa o fac .
Cand vrei sa pescuiesti la avat cu o lanseta rigida si nu folosesti mono , reglajul franei mulinetei e cheia . Daca o reglezi corespunzator poti atenua atacul violent si scapi de problemele care decurg de aici.