• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Salut intreaga comunitate SpinningClub.ro

Salutare tuturor!

Ma numesc Vicentiu, sunt din Galati si pescuiesc din copilarie prin zecile de locuri naturale pe care le ofera zona din care provin.
Cam de 5 ani m-a prins febra spinningului!
An de an m-am tot perfectionat in acest sens, am tot studiat diverse materiale si am incercat tot felul de naluci pana am ajuns sa-mi dezvolt propriile pareri cu privine la anumite aspecte ale acestui stil de pescuit.
La inceput, in primii 2 ani de spinning am fost cam dezamagint datorita capturilor rare...imi spuneam ca nu e peste! ... dar niciodata nu m-am acuzat de nestiinta in alegerea locului, nalucii si tehnicii aferente speciei vizate.
In ultimul timp mi s-a schimbat perspectiva din care privesc spinningul si am devenit fidel doar acestui tip de pescuit....doar pe ape curgatoare! Mai nou sunt tintit si doar pe 2 specii: Avat si Salau. Prima specie imi ofera satisfactii mai mari si mai dese...la cea de-a doua inca ma declar incepator...dar dornic de cunoastere!
Pentru ca niciodata nu vom atinge un nivel maxim de performanta ma bucur nespus ca sunt aici pe forum pentru a face schimb de informatii utile cu oameni cu aceeasi pasiune pentru spinning.
Am citit multe posturi si m-am decis sa imi fac cont!

Cu ocazia acestei prime postari tin sa va salut pe toti membrii acestei comunitati faine si sa va doresc fire intinse! Avem vreme buna, ape curate in lipsa ploii...ce ne mai tine in case :)

Toate bune!

Cu stima,
Vicentiu

Claudiu

Administrator
Membru personal
Salutare, frumoasa prezentare. Asteptam povestirile tale din experienta acumulata si .... bun venit ! E o perioada cu mult “sange proaspat” pe forum ceea ce nu poate fi decat bine

adiwolf

Moderator
Membru personal
Bine ai venit Vicentiu,
ne bucuram sa te avem printre noi si daca te-ai decis sa te alaturi acestei comunitati, inseamna ca vrei si poti sa imparti cu noi bucuriile si frustrarile unui pescar de spinning pe apele naturale, curgatoare, din Romania.
abia astept sa citesc propiile tale pareri supra acestui stil de pescuit

Bine ai venit Vicentiu !
Chiar ma gandeam ca ar fi fost de dorit pentru fiecare dintre noi sa ne formam intai pareri proprii si abia apoi sa citim si sa intrebam pe forumuri.
Pe mine de multe ori m-au bulversat sfaturile contradictorii ale celor mai vechi.
Ai o zona cu multa apa acolo si cred ca au mai ramas locuri putin braconate in care sa te simti bine si sa mai si prinzi.

Bine ai venit Vicentiu !
Chiar ma gandeam ca ar fi fost de dorit pentru fiecare dintre noi sa ne formam intai pareri proprii si abia apoi sa citim si sa intrebam pe forumuri.
Pe mine de multe ori m-au bulversat sfaturile contradictorii ale celor mai vechi.
Ai o zona cu multa apa acolo si cred ca au mai ramas locuri putin braconate in care sa te simti bine si sa mai si prinzi.
In general asa este dar site ul asta e o exceptie. Unul dintre motivele pentru care mi am facut si eu cont aci. Si ma bucur sa constat ca multa lume a facut acelasi lucru in ultima perioada. Sa nu uitam ca pescarii de regula nu si impart tehnicile cu nimeni iar daca ceri un sfat dezinteresat in sensul ca nu doresti sa le furi pestele, nevasta, lauda pe facebook sau amanta, te mint de te rup in 99% din cazuri.
Ei uita ca exista si exceptii.

Bine ai venit Vicentiu !
E greu sa-ti formezi singur o parere fara a avea punct de plecare sfaturi de pe forumuri, de pe malul apei si din reviste (site-uri) de specialitate.
La fel de greu este sa inveti sa adaptezi tot ceea ce acumulezi din mijloacele media pe zona ta de pescuit
Spre exemplu probabil ca mai bine de 70% din toate nalucile cumparate sub impulsul sfaturilor, postarilor etc, stau nefolosite in trusa mea pentru ca nu au eficienta pe zona mea de pescuit.
Dar clar ca fara acest punct de plecare in care investesti multi bani si timp, incercand majoritatea nalucilor si tehnicilor uzuale clar nu ai cum sa-ti definesti propria parere
Aici ai dreptate...intai citesti, acumulezi experienta apoi incerci sa intri in discutii pentru ca fara sa stapanesti catusi de putin subiectul e deplasat sa te bagi unde nu-ti fierbe oala.

In zona Galati e foarte multa apa....adevarat, multe oportunitati!
2 rauri cu potential, 1 fluviu, canale de irigatii (biban, stiuca), lacul brates (stiu ca are salau dar fiind o imensa intindere de apa probabil doar din barca poti practica spinningul - sincer nu pot oferi detalii despre acest loc pentru ca nu le cunosc);
dar cu toate ca e atat de multa apa si numarul braconierilor e direct proportional!
acum multi ani te sfidau...cel putin pe Dunare curgeau setcile (cine stie cati dintre ei aveau permis de profesionisti!!!), acum parca nu mai e asa de vizibil braconajul...dar la linistea noptii tot se practica.
Din auzite pe lacul Brates e omor la salau...sunt foarte bine organizati!!! Cei care au proprietati la malul lacului fac legea acolo!
Basarabenii curenteaza tot pe Prut!...mai mult ca sigur ca li se alatura si fratii romani...ca doar nu le-o fi rusine!
Deasemenea si pe Siret...pe langa barajele care distrug practic acest ecosistem, braconierii infometati din localitatile de pe cursul raului reusesc sa nimiceasca populatia piscicola a raului.
Intr-adevar...mai gasesti zone in care ai satisfactii dar, eu personal nu am avut capturi demne de lauda in sens calitativ nu cantitativ!
Din feedback-ul altor pescari de spinning mult mai experimentati pe care i-am intalnit in zona mea, problema este foarte grava deoarece un grafic imaginar al situatiei indica o scadere dramatica a capturilor de calitate!
Nu-mi pot explica acest lucru decat prin cumulul de factori stresanti asupra apelor naturale: aviditatea pescarilor, actiunea braconierilor si factorii antropici!
In lipsa aplicarii legilor (sau chiar in lipsa legilor) eu unul mai sun la politia de frontiera cand mai vad activitati suspecte pe Dunare, si ei intervin prompt cu barcile de interventie....dar nu poti sti ce combinatii fac ei acolo pe mijlocul apei!!
Speranta moare ultima...asa ca eu plec weekend de weekend (cand vremea permite) pe malul apelor foarte pozitiv si macar un atac sau un avatel mic iti sterge urma de frustrare a unei zile nereusite de pescuit!
Apropo...avem in fata probabil ultimul weekend cu vreme prietenoasa pana sa inceapa sezonul de namol si gheata pe inele!!!
Fir intins tuturor!!!

In general asa este dar site ul asta e o exceptie. Unul dintre motivele pentru care mi am facut si eu cont aci. Si ma bucur sa constat ca multa lume a facut acelasi lucru in ultima perioada. Sa nu uitam ca pescarii de regula nu si impart tehnicile cu nimeni iar daca ceri un sfat dezinteresat in sensul ca nu doresti sa le furi pestele, nevasta, lauda pe facebook sau amanta, te mint de te rup in 99% din cazuri.
Ei uita ca exista si exceptii.
Cand ai confortul ca esti printre oameni care iubesc latura sportiva a pescuitului, parca esti mult mai dispus sa impartasesti tot ceea ce ai acumulat pentru ca primesti feedback pozitiv si doar asa poate evolua o comunitate! Experiente puse cap la cap!
Cand intalnesc "oameni frumosi" vb lui Dan Puric, sufletul mi se deschide si imi povestesc in mod obiectiv experientele de pe malul apei, insa celor care vin in urma ta cate "n"-spe mii de zile cu arsenalul de lansete de stationar ... sa nu-mi fie cu pacat dar parca as deforma realitatea in cazul lor!

Salutare, frumoasa prezentare. Asteptam povestirile tale din experienta acumulata si .... bun venit ! E o perioada cu mult “sange proaspat” pe forum ceea ce nu poate fi decat bine
Cu mare placere ma voi alatura discutiilor din acest forum!
Ma bucura prezenta mea aici si sunt convins ca schimbul obiectiv de experiente de pe malul apelor va conduce la beneficii bilaterale, atat personale cat si comunitatii!
Fir intins tuturor!!!

Bine ai venit Vicentiu,
ne bucuram sa te avem printre noi si daca te-ai decis sa te alaturi acestei comunitati, inseamna ca vrei si poti sa imparti cu noi bucuriile si frustrarile unui pescar de spinning pe apele naturale, curgatoare, din Romania.
abia astept sa citesc propiile tale pareri supra acestui stil de pescuit
Bine v-am gasit!
Cu drag ma alutur acestei comunitati si fara dubii ma voi alatura subiectelor de pe acest forum!
Toate bune!
Fir intins!!