• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

salut!

AlexH

Moderator
Membru personal
Salutari Marius si bine ai venit. Sper sa ne incanti si cu poze cu stiuci dinalea mari, de zici ca le ai prin zona.

adiwolf

Moderator
Membru personal
bine ai venit Marius,
si eu sper sa ne spui unde sunt stiucile alea de peste 5kg zimbettt

glumesc, binenteles, dar macar niste poze si povesti cu stiuci din astea tot te rog sa ne arati si sa ne povestesti

bine ai venit Marius,
si eu sper sa ne spui unde sunt stiucile alea de peste 5kg zimbettt

glumesc, binenteles, dar macar niste poze si povesti cu stiuci din astea tot te rog sa ne arati si sa ne povestesti
Am fost o perioada plecat din tara,dupa(din cauza unor probleme personale)am cam stat departe de apa vreo 3 ani de zile,inainte sa plec,ma duce-am cu preponderenta la stiuca iar acolo unde mergeam am vazut personal prinse stiuci de 5 si 7 kg,si nu odata.eu mai mare de 3,5kg nu am prins dar eram atat de naiv(ca sa nu zic prost)ca habar nu aveam cu ce se mananca spinningul,ca sa iti faci o idee,dade-am cu o lanseta telescopica de 2,70 cumparata din bazar,fir de 0,50mm,iar lingurita o trageam la 20 de cm prin apa,(recuperare continua)pe canale de 2-4 m adancime.alta tehnica nu stiam,si asa ma invatase un prieten "mare pescar",si cu toata nepriceperea si uneltele nepotrivite am prins destule stiuci trecute de 1,5-2kg,asa ca m-am hotarat,pana in toamna sa-mi completez arsenalul si sa ma apuc serios de treaba,cat mai apuc,ca usor usor,cu braconajul in floare si pescuitul industrial cu taliene s-ar putea sa raman doar cu aceste amintiri,si daca voi prinde ceva frumos va fi placerea mea sa postez informatii si sa va arat poze.numai bine si capturi cat mai mari

Asa prindeam si eu cand n-aveam scule..... si filme in cap.
Ulterior capturile s-au rarit dramatic. Oare asta o fi din cauza braconajului si suprapescuirii, sau a sculelor prea destepte care sperie pestii ?

Asa prindeam si eu cand n-aveam scule..... si filme in cap.
Ulterior capturile s-au rarit dramatic. Oare asta o fi din cauza braconajului si suprapescuirii, sau a sculelor prea destepte care sperie pestii ?
Nu omule,este al braconajului,si grav este faptul ca le-a dat voie sa pescuiasca legal,sunt cei cu taliene care si-au facut PF-uri,care au rupt pestele cu plase si acum li sa ivit ocazia sa braconeze legal,pe langa cei care oricum braconeaza inca ilegal cu plase si curent.stii cat peste moare si se arunca dintr-o taliana ptr ca este prea mic sau specia respectiva nu le aduce profit?eu am vazut si am ramas prost.eu stiu locuri in care se prindea mai toate speciile de peste si chiar maricel,acum nu mai prinzi nici biban mai mare de 10cm.si grav este faptul ca braconierii sunt protejati de anumiti oameni ai legii.am crescut si trait multi ani intr-o comuna din biosfera Deltei Dunarii,si am vazut cum,din balti pline de peste nu a ramas nimic si lucrurile nu merg inspre bine deloc