SALUT

Wurger

Somn
Si eu voiam sa.ti spun ce ti.a spus Cosmin dar nu voiam sa zica lumea ca.s defetist. Oricum s.au cam saturat unii de mine.
Fa.ti mana la clean! Cred ca ai in zona. Eu mi.am inceput pescuitul pe la Naruja si Lepsa, pe rauri mici, cu varga si fara pluta.
Cred ca mai la vale sunt ceva rauri mai adanci.
Salaul, mai ales la noi, este un fel de incununare a talentelor de pescar.
Faci ca cei care voiau sa se apuce de machetism si isi luau primul kit o corabie de 60cm cu 4 catarge si mii de ațe intretaiate.

Mariandan

Oblete
Începe cu rotative și o să te țină sigur !
Dacă începi direct cu șalăul s-ar putea să fii d
Si eu voiam sa.ti spun ce ti.a spus Cosmin dar nu voiam sa zica lumea ca.s defetist. Oricum s.au cam saturat unii de mine.
Fa.ti mana la clean! Cred ca ai in zona. Eu mi.am inceput pescuitul pe la Naruja si Lepsa, pe rauri mici, cu varga si fara pluta.
Cred ca mai la vale sunt ceva rauri mai adanci.
Salaul, mai ales la noi, este un fel de incununare a talentelor de pescar.
Faci ca cei care voiau sa se apuce de machetism si isi luau primul kit o corabie de 60cm cu 4 catarge si mii de ațe intretaiate.
Multumesc

Mariandan

Oblete
Prima oara la orice.Acum 25 ani am fost cu copii 3 ore si am prins 2 pesti de 30 gr fiecare.Acum am incercat normal cu pluta si nu m-a atras dar spinning pare captivant.Am fost doar de 3 ori si inca nu am prins nimic.Am inteles ca acum nu este o perioada buna pentru salau.
Salut si bun venit Marian!
Cand ai spus ca:

Te-ai referit la pescuit in general sau la spinning?

Mariandan

Oblete
Asta este primul.Sper sa pot prezenta si mai mari.Fir intins la toti

Citeste te rog regulamentul inainte de a posta poze cu pesti !!!

p.s. macar primul sa ii fi dat drumul !!!

Ultima editare de un moderator:

Mariandan

Oblete
Buna ziua.Urmatorul peste se lasa asteptat.Am citit mult si am inteles ca salaii stau la praguri.Toate bune ,dar cu recunosc un prag in rau?Si daca reusesc sa descopar unu cum lansez?Astazi am fost pe Siret si ma uitam la apa,un suvoi mare curgea repede si lateral se formase un golf cu apa linistita.Diferenta dintre cele doua ape era foarte vizibila.Sa inteleg ca acolo era un prag? O zi buna la toti

AlexH

Moderator
Membru personal
Un prag, un obstacol, ceva era acolo. Incearca sa iti imaginezi fundul apei cand il verifici cu jigul. De ex. daca atunci cand tragi jigul spre tine simti cum acesta cade liber mai mult decat de obicei acela poate fi un prag, o treapta in jos in nivelul substratului. Inversul ar fi ca urci o treapta, si daca aceasta urcare e brusca posibil sa proptesti jigul acolo, daca nu vei simti ca acesta sta mult mai putin suspendat in apa.

Sus