Salutare baieti!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pai... ai nimerit fix unde trebuie, ai destule de citit pe aici, si poti intreba oricand vrei si ai nelamuriri. Bun venit

Calin C

Salau
Salut și bun venit Răzvan! Ai nimerit bine aici, găsești multe sfaturi utile, în rest mai rămîne doar “ să-ți faci mîna”.

Dori

Biban
Bine ai venit!

Ca sa afli cum sa incepi... sa pescuiesti la rapitor, cel mai bine ar fi sa afli ce se afla, preponderent, ca si specie, unde pescuiesti. Apoi.. incepe prin a prinde exemplarele mici-medii, ca sa te-nveti cu tabieturile speciei. Desigur, poti incerca si altfel, sa te duci cu cineva, cu experienta, la balti unde este peste, asta te-ar ajuta sa te familiarizezi cu echipamentul, stilul de atac al pestelului etc.

Am pescuit si pescuiesc preponderent la clean si pot zice ca este un peste accesibil ca si raspandire si necesitati de echipament pentru inceput. Ar mai fi bibanul, dar nu e prea mult prin zona si nu stiu ce sa-ti recomand. Eu am inceput sa pescuiesc la spinning, in principal, de unul singur. Important este sa incepi si sa persisti!

Fir intins!

AlexH

Moderator
Membru personal
Salut si bun venit Razvan.
Pe ce ape pescuiesti si cam care specie de rapitor te-ar interesa mai mult?

Va salut baieti si va multumesc din suflet pt primire.Am uitat sa mentionez ca eu locuiesc in Bucuresti de vreo 6 ani si sincer cochetez f mult cu Dunarea,Argesul, Teleormanul si Bucovul(deoarece acolo am niste neamuri din partea iubitei mele).
Am achizitionat niste echipament pt spinning si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi,daca se poate!

Momentam ca si echipament am un Daiwa Shad Caster 5-25 g ca si bat pt stiuca,la recomandarea unor pescari, iar pt clean un Savage Gear Custom UL 3-10g echipat cu o Daiwa Ninja de 1000.
As vrea sa imi spuneti daca este ok sa folosesc si mulinetele mele pe care le am pentru feeder,la batul pentru stiuca.Acestea ar fi:biomaster fb4000,twinpower hg4000,Mitchell magpro extreme 2000.

Daca se poate sa imi recomandati un bat si pt salau si avat. Va multumesc si sper ca nu am deranjat cu atat de multe cereri :D

As vrea sa imi spuneti daca este ok sa folosesc si mulinetele mele pe care le am pentru feeder,la batul pentru stiuca.Acestea ar fi:biomaster fb4000,twinpower hg4000,Mitchell magpro extreme 2000.
Salut si bine ai venit.
Dupa parerea mea poti folosi fara probleme mulinetele si la spinning.
Am un prieten care pescuieste, de ceva timp, la spinning, cu un Biomaster FB, de care este foarte multumit.

Dori

Biban
Va salut baieti si va multumesc din suflet pt primire.Am uitat sa mentionez ca eu locuiesc in Bucuresti de vreo 6 ani si sincer cochetez f mult cu Dunarea,Argesul, Teleormanul si Bucovul(deoarece acolo am niste neamuri din partea iubitei mele).
Am achizitionat niste echipament pt spinning si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi,daca se poate!

Momentam ca si echipament am un Daiwa Shad Caster 5-25 g ca si bat pt stiuca,la recomandarea unor pescari, iar pt clean un Savage Gear Custom UL 3-10g echipat cu o Daiwa Ninja de 1000.

Daca se poate sa imi recomandati un bat si pt salau si avat. Va multumesc si sper ca nu am deranjat cu atat de multe cereri :D
Hm. Vand le folositi, atentie la greutatea nalucii pe care vreti sa o folositi. La unele mulinete pick-up-ul se uzeaza destul de repede daca este supraincarcat. Am patit-o cu o mulineta de 1000, pe cate am folosit-o si cu naluci mai mari in pescuitul la stiuca.

Draging weight/puterea de 'tractiune' (?) Este un reper destul de important in alegerea asamblului/echipamentului. Daca este de ~2kg, unele mulinete vor avea probleme si se vor uza prematur sau nu vor oferi o prestanta corespunzatoare in lupta cu un peste ce ar fi mai mare de acea limita (aproximativa).

In general, as incerca sa fiu atent la alegerea echipamentului in sens 'invers'. Intai m-as gandi la ce tip de ape as vrea sa-l folosesc, apoi la nalucile ce-mi par a merge, iar apoi la greutatea acestora (unii iau in considerare si tipul nalucii: naluca moare, tare etc. - eu inca analizez aceasta). Asadar, daca o lanseta poate lansa intre 3-4 gr, asta ar insemna ca trebuie sa folositi un fir mai subtire, pentru a putea lansa mai departe. Apoi, o mulineta care sa 'inghita' suficient fir, cat sa nu va stanjeneasca activitatea. Mulineta trebuie sa se 'coreleze' cu lanseta, pentru a se echilibra si a lucra bine 'in tandem'. Mulineta poate 'tracta' x kg. Firul, de regula, este recomandat pentru pesti de x kg. Tot acest ansamblu lanseta-naluca-fir-mulineta necesita experienta si.. destul de mult calm. De multe ori, valorile indicate de producatori sunt orientative, nefiind altceva decat niste date privind conditiile optime in care echipamentul va da randament maxim. Colegii mai cu experienta pot nuanta ce am scris, asta a fost ce am inteles eu cu timpul.

Mulinetele pentru rapitori imi par a fi mai 'fine', daca le folositi in pescuitul la stationar si naditi, aveti grija ca nada sa nu ajunga pe corpul mulinetei, e posibil ca, ulterior, sa patrunda in agrenaj.

Fir intins!

Sus