Salutare din partea FFCS

F

FFCS Darius

Guest
Salutare Spinningclub , ca reprezentant al Asociatiei Fly Fishing Club Sibiu salutam toti pescarii de spining cat si cei de fly, va asteptam cu drag pe apele gestionate de Asociatia FFCS !!! Cu toate ca suntem la inceput de drum o spun cu mana pe inima ca se poate vedea pe apa rodul munci depuse de FFCS ! Pt mai multe info www.flyfishingclubsibiu.ro multumim admin ului pentr sprijin , sper sa nu deranjeze faptul ca am postat site ul asociatiei , cu respect Darius

Salut Darius. Bine ai venit printre noi. Eu va doresc succes in tot ceea ce v-ati propus ca si asociație și mă bucur mult ca cineva se mai ocupă și de apele noastre. Astept cat mai multe informatii despre populari, măsuri luate împotriva braconierilor.

adiwolf

Moderator
Membru personal
salutare Darius,

ce legatura este intre asocitia voastra si clubul Musca13?!
cine sunteti voi?! ma refer la stafful conducerii !!!
site-ul de prezentare are multe lipsuri (inteleg dorinta de a ridica online repede, dar..........arata rau si nu face impresie buna mai ales ca taxele nu sunt mici si sunt vizibile, pe cand restul......)
cum pot eu sa pescuiesc pe o apa din gestiunea voastra?! uite, tocmai ce m-a invitat un prieten si maine la ora 04 vrem sa fim pe malul apei, dar cum fac, ca nu am posibilitatea sa va platesc taxa solicitata?!!
in rest, bine ai venit Darius !

Okama

Somon
salutare Darius,

ce legatura este intre asocitia voastra si clubul Musca13?!
cine sunteti voi?! ma refer la stafful conducerii !!!
site-ul de prezentare are multe lipsuri (inteleg dorinta de a ridica online repede, dar..........arata rau si nu face impresie buna mai ales ca taxele nu sunt mici si sunt vizibile, pe cand restul......)
cum pot eu sa pescuiesc pe o apa din gestiunea voastra?! uite, tocmai ce m-a invitat un prieten si maine la ora 04 vrem sa fim pe malul apei, dar cum fac, ca nu am posibilitatea sa va platesc taxa solicitata?!!
in rest, bine ai venit Darius !
Sunt destule lacune, de exemplu, la regulament, scrie ca nu este permis decat pescuitul cu undita :)) .
Nu este foarte clar daca se pot retine pesti si cati, ce este clar e ca daca cineva retine si este prins fara fisa completata comite act de braconaj.
Taxa este mai mare ca la Zetea. Si acolo conditiile sunt ireprosabile si prezenta pestilor de netagaduit. Si cu regulile este foarte clar. La voi ce este in plus?

F

FFCS Darius

Guest
Salutare : multumesc in primul rand pentru raspunsuri. O sa incerc sa dau cat mai multe raspunsuri:
Pt Adi : legatura intre FFCS si Musca 13 este una de prietenie , Miky chiar ne a acordat sprijinul in demersurile noastre din pacate majoritatea membrilor Musca 13 sunt imprastiati prin tara , astfel ei nu au putut sa depuna documentatia pt luarea in concesiune, DAR cum am scris Musca 13 ne sprijina in demersurile noastre. In ce priveste intrebarea legata de pescuit : daca va uitati atent pe site la Tarife sunt atat.pct de vanzare cat si tarifele FFCS , mai mult fara problema se poate face per e mail toata procedura astfel poti pescui linistit de la rasaritul soarelui pana la apus conform regulamentului FFCS ; toate punctele de vanzare sunt logistic ideal amplasate astfel omul are totul la indemana ! Nu face niciun drum aiurea !!!.
Fiecare apa gestionata de FFCS are clar descrisa modul de pescuit : numarul de pesti ce se pot retine , dimensiunea etc.
In ce priveste comp. Zetea : Zetea e o apa buna de pescuit care e un exemplu ca se poate si in Romania , felicitari lui Boris si tuturor baietilor pentru toata munca lor,
Ce pot spune legat de apele FFCS : 1 sunt foarte frumoase de pescuit : o partida de pescuit pe Avrig te face sa uiti ca esti in Romania. Daca sunt pesti ? Va garantez ca o sa aveti o surpriza uriasa in cel mai bun sens , exemplare salbatice de indigen cu mult peste dimensiune sunt frecvente ( nu intru in detaliu din motive care sper sa le intalegeti ) . Celalate ape au fost masiv populate cu pastrav indigen , o alta populare de 100 kg de puiet o avem programata in August , o sa facem un update al Site ului in scurt timp , in care vom face cateva articole legate de munca depusa pana in prezent. Pe Lac GR exemplare de Stiuca la 8- 15 kg sau prins frecvent.
In ce priveste organigrama : Scoica Darius - Presedinte FFCS ; Trifonof Dan - Vicepresedinte , ceilalti membrii doresc sa raman in anonimat .
O zi buna

adiwolf

Moderator
Membru personal
FFCS Darius
multumesc frumos pentru raspunsuri, am aflat ceea ce vroiam.
cat priveste partea de taxare.............personal ma nemultumeste total orice sistem de taxare care nu se poate face online la orice ora din zi sau noapte.
sistemul ARBDD este cel mai bun si de luat in seama pentru orice asociatie si organizatie, guvernamentala sau nonguvernamentala, insa problema mare este ca NIMENI nu vrea sa introduca acest sistem (desi costurile nu ar fi mari deloc), oare de ce?!! intrebarea este retorica asa ca nu are rost sa raspundeti.
partea cu bonitatea apelor gestionate.................ramane sa fie verificata pe teren dar sa stiti ca nu numai asta intregeste o partida de pescuit reusita, mai trebuie cateva lucruri.
pe ce ape se poate pescui din barca, unde se poate intra cu motor termic?! (de mentionat in site!!!)
va doresc succes

AlexH

Moderator
Membru personal
Este stiuca mare pe baraj la Gura Raului, dar nu se prinde frecvent si cele prinse pana acum se stie clar ca au fost prinse la pestisor viu.
Marea mea dorinta este sa se poata pescui pe lacul de la Gura Raului si din barca. Asta sta in putinta voastra sa incercati a fi posibil acest lucru.

C

Constantin

Guest
Cu conditia sa fie in folosul tuturor membrilor comunitafii sau celor care platesc in oricare asociatie. Eu unul nu sunt optimist in privinta acestor concesionari indiferent unde se fac in romanica.

edd

Somn
Asta pentru ca au avut altii grija sa fie stiuci acolo cu multi ani in urma asa ca ati face bine sa aveti grija de ele ca n-am prea auzit sa se prinda stiuca mica si asta inseamna ca nu se reproduce ;)

S-a prins mica,am vazut la stationar,s-a prins si mare la 23kg la naluca dar nu asta este important ce este sau cea fost ci doar ce va fi....

Inca astept raspunsul cu (Interzis Pescuitul de la Niculesti in SUS, Zona refacere Populatie Salmonide !!! GPS 45.672384, 23.859448 )
Daca este pana in Cabana Craciuneasa atunci sa merga cine va vrea acolo la pescuit,un pescuit printre lemnele aduse de inundatii in zona cabanei Craciuneasa si mai jos,acolo raul isi schimba albia la fiecare ploaie hotarata,in jos la confluenta cu paraul Daneasa este o microhidrocentrala, dupa confluenta toata portiunea este acidentata doar cu cateva portiuni in care poti cobori in siguranta sau sa o iei prin apa in sus ....

Este clar ca s-a urmarit sa se limiteze acesul in partea superioara adica cea pescuibila din punct de vedere al confortului fizic....ptr mine nu este problema dar ptr cei care vor sa pescuiasca acolo o sa aiba o surpriza mare pe acel tronson de apa,interesanta ar fi o filmare cu aceea zona frumoasa........ma intreb baietii astia cand au facut acel concurs au fost cumva ingraditi de asociatie doar la anumite portiuni de apa?
http://muscar.ro/open-craciuneasa-–-raul-mare-cibin-24-26-iunie-2011-editia-i/

ps: portiunile din poze sunt acolo unde este "zona de refacere" zimbettt

kingofbeasts

Rod Builder
Știe cineva ce specii de pește sunt la Gura Riului și care mai sunt condițiile de pescuit acolo? Am auzit ca s-ar fi populat cu șalău

Luigi

Somn
Si eu as vrea sa fac o partida in august la Gura Raului. Stiuca este sigur, la fel si biban, stiu de cineva care a prins si salau fain acolo, dar ar fi bune niste informatii actuale.

Sus