Salutare tuturor!

Chiar n-am glumit cu prezentarea... Dupa multi ani de pescuit la crap, am inceput anul asta sa pescuiesc si la spinning, pe lacul Izvorul Muntelui, la pastrav deocamdata, pentru ca e prohibitie. Rezultate zero! M-am inscris pe acest forum in ideea de a citi si invata din experienta altora.

Wurger

Somn
Practic, din ce e compus talentul la spinning?
Sculele se aleg în funcție de niște parametrii tehnici. Citești și ști. Mai trebuie să se potrivească cu tine, ca nu toți avem aceeași forță.
Înțeles apa. Da, aici poate fi vorba de talent, dar o serie de reguli general valabile te vor feri să pescuiești la fântâni arteziene, piscine etc.
Lansatul. E putin diferit de cel de la crap, dar nu mult. În 5 partide cel mult, înveți.
Mulinatul. Aș zice că aici intr-adevăr e vorba de talent, dar am eu o teorie că de fapt e vorba de ritmul fiecăruia și dacă nu ai ritmul potrivit o să dureze foarte mult până înțelegi ce e repede și ce e încet. În afară de asta ajuta dacă urmărești diverse năluci în apă limpede să îți poți imagina apoi ce se întâmplă la 20m de tine sub o apă mai tulbure.
Apoi rămâne reacția înțepatului. Unii tresar la cea mai mică lovitură, alții puțin și în cazuri foarte rare deloc...adică eu.
Cam așa cu talentul.
A, mai sunt cazuri de sclipiri, când toată lumea dă cu aceleași scule și în același fel, numai unu face total altfel si prinde. Aia ar fi genialitate. Am testat - m-am înșelat. Nu de genialitate era vorba. Te las și pe tine să descoperi
Cu drilluri presupun că ești obișnuit. Singura schimbare e că răpitorii au mintea mai spațială și evadează în toate direcțiile, uneori chiar spre tine.
Un ultim sfat. Dacă ești obișnuit să prinzi, mai bine întoarce-te la crap!

Practic, din ce e compus talentul la spinning?
Sculele se aleg în funcție de niște parametrii tehnici. Citești și ști. Mai trebuie să se potrivească cu tine, ca nu toți avem aceeași forță.
Înțeles apa. Da, aici poate fi vorba de talent, dar o serie de reguli general valabile te vor feri să pescuiești la fântâni arteziene, piscine etc.
Lansatul. E putin diferit de cel de la crap, dar nu mult. În 5 partide cel mult, înveți.
Mulinatul. Aș zice că aici intr-adevăr e vorba de talent, dar am eu o teorie că de fapt e vorba de ritmul fiecăruia și dacă nu ai ritmul potrivit o să dureze foarte mult până înțelegi ce e repede și ce e încet. În afară de asta ajuta dacă urmărești diverse năluci în apă limpede să îți poți imagina apoi ce se întâmplă la 20m de tine sub o apă mai tulbure.
Apoi rămâne reacția înțepatului. Unii tresar la cea mai mică lovitură, alții puțin și în cazuri foarte rare deloc...adică eu.
Cam așa cu talentul.
A, mai sunt cazuri de sclipiri, când toată lumea dă cu aceleași scule și în același fel, numai unu face total altfel si prinde. Aia ar fi genialitate. Am testat - m-am înșelat. Nu de genialitate era vorba. Te las și pe tine să descoperi
Cu drilluri presupun că ești obișnuit. Singura schimbare e că răpitorii au mintea mai spațială și evadează în toate direcțiile, uneori chiar spre tine.
Un ultim sfat. Dacă ești obișnuit să prinzi, mai bine întoarce-te la crap!
Multumesc frumos pentru sfaturi! Chiar le-am parcurs de doua ori, in ideea sa nu-mi scape ceva! Cred ca din ceea ce mi-ai scris, mulinatul mi se pare cel mai complicat acum la inceput... Un prieten de-al meu, a studiat nalucile in piscina si cred ca nu e rea ideea...
PS. referitor la ultimul sfat: da, acum sunt obisnuit sa prind, insa, spre exemplu, mie mi-au luat cam zece ani sa inteleg pescuitul din delta... timp in care am avut nenumarate partide in care nu prindeam absolut nimic... abia cand am "sters cu buretele" tot ceea ce credeam eu ca stiu, vis-a-vis de pescuitul in ape salbatice, si sa o iau cumva de la zero, am inceput sa am rezultate... Probabil ca asa o sa mi se-ntample si la spinning... Nu v-ascund faptul ca deja vreau sa incept sa pescuiesc si la casting... mi se pare mie ca e mai wow... Inca o data, multumesc Wurger pentru sfaturi si fire-ntinse!

adiwolf

Moderator
Membru personal
ok, introducerea a fost facuta de colegi, dar tu tot ai ramas dator cu o prezentare.
inseamna sa te prezinti, in cateva cuvinte sau mai multe (depinde de talent), pe tine insuti, ca pescar, om si iubitor de natura, cateva lucruri care te definesc, lucruri care iti plac sau care nu, chestii marunte care pot sa creeze o imagine despre tine cat de cat.
in rest, cu spinning-ul este putin mai greu la inceput, comparativ cu stationarul, pestii nu vin la nada, trebuie cautati si stimulati - este un pescuit mai dinamic, mai multa miscare si mai multa intelegere a apei si a speciei vizate
sfat - NU incepe cu casting-ul - astepta sa prinzi primiii pesti, sa incepi sa intelegi miscarile si tehnicile si abia apoi poti sa iti faci nervi cu casting-ul
asadar, asteptam prezentarea aia!

Mă numesc Nicolae, dar apropiații îmi spun Țuțu și sunt din Pașcani, județul Iași. Am crescut și am copilărit pe malul Siretului și la vârsta de șase ani, aveam deja undița mea din nuia fiartă, de la fabricăa de împletituri, cu care prindeam obleți. Au trecut ani până am primit prima undița din bambus, ca mai apoi din economiile mele să-mi cumpăr o lansetă made in URSS jumătate din teava de aluminiu și jumătate din fibră de sticlă și o mulinetă Delphin. Cu lanseta asta și cu două pripoane înfășurate pe spray prindeam în copilărie carași și ciortani, ba chiar uneori și somotei la rama. Știam toate malurile Siretului de la Pașcani și până în primul sat care e la vreo 6-7 km și toată vara cam așa îmi petreceam timpul. Pasiunea pescuitului am moștenit-o de la tatăl meu, pescar de crap toată viața lui! În Delta Dunării am mers la pescuit pentru prima dată în 2005 la Mila 23 și acolo l-am întâlnit pe neamtul Harry cu care am legat o prietenie pe viață. Practic el este cel care mi-a spus să-mi dau un reset și să încep să învăț de la zero pescuitul pe sălbatic. Încăpățânat cum mă definesc, evident ca la început nu-l ascultam, deși omul ăsta pentru cine a auzit de el, a scris istorie în Deltă Dunării, fără să exagerez. Abia când am început să-l ascult, mi-am dat seama ca omul are mare dreptate și ca e musai sa fac cum zice el dacă vreau sa prin crap in deltă. De regulă merg o singură dată pe an în delta, iar anu trecut, în octombrie 2023 am avut cea mai slabă partidă de pescuit în deltă din ultimii 8 ani, la modul ca mi-au luat vreo 5 zile sa găsesc crapul, și practic am avut ceva rezultate doar în a șasea zi. În ultima zi, am hotărât să nu mai pescuiesc ci doar să merg să mai identific câteva locuri de pescuit și având întâmplător la mine o lansetă de spinning și câteva gume, am început să pescuiesc după-amiază la biban. Cred ca asta a fost momentul care m-a făcut să-mi pară rău de zilele petrecute fără nicio trasatura. M-am distrat câteva ore cu driluri la biban, cum nu-mi imaginam vreodată! În data de 29 decembrie am fost cu un prieten pe lacul Izvorul Muntelui și am avut o super partidă de spinning cu bibani săriți de 30 cm, cu șalăi și bonus o mârliță! Aș putea să vă povestesc zile-n șir aventuri la pescuit, ținând cont ca pescuiesc de peste 45 de ani, însă mă opresc aici, iar dacă am deranjat spunând ca sunt un anti-talent la spinning, îmi cer scuze, dar am spus-o din prisma faptului ca mi se pare destul de complicat acest stil de pescuit, pentru ca sunt multe informații si in capul meu sunt puțin cam amestecate si confuze…

Asta chiar este o prezentare frumoasă! Îmi retrag cuvintele… scuze! Toți am fost începători la spinning. Poate chiar și acum suntem. Timp avem să învățăm și nu concurăm cu nimeni. Important este să te simți bine când faci ceva.
Bine ai venit! Aici o să găsești informațiile de care ai nevoie. aplaud

Alex D.

Biban
Multumesc frumos pentru sfaturi! Chiar le-am parcurs de doua ori, in ideea sa nu-mi scape ceva! Cred ca din ceea ce mi-ai scris, mulinatul mi se pare cel mai complicat acum la inceput... Un prieten de-al meu, a studiat nalucile in piscina si cred ca nu e rea ideea...
PS. referitor la ultimul sfat: da, acum sunt obisnuit sa prind, insa, spre exemplu, mie mi-au luat cam zece ani sa inteleg pescuitul din delta... timp in care am avut nenumarate partide in care nu prindeam absolut nimic... abia cand am "sters cu buretele" tot ceea ce credeam eu ca stiu, vis-a-vis de pescuitul in ape salbatice, si sa o iau cumva de la zero, am inceput sa am rezultate... Probabil ca asa o sa mi se-ntample si la spinning... Nu v-ascund faptul ca deja vreau sa incept sa pescuiesc si la casting... mi se pare mie ca e mai wow... Inca o data, multumesc Wurger pentru sfaturi si fire-ntinse!
Bine ai venit!
Sfatul meu, daca ai pescuit la mulineta normala zeci de ani, bucura-te de acest stil, casting-ul este ultra tehnic si o greseala minora iti poate distruge toata ziua de pescuit. Iti spun din experienta, cand, foarte entuziasmat, am trecut si eu pe casting. M-a dus capul sa iau cu mine in barca si lanseta de spinning "just in case...", la prima ora, la a 2-a aruncare, am facut o peruca de am zis ca lesin, nu aveam ce sa mai descurc acolo si mulineta era una de top. Am trecut repede pe lanseta de spinning si mi-am salvat partida, inclusiv cu capturi de salau. Mie mi-a trecut total febra de casting dupa aceasta experienta, am prea putin timp de pescuit ca sa nu ma bucur 100% de el. Learning curve la casting este foarte mare si necesita foarte multe partide si multi nervi tocati = timp pierdut si stres enorm.

Fir intins!

Bine ai venit!
Sfatul meu, daca ai pescuit la mulineta normala zeci de ani, bucura-te de acest stil, casting-ul este ultra tehnic si o greseala minora iti poate distruge toata ziua de pescuit. Iti spun din experienta, cand, foarte entuziasmat, am trecut si eu pe casting. M-a dus capul sa iau cu mine in barca si lanseta de spinning "just in case...", la prima ora, la a 2-a aruncare, am facut o peruca de am zis ca lesin, nu aveam ce sa mai descurc acolo si mulineta era una de top. Am trecut repede pe lanseta de spinning si mi-am salvat partida, inclusiv cu capturi de salau. Mie mi-a trecut total febra de casting dupa aceasta experienta, am prea putin timp de pescuit ca sa nu ma bucur 100% de el. Learning curve la casting este foarte mare si necesita foarte multe partide si multi nervi tocati = timp pierdut si stres enorm.

Fir intins!
Mulțumesc frumos! Fire-ntinse și ție!

AlexH

Moderator
Membru personal
Salut si bine ai venit Nicolae.
Desi ai inceput cu stângul in rubrica de prezentare, cred ca ne dam seama cu totii ca ai putea aduce un plus acestei comunități cu povesti si experiente din cei peste 45 de ani de pescuit. Bineînțeles daca iti doresti asta.

Wurger

Somn
Frumoase amintiri, frumoasă prezentare!
Să te apuci să înveți ceva nou peste 40 de ani (doar ghicesc aici) înseamnă o investiție în sănătatea mintală de după 60.
Neamțul Harry e de treabă comparativ cu neamțul care ne ascunde jucăriile după 60.
Deci deja ai câștigat ceva. Dacă mai adăugăm și 2 partide reușite la biban ne dă că te poți relaxa și învăța făcând.
Fir întins!...textil, zic.

Va multumesc tuturor pentru incurajari si sfaturi, si ma bucur ca fac parte din club.
Up-date: sambata tracuta am facut o partida de pescuit la pastrav pe Lacul Bicaz, si era cat pe ce sa dau un pistruiat in barca... N-a fost sa fie! L-am scapat chiar langa barca pentru ca nu m-am intins dupa minciog, ci am incercat sa-l ridic, apucand firul... s-a speriat si dus a fost!
Am pescuit in mare parte cu oscilante de la Berti (revopsite) de 9 gr. si cu voblere Duo Ryuki sinking. Am dat cu doua combo-uri: lanseta Shimano Catana 1-10gr + mulineta Shimano Sedona 2000, fir mono Konger 0.16mm si lanseta Konger Vistar 1-7 gr. + mulineta Abu Garcia Zenon 1000 cu fir Varivas Avani Saltwater #0.2.
Pe langa pistruiatul (neprins) au intrat la oscilante si cativa bibani frumosi, evident, cu eliberare rapida!

Frumoase amintiri, frumoasă prezentare!
Să te apuci să înveți ceva nou peste 40 de ani (doar ghicesc aici) înseamnă o investiție în sănătatea mintală de după 60.
Neamțul Harry e de treabă comparativ cu neamțul care ne ascunde jucăriile după 60.
Deci deja ai câștigat ceva. Dacă mai adăugăm și 2 partide reușite la biban ne dă că te poți relaxa și învăța făcând.
Fir întins!...textil, zic.
Am 52 de ani si nu ma dau in laturi sa invat ceva nou. zimbettt

Atașamente

• IMG_7736.JPEG
    IMG_7736.JPEG
    426,8 KB · Vizualizări: 91
  • IMG_7738.JPEG
    IMG_7738.JPEG
    413,7 KB · Vizualizări: 72
Va multumesc tuturor pentru incurajari si sfaturi, si ma bucur ca fac parte din club.
Up-date: sambata tracuta am facut o partida de pescuit la pastrav pe Lacul Bicaz, si era cat pe ce sa dau un pistruiat in barca... N-a fost sa fie! L-am scapat chiar langa barca pentru ca nu m-am intins dupa minciog, ci am incercat sa-l ridic, apucand firul... s-a speriat si dus a fost!
Am pescuit in mare parte cu oscilante de la Berti (revopsite) de 9 gr. si cu voblere Duo Ryuki sinking. Am dat cu doua combo-uri: lanseta Shimano Catana 1-10gr + mulineta Shimano Sedona 2000, fir mono Konger 0.16mm si lanseta Konger Vistar 1-7 gr. + mulineta Abu Garcia Zenon 1000 cu fir Varivas Avani Saltwater #0.2.
Pe langa pistruiatul (neprins) au intrat la oscilante si cativa bibani frumosi, evident, cu eliberare rapida!

Am 52 de ani si nu ma dau in laturi sa invat ceva nou. zimbettt
Din a doua poză, îmi dau seama ca ai riscat sa rupi lanseta. O țineai fix pe verticală. Este o mare greșeală. Orice lansetă, chiar și una de top, poate fi ruptă dacă o ții așa. Trebuie să o ții cat mai oblic… să faci un unghi mai mic de 90 de grade. Maxim 70 grade zic eu.

Niciodată, dar niciodată sa nu pui mâna pe fir când ai peste in cârlig, lanseta preia smunciturile și frâna moale face toată treaba, când pui mână pe fir toată energia se duce în cârlig și cum păstrăv are gura moale imediat se dezgață. Și eu am învățat lucrul ăsta scăpând o frumusețe de indigen.
Frumos Bicazul in vremea asta, după 6 luni de absență am ajuns și eu ieri pe lac... frumos tare.

Sus