Schimbare fore grip

Salut are meșteri mari, rodbuilderi și faurari!
Am nevoie de un sfat. Am doua joarde care îmi plac foarte mult. Ambele au rear grip de carbon pentru rezonanta și foregrip de lemn(plastic posibil). Nu ma prea încânta vizual și dacă am mana uda tinde sa alunece. Asta vara după ce am eliberat un clean, la următorul lanseu era sa arunc tot ansamblul in apa. Așa ca m-am hotărât sa îl schimb cu pluta care este preferata mea.
Problema e ca nu pot sa ii scot tot gripul și nici nu vreau sa umplu la mandrina sau inserții. Și nu știu cum sa procedez mai bine. Nu ma deranjaza sa tai pluta pe lung și sa o bag pe mandrina.
Așa ca va rog sa îmi spune-ți cum ați proceda voi, sau sa ma îndrumați spre pașii necesari.
multumesc!
7887BAF1-7A49-4B37-97E5-AB9D5A6AB7CC.jpeg
2C9C3F24-52BB-433E-B836-E29D5FA9CCC6.jpeg
90220715-6329-4D8A-BB47-FB1F40CE9976.jpeg
62611611-A0DF-45B5-8190-F624A76429D0.jpeg

mma

Biban
Gripul este full carbon ?
Daca este full il scoti numai taiat ,la fel si foregrip ,alta varianta nu exista fara sa umblii la mandrina...
Pluta taiata longitudinal ( o singura taietura ) in momentul cand incerci sa o bagi se rupe...
O poti taia in doua bucati inegale ,partea mica sa vina jos sa nu se vada...
Mai exista o varianta facuta din rondele si lipite pe pozitie dar trebuie improvizata o menghina sa strangi rondelele......

kingofbeasts

Rod Builder
Dacă numai alunecarea e problema poți sa îmbraci gripul in praf de pluta . O faci tu singur acasă cu putina răbdare și îndemânare iar dacă vreodată vrei sa vinzi batul îl poți aduce înapoi la forma de azi cu ceva munca de șlefuire și un lac proaspăt .
Tehnologia e simpla, protejezi cu banda de hârtie pe lângă grip , mânjești cu rășina gripul , presari praf de pluta in strat gros și învelești in același timp in folie care sa—l preseze pe circumferință.
( cum se rulează blankurile in celofan in procesul fabricației ). Când e uscat desfaci folia , , scuturi și eventual șlefuiești ce nu da bine la mâna . Atenție însă ca va creste in diametru cu atât mai mult cu cât granulația plutei e mai mare. Se poate aplica al doilea strat la nevoie , fie parțial fie peste tot .
Poți face practica pe o coada de matura înainte de a trece la fapte .
Tot la fel , poți înveli in banda de pluta , vine in grosime de 1 mm.
Altfel , ca sa schimbi , trebuie sa tai fie mandrina fie butt-ul.

Ultima editare:
Dacă numai alunecarea e problema poți sa îmbraci gripul in praf de pluta . O faci tu singur acasă cu putina răbdare și îndemânare iar dacă vreodată vrei sa vinzi batul îl poți aduce înapoi la forma de azi cu ceva munca de șlefuire și un lac proaspăt .
Tehnologia e simpla, protejezi cu banda de hârtie pe lângă grip , mânjești cu rășina gripul , presari praf de pluta in strat gros și învelești in același timp in folie care sa—l preseze pe circumferință.
( cum se rulează blankurile in celofan in procesul fabricației ). Când e uscat desfaci folia , , scuturi și eventual șlefuiești ce nu da bine la mâna . Atenție însă ca va creste in diametru cu atât mai mult cu cât granulația plutei e mai mare. Se poate aplica al doilea strat la nevoie , fie parțial fie peste tot .
Poți face practica pe o coada de matura înainte de a trece la fapte .
Tot la fel , poți înveli in banda de pluta , vine in grosime de 1 mm.
Altfel , ca sa schimbi , trebuie sa tai fie mandrina fie butt-ul.
King mi-ai dat cea mai buna idee. Ești foarte tare. Mi-ai dat o idee super. Sa îl subțiez cu dremel-ul si sa îl dau cu banda de pluta.
Inițial ma gandeam sa îl tai cu discul de la dremel și sa pun pluta din doua bucăți. Dar ideea ta e mult mai ok!
Mulțumesc!

Sus