• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Scule ieftine si bune

Da! Mi se pare cel mai bun fir textil pe care l am avut. Adica e fix profilul meu de gust. E o parere foarte subiectiva asa cum sunt dealtfel toate atunci cand vine vorba despre gusturi/preferinte insa firul asta este intr atat de pe gustul meu incat am zis ca e pacat sa nu l fac cunoscut mai ales ca poate mai sunt si altii care au aceleasi interese ca si mine atunci cand vine vorba despre textile.

Da! Mi se pare cel mai bun fir textil pe care l am avut. Adica e fix profilul meu de gust. E o parere foarte subiectiva asa cum sunt dealtfel toate atunci cand vine vorba despre gusturi/preferinte insa firul asta este intr atat de pe gustul meu incat am zis ca e pacat sa nu l fac cunoscut mai ales ca poate mai sunt si altii care au aceleasi interese ca si mine atunci cand vine vorba despre textile.
Parca era portocaliu aprins...

E subtire, nu face zgomot prin inele, e matasos, pretul e foarte bun, din descriere pare un best buy , dar un alt lucru foarte important....ia apa ?
Nu mi s a parut deloc umed si cred ca treaba asta are legatura cu faptul ca firele sunt foarte strans impletite cel putin la.diametrul asta fiind perfect rotund fara posibilitatea de a distinge vizibil fibrele care il compun asa cum se intampla in cazul altor fire. Inca odata vreau sa spun ca imi place la nebunie firul si ce altceva am uitat sa spun e ca si lanseurile sunt sensibil mai lungi.

Nu mi s a parut deloc umed si cred ca treaba asta are legatura cu faptul ca firele sunt foarte strans impletite cel putin la.diametrul asta fiind perfect rotund fara posibilitatea de a distinge vizibil fibrele care il compun asa cum se intampla in cazul altor fire. Inca odata vreau sa spun ca imi place la nebunie firul si ce altceva am uitat sa spun e ca si lanseurile sunt sensibil mai lungi.

Acuma fara supărare dar din ce spui tu e mai bengos decat toate firele pe care le-am incercat toți de pe forum. Si imi e greu sa cred ca e "perfect rotund" si nici nu ia apa.

Sunt insa unii care schinba ygk tot la un an.
Normal, eu. Caci daca avea “potența” lui Power Pro la abraziune, schimbam la 3 ani. Desi stii, pun leader de min 2 m. La mine problema este generata nu de scoici sau structuri submerse, ci de .......pomii de pe margine, sau cei din curte de pe pista de testare. :):):).
Agăț , si imi este lene sa ma duc sa il desfac usor. Chit ca sunt cu barca, sau per pedes, in curte și Îl trag usor, dar peste crengi. Si in scurt timp......zbang se mai duc 10 m cu naluca cu tot. Daca este plutitoare, ii multumesc lui Dumnezeu. Daca nu, ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a scapat de o nalucă “ De proasta aia, si asa nu prindea nimic” :):):).

Si apare întrebarea, ce îți macină creierii. Dar daca prindea, saraca până la urmă ?!?!? Asa ca:

PS. Cand ajung acasa, imediat bag o comandă, sa regenerez stocul. Si iau doua, ca daca se mai intampla........

Pai sa traiasca toata lumea.

Acuma fara supărare dar din ce spui tu e mai bengos decat toate firele pe care le-am incercat toți de pe forum. Si imi e greu sa cred ca e "perfect rotund" si nici nu ia apa.
L am folosit o singura partida si astea au fost observatiile pe care le am facut. Chiar azi discutam cu un coleg de birou despre firul asta, coleg impreuna cu care am pescuit in respectiva partida, si am gasit ca atunci cand vine vorba despre cat de maleabil este firul cea mai apropiata comparatie ar fi ata de cusut de pe papiote. Mie mi s a parut foarte rotund comparativ cu un alt fir aproape dublu la pret folosit de colegul cu care am pescuit si cred ca treaba asta vine de pe urma faptului ca fibrele sunt foarte stranse motiv pt care nici nu pot fi distinse asa cum se intampla in cazul altor fire. Nu m am uitat la diametrele mai mari de 0.08 si acolo e posibil ca lucrurile sa fie diferite stiute fiind si alte fire care la anumite diametre sunt transet iar la altele sunt chiftele. Nu cred ca este cel mai bun fir posibil pt ca are o foarte mare problema cu pigmentul care i da culoarea in sensul ca se duce imediat asa cum se intampla in cazul firelor ieftine. Totodata am un semn de intrebare si in ceea ce priveste rezistenta la abraziune si posobil scamosarea primilor metri insa in timp voi vedea cum stau lucrurile din punctul asta de vedere. Cine are drum in decathlon il poate verifica spre a si forma o opinie personala insa clar pt mine asta va fi firul pe care il voi folosi in urmatorii ani.

Ultima editare:

AlexH

Moderator
Membru personal
otodata am un semn de intrebare si in ceea ce priveste rezistenta la abraziune si posobil scamosarea primilor metri
Nu am vazut pana acum nici un multifilament care sa reziste la abraziune. Insa unele se taie mai greu ca altele. Iar legat de scamosare, aia cred ca depinde de impletitura si material. Pune-i inaintas ca altfel o sa se intample acelasi lucru si cu asta si cu firele de 200 de RON.

Firul e ce trebuie. Cumparat de dimineata, dupa o partida arata asa:
72054AB1-CCA0-45D8-BA7A-4FE283D2CA46.jpeg

NanRazvan , multumiri pt recomandare.