Scule ieftine si bune

rine

Salau
Deci daca gama medie de pret e 250 $ si gama joasa de pret incepe de pe la 30 (!?), pana unde urca gama joasa de pret ?
Si de unde incepe gama superioara de pret si ..... nu mai intreb unde sa termina pentru ca doar imaginatia e limita.
Nu sunt tendentios, vreau doar sa stiu.
Ar trebui sa ne orientam in funcție de branduri.
200 la americani nu-i mare lucru .
Au alt nivel salarial alte taxe..
La Rapture de exemplu la sută iei ceva similar.. cu nimic mai prejos.
Că sa nu mai zic și de altele
Gen Berklei Pulse.. american proiectat de pescari francezi..la 600 -700 de lei..e farf de medii.
Pe mine nu mă mai lasă inima sa sar de 150 euro
. N-am de ce.
ScV cu 5o de mil de psi? In 2018?
Pai era xml -ul cu 64 acum mai bine de 10 ani.
Cx1 la Rapture.... in 2018 ?
wow!
Fe2 acum mai bine 15 ani..
Pana mea ,eu nu mai pun botu'

Adevarul e ca noi suntem f buni sa criticam si sa ne plangem hai sa facem ceva concret sa ne organizam 50 de pe forum sa punem 100Ron de persoana si sa facem o popularee cu salau pe o apa publica
Nobila inițiativa RYOBI..
E cam și cum am da banii la biserica.
Sa ia popa de 10 la sută lumanari și de restul centrala termica pentru el.
Te suspectez de încurajare a braconajului.
Chiar!
Mai bine cu banii ăștia pui bazele unui ONG.
O asociație ceva..
Asociația Braconierilor Profesionisti din Ro!
A.B.P. RO.
Și punem si un electrod vopsit tricolor.
Ce zici?!
Ai fi mai eficient că poliția.
Știi tu: cum fac cazinourile cu trișorii profesioniști,nu pot să-i dovedească și să-i stârpească mai bine-i angajează.
Măcar așa Îi tii sub control.

Scuza -mi sarcasmul.
stiu că știi de gluma.
nnnoroc

Nu mai scrieți urăsc România, care nu are nici o vină și nu e nici frumos.
Cred că aveți treabă, mai degrabă cu oameni, cu concetățeni noștri, care ori nu au fost educați ori au uitat ce au învățat.
Ei votează, ei fac legile și ei nu le respectă.
Mă mir că pământul, sau cum să spun țărișoara asta ne mai suportă pe unii.
Măcar noi să le-o arătăm că o respectăm cât putem ,că altfel vai de Ea.
Nici mie nu-mi place ce se întâmplă și aș vrea să fiu Țepeș, măcar un an, dar momentan sunt un biet cetățean.

Ovi18

Biban
Am un prieten cu care merg la clean si-i mai spun ce citesc pe aici sa de scule pe care le mai tin in mana si-mi spune "pestii nu vad cu ce-i prinzi" . Consider o risipa lansetele scumpe, sunt ca masinile de lux dar este alegerea fiecaruia.

Ovi18

Biban
Cleanul e usor de prins dar nu intotdeauna. Altceva am vrut sa spun, de la un anumit nivel in sus cred ca sunt doar pretentii si filosofii, este doar parerea mea de pescar amator si prefer sa raman la ea. Nu agreez limuzinele.

Zippo47

Stiuca
Stimati domni, va rog, sa imi spun si eu o parere. Este doar parerea mea. Nu tin sa o impartasiti.

In general, da, toti aveti dreptate din punctul dvs de vedere. Ieftin vs scump, sau bun vs slab, sau......Dar as mai adauga un amanunt, pe care eu nu l-am identificat in postarile noastre.
Despre ce este vorba.

Asadar, toti membrii acestui forum indragesc si impartasesc aceeasi pasiune, placerea de a cocheta cu acest sport sau hobby spuneti-i cum vreti.
Pentru acest lucru, dupa cum am observat toti, dar absolut toti faceti remarci pertinente si corecte pentru diverse chestii publicate aici, incepand de la naluci, fire, bete, ancore, carlige, moristi, what ever. Uneori va sustineti punctele de vedere cu pasiune (nu imi place in acest context cuvantul îndârjire). Asta denota ceea ce spuneam. Dragostea pentru pescuit.

Dar nu regasesc (desi ea exista la multi) latura emotionala.
La ce ma refer,?
La placerea de a avea si a folosi o scula frumoasa, buna, de incredere, etc.
Mie de exemplu imi plac echipamentele de calitate. Si sigur, la experienta mea, si cunostiintele de pescuit, si timpul alocat (toate la nivel de incepator, sau minim) poate nu se merita sa dau prea multi bani pe ele. Dar imi plac.
Imi place senzatia de siguranta pe care ti-o da o unealta de calitate. Chiar daca nu o folosesc la capacitatea ptr care a fost realizata. Imi place ca este proiectata si executata, astfel încât sa ma bucur cand o tin in mana si o folosesc. Si cand o privesc.
Toate aceste atuuri intangibile, le gasesti pe o unealta de calitate.
Sunt sigur ca toti avem aceste senzatii. Sa nu ne ascundem dupa visin. Dar in procesul decizional ce ne duce sa cumparam o anumita unealta, stau si alti factori. De exemplu bugetul, sau increderea in ceva, sau indormatia, sau experienta, sau apartenenta de un anumit brand, sau alti “parametrii” obiectivi si/sau subiectivi, sau avem alt set de valori, sau, sau, sau....enorm de multe variabile, offfff.
Da, poti prinde peste la fel de bine. Da, poti avea o gherla de zile mari in ambele cazuri. Toti am trecut prin asta.
Dar .....cu un echipament bun, parca bucuria este mai mare, sau supararea mai mica. Asta este parerea mea.

Asadar nu sunt adeptul sa cumperi scule foarte scumpe, sau foarte ieftine. Sunt adeptul unor lucruri de calitate, pe care incerc (si toti stim ca o facem cu unele eforturi, uneori prea mari sau mai mici) sa mi le achizitionez, DAR care sa imi genereze o stare emotionala si de bucurie cand le folosesc.

Asadar ca idee pe care vreau sa o subliniez si eu, placerea pescuitului in cazul meu, nu sta doar in partide de vis, cu capturi imense, ci si in placerea “intrinsecã” de a pescui, in cel mai pur sens al cuvantului. Nu de a prinde peste, este altceva. Iar ca si element important pentru mine este si bucuria de a ma folosi de jucariile mele.

Cu alte cuvinte nu analizez cauza si efectul ci si modul sau drumul de la cauza la efect.

Nu stiu daca m-ati inteles.
Imi cer scuze daca iar am alunecat pe bananã, si am iesit de pe drum. Dar voiam sã........

Cu stima,

PS. Dupa cum vederi, nu fac trimiteri punctuale catre diferenta de calitate a sculelor, si asta ptr ca nu prea ma stiu eu la pescuit. Dar invat, asta este important.
jos palariajos palaria

Wurger

Somn
Mai simplu si mai cuprinzator, as zice asa. Diferenta de pret nu este proportionala cu diferenta de calitate. O mulineta sau o lanseta Okuma sau Favorite nu este atat de proasta pe cat o arata pretul ala mic, pe cand o mulineta sau lanseta shimano, daiwa, g.loomis nu e asa de buna pe cat o arata pretul ala mare. Si asta e valabil in cazul oricaror produse de la oricare firme.
Totul e sa alegi cu grija si sa nu crezi tot ce scrie pe eticheta. Sau macar sa.ti pui intrebarea daca poti verifica anumite afirmatii ale producatorului.
De exemplu ca o mulineta are piciorul facut in asa fel incat sa reduca torsiunile. Pe bune, cand si cu ce ar fi posibil sa torsionez eu un picior de mulineta de 2000. Si cam cu cate miimi de micron. Si daca chiar se torsioneaza ce se intampla !? Cade luceafarul in balta ?

Acela cu 380 . Nu e acela cu inele kr.

Adi !!! cam pentru ce pești ,clean, avat, șalău, mai puțin somn mai mare.
Adiii mă iei la mișto,nu ne-am auzit de mult. Îmi pare bine că ești teafăr și sănătos. Am crezut că aveți o părere, despre acestă lansetă.

Sus