• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Scule si dispozitive.

Nu toti suntem asa de indemanatici , unii fac ochetii foarte bine si cu un spitz obisnuit sa nu mai vorbim de unul cu falci conice,dar pentru viteza sau o executie perfecta sunt scule care ne scutesc de chin. Sunt curios ce scule folositi si voi. Uite un patent cu care ochetii ies perfect.
DSCN0714.jpg

Si una pe care oricine o poate face singur dintr-o surubelnita de care nu mai aveti
DSC07428.JPG
nevoie, din succesiunea pozelor veti intelege metoda si sa nu va speriati ca inceputul inelului pe care il puteti face cu orice spitz e mai neregulat acesta se va strange pe diametrul tijei surubelnitei si va arata foarte bine. Si daca tot sunteti iteresati de strune am zis ca e mai bine sa pun aici un patent de crimpat
DSCN0764.jpg
mai ieftin si mult mai performant decat cele de la Fox ,Cormoran sau Spro,eu il folosesc de ani de zile si se gaseste la raionul de scule de la unele magazine .
DSC07430.JPG
DSC07435.JPG

E ,a intrat asta ultima acolo unde nu ii era locul, oricum intelegeti voi.

Ultima editare de un moderator:
O scula pentru stifturi pe care o puteti o puteti face singuri dintr-un spitz cu ciocuri curbe ,o gaura de 2mm exact ca in poza ,doua mici degajari la varf ca sa puteti apuca si trage stiftul si un handle screw cu care putem regla diferenta dintre bratele spitz-ului ca sa nu zapacim prea mult stiftul atunci cand il punem la loc,pozele fac cat o mie de cuvinte, in cealalta poza puteti vedea si varianta nemteasca si cea japoneza poate va vine vreo idee.
DSC07492.JPG
DSC07488.JPG

Eu am luat-o de pe Cabelas da o gasesti pe majoritatea site-urilor de pescuit nord americane care vand si materiale de bricolaj, barlowstackle.com sau luremaking.com..

Ca tot veni vorba de ocheti si scule, va prezint si eu 2: Una pentru ocheti si una de uz general care insa , mie imi e foarte utila in rodbuilding:

Patent pentru ocheti la arcul de tinut gume pe offset:
74DCA102-DB22-478C-9D16-5E53A848E30A.jpeg

296A996C-463F-4BA3-B202-7E93FCF135B2.jpeg

Ruleta Hultafors Talmeter cu marcare, masurare interna si masurare de diametre si circumferinte.

69E10E6A-5C38-484B-9F7D-22EC777E8448.jpeg
00E4A35C-6D66-4202-AB3E-E0C006A863DF.jpeg