• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Seaguide Zeus - alternativa de buget la Torzite

De ceva vreme tot caut alternative la KR-ul Fuji si in special la TORZITE. Anul trecut au fost probate Tornado de la American Tackle pe care nu le recomand si am scris pe topic de ce.
Anul asta a venit rindul Seaguide XO. Astfel, dupa ce mi-au atras atentia pe QLP 841 al lui Claudiu, am inceput sa caut informatii mai multe si din aproape in aproape am ajuns intr-un final sa vorbesc cu Rick Hall manager de vanzari la ei. Printre altele mi-a spus ca Noile lor pastile Silicone Nitride sunt practic acelasi material cu Torzite-ul Fuji la nivel de compozitie chimica , iar duritatea si finisajul este mult peste SIC-uri, Zirconiu , etc. Astfel noile pastile sunt comparabile cu Torzite si la diametrele interioare si exterioare. Partea buna in raport cu Fuji Torzite e ca nu vin numai cu rama titan ci si cu stainless steel astfel ca seturile de inele pot iesi la preturi super competitive iar ca raport calitate pret am inteles ca sunt mult peste Fuji ( la o simulare pastila silicone-nitride pe rama titan iasa cam la juma de pret fata de torzite-uri la acelasi set de inele).
Una peste alta eu mi-am comandat doua seturi mostra si voi vorbi mai mult despre inelele astea cand imi vor ajunge asa ca fiti pe faza (stiu ca sunt destui care si-au comandat blankuri si poate unii sunteti interesanti si de variante bune la pret mai ok).
Nu ma hazardez sa fac nici un comentariu in plus pana nu le vad insa, imi permit sa va las in link catalogul Seaguide sa va clatiti ochii cu diversele variante si combinatii posibile. :
http://sea-guide.com/catalog/

ps. am intrebat si daca piata romana va avea acces direct la ele si urmeaza sa primesc raspuns si la asta.