Seaguide Zeus - alternativa de buget la Torzite

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
De ceva vreme tot caut alternative la KR-ul Fuji si in special la TORZITE. Anul trecut au fost probate Tornado de la American Tackle pe care nu le recomand si am scris pe topic de ce.
Anul asta a venit rindul Seaguide XO. Astfel, dupa ce mi-au atras atentia pe QLP 841 al lui Claudiu, am inceput sa caut informatii mai multe si din aproape in aproape am ajuns intr-un final sa vorbesc cu Rick Hall manager de vanzari la ei. Printre altele mi-a spus ca Noile lor pastile Silicone Nitride sunt practic acelasi material cu Torzite-ul Fuji la nivel de compozitie chimica , iar duritatea si finisajul este mult peste SIC-uri, Zirconiu , etc. Astfel noile pastile sunt comparabile cu Torzite si la diametrele interioare si exterioare. Partea buna in raport cu Fuji Torzite e ca nu vin numai cu rama titan ci si cu stainless steel astfel ca seturile de inele pot iesi la preturi super competitive iar ca raport calitate pret am inteles ca sunt mult peste Fuji ( la o simulare pastila silicone-nitride pe rama titan iasa cam la juma de pret fata de torzite-uri la acelasi set de inele).
Una peste alta eu mi-am comandat doua seturi mostra si voi vorbi mai mult despre inelele astea cand imi vor ajunge asa ca fiti pe faza (stiu ca sunt destui care si-au comandat blankuri si poate unii sunteti interesanti si de variante bune la pret mai ok).
Nu ma hazardez sa fac nici un comentariu in plus pana nu le vad insa, imi permit sa va las in link catalogul Seaguide sa va clatiti ochii cu diversele variante si combinatii posibile. :
http://sea-guide.com/catalog/

ps. am intrebat si daca piata romana va avea acces direct la ele si urmeaza sa primesc raspuns si la asta.

PUPU

Salau
Chiar sunt curios , par ok , sunt pe faza ,mandrine am avut si eu vreo doua da nu prea m-au dat pe spate.

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Iată ca după aproape 2 luni , in cele din urma au ajuns și cele doua seturi .
Spre nenorocul meu am prins anul nou chinezesc și timp de 10 zile fabrica a fost oprita astfel încât și comanda mea a întârziat corespunzător . Mai pui drumul din China pana aici și aia e. Așa-i când vrei chestii customizate așa ca se pardonează :)
Prima impresie ? Buna. Ba as putea spune chiar foarte buna. Evident ca cel mai tare ma durea cântarul așa ca le-am suit direct pe cântar sa văd cât sunt de suple ( la proba asta American Tackle Tornado au picat cu brio :( )
E1CF1200-876A-4179-8A53-F1ACAFFF8010.jpeg

Tren coborâre cu plecare pe 25
8B5D432D-86D2-4116-89D9-EABEE6C13D64.jpeg

Tren coborâre cu plecare pe 20
4ADE9D35-C1C7-4F5C-A782-E3415017EE1C.jpeg

Set întreg cu plecare pe 25

983927D9-9130-4652-B8DA-9655E4F7B171.jpeg

Set întreg cu plecare pe 20
7D12D150-397F-4EF2-803E-AFBE42EB75D6.jpeg

Ca finisaj par sa fie finisate destul de ok. Ce-mi place e ca rama e invers decât laFuji și anume cu partea prelucrata spre mulineta și cu spatele spre vârful lansetei ceea ce in opinia mea e mai ok pentru ca ar permite firului sa alunece mai ușor pe lansare și nu pe recuperare.

Ca idee de greutate, un set de Torzite cu plecare pe 25 are 5,3 grame adică cu 0,3 grame mai greu decât Seaguide :
EC588C5D-48C2-4D08-8D16-2DFEBB71726D.jpeg

Iar un set Torzite cu plecare pe 20 are 3,95 grame fata de 3,4 Seaguide deci cu circa 0,55 g mai mult la Fuji.
3CA1B170-F8BD-4448-9696-E2AE27FA86DD.jpeg

Claudiu

Administrator
Membru personal
Si eu am pe o lanseta Seaguide si sunt foarte ok, desi am auzit ca unele nu prea au controlul calitatii si mai au greseli, bavuri etc. kingofbeasts ca de obicei... negru :)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu am ce review sa fac decat ca imi place forma lor si imi da impresia ca ar curge mai bine firul prin ele datorita formei. Insa inelarea poate fi folosita doar pe bete light din ce studiasem atunci. Cam greu de gasit, achizitionat. Deci peste mana....E doar o parere nu le-am folosit insa le-am vazut montate, le-am si adus pt cineva si mi-au parut foarte ok

PUPU

Salau
De la inceput trebuie sa reamintim ca este vorba de seria Zeus de la SG, care este altceva , dupa cum le descrie King par intradevar o optiune pentru torzite acum ar trebuii sa stim si pretul ,aproximativ, si daca colegul ne poate spune de unde sa le comandam, stiu ca au un sediu micut prin California da pana acun nu am reusit sa iau legatura cu ei.Depre Kigan seria aia 5G chiar sunt super pe lansete L-UL dar pretul este mare din cate stiu numai plecarea era 40$,nu stiu pretul actual . Revenind la Zeus ,intradevar rama este un avantaj,da, par ok.

davidg

Biban
Surprinzator as zice, cei de la Airrus folosesc in acelasi timp toate cele 3 branduri in 4 combinatii:

Kigan: https://www.rodsbyairrus.com/products/x-entity.html
Fuji: https://www.rodsbyairrus.com/products/aria-bottom-vibration.html
Sea Guide XO: https://www.rodsbyairrus.com/products/zero.html
Sea Guide XO sau Fuji la alegere: https://www.rodsbyairrus.com/products/ultra-x.html
Inelele Kigan folosite pe Airrus Micropuls X2 sunt o mizerie, in opinia mea. Imi aduc aminte de lansetele Baracuda. Groase, grele, mi se pare ca nu ajuta lanseta deloc. Plus ca au si o asezare dubioasa, inelul 3 iese din traiectoria celorlalte si sta mai sus, nu stiu cat de bine se vede din poza.
20190223_143532~2.jpg
Lanseta este in curs de modificare, shimbat inele si mandrina plus gripuri. Si alea iarasi discutabile, cantareau aproape 80gr!
In schimb, inelele Seaguide XO de pe Airrus Bora sunt chiar ok, le as descrie drept suple si rezistente :)

sosoktm

Biban
kingofbeasts ...ai posibilitatea sa faci , oricat de empiric, un test de alunecare? Ideal ar fi si o comparatie de pret reala vs torzite, cu placeare 20 si 25, pe configuratie 10+1.
multumesc

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
De la inceput trebuie sa reamintim ca este vorba de seria Zeus de la SG, care este altceva , dupa cum le descrie King par intradevar o optiune pentru torzite acum ar trebuii sa stim si pretul ,aproximativ, si daca colegul ne poate spune de unde sa le comandam, stiu ca au un sediu micut prin California da pana acun nu am reusit sa iau legatura cu ei.Depre Kigan seria aia 5G chiar sunt super pe lansete L-UL dar pretul este mare din cate stiu numai plecarea era 40$,nu stiu pretul actual . Revenind la Zeus ,intradevar rama este un avantaj,da, par ok.
Pentru comanda chestiunea e mai cu dichis din păcate și o sa ma explic mai jos . Se găsesc la vânzare la Tackle24 in Germania și la vreo 3 magazine de rodbuilding din state. Din păcate însă stocul și modelele sunt limitate astfel ca modelul Zeus nu era pe stoc la nici unul din cele 3 magazine din state . Germania era puțin cam departe așa ca am început investigațiile și am ajuns la sediul din California care, la rindul lor , mi-au răspuns abia după ce mi-au văzut unele comentarii pe forumul de rodbuilding american.
Mi-au spus ca-mi pot aduce orice din catalog și ca nu țin stocuri deocamdată astfel ca , mica mea comanda avea sa fie produsă direct la fabrica din China și livrata când e gata . Inițial mi-au lăsat impresia ca va dura mai puțin și nu mi-au dat nici un preț . După câteva săptămâni abia , când am întrebat ce se întâmpla , m-au lămurit ca va mai dura și mi s-a oferit un mic discount . Din nou fără a avea un preț. Preț am primit abia după ce am avut inelele in mâna și , dacă ar fi fără discount , ar ieși circa 100$ acasă un set. Nu sunt deci tocmai ieftine dar vorbim totuși de rivale pentru Torzite .
Ceva teste și poze mai de detaliu o sa fac mai târziu.

PUPU

Salau
In primul rand mersi pentru lamuriri,si eu am incercat sa le gasesc prin diferite locuri dar nu am gasit nicaieri setul complect , acum stiu ce sa fac.

Sus