Semi-vintage

Nemo

Oblete
Am si eu o mica dileala, ca mai toti pescarii....ma atrag tot felul de chestii pe care in tinerete nu mi le permiteam sau care le-am avut, mi-au lasat amintiri frumoase, m-am despartit de ele si imi pare rau. Nu chiar vintage, ca nu vreau sa ma intorc la betele de trestie si lansetele rusesti din aluminiu, un pic mai incoace in timp. Asa am dat azi peste un anunt, doua lansete din care una stiu ca am vazut-o acum vreo douazeci si de ani, a doua mi-e absolut necunoscuta. Si as vrea sa stiu daca cineva, in epocile glorioase ale spinningului, le-a avut in mana si ce impresie i-a lasat. Cea despre care nu stiu nimic e un Shimano Diaflash EX 210 ML, 5-20 gr. Iar cea pe care stiu ca am pus mana pe la sfarsitul anilor '90 intr-un magazin din Ungaria si mi s-a parut enooorm de scumpa pe atunci e un Shimano Solstace Zander 270, 10-30 gr.

Mfl

Oblete
Si eu imi aduc aminte de perioada in care nu reuseai sa pui mana pe lansete decat la Gipo si Arrow. La Gipo aveau Shimano iar Daiwa gaseai la Arrow. La Gara de Nord, magazinele erau unul langa celalalt, era o incantare sa pierzi timpul cand intr-unul, cand in celalalt. Acolo am tinut in mana, pentru prima oara, Shimano Diaflash. Blank-ul avea o constructie in spirala si iti dadea senzatia de forta, era mult mai usor fata de betele pe care mi le permiteam, mi se parea ceva extrem de scump, avand in vedere ca pescuiam doar cu Ron Thompson si Okuma. Alt bat care m-a impresionat a fost Abu Garcia Conolon, asta era si mai usor ca Diaflash, doar ca imi dadea impresia ca ar fi mai firav, neavand constructia in spirala ca a Diaflash-ului. In perioada aia, pe la sfarsitul anilor 90, inceputul lui 2000, a aparut si la noi comertul on-line si auzisem de Cabelas si Basspro. Erau ”baieti” care aduceau de pe site-urile astea, orice voiai, cu un comision de 20-30%. Asa am reusit sa-mi cumpar o Daiwa Laguna de 2000, pe care am dat vreo 100USD cu comision inclus. Daca o luam de la Arrow, ma costa vreo 600-700 lei (6-7 milioane pe vremea aia).

adi

Salau
Prin 2002, cand am aterizat in Bucuresti, intram la Arrow Gara de Nord ca la sfintele moaste, scule la care acum te uiti cu scarba erau mai toate in vitrina iar vanzatorii te tratau cu dispret, ceva in genul a ce gaseai la bigfiş pana deunazi Bash
Vremuri, imi aduc aminte ca vazusem pe-atunci o telescopica shimano de 2.10, cred ca alivio, luata din Spania si cu care dadea un prieten combinator de-al lui unchiu-miu la biban pe Bicaz...mi se parea ceva sf, ma gandeam ca odata si-odata o sa imi permit asa ceva, alaturi de un sony-ericsson t200 si un opel vectra B cu oglinzile alea in prelungirea caroseriei si-o sa fiu miezul din dodoasca :)

Nemo

Oblete
Dupa lupte seculare care au durat doua zile, am ajuns la un acord cu vanzatorul...eu ii spuneam sa-mi dea pretul final cu tot cu transport, el ma intreba daca ma mai intereseaza lansetele.Durereeee
In fine, am convenit sa mi le trimita spre sfarsitul lunii, pina atunci sunt pe drumuri si serviciul de coletarie tine pachetele doar opt zile la punctele de ridicare. Sunt chiar curios daca sunt noi, asa cum pretinde si cum o sa le simt in mana. Si ce o sa fac cu ele, pina la urma. roflmaooo
Solstace-ul am la ce sa-l folosesc, dar Diaflash-ul se suprapune cu o alta lanseta...vedem.
Iar ca si chestie chiar vintage...eram pustan, vreo 12-13 ani, cel mai tare spinningar de pe Balaurul, in Timisoara era un tip care venea aproape zilnic si facea turul baltii cu un telescop rusesc, inelat (varianta galbena, mai usoara si mai rapida, nu cea albastra roflmaoooroflmaoooroflmaooo) cu o mulineta Delfin, monofilar de 0,3 - 0,35 pe ea, si cateva oscilante in geanta. Ansamblul avea cam un kil. Mergeam dupa el, sa fur meserie si visam la sculele lui. Aproape mereu avea cateva atacuri si scotea o stiuca, doua.

adi

Salau
Am si acum telescopica aia galbena ruseasca de care zici, ma rog, cele mai multe bucati din ea.
Cu inele de fier si monofilament din bazar, cateva sute bune de grame, dadeam la biban cu rotativa #2 dar nu mai trebuia sa caut ciomag pentru nici un caine :))

Pi3.14

Biban
Dupa lupte seculare care au durat doua zile, am ajuns la un acord cu vanzatorul...eu ii spuneam sa-mi dea pretul final cu tot cu transport, el ma intreba daca ma mai intereseaza lansetele.Durereeee
In fine, am convenit sa mi le trimita spre sfarsitul lunii, pina atunci sunt pe drumuri si serviciul de coletarie tine pachetele doar opt zile la punctele de ridicare. Sunt chiar curios daca sunt noi, asa cum pretinde si cum o sa le simt in mana. Si ce o sa fac cu ele, pina la urma. roflmaooo
Solstace-ul am la ce sa-l folosesc, dar Diaflash-ul se suprapune cu o alta lanseta...vedem.
Iar ca si chestie chiar vintage...eram pustan, vreo 12-13 ani, cel mai tare spinningar de pe Balaurul, in Timisoara era un tip care venea aproape zilnic si facea turul baltii cu un telescop rusesc, inelat (varianta galbena, mai usoara si mai rapida, nu cea albastra roflmaoooroflmaoooroflmaooo) cu o mulineta Delfin, monofilar de 0,3 - 0,35 pe ea, si cateva oscilante in geanta. Ansamblul avea cam un kil. Mergeam dupa el, sa fur meserie si visam la sculele lui. Aproape mereu avea cateva atacuri si scotea o stiuca, doua.

20191228_121152.jpg
20191228_121152.jpg
20191228_121144.jpg

Uite, de vanzare in Timisoara. Cine stie, asta o fi fost?;)

Dacă vă e dor de mulinete Mecanica Fină și lansete de acum 50 de ani,cred că am vreo două ,,combo" care stau degeaba.Dacă vă interesează dați-mi mp.

Sus