Sfat montare motor Xi5 105lb/36V pe cabinata Quicksilver 510

Remus

Oblete
Salut,
As dori sa cer si sfatul unor oameni cu experienta, poate s-a mai lovit cineva de treaba asta.

Detin urmatoarea barca Quicksilver 510 Cruiser(cabinata, este un compromis intre pescuit si barca de familie). Fiind un impatimit al pescuitului si al pescuitului la spinning si timpul pentru pescuit destul de limitat, mi-am achizitionat un motor electric Motorguide Xi5 105lb/36V 72''. (Second Hand).
Baiatul care mi-a vandut motorul m-a sfatuit sa montez motorul pe mijlocul barcii, barca fiind destul de grea (full 2 persoane si bagane ajunge aproape de 1000kg ) si destul de lata (2,33 m pe spate) . Eu pescuit pe Dunarea in zona Galati/Braila unde currentul este destul de mare.
Am doua optiuni. Una sa il pun pe mijloc si ma gandeam ori sa fac gaura si sa prind motorul de capacucul unde am ancora si funia, ori sa il pun in lateral si sa strecor motorul pe sub balostrada de inox. (in asa fel las lacasul ancorei neatins)
Credeti ca greutatea mare a barcii va solicita motorul electric si nu va tine barca correct in curent mare, daca nu montez motorul pe mijlocul barcii ??

Am facut o schita cam cum arata barca si cum m-am gandit ca ar fi metodele de montare.
Metoda 1 - montaj pe mijloc:
Motorul are 2 m lungime si vine exact pana in parbriz.

Metoda 2 - motor in lateral:
Sa fac un suport in lateral, dar problema este ca nu stiu daca am access pe dedesupt pana acolo sa prind suportul de barca.

Multumesc.
schita_montaj.jpg

Claudiu

Administrator
Membru personal
La cum are forma barca, merge si pe mijloc. 1 tona nu este mult pentru un motor de 36 Volti, te va tine fara probleme, doar sa iei o baterie buna.

Espasia

Somn
Buna seara.

Chiar sunt curios, cum vei face.
Am acceasi problema (cu prova -aici ancora la mine este ascunsa in compartiment prova- si cu barele inox) pe un barcaz, de aprox 6m (19 picioare).
Al meu este open, Dar ma tot codesc sa cumpar…….sa nu cumpar……cum il montez……gandescccc…..s.a.m.d. Iar ca si masa, tot pe acolo ma duce cu doua persoane si bagaje.

Poate ne arati poze dupa ce ai montat si probat.

Multumim. jos palaria

Cu stima,

adiwolf

Moderator
Membru personal
parerea mea:
- metoda1 - este cea mai usoara si mai putin invaziva, dar la ce forma are barca, eu nu as merge pe aceasta idee, as sta mereu cu motorul ala in parbriz si sincer nu vad cum naiba l-ai fixa in pozitia rabatat!!
- metoda 2 - eu as merge pe aceasta solutie desi implica multa munca si probabil va trebui sa renunti la una din balustradele de inox - nu vei avea probleme de ancorare pe curent, chiar daca motorul este montat in lateralul barcii (exista setari pe motor, cel putin la Terrova sunt, care regleaza aceasta diferenta)

Espasia
la tine este problematic rau din cauza acelui compartiment

Remus

Oblete
Pentru Metoda 2 as face ceva de genul cum face băiatul asta de pe YouTube. Singura problemă este că nu am acces din cabină sub suport să îl prind cum face el... Trebuie să mă duc la barcă să verific exact.

La Metoda 1 ar fi să fac un fel de suport rabatabil... cu balamale...

Bateria va fi un Lifepo4 de 150ah. Sper să vină cât mai curând o aștept de aproape 2 lună...

Ultima editare:

CostiC

Oblete
Salut,
As dori sa cer si sfatul unor oameni cu experienta, poate s-a mai lovit cineva de treaba asta.

Detin urmatoarea barca Quicksilver 510 Cruiser(cabinata, este un compromis intre pescuit si barca de familie). Fiind un impatimit al pescuitului si al pescuitului la spinning si timpul pentru pescuit destul de limitat, mi-am achizitionat un motor electric Motorguide Xi5 105lb/36V 72''. (Second Hand).
Baiatul care mi-a vandut motorul m-a sfatuit sa montez motorul pe mijlocul barcii, barca fiind destul de grea (full 2 persoane si bagane ajunge aproape de 1000kg ) si destul de lata (2,33 m pe spate) . Eu pescuit pe Dunarea in zona Galati/Braila unde currentul este destul de mare.
Am doua optiuni. Una sa il pun pe mijloc si ma gandeam ori sa fac gaura si sa prind motorul de capacucul unde am ancora si funia, ori sa il pun in lateral si sa strecor motorul pe sub balostrada de inox. (in asa fel las lacasul ancorei neatins)
Credeti ca greutatea mare a barcii va solicita motorul electric si nu va tine barca correct in curent mare, daca nu montez motorul pe mijlocul barcii ??

Am facut o schita cam cum arata barca si cum m-am gandit ca ar fi metodele de montare.
Metoda 1 - montaj pe mijloc:
Motorul are 2 m lungime si vine exact pana in parbriz.

Metoda 2 - motor in lateral:
Sa fac un suport in lateral, dar problema este ca nu stiu daca am access pe dedesupt pana acolo sa prind suportul de barca.

Multumesc.
Vezi atașament 47566
Salutare, sunt nou venit in grup și văd la tine o barca ce o doresc de ceva timp. Stiu ca este pe lângă subiectul postat de tine, dar poate ca ma ajuți sa clarific câteva aspecte despre acest model de barca( nu am reușit pana acum sa vorbesc cu un posesor de QS 510 Cruiser). Și eu doresc sa cumpar acest model, te rog, dacă poți sa îmi spui ce mărime are interiorul cabinei, mai exact: pot sa doarmă 2 persoane de 1,8-1,85 m confortabil? Eu vreau sa petrec Weekend-URI in natura, pe barca și încă nu stiu dacă e spațiu suficient. Ma tot gândesc și la QS 540 Cruiser, dar mi se pare destul de grea și greu de tractat/lăsat la apa fără 4x4. QS 510 pare optim din descrieri pentru confort/ manevrabilitate/pret

Remus

Oblete
Costi, eu nu am dormit încă în barcă, pot spune că pernele laterale au lungime de 1,8 m. Dacă vrei să dormi o noapte-două se poate fără probleme. Ți-am lăsat și numărul meu în privat și mai vorbim. Am dormit și in 540 a unui prieten.

Remus

Oblete
Salut, am montat motorul electric pe quicksilver 510. Trebuie sa il dau jos sa refac sudura, am gresit ceva.

M-am inspirat de la aceasta barca a unui domn. A lui este mai ascutita pe varf si lacasul pentru ancora este mai in spate.

20220527_183210.jpg
20220527_183248.jpg
20220527_183251.jpg

Asa mi-a iesit mie:

20220531_114433.jpg
20220531_104737.jpg

Remus

Oblete
Momentan sudura de sub placa s-a desfacut, doarece trebuie sa o prind in doua locuri, balansa motorul exact in punctul de sudura, si s-a rupt tija de inox cu filet pe care am sudat-o.
O filmare pe Dunare. Tine foarte bine barca in curent, am testat si pe niste anafoare mai la mal, nu am facut insa filmare. Dupa ce am sa refac sudura o sa postez si mai multe poze detaliate.

Sus