1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Shimano exage 3000

Discuție în 'Coltul incepatorului' creată de George adrian, 9 Sep 2017.

1. George adrian

George adrian Oblete

Aprecieri primite:
    8
    Locație:
    Pitesti
    De curând mi s-au ivit ocazia de a cumpăra de la un prieten un Shimano exage 3000 nefolosit foarte des(vreo 5-6 partide la feeder).acum vreau să știu dacă se merita sau nu aceasta mulineta pt pescuitul știucii la spinning.am citit câteva review-uri despre aceasta dar nu prea am fost lămurit 100%.va întreb pe voi cei care ați detinut-o sau inca o dețineți câteva păreri despre ea...este destul de fiabila pt banii care îi costă...am înțeles că după ceva lansari și recuperari ar începe să troscane....țin să precizez că sunt fan ryobi și dețin deja vreo 2 zauber pe betele de feeder de ceva timp și sunt mulțumit de ele...se comporta excelent(tamburul uneia de 3000 încărcat cu textil îl folosesc si la spinning și de aceea as vrea sa o iau..să nu mai stau să desfac mereu mulineta după un bat pe altul).va mulțumesc anticipat.

2. GClaudiu

GClaudiu Reprezentant Totalfishing

Aprecieri primite:
    60
    Locație:
    Bucuresti
    Salut,

Nu stiu despre aceste probleme cu "troscanitul", insa o mulineta daca nu este folosita corect, este normal ca intr-o perioada mult mai scurta decat ar trebui o sa aibe anumite probleme/jocuri/"troscanit". In acest buget, eu unul o consider o mulineta foarte reusita. Cel putin, in magazinul nostru s-au vandut destule Exage-uri si nu imi aduc aminte decat de 1-2 cazuri izolate, ceea ce este foarte putin pentru numarul de Exage-uri vandute la noi. Deci merita! (daca este ingrijita).

orka apreciază asta.
  3. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Am o parere foarte proasta despre ele! Pe Mures cedeaza repede...Pe balta poate ca sunt ok.In gama aia de pret parca mai bine altceva...O parere.

wdec252002 și Claudiu apreciază asta.
  4. Claudiu

Claudiu Administrator Membru personal

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Probabil ca nu le mai aduce nimeni inapoi mai ales ca nu costa o avere, e greu sa cedeze intr-un sezon intreg de pescuit cat au garantie. Unii sunt multumiti de ele, altii nu. Daca e sa calculezi pe adus inapoi in garantie, statistic Stella ar iesi mai prost ca Exage, s-au intors multe inapoi "pe motiv de patinaj". Altele nu s-au intors inapoi pentru ca le-a rezolvat Edi. Dar acolo e alta gama de pret si pretentiile asemenea.

Depinde la ce o folosesti, daca vrei sa dai cu niste bestii de voblere, sau cu jiguri f grele pe dunare, sau cu voblere exagerat de portante cu siguranta va ceda si va prinde jocuri, pur si simplu nu e creata pentru asta. Daca vei pescui cu oscilante, jiguri, voblere normale si mai ales daca agati si nu incerci sa o desfaci tragand de mulineta o sa te tina o vreme pana vei realiza ca era mai bine sa iei alta mai buna. Zauberul este recunoscut pentru durabilitate.

Zippo47, orka și wdec252002 apreciază asta.
  5. AlexH

AlexH Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.639
    Locație:
    Sibiu
    Azi am pescuit 5 minute cu un Exage 3000, folosit aprox 2 sezoane la spinning cu voblere si jiguri pe Olt. Vreau sa spun ca functioneaza destul de prost acum si proprietarul mi-a spus ca si cea de 1000 care o are merge la fel de aiurea dupa un sezon cu voblere de clean... Deci?

orka și zamfi apreciază asta.
  6. Claudiu

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Deci... depinde cat de pretentios esti, mie mi se pare ca imi troncane masina, altii care se urca spun ca nu aud nimic zimbettt

Zippo47, orka și Wurger apreciază asta.
  7. AlexH

AlexH Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.639
    Locație:
    Sibiu
    Ma gandesc ca la inceputuri am vrut sa imi iau si eu Exage, acum ma bucur ca nu am facut-o.

8. Okama

Okama Stiuca

Aprecieri primite:
    2.127
    Locație:
    Bucuresti
    Exage de 3000 de la total fishing am si eu. E cea mai proasta mulineta pe care am avut-o ever. Semana cu o rasnita in care ai bagat alune. Dupa o jumatate de sezon de pescuit. Cred ca daca iau aparatul de stors bulion si trag fir pe el, e ceva mai reusit decat Exage. In aceeasi bani iti iei daiwa ninja, care e din cu totul alt film. Deci:
    Nien, nein, nien, nien, nien...

zamfi, George1985, AlexH și încă o persoană apreciază asta.
  9. Claudiu

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    De ce nu ai dus-o inapoi? Ma gandesc ca daca vede si producatorul ca se returneaza multe, isi revizuiesc gama cumva... zic

Wurger apreciază asta.
  10. George adrian

George adrian Oblete

Aprecieri primite:
    8
    Locație:
    Pitesti
    Da...mi s-au confirmat temerile despre aceasta mulineta sincer cred că o sa mai chinui așa cu schimbatul mulinetei după feeder pe spinning o perioada de timp și o sa mai pun ceva bani deoparte(asta era undeva până în 200 Ron) și îmi iau un zauber de 3000 mulineta care mie unul mi se pare foarte trainică și sincer își merită fiecare bănuț dat pe ea...va mulțumesc tuturor inca o data pt sprijinul acordat.

orka, Radu_Cioara, AlexH și încă o persoană apreciază asta.
  11. Okama

Okama Stiuca

Aprecieri primite:
    2.127
    Locație:
    Bucuresti
    Cred ca pur si simplu de lehamite...si discutii de genul: e buna, nu a fost folosita cum trebuie etc, oricum, fara sa ofensez pe cineva, parerea mea despre Total Fishing, ca de altfel, despre majoritatea magazinelor de pescuit, este buyes beware. Singurii care schimba fara prea multe comentarii timp de 30 zile sunt cei de la Decathlon. Oricum, de fiecare data cand iti accepta cv returnat, ai impresia ca ti-a fost facut ceva favoare monumentala.
    Astfel incat, daca nu reuseste sa ma enerveze peste masura calitatea proasta a produsului, prefer sa evit "favorurile" facute de magazine.

Oricum, sunt impresionat ca cineva de la un magazin de pescuit sta sa asculte parerile unor clienti aici pe site si incearca sa faca cate ceva. Este de laudat dar, imi e frica ca este exact ca orice minune care dureaza 3 zile. In general acest lucru este initiativa unui individ si nu politica magazinului.

Ultima editare de un moderator: 10 Sep 2017
    adiwolf, krust, AlexH și alți 6 apreciază asta.
  12. GClaudiu

Aprecieri primite:
    60
    Locație:
    Bucuresti
    Motivul asta nu tine mai deloc. Am intalnit produse mai ieftine aduse la garantie. Deci ... habarnam

Eu unul n-as recomanda asa ceva pentru un pescuit heavy pe baraje, cu naluci grele. Nu prea se preteaza. In schimb, vorbind in cunostinta de cauza, exista Twin Power ce face fata ... dar face cat 5 Exage-uri. Insa la feeder, cea de 5000 de ex. e best buy!
    Mai exista varianta de Ryobi, au un numar crescut de rulmenti fata de celelalte competitoare, corpuri din aluminiu, preturi sunt mai mult decat decente.

@ Okama.

Se poate veni cu produsul la garantie, fara probleme (sau daca este problema de garantie, se poate trimite prin curier, magazinul achitand taxa de tur-retur). Trebuie doar bonul fiscal sau factura, asta este ceruta de oricare furnizor, pentru a dovedi ca produsul se afla in garantie si ca a fost achizitionat din magazinul ce il trimite la constatare.
    Consider ca nu facem nimenui un favor, daca se returneaza un produs, atata timp cat produsul este insotit de bonul fiscal, de ambalaj si nu este folosit. Nu cred ca suntem cei mai stricti pe zona asta, s-au inlocuit produse chiar daca depasit termenul.

"Minunea" asta se poate intrerupe, doar daca nu o sa mai lucrez la acest magazin. Altfel .. de ce nu?
    De ce sa trollez sau sa caut cearta cu alte persoane/magazine sub un pseudonim ... cand pot sa ajut? peacefingers

Fir intins!

Zippo47, bobo, adiwolf și alți 6 apreciază asta.
  13. George1985

George1985 Somn

Aprecieri primite:
    968
    Locație:
    pe malul dunarii
    Costa vreo 3-400 ron ceea ce nu e chiar putin pt o mulineta.
    Mai ales la concurenta care e pe piata in banii astia.

Am schimbat si eu o mulineta la Total dupa vreo 3 "servisari" de pomana efectuate de Arrow. Mulineta luata de pe TF.

Okama eu as pune-o la curier spre magazin retur. O rezolvati cumva..

14. adiwolf

adiwolf Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.910
    Locație:
    Rm.Valcea
    cum dracu sa nu fie folosit?! pai altfel cum iti dai seama si constati defectele?!!!
    chestia asta am mai intalnito si la alte magazine si va asigur ca legal "nu tine" aceasta sintagma - PC-ul nu ia in seama astfel de exprimari in certificatele de garantii

15. GClaudiu

Aprecieri primite:
    60
    Locație:
    Bucuresti
    Salut,

Aici este o discutie mai lunga. De exemplu:

"Dacă achiziționați produse dintr-un magazin obișnuit, legea nu prevede posibilitatea de a le returna (pentru a le schimba sau pentru a primi banii înapoi) decât dacă au un defect."
    "... în 14 zile de la achiziționare, produsele de folosință îndelungată cumpărate din magazin nu pot fi restituite decât în anumite condiții. În niciun caz nu se admite restituirea contravalorii produsului cumparat pentru că un cumpărător s-a răzgândit sau pentru că nu mai are nevoie de acele produse" .. articole facute dupa ultima lege din 2016.

Insa nu stiu daca pana acum magazinul a refuzat vreun produs nou, ce avea sigiliile pe el si era insotit de bon fiscal, chiar daca au trecut cele 48h ore ce stau ca nota informativa pe usa magazinului ori online pana in 14 zile (sau dupa).
    A, daca produsul este defect ... pai atunci, asta este altceva :), facem tot posibilul sa ajutam clientul si sa ii rezolvam solicitarea/problema.
    Daca ai auzit de Tribal Velocity, poate ai auzit si cam cateva varfuri a schimbat Total Fishing pt. ca asa a crezut el de cuviinta.

Mie mi se pare mai mult decat fair. Eu unul nu as folosi niciodata un produs cumparat dintr-un magazin, care mi se pare ca a fost folosit de catre altcineva inaintea mea si multi gandesc la fel ca mine.
    Crede-ma ca am luat produse chiar din magazinul unde lucrez, ce nu m-am inteles cu ele si pe care le-am dat mai departe cadou sau le-am vandut, fara sa incerc sa le returnez pe diverse motive :). Iti pot da exemplu o varga pe care am luat-o ca mi-a placut mult si dupa am facut-o cadou pt. ca mi s-a parut moale cand intepam si era "tipla" avea folia pe ea roflmaooo .

"ce tie nu iti place ... altuia nu ii face"

Consider ca a fost un raspuns cat de poate de prietenesc.
    Sper sa nu mi-o iei un nume de rau.

Toate cele bune!

Ultima editare de un moderator: 11 Sep 2017
  16. adiwolf

adiwolf Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.910
    Locație:
    Rm.Valcea
    nu discutam aici de asa ceva, consider ca suntem oameni maturi si responsabili desi...............uneori ma indoiesc din ce vad si ce aud, dar sa revenim,
    eu am facut referire la faptul ca nu poti constata un defect la un produs daca nu il folosesti, respectiv daca nu il desigilezi, iar multe magazine (peste 90%) au introdus in certificatul de garantie ca returnarea produsului sa fie facuta in cutia originala, fara ca produsul sa fie desigilat sau utilizat intrun fel
    in astfel de conditii nu poti decat sa te uiti la el si sa il trimiti inapoi dar fara sa constati daca produsl a fost ok sau nu, doar pe principiul nu imi place cum arata sau m-am razgandit intre timp, insa realitatea va spun ca nu este asa si desi nu sunt comerciant revanzator, am amici care au patito cu returul de produse la care au incercat sa aplice tactica de mai sus cu produsul nou nedesigilat si nefolosit - cineva a vandut un polidisc de mare putere, profesional, dar dupa 5 zile s-a trezit cu el inapoi cu urme clare de utilizare, chiar abuzat produsul si din pacate a fost nevoit sa inapoieze banii apoi sa isi repare pe banii lui scula care fusese clar utilizata si abuzata - insa legal nu a avut ce face decat sa suporte sau sa dea in judecata pe client (lucru care nu s-a intamplat)
    legea este prost facuta si se abuzeaza de ea de ambele parti ! puke

GClaudiu apreciază asta.
  17. GClaudiu

Aprecieri primite:
    60
    Locație:
    Bucuresti
    Ai dreptate.

adiwolf apreciază asta.
  18. cipici

cipici Biban

Aprecieri primite:
    212
    Locație:
    sibiu
    Salut GClaudiu, ai o setare care nu imi permite sa-ti trimit mesaj privat.
    Te rog sa imi spui cum sunt ambalate pt. curier lansetele comandate la voi.
    Multumesc.

GClaudiu apreciază asta.
  19. GClaudiu

Aprecieri primite:
    60
    Locație:
    Bucuresti
    Salut,

Acestea sunt date in bule si in carton. Cand avem pe "Stoc" le bagam si in tuburi de carton ... dar e mai greu cu ele, ca nu se potrivesc la toate lansetele (ori sunt scurte ori sunt inguste).

Insa, exista optiunea de verificare colet (o oferim gratuit, trebuie doar ceruta in campul de comentarii).

Apoi, mai exista niste tuburi bune si ieftine de la Leeda, care se poate folosi si dupa ce ai receptionat coletul.

http://www.totalfishing.ro/advanced_search_result.php?keywords=tub+leeda

cipici și adiwolf apreciază asta.

Distribuie pagina asta