1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Shimano...mulinete ''finute'' si Daiwa mulinete ''de forta''..

Discuție în 'Echipamente, accesorii si ustensile' creată de SiGi Lures, 14 Feb 2016.

1. Alin Ms

Alin Ms Somn

Aprecieri primite:
    3.695
    Locație:
    Mures
    Nu sti tu sa le cauti nod in papura meeting

orka, sopvalentin, zamfi și alți 2 apreciază asta.
  2. bica77

bica77 Biban

Aprecieri primite:
    182
    Locație:
    cernavoda
    Eu nu s fanul nimanui, dau cu daiwa ptr ca asa am apucat de la inceputul spining ului, m am hotarat sa mi iau daiwa dupa ce am vazut la george ca si a luat branzino, daca appucam pe shimano ,mergeam cu el la drum...ceea ce nu e exclus sa mi iau o stella de 4000 sa mi echilibreze megabass ul ..voi vedea, asa ca si daiwa si shimano au mulinete bune si f bune....eee ce ziceti ,sunt impaciuitor???

bobo, Lyrical, Radu_Cioara și alți 3 apreciază asta.
  3. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Ntzzzzz...Trebuie sa ne spui daca asta e ordinea "daiwa si shimano au mulinete bune..." sau invers! roflmaoooroflmaooo

Zippo47 apreciază asta.
  4. bica77

bica77 Biban

Aprecieri primite:
    182
    Locație:
    cernavoda
    eu cred ca cel mai bun brand de mulinete trebuie sa se numeasca SHDAIWA... Apropo shimano si daiwa facute de acelasi concern , conform teoriei conspiratiei, clapping

orka apreciază asta.
  5. Alin Ms

Alin Ms Somn

Aprecieri primite:
    3.695
    Locație:
    Mures
    Si rotatia Pamantului e sponzorizata de 5 evrei...

orka, Vili, rapitorTM și alți 4 apreciază asta.
  6. andreisavin

andreisavin Biban

Aprecieri primite:
    284
    Locație:
    Bucuresti
    Poate sa imi explice si mie un impatimit cunoscator daiwa de ce sunt atatea morethane la vanzare in ultima vreme?Am vazut vreo 3 pe olx si inca vreo 3 dincolo...sa fie vreo buleala?

7. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Nu sunt Daiwa nici Shimano...Am o intreabare si eu ,in ton : de ce sunt atatea TP 2500S la vanzare ,peste tot ?naughty

4motion, andreisavin, Ovi_Spring și alți 2 apreciază asta.
  8. andreisavin

andreisavin Biban

Aprecieri primite:
    284
    Locație:
    Bucuresti
    Asta iti zic eu...pentru ca incep sa maraie dupa cateva partide...dupa vreun an pica antiretur si/sau galet.

zamfi apreciază asta.
  9. andreisavin

andreisavin Biban

Aprecieri primite:
    284
    Locație:
    Bucuresti
    nu sunt partinitor si nici nu am vrut sa fiu ironic...pur si simplu eram curios..
    PS: eu am doar Shimano(Vanquish, STella FE si FB), dar daca ar fi sa merg pe dunare sau alt rau mare, as lua o Daiwa...

10. George1985

George1985 Somn

Aprecieri primite:
    968
    Locație:
    pe malul dunarii
    Parerea mea e ca nici unele, nici celelalte nu sunt la nivelul asteptarilor.
    Ma refer la modelele noi.
    Certatele Hyper Custom se vinde in maxim 48 ore si nu se intoarce niciuna la revanzare, spre exemplu.

11. Ovi_Spring

Ovi_Spring Stiuca

Aprecieri primite:
    1.109
    Locație:
    Hunedoara
    Da ce sa zic! ca fara 1000 de euro in mulineta nu mai poti pescui.
    O mulineta de 200 de euro pescuita dupa destinatia ei trebuie sa tina fara probleme mai multe sezoane.
    Unii le vand ca au asteptari prea mari, altii au o boala, boala de scule noi si scumpe, cum au femeile boala pe haine si machiaje. Nu zic ca e de rau ca stiu cum e....helpppnnnoroc

Ioan, orka, Costi și alți 4 apreciază asta.
  12. gabyspin

gabyspin Biban

Aprecieri primite:
    452
    Locație:
    giarmata
    George aici intervin si eu in legatura cu Certate Hyper Custom, am avut si eu una adusa din Japonia aproape noua, era marimea 2500R am pescuito de cateva ori si m-am indragostit de ea pentru mine era mulineta perfecta, cand pescuim cu ea imi dadea o senzatie de finete si putere in acelasi timp. Mi-a venit pasarica cu baitcastul si initial am zis chiar daca trec pe cast mulineta asta nu o vand, am tinuto cateva luni, pana intr-o zi cand mi-a venit o idee aiurea ca nu are rost sa tin atatia bani investiti intr-o mulineta care nu o foloseam, acum imi pare rau ca am vandutocapzid
    Am puso dincolo de vanzare si dupa o ora m-a sunat cineva si a fost foarte hotarat sa o cumpere fara sa negocieze pretul (a si cumparato aceea persoana), am puso rezervata si apoi am mai avut trei clienti care mi-au oferit bani jos dar am dato la primul care m-a sunat. In opinia mea a fost cea mai buna mulineta.clapping

Zippo47 și orka apreciază asta.
  13. George1985

George1985 Somn

Aprecieri primite:
    968
    Locație:
    pe malul dunarii
    Mie imi plac cei carora le place sa se innoiasca mereu...De obicei nu prea pescuiesc mulinetele si le scot la preturi avantajoase.
    Sunt destui care nu stiu sa faca diferenta intre o mulineta buna si una de kk, dar cu nume bun. Mai sunt si cei care le cumpara fara sa puna mana pe ele...Durereeee
    In fine ma bucur ca exista cei pt care o zgarietura sau un mic defect reprezinta un motiv de a vinde o mulineta/lanseta la pret pe care sa mi-l permit.
    Altfel nu mai aveam Branzinobucuriemare

Zippo47, Lyrical și Ovi_Spring apreciază asta.
  14. Claudiu

Claudiu Administrator Membru personal

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Ca tot se bate toba cu mulinetele usoare si faptul ca tehnologia ultimilor ani le-a usurat... priviti o mulineta Shimano Stella ce 'bate" in 17 de ani, ce greutate are:

700x933-2017122900092.jpg

andreisavin, Wurger, Maryo și alți 13 apreciază asta.
  15. Espasia

Espasia Stiuca

Aprecieri primite:
    2.455
    Locație:
    Brasov
    zimbetttzimbetttzimbettt

Bai, ce bine se mentine, batrânica. Si ce bine arată. Merge la sala? :):):)

Cu stima,

Ovi_Spring, orka și octavio79 apreciază asta.
  16. ily

ily Biban

Aprecieri primite:
    88
    Locație:
    sibiu
    Parerea mea , cele mai bune stele care au fost facute sau poate editia millenium dar nu am avut ca sa pot face o comparatie.

17. Claudiu

Claudiu Administrator Membru personal

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Milenium a fost mulineta cu cel mai fin rulaj pe care l-am vazut insa foarte nasol facuta vopseaua pe ea. Se cojeste, se pateaza. De ce spui ca acel model FW a fost cel ma bun?

18. octavio79

octavio79 Somn

Aprecieri primite:
    2.781
    Locație:
    Ploiesti
    Am văzut aici la niste prieteni pescari mulinete de cast vopsite care arătau exceptional. Ei au un atelier auto de vopsit mașini si din pasiune mai vopsesc si mulinete care le aduc de la japonezi si care sunt mai zgâriate. Caută sa le ia cât mai tunate , le demontează , le curăță si corpul mulinetei il vopsesc foarte frumos.

sopvalentin și carbocalm apreciază asta.
  19. ily

ily Biban

Aprecieri primite:
    88
    Locație:
    sibiu
    Am crezut e AR nu FW . De peste trei ani folosesc un AR 2500 si un AR 3000 luate second din japonia si azi ruleaza ca in ziua in care le—am adus desi nu au fost menajate deloc.Am pescuit cu ele cu crankuri si cu jiguri mai grele , am scos si ceva pesti mai buni dar nu au nici o problema , nu mârâie nu cârâie si totusi au in jur de 15 ani. Am avut modelul 2004 (fb) si 2010 (fe) dar prefer AR , e ceva in genul lucrurilor rusesti , facuta sa reziste. AR 2000 = 220g iar FW 2000 = 195g nu stiu de unde e diferenta de 25g , poate FW are ceva plastic inauntru poate nu dar am preferat AR—ul.

andreisavin apreciază asta.
  20. andreisavin

andreisavin Biban

Aprecieri primite:
    284
    Locație:
    Bucuresti
    Aia e FW2000s cred.2500S are 215g daca nu ma insel.

Distribuie pagina asta