Si totusi....se vrea a se face ceva!

• Autor subiect Doarunpescar
  • Dată creare
Ei, dar de ce?! Din Bucuresti pleci cu noaptea-n cap si te intorci seara, sau dormi in masina in port la Tulcea. roflmaooo roflmaooo
Eu am fost "omul deltei" multi ani la rand, insa usor-usor am renuntat si nu doar din cauza lipsei materialului piscicol, ci a faptului ca delta a devenit foarte comerciala, aglomerata si supraapreciata din punct de vedere al preturilor. Pe deoparte inteleg ca toata lumea trebuie sa traiasca si sa castige un ban cinstit, insa ce se intampla acum si de acum inaintem este fix suma a tuturor actiunilor pe care ei le-au intreprins ani la rand.
Asadar, cand o sa mi se faca dor de delta, o sa ma uit la poze si merg si o sa imi treaca.

Luigi

Somn
Am tot respectul pentru ceea ce face, dovedit, Fly Fishing Sibiu pe apele concesionate. Dar, si e un mare Dar, eu personal inca nu am vazut rezultate pe nici o apa pe care am pescuit.
Si nu stiu, si ma intreb, in ce masura e "vina" clubului sau a localnicilor. De exemplu, râul Avrig este in mod cert populat, se pescuieste C&R, are pastrav, dar foarte mic. Un râu foarte umblat de pescari de toate felurile, controale putine. Un alt râu extrem de umblat si cu si mai putine locuri bune e Sadu, acolo nu am avut nici macar o ciupitura de pastravior. Cibinul deasupra barajului cica ar fi ok, si cica acolo se populeaza cel mai mult, fiind pistã de concurs. Gurile rele zic ca acolo se duc taxele de pe toate celelalte râuri...
Eu fac abstractie de ce spun gurile rele, dar experientele mele pe apele lor nu au fost deloc bune pina acum. Iar daca braconajul este cauza, imi pare foarte rau de munca si banii investiti de baietii din Club. Au ape faine, dar extrem de accesibile, in mijlocul unor zone de grãtãrealã si cu sute si mii de cabane.

Padawan

Biban
Am tot respectul pentru ceea ce face, dovedit, Fly Fishing Sibiu pe apele concesionate. Dar, si e un mare Dar, eu personal inca nu am vazut rezultate pe nici o apa pe care am pescuit.
Si nu stiu, si ma intreb, in ce masura e "vina" clubului sau a localnicilor. De exemplu, râul Avrig este in mod cert populat, se pescuieste C&R, are pastrav, dar foarte mic. Un râu foarte umblat de pescari de toate felurile, controale putine. Un alt râu extrem de umblat si cu si mai putine locuri bune e Sadu, acolo nu am avut nici macar o ciupitura de pastravior. Cibinul deasupra barajului cica ar fi ok, si cica acolo se populeaza cel mai mult, fiind pistã de concurs. Gurile rele zic ca acolo se duc taxele de pe toate celelalte râuri...
Eu fac abstractie de ce spun gurile rele, dar experientele mele pe apele lor nu au fost deloc bune pina acum. Iar daca braconajul este cauza, imi pare foarte rau de munca si banii investiti de baietii din Club. Au ape faine, dar extrem de accesibile, in mijlocul unor zone de grãtãrealã si cu sute si mii de cabane.
Nu pescuiesc de mult timp, dar pot sa zic ca in locurile in care am fost pe natural(pe dambovita, dunare si prin delta) nu am vazut niciodata controale, ma stresez atata sa tin permisul dupa mine, sa nu il ud, sa nu il pierd, sa completez in el..si parca degeaba, cred ca oricat s-ar popula o apa, daca se braconeaza, e degeaba, nu poti tu sa faci cat fura altii…

mma

Biban
Urmaresc clipurile postate de AJVPS dar ce e curios ,nu am vazut peste in plasele scoase de ei.

Mariandan

Salau
Neata.Eu zic ca nu se vrea sa se faca nimic.Plasele sunt acolo zilnic si ei le scot o data pe an.Poate ca unii vor sa-i felicit,eu asi intreba : in restul anului ce fac?

adiwolf

Moderator
Membru personal
Ipotesti este unul din putinele baraje de pe raul Olt unde nu se pescuieste comercial - adica unde nu se braconeaza cu acte in regula !
Ganditi-va, voi ceilalti care nu cunoasteti situatia, cum este pe celalte baraje, ce tesatura de plase si ce aparate de curentat sunt puse la bataie - dupa ce va faceti o imagine in cap, extrapolatio apoi de cel putin 3 ori ca sa aveti imaginea corecta

Pi3.14

Stiuca
Ipotesti este unul din putinele baraje de pe raul Olt unde nu se pescuieste comercial - adica unde nu se braconeaza cu acte in regula !
Ganditi-va, voi ceilalti care nu cunoasteti situatia, cum este pe celalte baraje, ce tesatura de plase si ce aparate de curentat sunt puse la bataie - dupa ce va faceti o imagine in cap, extrapolatio apoi de cel putin 3 ori ca sa aveti imaginea corecta
Eu te cred. Si chiar si asa, inca se prinde peste acolo. Fain si nu putin

adiwolf

Moderator
Membru personal
Vise,taica,vise... worthy

da, stiu sunt vise, dar lasa-ma sa visez la momentul in care pescuitul comercial pe apele interioare se va desfinta prin lege
probabil ca asta se va intampla cand vor disparea toti pestii din ape si aceasta activitate nu va mai fi rentabila
uneori imi doresc ca acest lucru sa se intample odata, mai repede, sa terminam cu "boala" asta prelungita si cu atitudinea de strut a celor care ar putea sa faca ceva si nu vor, a celor care traiesc de pe urma acestui hobby si care il exploateaza fara implicare
nu visez la eradicarea braconajului, asa ceva este exclus si nu se poate, dar macar sa nu se mai faca cu acte legale si protejati de lege nervosrau

Mariandan

Salau
O nouă lege a pescuitului
Neata.La dat legi ne pricepem,sa vedem cine le aplica.Pescuiesc din 2019 si am fost controlat de 3 sau 4 ori

AlexH

Moderator
Membru personal
Am citit noua lege de vreo 2 si mi-am format o parere. Dar sunt foarte curios ce parere aveti voi despre ea. Pentru ca a fost intens combatuta in online, prin diverse petitii, iar foarte multi au semnat fara macar sa ii citeasca forma publicata pentru dezbatere publica.

Pi3.14

Stiuca
E din ce in ce mai bine. Problema e sa vegheze cineva la aplicarea ei. Pe toate articolele. Adica, dau un exemplu, Izvorul Muntelui e apa de munte. Si rar vezi pe maluri stationaristi cu mai putin de 4 bete. Acum cica, maxim 1 undita cu max 2 carlige. Nah, p.asta as vrea eu s.o vad, cine si cum va veghea si da amenzi pe tema asta.

Sus