Somn la clonc sau spinning?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Si pe de altă parte este și un pescuit greu si obositor spinningul la somn si multi se feresc de el.
pe mine 3 zile consecutive de cate 4 ore la somn m-au rupt, nu e chiar genul meu. Sigur e frumos sa ai drill dar daca dau o luna ca sa imi intre aproape unu, atunci nu mai e ce trebuie. Eu l-am cam lasat balta, anul asta nu am avut timp oricum si prefer salau si stiuca oricand, dar poate la anul... cine stie.Si aproape am renuntat de tot si la clonc, nu ma mai atrage deloc. S-au inmultit cloncarii extraordinar de mult si cand zic extraordinar de mult inseamna ca daca in anii trecuti mai vedeam cate o barca, acum sunt si cate 10-12 si se aude pe apa ca la toaca. Nu as vrea sa re-deschid un topic unde sa iasa flacari dar exista un autor moral al cloncului in Romania si al macelariri populatiei de somn intr-o tara unde un gest frumos oferit gratuit (vorba vine gratuit :) ) spre a invata sute si mii de oameni sa prinda la clonc s-a transformat cum era de asteptat pentru un popor incult, infometat si predispus la a rade tot, intr-un macel sangeros al populatiei de somn. Desi bine intentionat promovand pescuitul sportiv si sustenabil, cinstit si cu un bun simt rar intalnit... a nimerit unde nu trebuie. Creste numarul vanzarilor de sonare... dar sa vad ce or sa mai vada cu ele cat de curand. La modul cel mai sincer am vazut 2-300 kg somn prinse/zi. Acum sa imi spuneti raportat la nr de cloncari daca asta nu e exterminare mult mai agresiva decat braconajul.
stiu... a fost offtopic insa ma aprinde de fiecare data subiectul cand vad ce e pe Olt la clonc.

Din aceleasi motive nu ma atras niciodată cloncul și nici pe forumul dedicat somnului nu mai activez. Nu pot sa acuz pe cineva de popularizarea acestui stil și de dezvăluirea unor secrete cu adevărat valoroase. Nu ii vina nimanui ca romanii au limitarile care le au.Problema este ca ele au ajuns pe mâna foarte multor rau intenționați, needucati, nesatui, oportunisti. Acest tip de forum care este foarte plin de informatii cu adevărat voroase, daca era adresat, nemților, spaniolilor, italienilor sau francezilor, acolo unde încă mai este somn destul dar este și multa educație și conștiința, crea un curent puternic între pescari și aducea un mare plus și putea sa fie și o afacere foarte serioasă. Poate in Romania trebuia popularizata informatia intr-un cerc foarte restrans si foarte bine alesi cei din acest anturaj. Pe de alta parte sa ne gandim cati pescari de salau au sonare foarte performante si nici aici, datorita apucaturilor pescarilor de pe la noi, nu fac foarte mult bine sonarele. Foarte multi colegi de forum au sonare pentru salau si nu sar calul cu ce retin dar cati alti sunt care fac un adevarat genocid cu ele, oameni care nu au treaba cu acest forum. Este doar parerea mea.

Ultima editare:

zamfi

Somn
Eu am spus demult ce cred eu legat de pescuitul la clonc in Ro : o sursa de peste ! Cea mai eficienta!
Sonarul si cloncul , luate impreuna , inseamna arme de distrugere a populatiei piscicole! Nu ma atrage deloc asa ceva si prietenii stiu asta...
Insa somnul mananca cu placere salau , deci ar trebui sa la multumim cloncarilor ? Ca astia 95% din ei nu elibereaza somnul.Si scapa salaul...

Cloncu ala e nimic fata de ce se intampla pe Mures > pe o portiune de 2 km sunt sute de pripoane> in zona Pecica. Acolo au ajuns sa se certe curentasii cu plasarii si cu priponarii.. nu mai au loc unii de altii. Muresu in zona aia e gol-goult, stiu de la un prieten care tocmai ce a fost cu sonarul in zona. Nici buse nu mai sunt pe acolo. Au ras absolut tot! Controale - fix pix- zero!

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
As zice “și - și “ sau msi bine zis “nici-nici”.
Ambele forme de pescuit la somn sunt frumoase și fiecare din ele merita atenție la vremea ei . Personal pot zice ca am prins binisor pe ambele stiluri și foarte rar se suprapun perioadele și/sau locurile .
Toată lumea o tot da p-aia cu sonarul însă măcel poți face și fără el , doar cu batul . Dacă citești cât de cât apa, in stele și natura in general , și ești atent la semnele ei, te poți descurca bine fără sonar. Anu trecut in Octombrie când am ajuns acasă in concediu , chiar am vrut sa văd dacă mi-am ieșit din mâna și dacă n-ai știu sa prind peste la clonc. Toată lumea zicea ca nu se mai ridica și nu mai papa de vreo 2 săptămâni însă m-am încăpățâna sa încerc chiar dacă nu aveam sonar și pescuiam pe barajul pe care -l știam cel mai puțin ( spre deloc) . Am prins si pot spune ca binișor in cele 3 zile cât am stat chiar și așa pescuind “in orb”. Sonarul la clonc e ca senzitivitatea la o lanseta de șalău, e partea aia care da farmec pescuitului și face adrenalina sa curgă dar, poți prinde peste și in lipsa de.
Cu sonar poate fi genocid in unele cazuri însa tot la fel și cu spinningul la somn. După ce am înțeles cât de cât pestele asta , am înțeles când , unde și cu ce sa-l caut , și când am văzut pe apa efectele informației de pe forum, eu am pus punct activități de pe forumul dedicat și refuz sa mai împărtășesc vreun secret legat de somn atât la spinning cât și la clonc . Din punctul meu de vedere , nimeni nu merita sa prindă somn dacă nu a alocat timp și resurse suficiente pentru a înțelege specia asta așa ca la capitolul tips & tricks eu sunt mucles.
Practicate cu bun simt, ambele metode îți pot face viata dulce in anumite momente însă nu e un pescuit pentru toată lumea. Cel puțin in România, pentru mult prea mulți pescuitul somnului devine al doilea job după ce-i afla secretele și mirajul $£¥$£¥ care sa-ti aducă o mulinetă , lanseta sau chiar masina noua e prea tentant ca sa mai raționeze ecologicamente corect.
Spinnningul greu la somn e poate singura varianta care-mi displace pentru abuzul pe care echipamentul ăla îl face la adresa fizicului ( si psihicului) la o partida ( poate și pentru ca, in ciuda faptului ca i-am alocat o grămada de resurse, s-a încăpățânat sa-mi ofere satisfacții ) .

S

SiGi Lures

Guest
Eu nu mai pescuiesc dupa somn dedicat pe Mures la spining deoarece populatia de somn este atat de rarefiata incat nu merita sa pierd timpul . De fapt nici nu prea am timp, iar in locurile pe care le stiu si unde as putea prinde somn acolo trebuie sa pescuiesti la ore cand eu nu imi permit sa o fac. Dau dupa somn doar conjunctural , prefer sa ma distrez la avat, clean, ceva salau si daca e sa fie pe linga ..atunci dau cateva maini si la somn. Doresc sa subliniez insa un aspect...

Pescuitul pe Mures..

Cunosc apa asta ca si pe buzunarul meu, pescuiesc in acest rau de 41 de ani. Stiu cat peste se prindea de pe vremea lui Ceausescu si pina acum, in prezent.

Referitor la specia somn pot sa spun ca s-a diminuat simtitor atat ca si cantitate cat si ca marime a exemplarelor . Demn de remarcat ca Muresul n u este un rau unde sa poti da bine la clonc cum este pe Dunare sau pe barajele Oltului. Locurile unde poti da la clonc sunt putine si mici. Sunt cativa baieti care dau din bellyboat ori din barca, mai prind dar nimic iesit din comun. Atunci , oare care sa fie cauza disparitiei somnului si salaului??
Va zic eu..pescuitul la spining folosind firul textil . Stiu cazuri de cateva sute de kile de somn sau sute de kile de mame de salau prinsi la spining, ori cu naluci, ori harponati cu jigul si alte artificii. Pe Mures pescarul asa zis ''spiningar'' este mai distrugator decat cloncul . Doar electricienii ii intrec..
La fel cum poporul asta primitiv si irational nu a fost pregatit sa primeasca informatia despre clonc, la fel nu a fost pregatit sa primeasca informatia despre lanseta de grafit ,textil si plasticele moi..Nimeni insa nu remarca acest lucru..Cum nu este remarcat faptul ca cine a adus cloncul in Romania a facut-o si o face promovand un puternic spirit de conservare a pestilor care fac obiectul acestui pescuit. Nu acelasi lucru se poate spune despre cei care au introdus grafitul si textilul in pescuitul romanesc..

Asa cum Muresul este golit de somn la fel este si golit de salau..iar acesta din urma nu se prinde la clonc.

Singura noastra supapa de salavare este aceea ca atat pe Mures cat si pe Dunare apuca sa urce peste de la natiunile vecine.

zamfi

Somn
Bine spus King aia cu informatia si ca nu oricine merita sa afle totul despre spinningul la somn ! Insa , ca sa intelegi spinningul la somn trebuie sa ai mii de ore pe apa la ...stationar! Noaptea mai ales si nu stilul ala ...stationar cu 19 bete la clopotel.Nuuuu...Ala cu un bat , din mana si 5 km facuti noaptea prin bercuri...Altfel faci ce fac azi 75% din pescarii de spinning la somn din zona mea:zilnic sunt pe locul unde s-a prins si toaca apa! Nu au nici o treaba cu debitul apei ,culoarea, ora etc.De fapt , pana cu forumurile astea , in Aiud nu-si putea imagina ca spinningul se poate face pe apa murdara sau noaptea...Despre ce vorbim atunci ?

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
[QUOTE="zamfi, post: 53277, member: 13".Ala cu un bat , din mana si 5 km facuti noaptea prin bercuri...[/QUOTE]
Exact. Pana sa apara starletii si plutele luminoase, veneai cu ochii ca melcu acasa dupa cateva ore de belit ochii la cocean in lumina lunii :) Cand te pui intr-un loc ai 50% -50% sanse sa ai sau sa-ti treaca peste prin fata da cand bati malu', mai ales intr-o noapte cu activitate , bifezi ceva locuri cu potential. Problema e ca uneori nu le mai recunosti daca le vezi pe zi roflmaooo

Luigi

Salau
Multumesc prieteni, tocmai mi-ati dat cele mai interesante Tips & tricks in pescuitul somnului din ultimii 2-3 aniclappingclapping
Ma duc urmatorii ani de zile noapte de noapte la "pipãit" si gasesc n locuri si ma apuc serios de spinning la somn si îi rup in gurã, apoi va fac pe voi autorii morali. Ce ziceti de asta? Se duc naibii toate forumurile de pescuit gratuite (vorba vine)...

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Multumesc prieteni, tocmai mi-ati dat cele mai interesante Tips & tricks in pescuitul somnului din ultimii 2-3 aniclappingclapping
Ma duc urmatorii ani de zile noapte de noapte la "pipãit" si gasesc n locuri si ma apuc serios de spinning la somn si îi rup in gurã, apoi va fac pe voi autorii morali. Ce ziceti de asta? Se duc naibii toate forumurile de pescuit gratuite (vorba vine)...
Ce crezi ca mai ai loc și sau peste așa cum vrei sau cum era odată ? Trăim in vremuri grele acum pentru pescar, maluri private, peste puțin , clima in continua schimbare , braconaj grămada ( și dacă nu-l aduna -l sperie) pescari pe tot malul , etc. Nu mai e ca pe vremuri când mergeam pe Mures ca Oltul n-avea somn , acum e invers da nu pentru multă vreme ,

zamfi

Somn
Luigi , sincer pe mine nu ai cum sa ma faci autor moral din postul meu.In primul rand pt ca ...nu l-ai inteles.Probabil exprimarea mea e de vina.Eu am spus ca trebuie sa iesi si sa faci km cu un bat de stationar , pescuind din mana , ca SA INTELEGI comportamentul somnului , modul cum vaneaza in functie de niste factori si NU sa descoperi locuri de pescuit! Locurile le vezi ziua pe Mures mult mai usor decat noaptea! Ideea este sa stii cand ,cum si , da , unde sa dai in functie de ...stii tu.Locurile de somn din primavara sunt batute zilnic de aia 75% fara succes...Plus ca vine toamna...E mult de vorbit si acum nu am dispozitia sufleteasca.

adiwolf

Moderator
Membru personal
pescuiesc in ambele stiluri acest peste si imi plac ambele insa spinning-ul la somn imi place mai mult.
din pacate timpul alocat pescuitului la spinning al acestui peste este extrem de redus, aproape spre zero si trebuie sa recunosc ca asta se repercuteaza asupra rezultatelor din ce in ce mai proaste (anul asta am prins o singura moaca si aia accidental pescuind la salau!)
la clonc imi place ca nu trebuie sa car o gramada de scule si naluci dupa mine, este suficienat o undita cu montura simpla si o cutie de rame sau alte momeli
un alt avantaj major la clonc este faptul ca pescuind cu sonarul, nu pescuiesti "in orb" adica vezi daca ai activitate in zona si cand observi ca se ridica la momeala ta, andrenalina este la maxim
totusi, metoda la clonc este metoda facila de pescuit somnul comparativ cu metoda spinning, asta datorita acelui sonar si a faptului ca vezi ce si unde pescuiesti, dar in rest......................nu este chiar atat de productiva pe cat se spune, am dat destule gherle si la clonc.
legat de autorul moral al introducerii pescuitului la somn, in special pe metoda clonc, in Romania, toti il acuza pe Zoran care intredavar are o mare participare prin raspandirea pe internet si cu ajutorul forumului/magazinului a metodelor de pescuit la somn, DAR!!!
DAR sa nu uitam ca pescuitul la somn prin metoda clonc nu a fost inventata de Zoran, ea se practica in Romania si in tarile riverane Dunarii de foarte mult timp cu destul de mult succes, insa ce a facilitat explozia de pescari la clonc este faptul ca au avut acces facil la informatie si la dispozitivele "hardware" - sonarele care usureaza pescuitul enorm
personal am pescuit la clonc inainte de aparitia forumului lui Zoran, initiat de cativa prieteni din Tg.Jiu, insa recunosc ca forumul lui mi-a facilitat multa informatie de calitate, drept urmare eu unul nu pot sa il acuz de ceva pe acest om, insa toti trebuie sa fim responsabili pentru actiunile noastre

Luigi

Salau
Luigi , sincer pe mine nu ai cum sa ma faci autor moral din postul meu.In primul rand pt ca ...nu l-ai inteles.Probabil exprimarea mea e de vina.Eu am spus ca trebuie sa iesi si sa faci km cu un bat de stationar , pescuind din mana , ca SA INTELEGI comportamentul somnului , modul cum vaneaza in functie de niste factori si NU sa descoperi locuri de pescuit! Locurile le vezi ziua pe Mures mult mai usor decat noaptea! Ideea este sa stii cand ,cum si , da , unde sa dai in functie de ...stii tu.Locurile de somn din primavara sunt batute zilnic de aia 75% fara succes...Plus ca vine toamna...E mult de vorbit si acum nu am dispozitia sufleteasca.
Zamfi, chiar ti-am inteles postarea si am raspuns cu o glumã. Vroiam sa va multumesc tie si lui King, iatã ca ai continuat explicatzia si asta e toata filozifia cu pescuitul la somn! Si nu numai, experienta de ani de zile e fundamentala la orice peste... Voi ati surprins in citeva fraze esentza, de aia unii prind iar altii (eu) doar accidental. Frumosjos palaria
Asta cu "autorul moral " o aveam de la alta postare, si da, tu si altii de pe aici sunt autorii morali ai multor succese ale mele. Sau cine stie, ai multor "crime"...
(Paranteza: pescarul de la care am primit direct cea mai multa informatie in spinning la somn e un neamtz, Blinker Jörg. Am fost la el in casa sa cumpar blinkere, pe vremea cind inca le facea singur in pivnitza, e drept ca am cumparat de vreo 150€, dar am stat apoi vreo ora in povesti, practic un curs intensiv de blinkerit la somn, mi-a aratat chiar si pe Google Earth locurile lui din zonã plus citeva inca nepescuite. El mi-a aratat vreo 10, eu i-am aratat 0. Singurul mod de a ma revansa a fost sa incerc 2 din locurile suspecte si sa-i scriu un feedback. Omul a stat la discutii cu mine din pasiune, asa cum Zoran sau altii la fel o fac. Faptul ca pescuitul a devenit la unii si o afacere nu diminueaza cu nimic respectul meu infinit pentru ei)
On topic: la mine - spinning, de preferinta de pe mal. E mai misterios si mai educativclapping

Claudiu

Administrator
Membru personal
nu pot sa il acuz de ceva pe acest om
E un termen impropriu ca il "acuzam", doar ca prin intermediul informatiilor de calitate oferite nu doar pentru pescuitul la clonc ci pentru toate tipurile de pescuit la somn inclusiv stationar, a desteptat toti infometatii. Bre ce sa iti mai spun, ti-am explicat si altadata dar se pare ca ai uitat: am cunostiinte care au renuntat la serviciu! ca e mai profitabil la clonc. Am cunostiinte care au cumparat barca/motor/sonar cu credit de nevoie personale urmand sa fie achitat in cel mai scurt timp prin vanzarea somnilor. Tu ai gherle pentru ca nu te duci unde trebuie, pentru ca daca ai cobora in jos pe Olt nu ai mai avea. In plus astia de care vorbesc eu nu dau cateva ore la nu stiu cate saptamani ci zi de zi. Pe Zoran l-au luat in balon niste agarici de prin Valcea, agarici care il sunau mieros si ii cereau tot felul de sfaturi. Dupa ce au prins mersul, l-au luat la misto, ca el nu a prins niciodata asa ceva plus injuraturile de rigoare etc, etc! Nu este vorba de nici o acuza si de nimic in sens rau, insa faptele raman si acelea sunt: promotorul cloncului in Romania este el, indiferent de cat timp e metoda inventata. Aprofundarea metodelor, momelilor, sculelelor si sonarelor corelata cu lipsa educatiei, prostia si infometarea a condus la exterminarea somnilor. Practic e atat de profitabil domeniul somnilor incat altii s-au lasat de serviciu si vand doar cloncuri. Iti imaginezi acum amploarea? Sigur ca nu este vinovat in sensul acela, dar pana la urma si eu ma simt vinovat ca am invatat vreo 2 cu sfaturi la salau....

zamfi

Somn
Eu v-am zis...

La Aiud nu poti da la clonc datorita adancimilor mici ale apei.Insa curentul a definitivat opera de nimicire.Plus grebla de iarna si sutele de pripoane.
Inca o data ma intreb unde e salaul de la noi ca a scapat de somn...Dovada ca e rar este cresterea numarului de stiuci pe Mures.
In fine , spinningul!
Desi nu mai am umar pt el ! :(
Si numarul f redus de somni ma fac sa pescuiesc f putin cand apa este optima.In plus este totusi destul de anost spinningul la somn la noi pe Mures.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Claudiu
da. imi imaginez.
si stiu si eu cativa din astia, banuiesc de cine vorbesti.
Tu ai gherle pentru ca nu te duci unde trebuie, pentru ca daca ai cobora in jos pe Olt nu ai mai avea
nu cobor pe Olt la vale pentru ca nu vreau sa ma amestesc cu "fauna" aia, prefer sa nu prind nimic, dar sa ma simt bine cat pescuiesc
stii bine ca acolo este alta lume, altfel de indivizi.
defapt sunt cei care astazi imi dicteaza mie viata, votand prin oportunismul si inconstienta lor de hoti o alta gasca de hoti si mai mari.
in fine, hai ca iarasi o dau in politica si mi se suie sangele la cap

Sus