Spargerea stereotipurilor/myth busters

George

Oblete
Salut,
Citesc de ceva timp postarile de pe acest forum si tin sa va multumesc pentru informatiile impartasite! Acum vreau sa imi aduc si eu contributia la aceasta grupare pescareasca. Nu pot face asta fara ajutorul vostru, asa ca va propun un subiect care pe mine ma intriga de ceva vreme.
Pescuiesc preponderent pe Olt si pe afluentii acestuia din zona jidetului Valcea. Am observat de nenumarate ori ca in general se practica pescuitul in baza unor stereotipuri care de multe ori nu dau rezultate.
1.De exemplu, in ceea ce priveste stiuca preferam sa o cautam in ape asezate, langa stuf sau langa plauri. Contrar acestei credinte, am prins din intamplare stiuca in curentul cel mai puternic. In zona de care va spun vedeam mereu atacuri furibunde precum cele de avat. Asa am si crezut, ca este avat! Dupa ce am prins prima stiuca in acel loc am inceput apoi sa o caut cu predilectie in zona respectiva doar cand curgea apa cu putere. Atac dupa atac!
2.Cleanul la naluci mici tip goange, omide sau alte minuni. Nu vreau sa spun ca nu se prinde cleanul la astfel de naluci. De regula am prins cleni pana in 25 cm la naluci de suprafata de 3-3,5cm. Cei mai frumosi cleni i-am luat la naluci tip minnow sau slim shad de peste 4 cm si la peste 1.5 m adancime.
3.Cei mai multi cleni in partide repetate, ce-i drept pana in 30 cm, nu i-am luat in ragalii sau pe piepturi de piatra sau atunci cand curgea apa. Au fost langa stufuri cand Oltul nu clintea. Lanseul si atacul.
4. Am cunoscut pescari de pastrav din judet care dadeau dupa pastrav cu naluci pe care le-as fi luat in considerare doar pt somn.(15 cm)
5. Se spune ca avatii mari sunt mai singuratici. Max 2-3 exemplare pe un loc. Am vazut carduri de 15-20 de avati la 4-5 kg/bucata in plina vara, dupa perioada de inmultire din primavara.
Mi-as dori sa starnesc o discutie ampla in ceea ce priveste felul de adaptare al pestilor in functie de apa. Sa fie oare pescuitul pe baza stereotipurilor un factor esential in ceea ce priveste gherla?
Va multumesc!

Mal

Stiuca
Cutia Pandorei ai deschis-o cu manuta ta.

Eu spun doar atat:
1.Comportamentele pestilor se schimba fata de schimbarile climatice-bibani prinsi in saritori de pastrav de exemplu, care au trecut niste saritori de peste 2m, cum? nu ma intreba;
2.Modul in care te raportezi tu trebuie sa fie out of the box. Nu te baga in tipare, iesi din ele. Tu ziceai ca prinzi clean mare la voblere mai mari, la mine e exact pe dos. 2g e campionul absolut de multi ani; De aceea daca eu iti dau un sfat ca 2g e cel mai cel, manca-l cu sare si aplica ce crezi tu ca e mai bine;
3.Nu se pot da sfaturi universale, totul depinde de loc, vreme, cititul apei si ce mananca pestele acolo. In cititul apei intra si punctul 1, adica daca vezi rosioara in zona de pastrav, nu-i a buna. Urci mai sus, mai spre izvoare;

#donotdeleteyouraccount#

Luigi

Stiuca
Eu zic ca stereotipurile de care vorbesti sunt de fapt metodele consacrate, asta ca sa nu le numesc reguli. Ca uneori poti prinde somn cu lanseta de scobar si invers, asta nu inseamna un stil nou la pescuitul de somn. Doar ca a iesi din tiparele clasice poate fi de multe ori o solutie. Eu am o semi-teorie ca si pestii se adapteaza in timp metodelor noastre de pescuit, poate ca de aia raspund citeodata mai bine la naluci "neconventionale" cu care nu sunt obisnuiti sau ii gasim in locuri in care de obicei nu ii cauta nimeni, unde au senzatia de sigurantza.
Toate bune si frumoase, da' as vrea sa ii cunosc si io pe nebunii aia care dau la pastrav cu chestii de 15 cm in România, unde capturile sunt in medie mai mici... E ca in poezia:
"In lumea asta mare este un tipic
Pestele cel mare mãnâncã pe cel mic
Si numai rareori si doar din intamplare
Pestele cel mic mãnâncã pe cel mare..."

George

Oblete
Cutia Pandorei ai deschis-o cu manuta ta.

Eu spun doar atat:
1.Comportamentele pestilor se schimba fata de schimbarile climatice-bibani prinsi in saritori de pastrav de exemplu, care au trecut niste saritori de peste 2m, cum? nu ma intreba;
2.Modul in care te raportezi tu trebuie sa fie out of the box. Nu te baga in tipare, iesi din ele. Tu ziceai ca prinzi clean mare la voblere mai mari, la mine e exact pe dos. 2g e campionul absolut de multi ani; De aceea daca eu iti dau un sfat ca 2g e cel mai cel, manca-l cu sare si aplica ce crezi tu ca e mai bine;
3.Nu se pot da sfaturi universale, totul depinde de loc, vreme, cititul apei si ce mananca pestele acolo. In cititul apei intra si punctul 1, adica daca vezi rosioara in zona de pastrav, nu-i a buna. Urci mai sus, mai spre izvoare;

#donotdeleteyouraccount#
In ceea ce priveste speciile de pesti care ajung in zone imposibile cred ca se datoreaza celor care pescuiesc la pestisor viu. Dupa ce termina partida deserteaza galeata cu pestisori muribunzi. Cei mai puternici supravietuiesc adaptandu-se conditiilor, iar apoi in cele mai multe cazuri modifica ecosistemul.
In privinta cleanului mare la naluci mici iti dau dreptate. Insa am observat o rata mai mare de succes atunci cand rata atacurilor la naluci mai mari scade. Totusi cand te bombardeaza cei mici o naluca mai mare face oarecum selectia. As putea face o analogie cu pescuitul crapului la boilies. Am vazut pescari pe balaton folosind cate 2 bile de 40mm pe firul de par. Tinteau doar 15 cu oarecare succes. Nu vreau sa spun ca sunt in cautarea trofeelor si nici nu ma pot lauda cu ceva demn de trofeu. Pana acum pot rezuma 70% din partidele de pescuit doar ca iesiri cu scop de observatie. Dar va spun cu mana pe inima ca am avut ocazii in care am vazut pesti ce depasesc imaginatia. Atat ca numar cat si ca dimensiuni.

Dar cine a zis ca exista reguli clare și stricteroflmaooo tocmai asta-i frumusețea....nimic nu e bătut în cuie.
Totul e adaptare, experienta, timp, pasiune și nu în ultimul rand bani pentru ustensile.
Am inceput acest topic cu intentia de a impartasi cateva trairi iesite din tipare. Nu doresc sa provoc pe cineva la a da din casa locuri sau zone. Nici eu nu voi spune punctual ce am vazut. Nu agreez exploatarea unor astfel de locuri. Vreau doar sa ne imbogatim ca informatie si sa reusim sa ne gadilam egourile de pescari atunci cand vom avea un peste in fir dupa ce vom reusi sa adaptam un scenariu perfect!

Mal

Stiuca
In ceea ce priveste speciile de pesti care ajung in zone imposibile cred ca se datoreaza celor care pescuiesc la pestisor viu. Dupa ce termina partida deserteaza galeata cu pestisori muribunzi. Cei mai puternici supravietuiesc adaptandu-se conditiilor, iar apoi in cele mai multe cazuri modifica ecosistemul.
In privinta cleanului mare la naluci mici iti dau dreptate. Insa am observat o rata mai mare de succes atunci cand rata atacurilor la naluci mai mari scade. Totusi cand te bombardeaza cei mici o naluca mai mare face oarecum selectia. As putea face o analogie cu pescuitul crapului la boilies. Am vazut pescari pe balaton folosind cate 2 bile de 40mm pe firul de par. Tinteau doar 15 cu oarecare succes. Nu vreau sa spun ca sunt in cautarea trofeelor si nici nu ma pot lauda cu ceva demn de trofeu. Pana acum pot rezuma 70% din partidele de pescuit doar ca iesiri cu scop de observatie. Dar va spun cu mana pe inima ca am avut ocazii in care am vazut pesti ce depasesc imaginatia. Atat ca numar cat si ca dimensiuni.
Eu ziceam altceva. Ziceai de Olt care e o apa mare in zona ta. E logic sa dai cu naluca mare intr-o apa mare. E logic sa dai cu un vobler mai mare, in apa mare, ca sa vizezi o selectie a tintei, pentru ca logica si teoria e daca apa e mare, ar trebui ca adancurile sa ascunda mult peste. La o apa mare, dai cu vobler mare si din alt considerent, ca ala mare iti va tinti mai multe specii de rapitori, si stiuca si avat si clean mare si mreana si somn.

Adica e logic sa dai cu reactive all around sa spun, pentru ca ai unde. E ilogic sa dai cu voblere mici acolo, dar e foarte recomandat, mai ales atunci cand logica standard nu merge, intr-o apa mare, incape si o naluca mica. Totul e sa vezi tu asta.Si sa simti.

Intr-o apa mica si usor spre medie, logica cu naluca mare e fix ca nuca in perete. Si din experienta, faza cu selectia pe vobler mare e SF. Ca sa faci selectie acolo, trebuie ca apa aia mica sa colcaie la propriu, sa fiarba de rapitor. In Romania? Unde? Nu stiu unde as putea da cu o naluca de pastrav de 15 cm cum zici tu(doar lac montan sa zic). Eu nu vad in apa pastrav, iar daca vad mai mare de 10 cm nu e. Asta nu ma transforma in atoatestiutor, insa in apa mica nu-ti permiti sa folosesti tot ce se potriveste in apa mare. Ca nu-i logic. A ca vreau sa ma prostesc sau sa ma laud ca am dat cu vobler de 8 g in apa de 5cm adancime, asta e alta poveste.

Partea cu ecosistemul si schimbarile nu trebuie neglijata, speciile isi schimba comportamentul, au alte teritorii de vanatoare, unele din pacate sunt in prag de disparitie, altele importa comportamentul speciilor care acu 20 de ani dominau acolo. Eu prind clean mult in saritori de pastrav si care clean da in rotative exact sub cascada. Nu e SF, am postat un video anul trecut la rubrica ce am eliberat. Acum 10 ani acolo era doar pastrav si craiete+moina si ocazional porcusor. Acum acolo este clean si rosioara, pastravul nu mai este.

Sa trag linie, e cum a zis Aurel la pescuit nu exista reguli, exista (bun) simt, logica aplicata si o groaza de bani bagati in echipament. E o iesire in natura pana la urma si tot succes se cheama. Cel putin plamanii nostri se bucura sau ma rog se bucurau candva.

Aurel

Piranha
Am inceput acest topic cu intentia de a impartasi cateva trairi iesite din tipare. Nu doresc sa provoc pe cineva la a da din casa locuri sau zone. Nici eu nu voi spune punctual ce am vazut. Nu agreez exploatarea unor astfel de locuri. Vreau doar sa ne imbogatim ca informatie si sa reusim sa ne gadilam egourile de pescari atunci cand vom avea un peste in fir dupa ce vom reusi sa adaptam un scenariu perfect!
Nici nu m-am gândit la provocări sau altceva! Departe de mine astfel de gânduri!
În ceea ce privește "tiparele" cred ca mai mulți am avut ocazia sa prindem anumite specii în locuri în care nu ne asteptam sau în mod deliberat l-am cautat acolo și bucuria a fost și cu atât mai mare când l-am și găsit.
Dimensiunea și diversitatea nalucilor la care avem acces azi ne permit multe abordări și în mod absolut normal altfel decât acum 30-50 de ani.
Totodată în acești ultimi 50 de ani și comportamentul, densitatea și speciile sa-au schimbat și odată cu aceasta și habitatul.
Având în vedere ce am scris mai sus consider absolut normala schimbarea de abordare a unei partide de pescuit.

George

Oblete
Eu ziceam altceva. Ziceai de Olt care e o apa mare in zona ta. E logic sa dai cu naluca mare intr-o apa mare. E logic sa dai cu un vobler mai mare, in apa mare, ca sa vizezi o selectie a tintei, pentru ca logica si teoria e daca apa e mare, ar trebui ca adancurile sa ascunda mult peste. La o apa mare, dai cu vobler mare si din alt considerent, ca ala mare iti va tinti mai multe specii de rapitori, si stiuca si avat si clean mare si mreana si somn.

Adica e logic sa dai cu reactive all around sa spun, pentru ca ai unde. E ilogic sa dai cu voblere mici acolo, dar e foarte recomandat, mai ales atunci cand logica standard nu merge, intr-o apa mare, incape si o naluca mica. Totul e sa vezi tu asta.Si sa simti.

Intr-o apa mica si usor spre medie, logica cu naluca mare e fix ca nuca in perete. Si din experienta, faza cu selectia pe vobler mare e SF. Ca sa faci selectie acolo, trebuie ca apa aia mica sa colcaie la propriu, sa fiarba de rapitor. In Romania? Unde? Nu stiu unde as putea da cu o naluca de pastrav de 15 cm cum zici tu(doar lac montan sa zic). Eu nu vad in apa pastrav, iar daca vad mai mare de 10 cm nu e. Asta nu ma transforma in atoatestiutor, insa in apa mica nu-ti permiti sa folosesti tot ce se potriveste in apa mare. Ca nu-i logic. A ca vreau sa ma prostesc sau sa ma laud ca am dat cu vobler de 8 g in apa de 5cm adancime, asta e alta poveste.

Partea cu ecosistemul si schimbarile nu trebuie neglijata, speciile isi schimba comportamentul, au alte teritorii de vanatoare, unele din pacate sunt in prag de disparitie, altele importa comportamentul speciilor care acu 20 de ani dominau acolo. Eu prind clean mult in saritori de pastrav si care clean da in rotative exact sub cascada. Nu e SF, am postat un video anul trecut la rubrica ce am eliberat. Acum 10 ani acolo era doar pastrav si craiete+moina si ocazional porcusor. Acum acolo este clean si rosioara, pastravul nu mai este.

Sa trag linie, e cum a zis Aurel la pescuit nu exista reguli, exista (bun) simt, logica aplicata si o groaza de bani bagati in echipament. E o iesire in natura pana la urma si tot succes se cheama. Cel putin plamanii nostri se bucura sau ma rog se bucurau candva.
In ceea ce priveste voblerele de 15cm, categoric sunt folosite pe lacuri. Cei care le folosesc cauta cu precadere capturi capitale peste 3-4 kg.Conteaza momentul zilei, zona si tipul de pescuit.
Intradevar ma refeream la pescuitul pe Olt in ceea ce priveste cleanul la naluci mai mari si anume acolo unde permite adancimea. Am pescuit si pescuiesc pe paraie cu voblere pana in 3cm. Am avut capturi frumoase pe astfel de rauri doar in perioada boistei,respectiv inceput si sfarsit de vara. Daca esti pe apa in zilele respective exemplarele mari se vor arunca fara retineri. Am adoptat tehnica voblerelor de mici dimensiuni si pe Olt. Nu zic ca nu da rezultate. Dar ideea topicului nu este despre universalitatea unei naluci sau a unei culori. Spre exemplu, tehnica pretabila pentru paraie mici se poate adapta Oltului in zone precum Valea Oltului acolo unde apa valureste peste bolovani. Categoric in zonele astea vei da peste ceva peste reducand dimensiunea. De altfel si daca pe un parau gasesti o bulboana de 6-7 m lungime si 1-1.5m adancime poti incerca ceva iesit din tiparul zonei. De regula in gropile astea se gaseste ceva peste. Crede-ma te rog ca pe paraul de care iti povestesc am vazut cleni de 40 50 cm si stau doar in bulboane.
Nu doresc sa dau peste cap reguli batute in cuie. Vreau doar sa ne adaptam mai bine situatiilor pe baza unor experiente reale.

Romin Alin

Stiuca
De multe ori solutia pentru a scapa de gherle este sa incerci locuri, echipament ,naluci, abordari total diferite de ce ai utiliza in mod uzual. In astfel de momente reusesti sa gasesti locuri noi si sa inveti tehnici de pescuit la fel de bune dau mai bune decat ceea cunosteai. Eu la pescuit niciodata nu merg cu lectia invatata de acasa(imi place sa ma adaptez la fata locului, e provocarea mai mare)

Luigi

Stiuca
Lanseta mea de pastrav pe lac e cu adevarat myth-buster: un feeder ieftin si usor de 2,70 m, mai flexibila in vârf si mai tzeapana in prima jumatate decit toate lansetele de pastrav pe care le-am incercat la magazin. Si cu ea am cele mai multe driluri finalizate cu pastrav, in comparatie cu toate celelalte lansete ale mele, fasturi, xfasturi, moderate, scumpe sau nu. Deci... cu asta merg mai departe, ma enerveaza doar ca ii sare segmentul din vârf dupa mai multe lansari. Cred ca ii fac un update si imi iau un feeder nou si bunicel, un Balzer pe care voi scrie cu pixul "Trout Feeder". Asa ca sa am si io ceva custom!

edd

Somn
Clar se schimba dar hai sa nu uitam ca apa de pastrav ramane apa de pastrav si NICIODATA nu o sa vezi biban sarind peste doi metri sau altfel de pasnic facand asta in aceea apa,stiu cateva locuri unde se opresc.....
Apa de pastrav are o anumita temperatura si putini se acomodeaza ,unii ar fi craietii si "nisiparnita" (zvarluga) dar nici astia nu rezista si coboara,asta pe probate uita-te la poze,am reusit sa salvez o parte din paraiasul care era si loc de reproducere,undeva mai sus era o baltoaca care nu se incalzea asa de tare pe perioada verii si stateau acolo pana veneau ploile de toamna si reuseau iarasi sa coboare in raul principal asta dupa ce in perioada de sfarsit de mai pe fondul ploilor torentiale urcau acolo.......
Singurul peste care sta alaturi de pastrav este zglavoaca,cottus gobio sau european bullhead o denumire ce apare in deja consacratele voblere de la salmo...pe asta ma chinui sa-l prind la naluca de ceva vreme....ca face parte din familia bibanului,adica a percidelor asta e alta treaba dar pentru mine este un adevarat monument al naturii si nu ar trebui sa fie nicicum pescuit.....putine rauri mai tin asa ceva....sper anul asta sa fac poza cu unu.

Mal

Stiuca
Clar se schimba dar hai sa nu uitam ca apa de pastrav ramane apa de pastrav si NICIODATA nu o sa vezi biban sarind peste doi metri sau altfel de pasnic facand asta in aceea apa,stiu cateva locuri unde se opresc.....
Apa de pastrav are o anumita temperatura si putini se acomodeaza ,unii ar fi craietii si "nisiparnita" (zvarluga) dar nici astia nu rezista si coboara,asta pe probate uita-te la poze,am reusit sa salvez o parte din paraiasul care era si loc de reproducere,undeva mai sus era o baltoaca care nu se incalzea asa de tare pe perioada verii si stateau acolo pana veneau ploile de toamna si reuseau iarasi sa coboare in raul principal asta dupa ce in perioada de sfarsit de mai pe fondul ploilor torentiale urcau acolo.......
Singurul peste care sta alaturi de pastrav este zglavoaca,cottus gobio sau european bullhead o denumire ce apare in deja consacratele voblere de la salmo...pe asta ma chinui sa-l prind la naluca de ceva vreme....ca face parte din familia bibanului,adica a percidelor asta e alta treaba dar pentru mine este un adevarat monument al naturii si nu ar trebui sa fie nicicum pescuit.....putine rauri mai tin asa ceva....sper anul asta sa fac poza cu unu.

In teorie ai dreptate, in practica apa s-a incalzit foarte mult, eu am si rosioara in apa pe vremuri de pastrav, ma rog e ceva ca un oblete dar maximum 5 cm si cu ochii rosii, distruge toate icrele respective, asta mananca. La chestia cu saritorile ai dreptate, dar nu am explicatie cum am trecut bibanii peste saritorile alea. Padurarii mi-au zis sa-i omor, eu bou i-am eliberat, dar i-am eliberat inainte sa vorbesc cu padurarii. Oricum erau ambii sub 12 cm deci nu eram nici macar in limita legala ca sa-i retin. Nu cred in teza ca vreun destept i-a eliberat din lacul de la 3km departare in izvor ca sa faca paguba. Erau cat degetul aratator nu mai mari. Adica i-a bagat in masina, a mers cu galeata cu alevinii aia, ca sa-i dea peste saritori? Ce e cert e ca i-am prins la rotativa PM si i-am eliberat, erau intr-o zona cu niste bolovani imensi cat o vila mare. De fapt nu bolovani, blocuri de conglomerat.

George

Oblete
Nu spun ca ii duce cineva cu scopul de a popula. Se prind puieti cu halaul la gramada si se baga la galeata. Apoi, ``pescari adevarati`` dau dupa pastrav la pestisor. Cand a terminat partida arunca puietul din galeata. Ca idee pe Vidra se prinde caras si rosioara.

Sus