Spargerea stereotipurilor/myth busters

Mal

Somn
Nu este nici o teorie doar practica,unde se incalzeste apa apar si altii este si normal,peste iarna putini raman..... am mai vorbit de asta cand mi-am facut rotative de albitura....totul este adaptare in natura, la fel si in pescuit.

hdtTs5o.jpg

4fOEftY.jpg
Bine sefu da prelungirea aia nu agata mai rau? Mai ales in apa mica sau le servesti la adancime? Place rau la mine.
George: Eu vorbesc de parau. Unde pastravul are hrana boistean zglavoaca si moina. Vin aia cu biban de 7 cm sa dea la pastrav? Ma gandisem la asta sincer dar nu cred a fi plauzibil.

edd

Somn
Bine sefu da prelungirea aia nu agata mai rau? Mai ales in apa mica sau le servesti la adancime? Place rau la mine.
Crezi ca o faceam asa daca nu prindea?sau crezi ca-i facuta doar sa fie?pune mana fa una la fel cu prelungire si fara,probeaz-o atat pe rau mic cat si pe unu mare si trage o concluzie cat de lunga sa fie sau nu :)
Le-o servesc unde stau in general albiturile sau mai bine spus unde sta bancul si se hranesc...
Cand le-ai vazut la ce te-ai gandit? sau mai bine spus, ce fel de pescuit ti-a inspirat acea naluca?intreb deoarece cred ca am trecut cu toti prin faza de pescuit la albitura cu viermi,rame,buldo,ace pe fir sau macar am incercat de plictiseala acest pescuit.

Mal

Somn
Crezi ca o faceam asa daca nu prindea?sau crezi ca-i facuta doar sa fie?pune mana fa una la fel cu prelungire si fara,probeaz-o atat pe rau mic cat si pe unu mare si trage o concluzie cat de lunga sa fie sau nu :)
Le-o servesc unde stau in general albiturile sau mai bine spus unde sta bancul si se hranesc...
Cand le-ai vazut la ce te-ai gandit? sau mai bine spus, ce fel de pescuit ti-a inspirat acea naluca?intreb deoarece cred ca am trecut cu toti prin faza de pescuit la albitura cu viermi,rame,buldo,ace pe fir sau macar am incercat de plictiseala acest pescuit.
Vrei sa iasa tractor? Bun ai combinat musca artificiala cu rotativa. La musca da obletele senzational, iar obletele sta chiar in curent si n apa mai mare si lenesa. Deci io zic ca dai in stioalna cu dansele. Pam pam.

rine

Stiuca
Ce denumim noi stereotipuri sunt rezultatul unor experiențe ale noastre , ale celor care ne au învățat pescuit sau concluziile unui grup de pescari cum sunt aici.
Că am prins ,întâmplător și minoritar altfel, nu înseamnă absolut deloc spargerea unui stereotip.
Sa prinzi roșioară cu pluta și viermuși este stereotip.
De obicei fac partide în deltă extrem de distractive ,îndrăznesc să spun că mai misto ca la biban, in luna noiembrie cu cicade și rotative mici la... roșioară.
La roșioară mare.
Pentru alții poate este myth busters
Pentru mine e stereotip sa fac asta.
E foarte subiectiv , subiectul
zimbettt

edd

Somn
Vrei sa iasa tractor? Bun ai combinat musca artificiala cu rotativa.
Nicidecum...daca rotativa nu se roteste poti spune ca-i rotativa?cum cataloghezi o rotativa?merge si cu ac gol cu un fir de lana alb dar asa arata mai bine iar nr capturilor sunt mai mari....

Mal

Somn
Nicidecum...daca rotativa nu se roteste poti spune ca-i rotativa?cum cataloghezi o rotativa?merge si cu ac gol cu un fir de lana alb dar asa arata mai bine iar nr capturilor sunt mai mari....
Pai paleta o ai de rotativa si lestul. Nu pot sa mi dau seama din poze cum actioneaza. Am vazut ideea ta la pontoon21, colmic si lucky john. Astia zic ca s rotative. Is noi modelele, nu am incercat. Asa cum arata static musca e in trolling dupa corpul principal. Si cum la musca intra obletele mare si cleanul care e oportunist, impusti mai multi iepuri deodata. Si nu vad de ce n ar sari nici nea pistruiatul. Plus lipan care e mai amator de muste decat toti de mai sus.

George

Oblete
Ce denumim noi stereotipuri sunt rezultatul unor experiențe ale noastre , ale celor care ne au învățat pescuit sau concluziile unui grup de pescari cum sunt aici.
Că am prins ,întâmplător și minoritar altfel, nu înseamnă absolut deloc spargerea unui stereotip.
Sa prinzi roșioară cu pluta și viermuși este stereotip.
De obicei fac partide în deltă extrem de distractive ,îndrăznesc să spun că mai misto ca la biban, in luna noiembrie cu cicade și rotative mici la... roșioară.
La roșioară mare.
Pentru alții poate este myth busters
Pentru mine e stereotip sa fac asta.
E foarte subiectiv , subiectul
zimbettt
Adevarul este ca daca am avea asa exemplare de rosioare si babusti pe apele interioare, multi ar lasa cleanul.
Totusi, ca ai adus aminte de delta, vreau sa subliniez ca de multe ori asociem pescuitul la stiuca cu ghiolurile si lacurile din delta. Asadar, de multe ori am asociat orice golfulet sau zona mai putin adanca de pe Olt cu pescuitul la stiuca. Daca apucam sa vad un tac in ziua aia era mare lucru.
Dupa cum spuneam in mesajele anterioare am avut rezultate mai bune cautand un alt loc de panda al stiucii.

edd

Somn
Pai paleta o ai de rotativa si lestul. Nu pot sa mi dau seama din poze cum actioneaza. Am vazut ideea ta la pontoon21, colmic si lucky john. Astia zic ca s rotative. Is noi modelele, nu am incercat. Asa cum arata static musca e in trolling dupa corpul principal. Si cum la musca intra obletele mare si cleanul care e oportunist, impusti mai multi iepuri deodata. Si nu vad de ce n ar sari nici nea pistruiatul. Plus lipan care e mai amator de muste decat toti de mai sus.
Unde ai vazut?baga link sa cer rapid drepturi de autor :) glumesc
Pai daca paleta este acolo doar poti afirma ca este rotativa dar cu adevarat nu poti sti ce fel de naluca este doar cand o dai la apa si vezi cum se comporta in functie de greutatea lestului,defapt asta este reteta unei rotative de succes,la fel este si la naluci,de lest depinde evolutia nalucii.
Eu m-am gandit doar la albitura ptr ca doar acolo o voi folosi,cleanul nu se agata la marimea aia de carlig,i-am pierdut pe toti pe drum,la pastrav si lipan nu ma gandesc sa o folosesc si nu o vad potrivita....

Mal

Somn
Unde ai vazut?baga link sa cer rapid drepturi de autor :) glumesc
Pai daca paleta este acolo doar poti afirma ca este rotativa dar cu adevarat nu poti sti ce fel de naluca este doar cand o dai la apa si vezi cum se comporta in functie de greutatea lestului,defapt asta este reteta unei rotative de succes,la fel este si la naluci,de lest depinde evolutia nalucii.
Eu m-am gandit doar la albitura ptr ca doar acolo o voi folosi,cleanul nu se agata la marimea aia de carlig,i-am pierdut pe toti pe drum,la pastrav si lipan nu ma gandesc sa o folosesc si nu o vad potrivita....
Colmic are clever spin modelul. Lucky john am vazut ceva interesant, insa nu stiu unde. De la john au aparut modele faine am luat niste excentrice de test. Pontoon 21 is supraestimate.

Wurger

Somn
"Sa fie oare pescuitul pe baza stereotipurilor un factor esential in ceea ce priveste gherla?"
Nene, daca era asa, eu eram campion. Si asta pentru ca se pare ca nu inteleg cum trebuie stereotipurile, nu ca as fi prea inventiv. Adica....cum sa spun, inventiv sunt, dar se pare nu in sensul bun.
Dar da, am prins stiuci frumoase in curent cat de cat. Am prins avat in canal colmatat fara curent. De asemenea am prins stiuca pe canal adanc cu curent mic si sa moara bibi ca nu stiu ce pandea acolo, pe un.platou de nisip plin de scoici.
Poate odata si odata voi nimeri o solutie castigatoare cu care sa rup gura targului. Visul meu. Deocamdata mai incerc si parca ii aud pe unii in spate care zic: Pai cum sa prinda bre ăsta daca dă in halul ala !?

edd

Somn
Colmic are clever spin modelul. Lucky john am vazut ceva interesant, insa nu stiu unde. De la john au aparut modele faine am luat niste excentrice de test. Pontoon 21 is supraestimate.

Il stiu pe ala de la Colmic nu imi place,LJ am Bonnie Blade,Shelt Blade,Trian Blade Long si Round plus cel nou Excentric InLine care copiaza ARS,Ponton 21am toate modele plus multe altele cam aproape tot ce exista pe piata cu exceptia ARS care nu il voi cumpara niciodata...nimic nu are legatura cu ce am postat eu in poze doar ca am luat o paleta de la Mepps ...povestim mai multe in vara sa nu stricam topicul cu myth busters.....

Mal

Somn
Il stiu pe ala de la Colmic nu imi place,LJ am Bonnie Blade,Shelt Blade,Trian Blade Long si Round plus cel nou Excentric InLine care copiaza ARS,Ponton 21am toate modele plus multe altele cam aproape tot ce exista pe piata cu exceptia ARS care nu il voi cumpara niciodata...nimic nu are legatura cu ce am postat eu in poze doar ca am luat o paleta de la Mepps ...povestim mai multe in vara sa nu stricam topicul cu myth busters.....
Ars e teapa si la mine, pontoon 21 la fel. Excentricul nu prea copiaza ars poate decat la lest, paleta e total diferita tuguiata. Eu zic ca promite, ce nu mi place e ca pare destul de usoara, voi vedea pe apa. Daca nu era carantina bagam un review. Singura ce merita de la ars e aia cu pestisor. Super rotativa. Dar e mai putin versatila.

Kleniacul

Stiuca
Vizavi de ce spunea Rine,prin Octombrie am prins în Deltă carași de 500 g în aceeasi zi la rotativă de clean și la lingură Berti de păstrăv,cu ancora în gură.Iar la viermi de 4-5 cm a fost distracție la roșioară,sute de atacuri.

Dori

Stiuca
Salut,
Citesc de ceva timp postarile de pe acest forum si tin sa va multumesc pentru informatiile impartasite! Acum vreau sa imi aduc si eu contributia la aceasta grupare pescareasca. Nu pot face asta fara ajutorul vostru, asa ca va propun un subiect care pe mine ma intriga de ceva vreme.
Pescuiesc preponderent pe Olt si pe afluentii acestuia din zona jidetului Valcea. Am observat de nenumarate ori ca in general se practica pescuitul in baza unor stereotipuri care de multe ori nu dau rezultate.
1.De exemplu, in ceea ce priveste stiuca preferam sa o cautam in ape asezate, langa stuf sau langa plauri. Contrar acestei credinte, am prins din intamplare stiuca in curentul cel mai puternic. In zona de care va spun vedeam mereu atacuri furibunde precum cele de avat. Asa am si crezut, ca este avat! Dupa ce am prins prima stiuca in acel loc am inceput apoi sa o caut cu predilectie in zona respectiva doar cand curgea apa cu putere. Atac dupa atac!
2.Cleanul la naluci mici tip goange, omide sau alte minuni. Nu vreau sa spun ca nu se prinde cleanul la astfel de naluci. De regula am prins cleni pana in 25 cm la naluci de suprafata de 3-3,5cm. Cei mai frumosi cleni i-am luat la naluci tip minnow sau slim shad de peste 4 cm si la peste 1.5 m adancime.
3.Cei mai multi cleni in partide repetate, ce-i drept pana in 30 cm, nu i-am luat in ragalii sau pe piepturi de piatra sau atunci cand curgea apa. Au fost langa stufuri cand Oltul nu clintea. Lanseul si atacul.
4. Am cunoscut pescari de pastrav din judet care dadeau dupa pastrav cu naluci pe care le-as fi luat in considerare doar pt somn.(15 cm)
5. Se spune ca avatii mari sunt mai singuratici. Max 2-3 exemplare pe un loc. Am vazut carduri de 15-20 de avati la 4-5 kg/bucata in plina vara, dupa perioada de inmultire din primavara.
Mi-as dori sa starnesc o discutie ampla in ceea ce priveste felul de adaptare al pestilor in functie de apa. Sa fie oare pescuitul pe baza stereotipurilor un factor esential in ceea ce priveste gherla?
Va multumesc!
Am citit acum multi ani un articol in care pescarii dintr-un stat din SUA foloseau naluci foarte grele (30+ gr) pentru a prinde stiuca din ape mici, foarte adanci si inguste, gen rauri de munte, cum ar fi cele bune pentru pastrav.

Espasia

Somn
Am citit acum multi ani un articol in care pescarii dintr-un stat din SUA foloseau naluci foarte grele (30+ gr) pentru a prinde stiuca din ape mici, foarte adanci si inguste, gen rauri de munte, cum ar fi cele bune pentru pastrav.
Stiuca cand halește, apăi halește. Am vazut cum faceau naluci din păpuși barbie, sau ceva similar, unul a pus un iphone cu o ancora, s.a.m.d.
Uite un episod din seria lansata de www.kanalgratis.se, serie dedicata unei excursii in Siberia, parca, a unui membru al postului impreuna cu Anton Fishermann (rus get beget, dar care vorbeste o engleza cu putin accent “rusesc”)
Toata seria este dementiala, dar revenind la ce spunei de naluci, urmareste distractia cu acest episod.
Enjoy

Sus