Spinning în apă sărată

Luigi

Salau
Usturoiul era românesc, la fel ca si 10 L de țuicã de Dumbrãveni si 30 L de muscat de Jidvei. Pina si plumbii erau made in Copşa Micã. Doar alea 300 de beri erau alsaciene...
Astea erau proviziile pentru 6 "pescari" pe o saptamina, saptamina cea mai grea a anului. Da' si cea mai frumoasa: de fapt eram doar 2 pescari, restul...nah, ca baietzii. Multe aventuri au vazut alea 2 bãrci, dar sa fiu al naibii daca eu le-as putea spune pe toate, ca in Norvegia nu am baut apã. Imi mai aduc aminte de spartul ghetzii in bãrci intr-un an in aprilie, de hainele ude non-stop 7 zile in acelasi an, de ceatza care ne-a prins odata in mai in larg de am ramas fara benzina si am vâslit pina am dat de fiordul nostru, de o furtuna interminabila care ne-a tinut tot concediul la mal, de cazaturile in duş dupa o zi pe mare, de şalupa Diesel pe care am trait pescuitul si frica vietzii pe furtuna vietzii......
Sau de alt pescuit al vietzii, inceput pe ocean la cod, continuat intr-un mic fiord la cod si macrou si alte dracii si incheiat pe un lac plin de pastrav mare chiar pe mal in capatul fiordului...ehei, acolo am prins primii mei pastravi la wobler...toata frumusetzea spinningului condensata in 6 ore...
Mi s-a facut dor rãu de Norvegia, pãcat ca suntetzi asa de departe ca sa facem o echipa. Cred ca ar fi nemaipomenit!

perca

Oblete
Ca sa continui ideea de mai sus adaug ca mi-ar placea sa organizez cateva expeditii de pescuit in locuri exotice cu o gasca de 4-6 flacai avizi de aventura. Sunt faine si cele cu ghid dar sunt mult mai scumpe si totul e deja planificat si poate lipsit de senzatia pe care ti-o poate da necunoscutul.
In studentie si imediat dupa, 7 ani la rand am petrecut la cort cate o saptamana in Delta Dunarii in locuri de vis cu aventuri de neegalat. Nu aveam aveam bani si nici super scule dar de fiecare data am prins pesti peste asteptari si am avut parte de ceva nou.
Stateam noaptea in jucurl focului la bere si povesti cu urechile ciulite la clopotei pana nu mai rezistam de tantari iar cateva ore mai tarziu cand rasarea soarele deja pregateam barca sa mergem dupa stiuci.
Tot timpul mi-am spus si desi sunt contracarat si ironizat tot o so mai spun ca pescuitul nu este despre prins pesti ci despre ... a fi acolo!

Wurger

Somn
Perca, ar fi misto daca ti-ai gasi timp sa rascolesti prin amintiri sa pui si aici vreo intamplare de atunci.
Cand spuneai ca te astepti sa fi contracarat, ma asteptam sa spui ca Delta.....chestii. Adica vezi doamne, e mai frumos prin Africa.
Asta cu adunarea in jurul focului, noaptea, daca nu ai facut-o macar de 3 ori, degeaba esti pescar.

Asta cu adunarea in jurul focului, noaptea, daca nu ai facut-o macar de 3 ori, degeaba esti pescar.
Am și eu amintiri ,,frumoase "cu focul în Spania la 1 noaptea și muzica în blană pe malul bălții, survolau 2 elicoptere crezând că a luat foc pădurea, ne-am luat și o amendă frumușică de vreo 400€ de căciulă pentru că nu aveai voie să faci foc nici măcar pe malul apei

Cred ca ar trebui deschisă o rubrica noua cu tema povesti/amintiri pescărești.

M-am jucat azi puțin cu editorul de filme și mi-a ieșit asta. Ceva la sunet nu îmi iese bine, folosesc iMovie dar nu foarte intuitiv și nici nu mi-am bătut capul prea mult.

Este deja un topic cu povestiri.
Faini pestocii. thumbsuuuup

Sus