Spinning în apă sărată

perca

Biban
A fost o super aventură, am prins multe specii, unele noi, am pescuit mult și la fly dar nici acum nu știu de ce nu am făcut poze...probabil pentru ca am preferat sa mă bucur de clipele respective i sa nu las alte lucruri sa îmi tulbure mintea și sufletul.
AE78BC01-C5DD-47D7-954A-9868064571F8.jpeg

perca

Biban
Ajunge bre că pentru astăzi suntem terminati!
:)
Voblerul din ultimile poze îi Shimano?
Despre Shimano știu doar ca sunt meseriasi la făcut schimbătoare de viteze pentru biciclete :) nu folosesc voblere de la ei.. am folosit voblere meșterite de mână și ceva mărci de apa sărată și năluci de seabass la care a trebuit sa schimb cârligele pentru ca se îndreptau și in pesti de 1-2 kile.

perca

Biban
Nu-i adevărat, chiar am un fluorocarbon mișto de la ei. zimbettt
Shimano ăștia fac și chiloti pentru bicicliști ...probabil pe aceiași linie de asamblare cu Stella așa ca nu mă surprinde sa aud de FC zimbettt

Din ce am găsit eu informații pana acum, sunt doar doua doua fabrici/firme care fac fire in Japonia . Și ele vând fire sub brand propriu, unul se numește Sunline și celălalt Varivas. Shimano cu siguranța dacă nu își face firele in China și le comanda la una din fabricile menționate.
Sunt curios dacă mai știți firme producatoare de fire cu brand propriu!

perca

Biban
Stiam ca si YGK. Si ei produc sub brand propriu dar si OEM.
Or mai fi, naiba îi stie.

Posibil sa fie ygk și nu sunline, nu mai țin minte exact. Depsre Varivas știu sigur. Majoritatea brandurilor de pescuit care se respecta și vând fire sub eticheta proprire vei vedea ca secrie pe ele made in Japan ...ce fabrica nu mai contează așa mult, contează sub ce standard de calitate se produce. Poți cumpara cacaturi și din Japonia.

Perca, apropo de shimano. Am pescuit un an cu shimano, pe urma doi cu Daiwa, pe urma vreo 5 cu shimano și anul trecut mi-am luat și un Luvias ca sa mai schimb și eu ceva. I-am luat și pachet de rulmenți de la hedgehog studio sa fie cum trebuie, și scula de demontat piuliță aia din suportul tamburului. Am pescuit cu ea exclusiv un an și pot sa trag o concluzie. Acuma dacă stau bine sa ma gândesc, cu aia aproape 400 de £ cât m-a costat distractia puteam sa iau o mulineta adevarata. Adică un shimano.
Nu zic ca e rea, ca e foarte mișto jucăria. Dar am sa o pun la vanzare si am sa iau una sa mi se asorteze cu bicicleta, nu cu bormașina.

perca

Biban
Perca, apropo de shimano. Am pescuit un an cu shimano, pe urma doi cu Daiwa, pe urma vreo 5 cu shimano și anul trecut mi-am luat și un Luvias ca sa mai schimb și eu ceva. I-am luat și pachet de rulmenți de la hedgehog studio sa fie cum trebuie, și scula de demontat piuliță aia din suportul tamburului. Am pescuit cu ea exclusiv un an și pot sa trag o concluzie. Acuma dacă stau bine sa ma gândesc, cu aia aproape 400 de £ cât m-a costat distractia puteam sa iau o mulineta adevarata. Adică un shimano.
Nu zic ca e rea, ca e foarte mișto jucăria. Dar am sa o pun la vanzare si am sa iau una sa mi se asorteze cu bicicleta, nu cu bormașina.
- din ce an e modelul? Eu am dat pe o Luvias (am doua) model 2015, 195£ fără nicio alta taxa și le celălat Luvias parca 185£. Nu văd cum ai putea cheltui 400£ pe una singura!
- ce tuning ai făcut? Câți rulmenți extra ai pus? E unul singur care poate înlocui o Bucșă de plastic ( uneori astea sunt chiar mai scumpă decât rulmentul) exact sub tambur și ai doi rulmenți in poziția aia inloc de unul ( așa are saltiga) nu cred ca ar face mare diferența in cazul unui dril de 5 secunde cu un biban. Și rulmenții de la mâner, aia e un fe de frectie la picior de lemn.
-ce mărime e mulineta?
-la ce specii ai folosit-o?
-ce rezistenta are firul de pe ea?
Eu am fost ironic și am subliniat asta printr-un emoticon, imi pare rău ca ai fost dezamăgit de “bormașina “, sfatul meu e sa stai departe de mulinetele de la Daiwa :) . Am de vânzare 2 Stelle din 2014, una mode 4000i cu 2 taburi de rezerva și cu fire morethan 12x pe ele și un FC la 450£. Și încă o Stella s2000c cu un Varivas matertrouth de 5lb la 360£.

17E8C58A-B8ED-4EBD-B738-4AD45E61DBB1.jpeg
B0F51BAD-E9E3-4925-8B86-BA5E70FEF321.jpeg
49F6F620-97C4-4CBE-B9C9-E4B21239BDBB.jpeg
90D48415-B015-4F31-B31E-B2ECDE88D022.jpeg
49153853-90C9-428A-8C2B-F9ED3F81E005.jpeg

perca

Biban
Drept să spun mie Luvias mi se pare o chinezarie fabricată în Japonia
Majoritatea pieselor de la mulinetele Daiwa sunt fabricate in China., chiar au avut acum probleme cu livrările de noile saltiga pentru ca nu puteau obține piesele din China.
EU folosesc Luvias la păstrăv -clean. Categoric nu e o mulineta de știuca sau jiguri grele iar ca design e mult peste competiție. Tot timpul am preferat felul in care arată Daiwele, designul de la Shimano pare făcut in China. Pentru mine contează in egala măsura și cum arată nu doar ce poate face.
Cred ca Luvias nu își are un echivalent direct la Shimano, poate modelul Soare pe care nu am pus mâna și nu pot sa îmi dau cu părerea.
Tot ce mă atrage in momentul de fata la Shimano spinning e Stella sw 14000xg. Poate o iau cu mine in Maldive sa o compar cu Saltiga 14000h.

Eu am glumit. :)))
E model 1003. M-a costat 300 cu transport + ce am mai luat pentru tunning. O dau ca trec pe cast.
E super de nișă mărimea aia, am un megabass păgâni xul ce lansează de la 0,3grame și ceed ca s-ar potrivi bine.
Cu siguranța voi încerca casting cândva, îmi plac genul ăla de lanseuri precise.

E misto mulineta dar nu poti sa spui ca nu are echivalet. Roata de oscilatie a tamburului are in spate un disc de metal ca sa nu frece direct in carcasa si axul tamburului apasa prea tare cand trece prin pinion. . Bucsa centrala de la mag seal nu sta centrata pentru ca e atrasa de magnet. Asta se intampla cand dispare o parte din lichidul ala magnetic. Si dispare repede.
Nu stiu modelul nou cum e cu carcasa monocoque. Daca e ca certate si exist poate e altceva.
Dar repet, e faina mulineta, imi place. Doar ca sunt de parere ca nu face banii aia. Poate la pretul la care le-ai luat tu sunt ok.

Majoritatea pieselor de la mulinetele Daiwa sunt fabricate in China., chiar au avut acum probleme cu livrările de noile saltiga pentru ca nu puteau obține piesele din China.
Să înteleg că pe mulinete scrie made in Japan dar au componentele fabricate în China?!?!Asta chiar îi tare!!
Pe noul Luvias nu am pus mâna dar cel anterior dă senzația la exterior de plastic ieftin.
Cel mai mult de la Daiwa m-a impresionat noul Certate, arată mai bine decât Exist-ul sau poate m-am săturat eu de ultimul.

Aurel

Piranha
perca te rog lasa-ne sa ne trăim și noi visul ca mulinetele pe care scrie "made în Japan" chiar sunt făcute acolo.
Ca și posesor de vreo 10 bucăți "Japan made", pot spune ca nu sunt asa proste și "chinezarii"
Nu am pescuit în apa sărată dar pe aici pe la noi chiar fac fata cu brio, părea mea
Iar în ceea ce privește firele....numai eu am avut peste cinci mărci pe care era inscripționat "made în Japan" si ca idee nu s-au făcut de râs, au fost bune, folosite corespunzător grosimii si aplicatiilor

Ultima editare:

Luigi

Somn
Hai bre ca va credeam mai realişti, adicã maşinile made in Germany nu au si ele o droaie de componente made in Romania? In epoca asta a globalizarii "made in" inseamna mai nou "asamblat in", mai ales in cazul marilor companii. Si mai ales bormaşinile...

Hai bre ca va credeam mai realişti, adicã maşinile made in Germany nu au si ele o droaie de componente made in Romania? In epoca asta a globalizarii "made in" inseamna mai nou "asamblat in", mai ales in cazul marilor companii. Si mai ales bormaşinile...
Păi atunci când scoți piesele din mașină scrie unde sunt făcute, să-mi arăți și mie că scrie pe rulmentii sau pe pinioanele de la mulinete made in China

Luigi

Somn
Pãi si daca ar scrie, nu ne-am mai lua nici o mulineta scumpã, ca vezi Doamne are piese chinezesti? Sau va veni ziua cand chinezii vor asambla o marcã proprie din toate piesele astea de Daiwa sau Shimano si vor vinde scule bune la jumate de pretz? Eu nu voi pierde in ziua aia nici macar o lacrimã, fiinca simt de mult cit sunt de umflate preturile la sculele de "top".

Sus