Spinning Atlantic/Spania

Piranha

Oblete
Seara buna! O sa va deranjez cu o poveste, care mi-a venit in minte dupa "ciuda" ce m-o luat cand am vazut postarea colegului Perca(sa nu ma intelegeti gresit). Sincer sa fiu, dupa ce am iesit cu barca in larg, la o profunditate de 100-150 m si am pescuit acolo, greu m-am reapucat de pescuit in apa dulce...daca activitatea ce o desfasuram pe rauri se numeste pescuit, atunci pe ocean/mare ar trebui sa se numeasca SF devenit realitate!
Sa incep cu inceputul: pentru prietenul asta al meu ce m-o luat cu el, iesitul in larg e necesar ca respiratia pentru ceilalti - viseaza monturi, modalitati, viteze optime pentru trena, calculeaza tot felul de probabilitati, ce mai, viata lui e pescuitul. Bun. Impreuna am "construit" niste naluci de minim 200 gr bucata, bineinteles cu plumb de pe la tevile aruncate de vecinii ce renovau casele, copertine galbene de remorca de TIR, inclusiv ochi desenati cu markerul(asta dupa a 6-a bere/caciula). Nu am documente jpg., ca altfel postam, evident. Mentionez ca mulinetele erau niste multiplicatoare ca trolliul de la jeep, textil de 120....
Dimineata la ora 6 eram in port cu 2 canistre de 20l fiecare dintre noi, eu cu niste emotii de parca mergeam la examenul de permis auto! Pontonul se legana usurel, usurel, suficient cat sa ma apuce raul...ma rog, asta era doar inceputul unei aventuri de 14 ore! Am facut plinul, am facut cunostinte cu unditele(pareau cozile de la mop, asa groase erau), mai o gluma, doua si am plecat agale. Cele doua Yamaha de 150 CP fiecare nici nu se auzeau. Linistea bucolica s-o terminat la iesirea din port: valurile care de pe plaja pareau de matase, de fapt aveau 3-4 metri inaltime...deja stomacul imi era in creier....pana el a capturat vreo 10 sepii ca sa avem si momeala vie, eu am golit continutul acestuia de 10 ori.
In nestiinta mea, credeam ca se pescuieste oriunde pe mare. Eh, nu-i asa fratilor! Pescarii au marcate pe sonar locurile de pescuit, numite "pietre" munti marini cu alte cuvinte. Acolo efectiv colcaie pestii. In alte locuri...NIMIC!

Revin maine cu continuarea. Sper ca v-am captivat un pic atentia. Si mai am un pont: pescuit oceanic cu caramida! :)...dar asta-i alta poveste.

Piranha

Oblete
Buna dimineata....Acum la cafea, vad ca am avut niste erori de exprimare pentru care imi cer scuze...am vrut sa le modific dar jur ca nu gasesc modalitatea de a intra in postare: de exemplu "sper ca v-am captivat atentia" trebuia captat...puii mei...voi fi mai atent. Mai sunt si alte erori.

Cap. II roflmaooo

No bine, hai sa continui povestea. Unde am ramas? Aaa, la sonar....bai fratilor, cand a scos sonarul din geanta(ecranul de fapt), m-am speriat: cat televizorul meu de acasa!(sper ca va dati seama ca exagerez un pic) Cand l-o pus in functiune, se vedea cum zambesc pestii...roflmaooo La un moment dat, se invartea lumea cu mine de la rau...mi-o trecut dupa cateva ore, dar nu eram 100% la parametrii optimi de functionare. Al meu intre timp o scos un pez gallo de vreo 5-6 kg(are o carne de se topeste in gura si e foarte scump) si o corvina cam tot asa. Profunditate 80 m. In sfarsit am pus si eu mana pe "mop"(inainte de asta am primit instructiunile de folosire al multiplicatorului, dat fiind faptul ca n-am folosit asa ceva niciodata) si ca un mare pescar ce sunt, am aruncat naluca exact cum pescuim noi si am inceput sa recuperez....eh, nu asa se face(al meu se spargea de ras, evident). Spinningul pe mare e pe verticala nu pe orizontala: lasi momeala pana pe fund(sperand ca ai norocul sa nu se agate in vre-o piatra, ca atunci ai pierdut niste metri faini de textil) si cand ai simtit ca a atins fundul, incepi de recuperezi vreo 20 de mulinete, iar o lasi, iar recuperezi and so on. Intre timp a venit pranzul...al meu mi-o mancat sandwich-urile ca eu eram in greva foamei, mi-o baut berile...de-abia ce-am baut 2 gaturi de apa, verde fiind la fata! El avea deja vreo 5 bucati , dar luate la momeala vie. Eu n-am avut voie sa pun mana pe momeala aia, incepator fiind (fac o paranteza: pe mare, sepia vie sau calamarul de momeala se vinde intre pescari cu 6 euro/bucata...e un mos acolo care din asta traieste!) Daca momeala nu e din zona, pestele nu pune botu, asa ca dai banu' daca ai ghinionul de nu capturezi tu cateva bucati. Fiind cheltuiala mare cu benzina, trebuie sa prinzi peste, obligatoriu.
Pe la ora 2 dupa-masa las sa cada plumbocu a enspea oara, atinge fundul, incep sa numar mulinetele si la a 18-a simt ca am agatat ceva, ca o buturuga...care a inceput sa traga in jos...am intepenit...imi tremurau genunchii...ba, si tragea, nu asa! a recuperat 20 de invartituri de mulineta linistit...na, pune-te si trage, mulineaza, lasa-l un pic si cox iara...si mulineaza, ca macaraua...pe la jumatatea drumului n-am mai putut...i-am predat undita animalului de langa mine...in 15 minute un exemplar de 10 kg de peste pargo era in barca....am si o poza, o sa o public cand o gasesc. Deci, dragi colegi...ce sentiment cand iti intra o bestie din asta in undita, Doamne-Doamne...am dificultati in exprimare si vocabularul mi-e destul de redus ca sa descriu starea de atunci....
N-o mai lungesc cu descrierea peisajului....spectacular...cu glumele din barca, cu raul de mare care m-o tinut inca o zi dupa, cu faptul ca ajunsi in port s-o vandut pestele instant la unu ce are un restaurant....profit 50 euro partea mea...roflmaooo (nici nu ma asteptam, evident). A fost cea mai tare partida de pescuit din viata mea...atata peste mare( de minim 5 kg iar cel mai greu de 15) n-am vazut niciodata (3 bucati la naluca, restul de 12 la momeala vie). Si imi zice prietenul ala ca o fost o partida mediocra....Durereeee
Dupa asta, am tot incercat sa-l combin sa ma scoata si la pescuit de ton....nici o sansa!

Morala: adunati banu, faceti economii si macar o data in viata mergeti pe ocean!

Piranha

Oblete
Tovarasu acela al meu pentru asta iese la pescuit...eu doar m-am lipit... zimbettt De aia nu ia pe nimeni cu el

Sus