Spinning in Mediterana.

adiwolf

Moderator
Membru personal
dragos74
ce pesti sunt cei de sus din imagine?! cei doi mari si maronii?!
par a fi ceva bibani ?!!
am incercat sa vanez unul din asta, poate putin mai mare decat al tau, dar............nevand butelie de oxigen si centura de plumb am dat gres, m-a facut decateva ori si am renuntat

....tu de dragon de mare vorbești ? .... s-a discutat parcă de el aici. .. nu e de glumit... poți ajunge în șoc anafilactic....știu cazuri la noi !..... are spini cu venin pe dorsală și pe operculi !!!

Ăia sunt f rezistenți ...eu am scps de la 30 m și nu a avut nimic.
stiam .... de asta nu m am riscat sa pun mana pe ei, mai ales pe cei mari :)))

te intrebam de caracatita ... cum o scoti din carlig? pui mana pe ea?

Salut.
Plec în 2 zile la mare în Turcia undeva pe lângă Alania. La vărsarea râului Kargi Stream în Mediterana.
Nu am mai pescuit în mare niciodată și Intenționez sa ma duc în fiecare dimineață. Nu știu ce specii sunt în zona.
De pe YouTube am văzut câteva posibile năluci pt zonele astea, dar mi-ar prinde bine niște sfaturi dacă e cineva care a fost în zona sau cât de cât între Antalia și Alania.
Precize ca voi pescui cu o lanseta de xfast 3-18g proguide x.
Aștept sfaturi:
Năluci, fire, tehnici, ore bune.
Mulțumesc.

adiwolf

Moderator
Membru personal
in primul rand schimba lanseta.
pescuitul la mare nu are nici o legatura cu ce pescuim noi aici in mod curent

Ia ceva macar medium heavy sau heavy. Dacă îți intră ceva de 3-400g o să fie greu de controlat. Mulineta macar ceva de 4000 (Shimano). Poți și cu ce ai, dar pe lângă mal și cu gume mici, cat mai colorate. Sau cu jiguri de metal până în 10g.

adi

Salau
Pe de alta parte, cred ca multi care pescuiesc in mare pt. prima data se gandesc automat la baracude si tot felul de dihanii :) si automat isi supradimensioneaza echipamentul.
Ceea ce incerc sa spun e ca n-are sens sa te apuci de pescuit in concediul din Grecia cu pari de 3m, 10-40 gr, ygk de 25 lbs si inaintas de 0.45, cel putin nu de pe mal cu voblere.

Pe de alta parte, cred ca multi care pescuiesc in mare pt. prima data se gandesc automat la baracude si tot felul de dihanii :) si automat isi supradimensioneaza echipamentul.
Ceea ce incerc sa spun e ca n-are sens sa te apuci de pescuit in concediul din Grecia cu pari de 3m, 10-40 gr, ygk de 25 lbs si inaintas de 0.45, cel putin nu de pe mal cu voblere.
Aici sunt de acord cu tine.
Măcar sa între ceva cu care sa ai un drill cât de cât palpitant decât sa scot 2-3 pești fără emoții.

Astea descrise de tine sunt chiar echipament light .... Caută pe YouTube pagina lui Markos Vidalis și vezi cam ce echipamente folosește, inclusiv de pe mal.

intra pe site la navionics https://webapp.navionics.com/#boating@6&key=gxenGshi~C si poti vedea cam cat e apa de mare in diverse zone ale insulei. Poti sa ti faci o idee care ar fi locurile ok in apropierea locatiei de cazare, sau daca ai barca, cat de mult trebuie sa iesi in larg, ca sa ai apa pescuibila.
Primele locuri care merita incercate sunt intrarile in porturi si porturile, mai ales ca in general ai acces destul de facil.

Da,dar am fost cu autocarul,nu mai fac așa ceva in viața mea.Ai si un magazin de pescuit bine aprovizionat,dar e cu specific marin,caută pe net fishing store sau întreabă in port.Nu am pescuit, nu aveam scule.Ai portul,multe locuri cu stînci,ai un fel de canal din mare pe sub fortăreață.Ia jiguri si silicoane,precum si voblere sinking pentru păstrăv,merg la seabass si alte lighioaie.Poți pescui și la feeder cu pîine,ideea e să faci nor,în cirlig ceva să imite firimiturile de pîine.
20180831_194959.jpg

Salut. A plecat careva anul asta spre ape mai albastre? eu am programat saptamana viitoare, sper sa nu apara ceva restrictii pana atunci :))

....un prieten cu caiacul , in "ape mai albastre" ceva mai departate.... zimbettt

Am sters link-ul. Evitați sa mai postati astfel de poze, nu cadreaza cu forumul.

Ultima editare de un moderator:
Sus