• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Spinning la ... copca :)

La noi cam începe sezonul de suit cu masina pe gheata și , odată cu el spinningul se face printr-o gaura de 15-20cm in gheata :)
Dacă anu trecut am avut doar câteva ieșiri in care am jiguit in mare parte cu pescuti morți și conservați de la Cabelas, anu asta o sa insist mai mult pe artificiale 100%.
Eram curios însă dacă mai sunt printre voi și altii care practica sportul asta și dacă am cu cine schimba impresii pe subiect ?

La noi cam începe sezonul de suit cu masina pe gheata și , odată cu el spinningul se face printr-o gaura de 15-20cm in gheata :)
Dacă anu trecut am avut doar câteva ieșiri in care am jiguit in mare parte cu pescuti morți și conservați de la Cabelas, anu asta o sa insist mai mult pe artificiale 100%.
Eram curios însă dacă mai sunt printre voi și altii care practica sportul asta și dacă am cu cine schimba impresii pe subiect ?
Cu mine?!

Anul trecut am iesit de cateva ori la "area" copca . Am folosit atat muste ude , cat si gume montate pe jiguri micro .
E senzatie sa tragi prin copca pastravi curcubei de peste 500 gr . Intradevar , o mica prostitutie ,dar iarna fiind lunga , e mana cereasca o asemenea partida thumbup
Anul sper sa fac cateva partide la biban , pe "natural" , tot la artificiale . Oricum lanseta veche , care e un custom pe o fibra plina .... trebuie sa o upgradez . Ma gandesc la un blector gandescccc

Atașamente

Anu trecut am încercat puțin la gume și rattlinguri mici dar fără succes .Targetam in special salaii. Anu asta vreau însă sa schimb locul și sa insist sus la mosie cu precădere la coregon dar și strapi bibani și știuca și din ce am văzut pe aici și mi s-a spus o sa insist pe pilkere mici, cicade și gume mici puturoase pe montura drop- Shot ( in sfârșit ii găsesc utilitate stilului asta ) . Asta vara mi-am făcut temele cu sonarul și , prin urmare sper sa nu msi dea cu virgula copca anul asta :)

Eee, pare-se ca n-o sa vorbesc singur iarna asta :) Daca-mi zici si cum se numeste ala mic de la Salmo dau o bere virtuala ca-mi aduc aminte ca , cu ceva ani in urma, erau tare laudate si cautate pe la americani tocmai pentru copca.
ps. asa ceva am in plan pentru iarna :

Cicadele nu merg iarna.
Trebuie jucate prea agresiv .
In poze ,am in afara de germina aia cu inele schimbate ( 1,5 m până în 10g) un spic home mare.i-am dat o gaură fina cam la o treime de cotor și am scos firul prin el.
În vârf are un arc , foarte des , prin care iese firul,destul de moale și lung cam de 5-6cm,care are mai multe roluri: te ajuta la jucatul fin al nălucii și semnalizează trăsătură in același timp.
Mormăstele sunt finlandeze .merg și ca atare,dar eu pun pe ele niște gume mici de la mann's.
Chubby.. trebuie ceva antrenament la el.
Cam ca la thrill.
Am luat in special biban, știuca și strapi.
In ordinea asta am dat, asta am luat.
Am multe de zis da-i mai las și pe alții
că nu pescui numai eu la "gaură".roflmaooo
Și apropo: clar nu -i spinning.

De curios,pe ce apa le folosesti ?(adancime)
Nu prea contează..
Numai pe verticala!

Ceea ce mi s-a recomandat mie sa am in trusa in magazinele de aici sunt sintetizate bine in clipul de mai jos :

Din ce am vazut anul trecut foarte multi folosesc la salau o montura dubla cu o lingurita frunza de salca (sau pilker functie si de adancime) si un jig la juma de metru sub ea (de regula armat cu peste mort). Intr-una din zilele in care eu m-am bucurat la 3 strapi dupa o zi pe gheata, un mosulica cu o montura dintr-asta a randuit vreo 8 bucati intr-un ceas si a plecat .

Va spuneam mai sus de tehnica cu lingura si jig pentru salai , se pare ca si la bibani merge la fel de bine dar pe montura dropshot cu lingura in loc de plumb si gume care imita nimfe si larve :

Si inca ceva, vad ca in loc sa foloseasca sonda standard unii cumpara sonda de gheata la sonar si chit de adaptare , are cineva idee de ce ?