• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Spinning la ... copca :)

Până să bagi sonda aia in apă,cu ce ai de gând să faci găuri?
Bănuiesc că pe acolo e gheață serioasă.
Am o freza manuala Mora cu diametrul de 20 cm și cu aia îmi fac găurile . Iarna trecută pe riu aveam juma de metru de gheata și-n afara de faptul ca după 3 găuri aveam nevoie de pauza de juma de ceas n-am avut vreo problema :)

Vad cateva voblere rattlin' in dreapta, si Rapala RPR, probabil sunt cele mici, de 5cm (pe aici nu am vazut mai mici). Acolo, mai are vlaga sa le alerge iarna ? Ori le recuperezi/joci intr-un alt fel ?
Da sunt între 3 și 5 cm cele rattlin și , in teorie in zilele când sunt foarte agresivi fac diferența . De jucat am văzut ca se joaca sub forma unui jigging agresiv pe verticala . De alergat nu le aleargă însă , le starneste curiozitatea și-i atrage către copca unde, dacă nu musca , știu eu pe cineva care atâta le schimba giugeaua pana o găsește pe aia care le place :)

King insista pe rapala ultra light rippin rap, jucat marunt si..... fir intinsjos palaria
jos palariaSarumana de pont . Cu puțin noroc , in weekendul asta o sa pot face prima ieșire dacă-i gheata destul de groasa .

Mora e marfă de marfă.
Daca n-ai glumit, e ceva-neregula
Daca nu-i lovită cumva cat să-i schimbe unghiul te taiere....mai ascute și tu cuțitele alea

Pe lângă freza care mă "amețește".. IMG_20181213_165556.jpg
Foaie de arc ,țeavă cu plumb turnat în ea,fier beton de 20+ matisaj antialunecare din sfoara ,100% cânepăroflmaooo
Și evident șiret de siguranță că s-au mai dus f'ro doua-trei .
Rezultă 10 kg de "fiară" pură.
Te încălzește bine la cărat roflmaooo

Mora e marfă de marfă.
Daca n-ai glumit, e ceva-neregula
Daca nu-i lovită cumva cat să-i schimbe unghiul te taiere....mai ascute și tu cuțitele alea
N-am glumit, nu-i lovită și taie excelent . Problema vine de la diametrul mare și grosimea gheții in plin sezon la care se mai adauga frigul și lipsa antrenamentului ( nu-s foarte sportiv de fel :p ) cu cât cobori mai jos in stratul de gheata cu atât mai mult se schimba poziția de foraj și solicita mai mult Mușchii .
Intr-una din ieșirile de recunoaștere de anul trecut , am probat freza unui pescar ( avea freza de 15 cm) și mergea ca unsa. Când l-am întrebat dacă nu-i prea mică gaura mi-a răspuns sec ca-i mult mai ușor sa formezi cu asta și sa faci doua găuri unite ( sau chiar 3) decât sa faci una cu freza mare .
Când am ajuns in magazin însă și eram cu ambele in mâna , mi-am zis ca aia mare nu-i chiar așa mare și eu sunt suficient de potent s-o manevrez fără probleme , așa ca am luat-o pe cea mare.
Ulterior însă, pe gheata, am constatat pe propria-mi piele ca uneori e bine sa Asculți și de altii capzid Vorba aia “ capu face , Mușchiu trage “ .

Pe lângă freza care mă "amețește".. Vezi atașament 17372
Foaie de arc ,țeavă cu plumb turnat în ea,fier beton de 20+ matisaj antialunecare din sfoara ,100% cânepăroflmaooo
Și evident șiret de siguranță că s-au mai dus f'ro doua-trei .
Rezultă 10 kg de "fiară" pură.
Te încălzește bine la cărat roflmaooo
Pentru carat eu am luat încă de anu trecut o sanie ca am văzut ca oricum ai da-o , se aduna prea multe pentru spinare.
Ideea cu sfoara de siguranța o sa o fur însă , ca suna foarte bine și topicul ăla cu “ ce-am pierdut azi” nu-mi place deloc sa-l populez. :)

Carol părerea mea este ca ai facut cea mai proastă alegere și cu Mora dar mai ales cu diametrul. Cele mai bune mărci sunt Rapala și Heinola.Mora nu mai este ce a fost

La partea cu diametrul m-am lamurit repede ca am gafat-o insa la calitate nu ma plang deocamdata (poate si pentru ca nu am termen de comparatie ). Drept e ca nici nu eram foarte convins ca merita sa investesc in copca la momentul ala (nici acum nu sunt de altfel) si echipamentul l-am luat mai mult la ghici fara sa studiez prea mult piata. Stiam totusi ca in materie de freze Mora e un nume de referinta asa ca am considerat ca nu dau gres mergand pe mana lor. Aici majoriatea merg pe varianta frezei motorizate si, probabil, daca ma va prinde stilul, o sa ajung si eu tot acolo .

Eu mi-am cumpărat Mora si după 3 ieșiri nu mai tăia deloc,oricum nu tăia bine nici de nouă, am profitat de faptul că un amic cu care ies la copcă are mai multe bucăti si mi-a împrumutat Rapala și Heinola,altă viață!Când ai de făcut multe găuri, cât mai mic diametrul,chiar și 135 mm este mare,115 mm este perfect

Nu -i chiar așa.
Nu-i că freza dar e mult peste topor .
Cu toporul la peste 10 cm te-ai "nenorocit"
E suficient s-o ridic și s-o las să cadă.
Oricum pe la noi gheata de 20 cm e de record.
Avantajul e că pot să-mi fac gaură la orice dimensiune.