• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Spinning la ... copca :)

Cosmin Elias, scuze dar, cu aia mai mult dai la japca decat sa pescuiesti. Nu mai da idei compatriotilor.
roflmaooo Tipul din video a dat de banc , îi normal sa mai agațe câte unul și de burtă ,în general la genul ăsta de nălucă se prind doar bibani mari,șalăi și știucă dar dacă dai de grădinița înfometată se mai întâmplă să prinzi bibani mai mici decât năluca. Pilkerul ăsta este eficient doar când peștii sunt foarte activi și agresivi,eu pescuiesc foarte rar sau deloc cu el.

Rusul folosește peștișorul ăla gen Rapala?
Face mișto in apă.
Nu -l am ,dar e înscris pe lista de urgențe cu toate că nu-mi pare ieftinache.
Cosmin Elias ,.cu niste dandinete mari gen pilkerul din filmul pus de tine,home made din ciocan, făcute de localnici dar c-o floacă de lana roșie matisata pe cârligul cositorit pe corpul nălucii am văzut capturi de crap de talie impresionanta.
Prins regulamentar..de gură.
Era prin 92 pe balta Polcesti care acum face parte din complexul Sărulești.
Era ante- Răduță.
Partida aia nu se uita.
Era o nălucă foarte folosită la șalău.
Am văzut și mai ușoare făcute din aluminiu de la țevile de irigații și c-o ancora nituită pe actuala Măriuța.
Altceva nu prea mai era.
Așa că nu-i teama de vezi că nuș' ce.

Rusul folosește peștișorul ăla gen Rapala?
Face mișto in apă.
Nu -l am ,dar e înscris pe lista de urgențe cu toate că nu-mi pare ieftinache.
Cosmin Elias ,.cu niste dandinete mari gen pilkerul din filmul pus de tine,home made din ciocan, făcute de localnici dar c-o floacă de lana roșie matisata pe cârligul cositorit pe corpul nălucii am văzut capturi de crap de talie impresionanta.
Prins regulamentar..de gură.
Era prin 92 pe balta Polcesti care acum face parte din complexul Sărulești.
Era ante- Răduță.
Partida aia nu se uita.
Era o nălucă foarte folosită la șalău.
Am văzut și mai ușoare făcute din aluminiu de la țevile de irigații și c-o ancora nituită pe actuala Măriuța.
Altceva nu prea mai era.
Așa că nu-i teama de vezi că nuș' ce.
Da,peștișorul ala îl folosește.
Sunt de acord cu tine că dandinetele si mormyshka hand-made sunt mai eficiente decât cele din comerț, mi-au demonstrat-o banditii de finlandezi la concursuri,dacă aș cunoaște pe cineva priceput mi-aș cumpăra și eu câteva. Eu am probat zeci de dandinete din comerț iar acum pescuiesc doar cu două.Conteaza foarte mult și triplele colorate.La șalău se folosesc oscilantele gen kastmaster ,cele mai eficiente.
Dacă vrei pilkere din alea gen Rapala iți trimit eu o mână de ele că eu si așa nu le folosesc.Au scos și Lucky John dar nu funcționează prea bine spre deloc ,cele mai folosite aici sunt Rapala,Kuusamo si Nils master.
Este foarte importantă si tehnica sau tactica nu numai nălucile.
Pescuitul la copca cu naluci artificiale este foarte frumos,îți dă țac precum șalăul iar dacă n-ai înțepat s-a dus :)

Judecând după fotografia postata eu aș numi mai degrabă acest stil ,,pescuit la copcă cu momeli naturale sau capcană "nicidecum spinning la copcă.
Eu nu practic si nici nu incurajez acest stil de pescuit total lipsit de fairplay fiind binecunoscut faptul că mai ales în această perioadă știuca este o victimă aproape sigură la acest stil; sunt de asemenea sigur că sunt mici șanse să se întoarcă de unde a venit
20190113_110435.jpg

Locul pare pe Snagov .
Am fost și eu ieri ca m-a incantat vremea .
Am ajuns târziu. Pe la 10 și dezorganizat că n-aveam in plan.
Multă lume.
Poze pun data viitoare că acum am neglijat sa incarc telefonul și s-a descărcat instant.
Cred că din cauza frigului.
M-am păcălit cu soarele de ieri.
Nu mi-am dat seama cat de tare bate vântul și mi-a întins mucii bine de tot.
N-am rezistat mai mult de trei ore.
In schimb am făcut proba pe mormăste cu niște "libelule" artificiale , PowerBait de la Berkley. Sunt ca un carnat lung și-ti tai tu din ele. Neașteptat de bune dar miros nasol.
In afara de câțiva bibanei au mai căzut și niște platicute ca palma luate la 6-7 m adancime.
IMG_20190113_130855.jpg