• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

SpinningShop.ro

Claudiu

Administrator
Membru personal
Acum ceva timp, mai exact prin noiembrie mi-a trecut prin cap sa incerc sa creez un magazin online dedicat strict rapitorilor. De la gand la fapta nu a trecut mult insa procedura este mai anevoioasa decat pare si clar a durat mult mai mult decat estimasem.
Nu va asteptati sa fie un mega magazin cum gasim prin Romania, mai degraba un magazin de la scara blocului unde am incercat sa aduc produse bune, majoritatea testate de mine personal dealungul anilor. Planul era ca preturile sa fie minimale insa am reusit doar pe jumatate deoarece in Romania distribuitorii folosesc formularea de "pret recomandat" cu sensul de "pret obligatoriu". Mai pe scurt, poti sa vinzi cat vrei de scump dar sub un anumit pret nu ai voie pentru ca nu vei mai primi marfa. Asta e un lucru care m-a deranjat insa pe undeva are sens. Am cautat pe cat posibil sa aduc marfa din UE si chiar din afara spatiului european si am si reusit pentru anumite produse.
De ajuns cu prezentarea contextului, sa va expun cum va functiona:

1. Magazinul lucreaza cu stocuri, adica ce apare ca fiind disponibil va fi si livrat (situatii exceptionale se pot intampla totusi din erori de calcul)
2. Sunt OneManShow aici, eu centrez eu dau cu capul, de la aprovizionare la gestiune stoc, preluare comenzi, mentenanta site, impachetare etc.
3. Voi face tot posibilul ca experientele negative pe care le-ati avut cu alte magazine sa nu fie intampinate si aici.
4. Se accepta plata ramburs prin Posta Romana sau FanCurier dar si plati prin card de credit / debit. Pe aceasta cale tin sa va anunt ca securitatea platilor si a datelor voastre este oferita la cel mai inalt nivel, SpinningShop.ro nu proceseaza si nu retine informatii sensibile cu privire la datele personale ale instrumentului de plata. Plata se va face prin liderul national MobilPay.ro in intregime pe serverele lor securizate.
5. Magazinul este prevazut cu chat live, astfel ca daca aveti intrebari va stau la dispozitie in cel mai scurt timp.
6. Precomenzi pentru produse speciale / rare pe care nu le gasiti in Romania se pot solicita si voi incerca sa le aduc sau macar sa va anunt daca pot fi aduse sau nu.
7. Pentru orice fel de experienta avuta cu magazinul SpinningShop.ro, lasati o parere indiferent daca este negativa sau pozitiva (accept toate criticile si sugestiile) AICI

Siteul este in functiune de o saptamana timp in care am preluat si livrat comenzi cu succes dupa o perioada destul de lunga de teste pentru a vedea ca totul functioneaza insa daca apar dificultati va rog sa mi le spuneti pentru a le remedia

Adresa web a magazinului: https://spinningshop.ro
Pagina facebook: https://www.facebook.com/spinningshop.ro

spinningshop-ro-t-shirt.jpg

Acum ceva timp, mai exact prin noiembrie mi-a trecut prin cap sa incerc sa creez un magazin online dedicat strict rapitorilor. De la gand la fapta nu a trecut mult insa procedura este mai anevoioasa decat pare si clar a durat mult mai mult decat estimasem.
Nu va asteptati sa fie un mega magazin cum gasim prin Romania, mai degraba un magazin de la scara blocului unde am incercat sa aduc produse bune, majoritatea testate de mine personal dealungul anilor. Planul era ca preturile sa fie minimale insa am reusit doar pe jumatate deoarece in Romania distribuitorii folosesc formularea de "pret recomandat" cu sensul de "pret obligatoriu". Mai pe scurt, poti sa vinzi cat vrei de scump dar sub un anumit pret nu ai voie pentru ca nu vei mai primi marfa. Asta e un lucru care m-a deranjat insa pe undeva are sens. Am cautat pe cat posibil sa aduc marfa din UE si chiar din afara spatiului european si am si reusit pentru anumite produse.
De ajuns cu prezentarea contextului, sa va expun cum va functiona:

1. Magazinul lucreaza cu stocuri, adica ce apare ca fiind disponibil va fi si livrat (situatii exceptionale se pot intampla totusi din erori de calcul)
2. Sunt OneManShow aici, eu centrez eu dau cu capul, de la aprovizionare la gestiune stoc, preluare comenzi, mentenanta site, impachetare etc.
3. Voi face tot posibilul ca experientele negative pe care le-ati avut cu alte magazine sa nu fie intampinate si aici.
4. Se accepta plata ramburs prin Posta Romana sau FanCurier dar si plati prin card de credit / debit. Pe aceasta cale tin sa va anunt ca securitatea platilor si a datelor voastre este oferita la cel mai inalt nivel, SpinningShop.ro nu proceseaza si nu retine informatii sensibile cu privire la datele personale ale instrumentului de plata. Plata se va face prin liderul national MobilPay.ro in intregime pe serverele lor securizate.
5. Magazinul este prevazut cu chat live, astfel ca daca aveti intrebari va stau la dispozitie in cel mai scurt timp.
6. Precomenzi pentru produse speciale / rare pe care nu le gasiti in Romania se pot solicita si voi incerca sa le aduc sau macar sa va anunt daca pot fi aduse sau nu.
7. Pentru orice fel de experienta avuta cu magazinul SpinningClub.ro, lasati o parere indiferent daca este negativa sau pozitiva (accept toate criticile si sugestiile) AICI

Siteul este in functiune de o saptamana timp in care am preluat si livrat comenzi cu succes dupa o perioada destul de lunga de teste pentru a vedea ca totul functioneaza insa daca apar dificultati va rog sa mi le spuneti pentru a le remedia

Adresa web a magazinului: https://spinningshop.ro
Pagina facebook: https://www.facebook.com/spinningshop.ro

Vezi atașament 5337
Mult succes iti urez,dacă ai nevoie de ceva si te pot ajuta iti stau la dispoziție!

Ce nu este pe stoc dar va ajunge saptamana viitoare sunt lingurile Kuusamo care apropo de asta modelele Kuusamo Rasanen 90/14 (lingura mea nr1 in orice situatie pentru stiuca) si Kuusamo Rasanen Bead 70/8 (adica cu margea) nu se mai fabrica incepand cu 2017. Am reusit cu multa bataie de cap sa achizitionez stocuri vechi pentru aceste linguri insa sunt limitate. Noile modele vor fi mai scumpe datorita schimbarii: procedurii de vopsire, culorilor noi, ancorelor de o mai buna calitate ascutite chimic negre, culori fluorescente (pentru unele modele).
Am văzut catalogul 2017 de la Kuusamo 2017 pe care l-ai postat tu,au scos o grămadă de chestii noi,își permit să facă investiții pentru că au vânzări,Kuusamo înseamnă prinzător în aproape toate nălucile,în iunie am programată o vizită la fabrica Kuusamo din localitatea cu același nume,I love Kuusamo:)

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ce nu este pe stoc dar va ajunge saptamana viitoare sunt lingurile Kuusamo care apropo de asta modelele Kuusamo Rasanen 90/14 (lingura mea nr1 in orice situatie pentru stiuca) si Kuusamo Rasanen Bead 70/8 (adica cu margea) nu se mai fabrica incepand cu 2017. Am reusit cu multa bataie de cap sa achizitionez stocuri vechi pentru aceste linguri insa sunt limitate. Noile modele vor fi mai scumpe datorita schimbarii: procedurii de vopsire, culorilor noi, ancorelor de o mai buna calitate ascutite chimic negre, culori fluorescente (pentru unele modele).

multumesc Cosmin Elias . Esti un fericit ca faci turul ala si in general ca traiesti acolo :)

Cand am primit invitatie pe FB si am vazut numele si faptul ca din 4 naluci 4 sunt preferatele tale, am vrut sa pun mana pe telefon sa te intreb. Da fiind weekend si tot felul de programe de flik-flakuri pe la piete, sali de sport si altele...s.a amanat.
Iti urez succes si putine probleme. Din ce stiu eu in astfel de initiative de cele mai multe ori mai mult vii cu bani de acasa decat castigi. Dar....stii tu ce faci.
Sa fie.ntr.un ceas bun !

In primul rand felicitari, felicitari, felicitari. De trei ori.
Pentru curaj, pentru spiritul antreprenorial si nu numai.
Este o initiativa excelenta pentru noi, pentru ca studiul de piata care este generat de discutiile noastre din acest forum, te va indrepta spre a aduce produse de calitate pe care noi din acest forum le apreciem.
De asemenea eu propun (eu asa voi face), sa ne orientam cu cumpararea produselor de aici. Daca diferentele de pret, asa cum ai spus tu sunt nesemnificative, sigur eu voi cumpara de la acest magazin. De asemenea cunoscandu-te (doar virtual deocamdata), imi voi permite unele propuneri de pret, pe care tu le poti promova, in conditiile in care acesta iti acopera costurile tale si marjele de profit pe care ti le-ai impus.
In plus daca doresc produse ce nu sunt afisate, iti trimit un link, cu produsul dorit, astfel incat sa vezi daca poti fi mai "bun" decat concurenta.

In orice caz, nu as fi suportat ideea ca nu am incercat sa fac ce imi place, ar fi fost mai dureros decat esecul.
Este extrem de important ca daca ceea ce faci in viata se impleteste cu ceea ce iti place, atunci sigur va fi un castig si pentru tine, si pentru noi.

Mult succes.

PS. Nu cred ca va fi usor (faptul ca esti un "one man show") - si tu stii asta, dar si noi ceilalti trebuie sa avem putina rabdare, pana incepi se te dezvolti, si sa mearga treaba.

Inca o data felicitari.

Cu stima,

Claudiu am observat ca rubrica BAGAjERIE e goala deocamdată... aduci un brand anume sau inca nu te-ai gandit la ceva?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Espasia preturile sunt egale pentru unele produse dar pentru altele este mai mic, adica cele importate. Nu cred ca am preturi mai mari pentru nici un produs din ce am studiat eu. Spre exemplu carligele de jig Owner sunt cele mai ieftine din Romania pt marimile 2/0, 3/0, 4/0 si 5/0. Alte produse nu se gasesc in magazine romanesti, cum ar fi Seaguar. Kuusamo nu se gaseste in prezent la cei ce le comercializau pana acum, adica Abrevis. Strunele Finn-tastic de asemenea.

Tedi mai sunt categorii goale care sper sa aiba produse cat mai curand, cum ar fi firele textile care momentan nu sunt pe stoc la nici un producator, livreaza majoritatea in martie loturile noi.

Claudiu ...succes! Prin perseverenta si seriozitate vei reusi! Ambitie si vointa ai , prieteni ai , cunostiinta garla , nu vad de ce nu ar merge treaba ! Asa cum stii , sunt alaturi !

" In caz de nevoie sparge geamul!"
Adica anunta-ma .thumbsuuuup

Foarte frumoasa inițiativa dar riscanta totodată ,nu-mi rămâne decât sa te felicit și să-ți urez succes în ceea ce faci!

Claudiu

Administrator
Membru personal
Felicitari pentru concept si initiativa.cred ca o sa fie o buna afacere,întrucât,cred ca aproape toti colegii se vor rezuma intr-un singur punct....SPINNINGSHOP.RO.
Sa auzim de bine.thumbup
Asta ar fi varianta ideala pentru ca in mod direct ajutati comunitatea spinningclub, pe mine si pe cititorii acestui forum. Apropo de nr. de cititori (neinregistrati) de pe forum, acesta a explodat in 2017 si este o chestiune de saptamani pana cand serverul ce sustine acest forum va fi upgradat din nou la o versiune superioara (ar fi a doua oara in 3 luni) pentru ca desi se misca bine, nu mai poate sustine fluxul de cautari venite de pe google. Pe mine ma bucura asta pentru ca este un semn clar ca informatia oferita aici este una de buna calitate insa costurile devin deloc neglijabile pentru un lucru facut din pasiune.