SpinningShop.ro

Wurger

Somn
Foarte frumos, necesar, evolutiv si cum mai vreti. Industria duduie. Dar n.am mai vazut si eu un anunt la fire, la linguri, la chestii d.astea cu care se hraneste vulgul.
Claudiu, indraznesc sa fac o propunere publica. Pentru ca tu tot ai logistica necesara sa distribui marfa, dar fara nicio obligatie, n.ar fi o chestie ca cei care mai fac una alta, o guma, un spinnerbait sa faca un fel de contract cu magazinul si astfel sa se gaseasca un oarecare stoc de customuri pe rafturile virtuale ale Spinning Shop.
Nu stiu daca se poate sau daca se vrea, dar eu zic ca ar fi interesant pentru eventualii cumparatori.
Daca m.am bagat ca musca in les annales de la cheval, sa fie ignorat acest mesaj.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Daca sunt dispusi sa isi organizeze o forma juridica accept absolut toate produsele lor, dar mai mult ca sigur nu o sa le convina. Eu am mai propus asta, din ce stiu doar Ghenadie vindea cu acte. Cine imi da mie produse sa le promoveze, sa faca acte, sa plateasca impozit, taxe, contabil cand e simplu sa puna pe facebook si olx gratuit fara nici un fel de extra taxa si durere de cap? Ce spui tu e perfect logic si am si incercat, dar se stie in mod clar ca statul sugruma pe cei mici

adiwolf

Moderator
Membru personal
orice afacere sub forma de srl, este din start jumi/juma cu statul roman si asta in cazurile fericite.
pentru genul acela de activitati sugerate de Wurger , recomand organizarea de tipul II, adica Intreprindere Individuala

Claudiu

Administrator
Membru personal
Wurger legat de fire, linguri, carice. In primul rand, nu le mai pot face fata, incerc sa scot acele accesorii, naluci, fire, voblere, etc care nu performeaza. Am adus Kuusamo cand nu se mai gaseau pe piata, acum sunt 15 magazine cu kuusamo. Am adus Seaguar, un fluorocarbon excelent, ce nu se gaseste in Romania. Nu perfomeaza in vanzari. Am adus ancore forjate ce asemenea nu se gasesc, nici ele nu performeaza. Relax? Imi e imposibil sa vand asa ceva intr-o piata infestata de Relax. Bete mulinete? Nu multumesc, deja incep sa aiba probleme majoritatea brandurilor si nu vreau sa ma doara capul. Voi vinde lucruri mai putine, in care cred: Zodiac, Smith, Keitech, Seaguide, Boatbuckle, Tohatsu, MinnKota, Humminbird, Allroundmarin, Lowrance Garmin si poate si altele cine stie. Insa in acest moment m-am nisat si mai mult pe ceva ce stiu ca pot controla, pe produse de calitate, cautate si branduri de top cu furnizori seriosi, externi, care inteleg anul 2020, nu niste uchiasi patetici ancorati in alt secol si care iti vand pe cod de produs si habar nu au ce face produsul ala. Va spun la modul foarte sincer, magazinul asta de a stat 3 ani in balconul blocului dar cu siguranta nimeni nu a stiut asta pentru ca totul s-a miscat ca la carte si toti clientii au fost multumiti. SpinningShop a miscat si fortat piata sonarelor si motoarelor sa scada preturile si sa fie mai flexibile. Multi cu siguranta nu ati observat, dar va spun ca ma pandesc zilnic. Am deja zeci de sesizari de preturi, carcote, incercari, plangeri, reclamatii ... daca s-a gasit el ditamai directorul comercial de la marea sageata punct ro sa ma sune sa ma certe aproape jumatate de ora ca de ce am preturile astea, si cea mai tare intrebare: "De unde le iei?" Ma voi va imaginati ca o firma cu cifra de afaceri de cateva milioane de euro bune il suna pe singurul personaj al SpinningShop si il intreaba "de unde le ai? de ce le dai la pretul asta? " Cu timpul voi mai aduce produse in care am incredere si alte branduri dar din mers, momentan ma axez pe ce stiu ca este cautat, despre care stiu lucruri si pot explica oamenilor interesati. In acest moment ar fi sinucidere sa aduc gume, gumite, voblerase, cicade. Cine vrea de toate: Total Fishing, cine vrea naluci si servicii de exceptie: Voblere.ro, cine vrea japonisme Bigfish . Nu pot concura cu niciuna dintre ele pentru ca nu pot si nici nu as vrea asta. Momentan eu am alt drum insa nu exclud nici o varianta, sunt flexibil si deschis la orice atunci cand voi simti necesar sa fac asta. Sa aduci in brand nou, are nevoie de promovare, si la mine promovarea e pe bune, nu agat voblere in gura pestilor. Mi-ar fi si jena sa am gasca de pustani pe net care dau Hastag toata ziua la te miri ce lucruri de te sictiresc. Se comporta ca niste zeloti spalati pe creier. Nu am timp, capacitate financiara si personal sa pot incerca piata cu diverse lucruri. Nici nu stii ce iubit sunt pe piata autohtona de celelalte magazine :). As avea o recomandare si o mentiune speciala pt magazinul www.proangler.ro , baiatul e super de gasca, pescar, cunoscator al pescuitului si va recomand sa luati de acolo daca gasiti ce va trebuie. O mare parte din dinozaurii batrani de pe piata nu inteleg comertul decat raportat la sfantul $. ProAngler.ro imi trimite clienti mie, eu ii trimit clienti lui. Asta inseamna evolutie si nu monopol de piata si preturi. Imi si imaginez cum casca ochii toti praduitorii astia de pe piata care simt ca le fuge presul de sub picioare si au divizie speciala de spionat siteuri si preturi si se ocupa cu reclamatii, aduc foarte mult la comportment cu postacii PSD. Si trebuie sa realizezi totusi ca in spatele acestui magazin exista un singur om care face absolut tot fara BOARD :). Este foarte multa munca in spate. Cateodata prea multa

Wurger

Somn
Vezi, pana nu te apuci sa faci ceva, ai impresii. Ca de ce nu face aia, de ce nu face ailalta... Cand pui mana si bani din buzunar sau imprumutati si riscul e numai al tau, probabil greu te abtii sa nu dai raspunsuri taioase unor chibiti de fotoliu.
In consecinta iti multumesc pentru raspunsul rabdator si foarte explicativ. Ma bucur totusi ca am dat ocazia sa citeasca mai multi ce ai scris si sa.si dirijeze optiunile de cumparare realist si sustenabil.
Descopar inca odata ca in Romania nu exista o piata in adevaratul sens al cuvantului ci un numar de pasionati cu pretentii pentru pasiunea lor care tin lucrurile pe linia de plutire. Sa stii ca pescuitul nu e singurul domeniu. Din pacate situatia sociala e sub nivelul mediu per total si asta atrage dupa sine o gandire "jurasica" si paguboasa in final.

Sus