St. Croix Legend Tournament Inshore (LTIS80HF)

Spartan21

Oblete
F posibil ca in viitorul apropiat sa ma mut cu job-ul in Italia..și vreau sa știu dacă aceasta lanseta ar merge la somn pe raul PO și afluenții săi mai mici ..am văzut ca mai intra și animale de somni de aceea întreb dacă ar fii potrivit exclusiv pt somn ..nu vreau sa folosesc o lanseta dedicată exclusiv somnului fiind prea grea in general ..orice părere/sfat e mai mult decât binevenita ..sau poate îmi recomanda cineva alt brand sau o lanseta anume care s-ar potrivi unor asemenea circumstanțe..mulțumesc anticipat!

46F97570-8433-4077-8E95-928AF959EBA9.png
5D4AAC3B-FB18-41B2-888B-59C1A8A7C8DF.png

Astea ar fii specificațiile insa la greutatea lansetei una din site-urile respective o da greșit fiindcă sunt diferite

anem

Biban
Spartan ... cu lanseta aia scoți somnul somnilor. Nu știu fix modelul ala dar conform specificaților foarte asemănătoare cu un alt St.Croix bănuiesc cum ar fi.

Ce pesti vrei sa cauți?

Spartan21

Oblete
Spartan ... cu lanseta aia scoți somnul somnilor. Nu știu fix modelul ala dar conform specificaților foarte asemănătoare cu un alt St.Croix bănuiesc cum ar fi.

Ce pesti vrei sa cauți?
Te salut Anem..îmi trebuie o lanseta de spinning pt somnii de Po.si asta postata de mine mi-ar fii plăcut ..crezi ca merge sau îmi recomanzi altceva?

anem

Biban
Te salut Anem..îmi trebuie o lanseta de spinning pt somnii de Po.si asta postata de mine mi-ar fii plăcut ..crezi ca merge sau îmi recomanzi altceva?
Nu am tinut niciodata in mana fix modelul respectiv dar un amic are un Inshore de la St.Croix care are cam aceleasi specificatii. Lanseta este foarte OK pentru somn, putin cam prea puternica pentru gusturile mele dar necesara atunci cand vorbim de ceva animale sarite de 60-80 de kilograme (din pacate tot mai rari pe Po) … si putin cam grea cu niste inele cat casa. Dar pentru somn este ceea ce trebuie … mai ales daca nu vrei sa mergi la risc.

Atentie cu ce mulienta vrei sa o imperechezi. Iti trebuie MINIM un 8000 din casa Shimano … si vei avea un combo asa cum trebuie de somn dar greu ca naiba :)

Spartan21

Oblete
Nu am tinut niciodata in mana fix modelul respectiv dar un amic are un Inshore de la St.Croix care are cam aceleasi specificatii. Lanseta este foarte OK pentru somn, putin cam prea puternica pentru gusturile mele dar necesara atunci cand vorbim de ceva animale sarite de 60-80 de kilograme (din pacate tot mai rari pe Po) … si putin cam grea cu niste inele cat casa. Dar pentru somn este ceea ce trebuie … mai ales daca nu vrei sa mergi la risc.

Atentie cu ce mulienta vrei sa o imperechezi. Iti trebuie MINIM un 8000 din casa Shimano … si vei avea un combo asa cum trebuie de somn dar greu ca naiba :)
Speram sa nu fie nevoie de un 8000 de la Shimano..e chiar grea..nu ar fii suficient un 6000 (PG in cazul meu)?vreau sa achiziționez modelul nou de Stella..risc sa o prăjesc oare?intreb asta fiindcă ma gândeam sa o folosesc și pe o alta lanseta cu năluci mai mici ..e grea și 6000-ul dar tot nu așa de grea ca și 8000-ul..mai exact nu sunt adeptul Combo-urilor perfect echilibrate dar totuși e “greuta” 8000-ul :))

anem

Biban
nu stiu ce greutate are mulineta de care pomeneai dar consider ca e nevoie de o mulineta de vreo 600 de grame pentru a simti asa cum trebuie combo-ul respectiv. amicul de care pomeneam (Bogdan86 aici pe forum) foloseste daca imi amintesc bine un Spheros de 8000 pe ea si stiu ca se potriveau cum trebuie ...

pescuitul la somn e un pescuit greu ...

Spartan21

Oblete
nu stiu ce greutate are mulineta de care pomeneai dar consider ca e nevoie de o mulineta de vreo 600 de grame pentru a simti asa cum trebuie combo-ul respectiv. amicul de care pomeneam (Bogdan86 aici pe forum) foloseste daca imi amintesc bine un Spheros de 8000 pe ea si stiu ca se potriveau cum trebuie ...

pescuitul la somn e un pescuit greu ...
Mulțumesc pt reply Anem

Apropo am văzut ca Mane a reușit sa rupă un St. Croix ..oare mai ții minte cum s-a întâmplat și ce tip de St. Croix era(specificații)..ms!

anem

Biban
Avea un Avid pana in 2 Oz daca imi amintesc bine …

Cum s-a intamplat ? … cand lansa ceva jig de vreo 15-20 de grame. Dar cel mai probabil lanseta s-a slabit la mufare datorita drilurilor prelungite din trecut sau diferite agataturi in care a tras de ea.

Nu comentez gusturile nimanui si sub nici o forma nu sunt “fan” al vreunei firme … dar eu unul nu stiu in ce masura mi-as lua lanseta respectiva … adica St.Croix-ul de care pomeneai. Sa nu ma intelegi gresit, lanseta probabil e foarte OK doar ca nu stiu in ce masura merita. La somn nu ai nevoie de nu stiu ce senzitivitate … pur si simplu ceva chestie in care sa te poti infige atunci cand ai nevoie si sa nu iti fie frica sa tragi de ea sau sa o trantesti prin bolovani si noroaie pe timp de intuneric. Incearca sa arunci un ochi si la un ProBlue de G.Loomis … varianta mai puternica. Lanseta a dovedit ca e capabila sa scoata somni cat casa la pozat, are un pret mai prietenos si tinand-o in mana si facand ceva lansari cu ea parea a fi foarte OK.

Spartan21

Oblete
Avea un Avid pana in 2 Oz daca imi amintesc bine …

Cum s-a intamplat ? … cand lansa ceva jig de vreo 15-20 de grame. Dar cel mai probabil lanseta s-a slabit la mufare datorita drilurilor prelungite din trecut sau diferite agataturi in care a tras de ea.

Nu comentez gusturile nimanui si sub nici o forma nu sunt “fan” al vreunei firme … dar eu unul nu stiu in ce masura mi-as lua lanseta respectiva … adica St.Croix-ul de care pomeneai. Sa nu ma intelegi gresit, lanseta probabil e foarte OK doar ca nu stiu in ce masura merita. La somn nu ai nevoie de nu stiu ce senzitivitate … pur si simplu ceva chestie in care sa te poti infige atunci cand ai nevoie si sa nu iti fie frica sa tragi de ea sau sa o trantesti prin bolovani si noroaie pe timp de intuneric. Incearca sa arunci un ochi si la un ProBlue de G.Loomis … varianta mai puternica. Lanseta a dovedit ca e capabila sa scoata somni cat casa la pozat, are un pret mai prietenos si tinand-o in mana si facand ceva lansari cu ea parea a fi foarte OK.[/
Ok ms mult..

manns

Stiuca
Nu pescuiesc dedicat la somn dar zic sa iei in seama si Lamiglas , din seria G1000 - 1342,Kenai Pro Series ,cea pana in 2 1/2 oz , face fata la somni mari, un bat de nadejde. Iar la mulinete m-as orienta catre una full metal de la Penn sau o Tica Taurus.

Bogdan86

Stiuca
F posibil ca in viitorul apropiat sa ma mut cu job-ul in Italia..și vreau sa știu dacă aceasta lanseta ar merge la somn pe raul PO și afluenții săi mai mici ..am văzut ca mai intra și animale de somni de aceea întreb dacă ar fii potrivit exclusiv pt somn ..nu vreau sa folosesc o lanseta dedicată exclusiv somnului fiind prea grea in general ..orice părere/sfat e mai mult decât binevenita ..sau poate îmi recomanda cineva alt brand sau o lanseta anume care s-ar potrivi unor asemenea circumstanțe..mulțumesc anticipat!

Vezi atașament 19358Vezi atașament 19359

Astea ar fii specificațiile insa la greutatea lansetei una din site-urile respective o da greșit fiindcă sunt diferite

Din specificații ar fi exact ca St.Croix Tidemaster ul meu pe care între timp l-am vândut. Un băț pe care l-am folosit doar in condiții extreme si in momentele in are pescuiam in locuri in care stiam ca sunt șanse sa imi intre ceva mare ai aveam nevoie de un echipament pe care sa ma pot baza. Nu ți-l recomand pentru afluentii Po ului pentru ca e mult prea puternic iar pentru Po doar in condiții extreme , ape umflate, greu accesibile, agățaturi.... Tine cont ca e si destul de greu , inele exagerat de mari si ai nevoie de o mulineta destul de robustă. Facea pereche cu un Spheros de 8000 si per total aveau 860 de grame daca nu ma înșeală memoria deci iti va ieși un combo destul de greu..

Sus