• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

St Croix Legend X sau Legend Elite

Am fost foarte multumit de Legendul elite M din doua bucati, dar si-a dat duhul in Delta, nevrand sa suporte greutatea prietenului din barca.
Acum am o mare dilema. Am fost convins ca nu voi trece niciodata la bat dintr-o bucata, comoditatea transportului cantarind, pentru mine, mai mult decat excesul de finete.
Dar, ghinion, St Croix, nu face varianta Legend X decat dintr-o bucata.
Nu stiu ce sa fac. Sa raman la Elite si sa merg pe doua bucati, sau sa imi iau inima in dinti si sa trec la bete dintr-o bucata.
O sa iau cele doua variante surori de 2,13 m, mediu si medium heavy. La pescuit merg cu Dusterul, dar batul probabil va ramane in barca de Al.
Am povestit cu Zamfi despre Legend X si m-ar tenta....

Poate e momentul prietene sa treci la alt nivel.Nu neaparat ca sunt mai bune astea dintr-o bucata dar...daca si Adi are vreo 3 bucati dintr-o bucata (asta-i maxima!)ce sa mai zic? Si stii cat era de comod.Incomoda la transport , corect, dar senzatia este mai placuta in pescuit.Parerea mea.
Ps: misca-te repede ca avem treaba ;)

Eu personal nu mai pot pescui nimic din doua bucati ,cand am o lanseta din doua bucati in mina ma simt ca si cum as fi in curu gol asa ca decat sa ma simt prost nu mai cumpar decat lanseta one pices

Ma intereseaza si pe mine care s diferentele intre ,x ,normal si extreme mai in gluma mai in serios un amic mi-a zis ca noile legenduri is cu varf de dat la feeder

SiGi Lures

Handmade Lures
Am fost foarte multumit de Legendul elite M din doua bucati, dar si-a dat duhul in Delta, nevrand sa suporte greutatea prietenului din barca.
Acum am o mare dilema. Am fost convins ca nu voi trece niciodata la bat dintr-o bucata, comoditatea transportului cantarind, pentru mine, mai mult decat excesul de finete.
Dar, ghinion, St Croix, nu face varianta Legend X decat dintr-o bucata.
Nu stiu ce sa fac. Sa raman la Elite si sa merg pe doua bucati, sau sa imi iau inima in dinti si sa trec la bete dintr-o bucata.
O sa iau cele doua variante surori de 2,13 m, mediu si medium heavy. La pescuit merg cu Dusterul, dar batul probabil va ramane in barca de Al.
Am povestit cu Zamfi despre Legend X si m-ar tenta....

Dupa ce am luat de bune toate povestile cum ca lansetele dintr-o bucata ar fi superioare din nush ce motive de continuitate a balnkului si alte gogorite promovate de unul si altul, iaca ca acum trecui de o vreme pe lansete din doua bucati, in primul rand pentru comoditate la transport..Avand si unele si altele, pentru mine, o lanseta dintr-o bucata nu prezinta nimic in plus care sa ma faca sa mai cumpar vreuna pe viitor..Nush, poate daca musai are ceva megadeosebit si la alta lanseta nu gasesc , dar nu as prea crede..

Nu suntem toti la fel..unii nu pot pescui decat daca e 1 pcs altii se multumesc si cu 2 pcs....eu doar am vrut sa subliniez ca trebuie sa pui in balanta ce castigi cu 1 pcs si ce pierzi fata de 2 pcs..
Nu mai stai de mufat si ai inelele aliniate.mai sunt zile cand te trezesti cu varful lansetei prin aer(nu mi s-a întâmplat dar am vazut),le poti tine tot timpul montate,etcpeacefingers

SiGi Lures

Handmade Lures
Io cand ma bag prin niste boscheti , nu pot sa trec pe acolo decat cu lansetele demufate, altfel, le rup..Asta e un aspect..Cand ma duc la Dunare si masina e full de bagaje, alea 1 pcs ma incurca enorm..ar fi al doilea aspect, si al treilea am locuri unde numai cu bicicleta pot intra daca nu vreau sa pierd juma de zi de mers pe jos..asa ca accept alealalte compromisuri, de aia zic ca fiecare tre sa isi cantareasca situatia..Dar stai linistit ca am si 1 pcs..

Pe rauri si la pescuitul de pe mal prin tufe cred ca e greu cu cele dintr-o bucata.La salau sau stiuca , din barca, pe balti, eu le prefer .Fiecare cum ii pica bine.De aceea nici nu prea are rost sa intrebi daca sa iei din doua sau din una.Pui mana pe ele , te gandesti unde pescuiesti cu ele si decizi.Nu conteaza ce zice lumea.Acuma sincer , in afara de faptul ca sunt incomode ,nu prea vad dezavantaje in pescuit cu cele dintr-o bucata.Parerea mea .

Eu le voi folosi doar din barca, rar de pe mal sub baraje, unde nu sunt tufe sau alte obstacole.
Oricum pentru pescuitul de pe mal, sunt cam scurte de 2,13 m.

Singurul si marele avantaj al lansetelor dintr-o bucata e felul cum se comporta in drill, pentru ca nu au punctele vulnerabile al celor din doua bucati in zona mufarii.

O sa iau cele doua variante surori de 2,13 m, mediu si medium heavy..
Sincer eu ti-as recomanda sa iei M-ul dintr-o bucata și MH-ul din 2 . ;)
Dacă e sa dai pe sub baraje de pe mal ori pe la Dunăre și Delta vei lua probabil cu tine MH și atunci e și mai comod la transport și mai pretabil la tras de el .
Pe de alta parte , M-ul dintr-o bucata din barca e plăcere curată suficient de fin sa simți tot ce mișcă și suficient de puternic ca sa driluiesti cam orice ( din barca ) .
Ca preferința personală prefer oricând un bat dintr-o bucata din mai multe motive ( majoritatea enumerate deja însă cu accent pe greutate proprie mai mică, senzitivitate sporită și curba de încărcare in sarcina mai frumoasa ) dar uneori as vrea și-un bat dedicat de jig din 2 piese ( și da, bicicleta și pădurea contează mult in ecuația asta uneori ) .
N-am văzut încă Legend X in magazin așa ca o comparație între modele nu pot face la momentul asta și , oricum , pentru o părere concludenta ar trebui sa le pescuiesc simultan in locuri diferite .
Totuși pot sa-ti recomand sa nu arunci bucatile ce au rezultat din presiunea exercitata de colegul de barca pentru ca ar putea fi încă utile ;)

SiGi Lures

Handmade Lures
Pai si prin tufe pescuiti cu ele demufate?roflmaooo-tratați ca pe o glumă,fara rea intenție.
Nu, ca sa ajung la locul de pescuit trebuie sa trec prin niste ...o mica jungla sa-i zic asa..Am vreo 2 locuri d-astea..Stiu de gluma, stai linistitnnnoroc.Apoi mai sunt locuri in padure, unde e aproape imposibil de mers cu masina,,deci ramane bicicleta..Cum sa ma duc pe bicicleta cu o lanseta de 2.10 sau 2.4 m 1pcs??

Sa nu mai zic ca fiind plecat in Germania ,am trimis vorba acasa sa-mi trimita light-ul , pentru pastravi, si nu gasea nevasta-mea tub rigid de 2.2m..asa ca mi-a trimis un match de 3.6 m si un Westin texas1carolina pina in 21 gr..capzidcu alea a trebuit sa dau la spining si am prins pastravi..Nah, match -ul ala era din 3 bucati...total altceva decat o lanseta de pastrav, nu?? Si m-am descurcat...

Apoi mai sunt locuri in padure, unde e aproape imposibil de mers cu masina,,deci ramane bicicleta..Cum sa ma duc pe bicicleta cu o lanseta de 2.10 sau 2.4 m 1pcs?
Intradevar ca e greu si riscant,dar....sunt țigani pe zona zona Jiului care merg cu vergi de trestie de 5-6 m pe bicicletă,pe potecute facute prin desișuri de salcie,aia cum o reusi nu știu.bine,tiganu poate are podul plin de blankuri si isi customizeaza repede unaroflmaooo

SiGi Lures

Handmade Lures
Auzi, da' nu stii, trestia aia e high modul?? Ca vazui si io niste tigani din astia cu trestie de 'jde milioane si cu sacu de rafie plin de salai..or fi supt la aceeasi tzatza??