1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stiuca mare...unde,cand,naluci mari vs naluci mici.

Discuție în 'Spinning Stiuca' creată de ilie, 29 Noi 2015.

1. kingofbeasts

kingofbeasts Rod Builder

Aprecieri primite:
    3.435
    Locație:
    Sibiu
    Trebuie sa recunosc ca ultimele 2 stiuci (cele de pe canal de ieri) le-am luat pe tactici de Romania si au fost mai maricele decat altele luate pe naluci mari . Ceea ce cnteaza insa e ca naluca sa imite ceea ce e in apa asa ca pe balti merg unele gume iar pe canal (si probabil pe riu) merg alta marine de la aceleasi modele. Totul e sa potrivesti naluca cu hrana obisnuita a pestelui din zona ;)

Espasia, Zippo47, Wurger și încă o persoană apreciază asta.
  2. AlexH

AlexH Moderator Membru personal

Aprecieri primite:
    3.639
    Locație:
    Sibiu
    Dupa ce am vazut/ citit postul lui Claudiu cu iesirea de azi, am ajuns sa-mi pun o intrebare: Cum faci sa gasesti stiuca pe un lac de acumulare diguit, genul celor de pe Olt, fara zone salbatice sau structuri la vedere? La o adica esti cu barca pe apa (noua, necunoscuta) si te uiti la ea ca intr-un lighean imens.
    La salau am inteles ca e mai usor daca ai sonar - identifici structuri, praguri. La somn cauti cu sonarul gropanele. Dar daca sonarul nu este in dotare si vrei sa prinzi stiuca...

3. zamfi

zamfi Somn

Aprecieri primite:
    5.809
    Locație:
    Aiud
    Stiuca in baraje de genul are comportament de salau.Pe fund,dupa orice denivelare,prag,etc.
    Trei variante vad: localnici , munca de chinez batran sau sonar.Sau bulan sa-i dai in cap cu jigul la prima mana

Nasolu, orka, bobo și alți 5 apreciază asta.
  4. AlexH

Aprecieri primite:
    3.639
    Locație:
    Sibiu
    Deci la oricare din aceste variante cel mai important e sa ai timp mult, pentru ca sigur o sa trebuieasca multe iesiri pe acelasi baraj.
    Bulanul cu datul in cap la prima mana l-am terminat pe anul asta cand am fost cu colegii in delta.

zamfi și adiwolf apreciază asta.
  5. grey-wolf

grey-wolf Oblete

Aprecieri primite:
    28
    Locație:
    sibiu
    Alex cauta informatia pe net . O gasesti in pozele postate de altii sau daca ai barca cu restul te pot ajuta thumbsuuuup

6. AlexH

Aprecieri primite:
    3.639
    Locație:
    Sibiu
    Ideea era sa incerc sa pescuiesc mai mult din barca anul asta, pe baraje, pentru ca malurile sunt ocupate de stationaristi in perioada asta. Am reusit sa prind doar o stiuca din barca, cu mult noroc as spune eu, dar nu eram pe baraj. Si atunci intervine situatia de mai sus, pe o zona foarte mare (ex barajul Racovita) e mult mai greu sa dau de ea. Asta si pentru ca populatia de peste de acolo e foarte restransa deocamdata.
    Nu cautam locuri exacte.

Zippo47 și Wurger apreciază asta.
  7. ilie

ilie Somn

Aprecieri primite:
    3.518
    Locație:
    Pe apa

nu conteaza stilul ci oamenii.

orka, Zippo47, Radu_Cioara și alți 2 apreciază asta.
  8. Claudiu

Claudiu Administrator Membru personal

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
  9. Cosmin Elias

Cosmin Elias Salau

Aprecieri primite:
    1.209
    Locație:
    Finlanda
    Si mie imi plac foarte mult swimbait-urile,sper ca anul asta sa le inaugurez cu cateva stiuci sarite de metru,stiam ca prind bine si salai,am un prieten in Spania care pescuieste exclusiv cu swimbait-uri la salau

10. Wurger

Wurger Somn

Aprecieri primite:
    5.028
    Locație:
    Bucuresti
    Articolul e scris dupa toate regulile marketingului.
    Acum fiecare e liber sa creada ce vrea si sa.si achizitioneze FIX swimbaituri GanCraft.
    Acelasi lucru il poti face insa si cu westin.uri (mai digerabile ca pret) sau cu gume mari, verzi sau albe, cu ancora pe tija offsetului.
    Optional se poate folosi o lanseta de cast cu inelele montate in spirala.
    Poate va iese.

kossp, Crapmaniacul, Zippo47 și alți 6 apreciază asta.
  11. Claudiu

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Calin este bun articolul in sensul in care explica foarte clar folosirea nalucilor mari. Daca vrei sa iei naluci de 70 euro bucata e treaba ta. Bineinteles ca vei prinde cu orice alt swimbait chiar mult mai ieftin ca Westin. Doar ca s-a impamantenit ideea la noi si toti pescuiesc la "finesse" . Eu nu mai cobor sub 10, as da cu mai mare dar nu imi vine sa schimb garderoba si deja intervine si pescuitul ala greu, obositor. Parca tu ai spus de o stiuca prinsa mare cand ati fost pe Varlaam sau ma insel? Pai el era omu cu stiuca. Nu e accident ca el a prins-o.

Mihai Petras, Wurger și carbocalm apreciază asta.
  12. Cosmin Elias

Cosmin Elias Salau

Aprecieri primite:
    1.209
    Locație:
    Finlanda
    Exact asta voiam sa spun si eu insa m-am abtinut.Toata teoria lui o stiam, mai putin marcile enumerate, SG,Storm si Westin au swimbait-uri supereficace la preturi mult mai accesibile,sa nu mai vorbim de Wake si Fladen

carbocalm apreciază asta.
  13. Okama

Okama Stiuca

Aprecieri primite:
    2.127
    Locație:
    Bucuresti
    Eu cred ca asta cu momeli mari la stiuca mare, nu mai e hip.
    Acum la moda e sa folosesti bidonul de 5 litri rosu de la rezervor, la trolling, cu 2-3 ancore pe el. Cica rupe bibanul la asa ceva. Dar rupe, nu alta.
    E si englezul ala, care are un canal pe youtube.

Espasia, orka, Wurger și încă o persoană apreciază asta.
  14. Claudiu

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Pai sa stii ca ai dreptate Okama , majoritatea stiucilor foarte mari prinse prin tarile nordice dar si prin Germania la trena cu niste bete cu care eu as da la clonc. Intocmai ca pescuitul tonului la trena. De naluci nu mai zic. Bocanci. Dar daca vrei recorduri, asta e o pista viabila ce va da cu siguranta rezultat daca ai taria asta :)

gabyspin, carbocalm și Okama apreciază asta.
  15. Wurger

Wurger Somn

Aprecieri primite:
    5.028
    Locație:
    Bucuresti
    Asa e Claudiu. Tocmai de aia am dat si reteta voalat ;)
    De fapt nu e niciun secret. Andrei a postat si pe blog si pe FB cum si cu ce a prins. Probabil a prins si cu alea, nu zic, dat in delta cu Musatescu tot cu papuci de guma a dat (constant) in timp ce partenerul guvernator a dat si cu table si cu floace.
    Da ce vrei, industria trebuie sa mearga inainte, si cei angrenati in ea trebuie sa confirme.
    Pacat ca unii nou veniti isi fac trusele de zeci de kile si mii de lei si pestele e din ce in ce mai rar.
    Eu am fost dezamagit de multe ori si am observat ca tind, involuntar, sa ma stabilizez la niste solutii "batranesti" dar mai sigure.
    Ca zici de tarie - faci selectie cand prinzi 40 de marlite pe partida si te saturi si vrei 2 de 80 cm. Dar daca prinzi 4 pe an.....ce tarie sa mai ai !?

Crapmaniacul, Zippo47, adiwolf și alți 4 apreciază asta.
  16. Claudiu

Aprecieri primite:
    6.884
    Locație:
    Valcea
    Perfect de acord, mai ales cand nici nu poti iesi des. La voi e si situatia mai nasoala la Bucuresti, natural canci, pe private e greu, sunt destul de educate. Eu m-am cam sacrificat anul asta cu ceva naluci mari, dar oricum pe stiuca am stat dezastruos. Noroc ca a mai atenuat salaul. Zic ca un 10, 12 cm este omenesc la gume. Poate si un 15 dar sa nu fie Kopyto ca e bolovan :) Cat despre Zabet, este primul care a vazut, importat cu ajutorul Abrevis, scris despre echipamente exorbitant de scumpe la momentul cand piata romaneasca nu auzise de asa ceva. Dincolo de eficacitatea lor, care cateodata e foarte buna, cateodata sunt inutile (ca orice naluca defapt) sunt destui carora le place in mod deosebit sa insiste pe ele si poate,poate prinde o partida fabuloasa la naluca aia extrem de rara si scumpa si sa le spuna celor care se zgaiesc si vin sa il intrebe "La ce ai prins sefu?" urmat de raspunsul apocaliptic " Eh... nu se gaseste asa ceva" . Abia atunci pentru el merita nalucile alea, ca i-a zis-o particularului.

17. Mihai Petras

Mihai Petras Salau

Aprecieri primite:
    1.077
    Locație:
    Targu Mures
    Nu e chiar asa, Calin. In primul rand japonezele astea scumpe, pe langa marketing, isi justifica pretul si printr-o evolutie impecabila indiferent de stilul de recuperare si o atentie la detalii mult peste ce gasesti la Westin, SG, etc. Tocmai aceasta evolutie fara cusur iti poate da acel plus de care ai nevoie ca sa pacalesti pestii mari si versati. Mai intervine si exclusivitatea nalucii. E foarte important ca pe o apa pe care se pescuieste intens la rapitor sa vii cu ceva nou, ceva ce nu au mai vazut pestii de acolo.

Swimbaiting-ul nu e pentru toata lumea. Iti trebuie multa rabdare si incredere ca naluca va atata la un moment dat un peste mare. Pana la urma asta e rolul swimbait-ului, calitate, nu cantitate.
    From zero to hero. thumbsuuuup

Crapmaniacul, Zippo47, Vili și alți 2 apreciază asta.
  18. Espasia

Espasia Stiuca

Aprecieri primite:
    2.455
    Locație:
    Brasov
    .

Stiu dragule, o constat pe propria piele. Dar, ca noi toți, mai avem acea licarire in creier, cand mergem la pescuială. " Bai de data asta, poate, poate..... " HiHiHi.
    Eu unul, stiu ca ma mint singur in 80 % din cazuri, da și ce daca. Nu-mi pasă.
    Revin cu motto-ul meu de pescar " vânjos, si priceput ". Daca prind, prind. daca nu, nu.

PS a se tine cont de ghilimici: :):):) la vânjos și priceput. Sa nu care cumva sa credeti altfel. Io sunt coleg de grupa cu Wurger, adica la Gradinița.
    Da, dar el este șef de detașament. :):):).

Cu stima,

19. carbocalm

carbocalm Biban

Aprecieri primite:
    245
    Locație:
    Bucuresti
    Va rog sa sune cineva la politie ...

Zippo47, Sebastian Ungureanu, Wurger și alți 8 apreciază asta.
  20. Wurger

Wurger Somn

Aprecieri primite:
    5.028
    Locație:
    Bucuresti
    Pfoaiiii ! Cine.i baiatu, sa.i aprind o lumanare la biserica, poate se lipeste si de mine ceva.

Sebastian Ungureanu și Espasia apreciază asta.

Distribuie pagina asta