Suflici sau suflai ? aka "aerograful saracului "

kingofbeasts

Rod Builder
Cine -mi poate da o schema de constructie pentru asa ceva? Wurger ?
Din cate imi aduc aminte era format din doua tuburi subtirele de cupru (sau plastic) prinse la un unghi de 90 de grade intre ele. Unul il bagai in gura si suflai si celalalt il bagai in borcanul de vopsea. Rezultatul era ceva vopsit ca si cu aerograful. Avea un vecin tamplar pe cand eram eu mic copil dar n-am mai vazut demult asa ceva (acum toata lumea se bazeaza pe tehnica de varf) . Treaba e ca mi-as face unu sa vopsesc cateva mici chestii naughty da nu mai stiu exact daca se baza pe capilaritate sau nu si daca e o anumita distanta ce trebuie respectata intre cele 2 tuburi.
Deci, dintre oldtimeri, stie cineva amanunte?gandescccc

edd

Somn
Doar unu din cablu de alimentare de la carburator cracanat astfel incat prin fanta sa iasa vopseaua :) il strangeam cu sarma,asa am vopsit o parte din tzoacla,m-am facut ca un porc, si am dat la pensula,pana sa vad cum este unu profi...
Foloseste cu incredere sparyul doar suntem in 2019 ai de plm,parca ieri ziceam daca o sa apuc 2020,imi faceam griji cum va arata anul 2020 :)

adiwolf

Moderator
Membru personal
da.
nu se merita.
spray pt chestii mai mici sau pistol de vopsit electric sau pe aer in functie de ce vrei sa faci

kingofbeasts

Rod Builder
edd ala din poza doi e ce stiam eu ! multam!

daca va spun ce mi-o casunat mintea o sa ziceti c-am inebunit de tot :p dar vreau sa-mi vopsesc niste voblere cu tus de imprimanta cu culori mixate custom si deci spray-ul sau pistolul nu ma prea ajuta :p Nici aerograf n-am de gand sa cumpar ca-s zgarcit la dat bani multi pe chstii pe care nu le prea folosesc zimbettt

Mal

Salau
Cine -mi poate da o schema de constructie pentru asa ceva? Wurger ?
Din cate imi aduc aminte era format din doua tuburi subtirele de cupru (sau plastic) prinse la un unghi de 90 de grade intre ele. Unul il bagai in gura si suflai si celalalt il bagai in borcanul de vopsea. Rezultatul era ceva vopsit ca si cu aerograful. Avea un vecin tamplar pe cand eram eu mic copil dar n-am mai vazut demult asa ceva (acum toata lumea se bazeaza pe tehnica de varf) . Treaba e ca mi-as face unu sa vopsesc cateva mici chestii naughty da nu mai stiu exact daca se baza pe capilaritate sau nu si daca e o anumita distanta ce trebuie respectata intre cele 2 tuburi.
Deci, dintre oldtimeri, stie cineva amanunte?gandescccc
https://www.google.com/search?q=aerograf+revell&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=f98dsZIIITjQXM%3A%2C_7qZQYOBt-ZTnM%2C_&usg=AI4_-kTpAezCoyt7qOXe0ebo2SOLEOlw0g&sa=X&ved=2ahUKEwidrd-bjuTfAhUDlYsKHTm9BwIQ9QEwAXoECAQQBA#imgrc=f98dsZIIITjQXM:

Daca folosesti pentru vopsit voblere sau suprafete mici ceva mai ieftin nu stiu sa functioneze. E decent eu l-am folosit pentru modelism la 1/72 tanculete. Pretul a fost undeva pe la 20-25 usd. Nu am folosit decat acrilice cu el.

edd

Somn
edd ala din poza doi e ce stiam eu ! multam!

daca va spun ce mi-o casunat mintea o sa ziceti c-am inebunit de tot :p dar vreau sa-mi vopsesc niste voblere cu tus de imprimanta cu culori mixate custom si deci spray-ul sau pistolul nu ma prea ajuta :p Nici aerograf n-am de gand sa cumpar ca-s zgarcit la dat bani multi pe chstii pe care nu le prea folosesc zimbettt
Dilaule ;) eu credeam ca vrei sa vopsesti ceva la masina :) vezi ca merge si din pix sau mina de pix,aveam un prieten care numai cu minuni de astea isi vopsea mobra :) de doua ori pe an isi schimba culoarea la ea sa nu il mai alerge politia :)
Da da da,magenta scrie pe tine :)
Domne ia te uita, inca unu care vrea sa recicleze tusul :)
Spor la treaba,dar nu era buna o copca,eu cred ca duminica ma risc :p

Wurger

Somn
Iar am lipsit prea mult.
Sunt destule optiuni asemanatoare cu ce ti-a pus Adi Wolf si mai sunt si aerografe chinezesti FengDa foarte ieftine, copii dupa alea destepte.
Asta implica insa compresor sau macar butelie cu aer comprimat.
Cu suflaiul ai gura din doatare dar finete n-o sa ai in veci. Nici cu sabloane nu merge ca se acumuleaza vopsea si face margine in relief la sablon.
Tusurile sunt cam subtiri si nu stiu in cat timp se usuca pe plastic si daca nu e bligatoriu grund.
Multi s-au chinuit sa fenteze obligativitatea aerografului si nu le-a prea iesit.

kingofbeasts

Rod Builder
Nu vreau sa construiesc voblere de la zero ci numai sa recolorez unele gata făcute ( le voi șlefui deci pana la grund și plec de acolo) . Sunt aici la oferta uneori modele care n-au trecere datorită culorii si iei un Rapala cu forma buna la 5$ in loc de 10-15 $.
Ideea e sa le dezbrac și revopsesc pe alea si la final le dau rășină și le pun pe rotisorul de bete ! Dacă iasă m-am scos dacă nu n-am pierdut mare lucru .
Acum ca știu cum se face, un suflai îl fac din ce am la îndemâna cu costuri aproape zero și pentru ce am eu in minte cred ca e destul . Anu trecut am vopsit voblere cu markerul și le-am transformat in prinzatoare din doar balast prin cutie ,cu asta o sa iasă mult mai bine cred / sper

Sus