Tehnici de pescuire a salaului la spinning

Ar fi interesant daca cei care pescuiesc la salau ar da detalii cat mai concrete despre cum folosesc lanseta , cum mulineaza, cum joaca jigul prin apa , etc . Cat mai multe detalii sigur ar veni bine.

sorinTM

Stiuca
Eu lanseurile le fac pe sub mâna având în vedere ca lățimea begai îmi permite acest lucru ...după lansare țin lansetă fixa până jigu ajunge pe fundul apei apoi ridic ușor și recuperez câteva ture care după îl laș din nou să aibă căderea liberă ...asta e un mod de recuperare ....mai obișnuiesc ca după lanseu să îl recuperez din lansetă mai exact târât pe fundul apei ...cu mici jocuri din vârf

D

Deleted member 13

Guest
"Mah esti nebun?!!"roflmaooo

Tu iti dai seama ce subiect e asta ?! Pfuaiii... E greu tare ...Depinde de guma (sau vobler) ,de conditiile de pescuit (vant,ploaie) ,de cat de motivat e domnu salau , de firul utilizat ,de raportul mulinetei , de anotimp ,de....Roman prietene ,roman! Si oricum nu prea conteaza ce si cum ...Ultima oara cand am fost la shaloo ,am lasat un vobler la trena in urma barcii .Cu vasle....Cand a inceput sa zboare firul de pe mulineta nu stiam ce sa fac cu vaslele,cu batul ,etc.Durereeeeroflmaooo Normal ca s-a dus! Si acum am imaginea firului care zbura de pe tambur ...crybabyPoate la iarna prietene ...naughty

Ps:radem glumim ,dar chiar e belea topicul.thumbsuuuup

"Mah esti nebun?!!"roflmaooo

Tu iti dai seama ce subiect e asta ?! Pfuaiii... E greu tare ...Depinde de guma (sau vobler) ,de conditiile de pescuit (vant,ploaie) ,de cat de motivat e domnu salau , de firul utilizat ,de raportul mulinetei , de anotimp ,de....Roman prietene ,roman! Si oricum nu prea conteaza ce si cum ...Ultima oara cand am fost la shaloo ,am lasat un vobler la trena in urma barcii .Cu vasle....Cand a inceput sa zboare firul de pe mulineta nu stiam ce sa fac cu vaslele,cu batul ,etc.Durereeeeroflmaooo Normal ca s-a dus! Si acum am imaginea firului care zbura de pe tambur ...crybabyPoate la iarna prietene ...naughty

Ps:radem glumim ,dar chiar e belea topicul.thumbsuuuup
Apai mai draga Zamfi aici se discuta chestii de calitate si cu colegi seriosi. Sunt multe topicuri pe aici unde se gasesc chestii foarte interesante . Usor, usor o sa descoasem si cum se fac lansetele custom si ne facem si rodbuileri. La iarna sigur o sa fie timp.bucuriemarebucuriemarethumbupthumbupnnnorocnnnorocnnnoroc

Eu lanseurile le fac pe sub mâna având în vedere ca lățimea begai îmi permite acest lucru ...după lansare țin lansetă fixa până jigu ajunge pe fundul apei apoi ridic ușor și recuperez câteva ture care după îl laș din nou să aibă căderea liberă ...asta e un mod de recuperare ....mai obișnuiesc ca după lanseu să îl recuperez din lansetă mai exact târât pe fundul apei ...cu mici jocuri din vârf
Si Sorin asemanator pescuiesc si eu, numai ca nu arunc pe sub manazimbettt , trebuie sa-mi iau avant ca sa dau departe naughty. O barcutza mi-ar rezolva problema si as arunca pe sub mana dar prea multe permise si nu am timp. nnnorocnnnorocnnnoroc
Uneori cand nu e vant si salaul e mofturos cand jigul ajunge pe fund las firul linistit inainte de a juca iar jigul ,il urmaresc cateva secunde si uneori imi dau seama dupa cum il intinde cand trage. Pentru a pescui asa e nevoie de un fir mai vizibil, galben sau verde fluo.
Buna descrierea ta thumbsuuuupthumbsuuuup

sorinTM

Stiuca
Doar ai văzut cât e bega de lată cel puțin unde îi caut eu ....unde mi-ai trimis tu pozele cu locația aia de pe lac acolo aș proba un 3,5g jig o gumă de 7-8 cm și cu salturi din varfu lansetei

adiwolf

Moderator
Membru personal
,am lasat un vobler la trena in urma barcii
ce ai fost si ce ai ajuns draga Zamfi roflmaoooroflmaoooroflmaooo
trena?! tu?
tocmai tu care in urma cu cativa ani imi tineai predici despre frumusetea spining-ului si ce naspa este pescuitul la trena?! stii tu, atuncea cand ti-am spus ca am prins o frumoasa stiuca de 4kg la trena si ce mult mi-a placut ca am avut un drill pe cinste thumbsuuuup
uite asa se "strica" omul, incet, incet, ba barca, ba sonar, ba motor, basca pescuitul la trena zimbetttroflmaoooroflmaooo
hai sa fi iubit prietene si la cati mai multi pesti prinsi la..............trena, binenteles thumbup

Claudiu

Administrator
Membru personal
Din scurta mea experienta la salau de doar cateva partide la jig, eu mai mult pescuiesc fara smucituri, adica dat cate o jumatate/o tura de manivela, asta din barca ca de pe mal nu am pescuit la salau. Rar ridic usor sau smucit din varf ca apoi sa recuperez surplusul de fir. Zamfi si inca cativa de pescuiesc la Dunare daca isi fac curaj pot explica mai detaliat, dupa cum am mai scris, nu am avut unde sa imi exersez talentul asta la salau, aici nu se pune problema pe Olt la Valcea. Am avut 2 partide pe la Pitesti, una pe incinta privata si cateva pe Olt sub baraj, la alevini. Si cam aici se rezuma experienta mea la salau la spinning :(

D

Deleted member 13

Guest
Mai pretine (adiwolf) hai sa vin cu clarificari...Motor nu mai imi cumpar ! Sonarul probabil o sa-l vand.Trena a fost o curiozitate prntru ca mergeam la vasle cca 2 km.Nu imi place si nu o practic.Dovada ca am si scapat pestele...In rest , da e mult de discutat pe un subiect care- mi place si din care cred ca avem de invatat toti la un moment datthumbup

D

Deleted member 13

Guest
...Ca idee generala la salau este importanta "la sange" localizarea! 80% ai rezolvat problema daca ai salau in fata ...Dar asta o stim cu totii .Ce pot sa spun ,dupa parerea mea , ca la gume este foarte important sa ...nu te grabesti!thumbsuuuup In putine cazuri da bune rezultate un joc mai agresiv al nalucii ,cu ridicari rapide de pe substrat sau ,la fel ,recuperari rapide.Zic ca e bine sa dai timp salaului sa vada/estimeze/evalueze naluca pe substrat. Nu e avat! La ala nu prea e bine sa-ti evalueze naluca roflmaooo

Sunt si momente ,zic eu mai putine, cand salaul este sau superactiv sau "mort" si cand o prezentare agresiva DIN lanseta da rezultate.Sau din mulineta. Atentie nu ma refer la prezentarea agresiva generata de jigurile grelecare bubuie substratul in apa mica.Aia e altceva ...

Asa cum am spus e mult de povestit .Parerileri personale sunt importante asa ca sunt curios sa mai vad si eu ceva pareri.thumbup

kingofbeasts

Rod Builder
No, mie nu-mi e foarte clar daca vorbim strict de jigging , adica gume, sau si de voblere? nu de alta dar se joaca similar si diferit tot odata gandescccc
Oricum vorba lui Zamfi, localizarea e primul pas . Apoi, la gume, functie de luna si calendar temperezi sau accelerezi jocul iar la vobler, ei bine aici e mai simplu : pasul piticului dupa principiul "daca fug zice ca-s proasta daca stau zice ca-s curva => mai bine ma impiedic" ca o prima conditie, si multi sori pe cer ca o a doua conditie. smoke

sorinTM

Stiuca
Am fost la sârbi acum o lună și ceva în urma (bello blato) sau Jezero cum mai este cunoscută pe net locația lângă baltă respectivă trece canalul Elka care alimentează balta și are legătură directă cu Tisza și bega și densitatea de răpitori este destul de consistenta ...în unele seri atacurile veneau pe recuperări foarte lente cu jocul gumelor aproape pe loc și ciocanele dintosilor erau foarte hotărâte ....în alte seri în același mod nu se uita după gume ...în schimb erau atacuri pe recuperări mai rapide aproape liniare ca la știucă .

D

Deleted member 13

Guest
...Mai zic ca ,dupa mine, conteaza mult si naluca folosita. Uneori nu e chiar ok sa recuperezi la fel un shad cu un grub de exemplu . Uneori am spus? Hmmm... Mai conteaza in modul de recuperare,zic eu , substratul care poate fi tare sau mai malos ( da,si acolo sta salaul )precum si ...adancimea apei sau mai bine zis unghiul care-l face firul cu substratul .Ca pe apa de 1 m daca joci doar din mulineta naluca obtii mai mult o taraire a ei ,pana prin zona barcii , dar pe apa de 10 m orice "zvacnire" a mulinetei iti salta naluca de pe fund in celebrii dinti ...Amplitudinea depinde de cat recuperezi.Daca mai ridici si varful lansetei ...

Pana la urma transformam spinningul in stiinta si nu stiu daca e chiar bine! Dar asa se intampla cand pestii sunt tot mai putini si pescarii tot mai multi ...bucurostare

kingofbeasts

Rod Builder
...substratul care poate fi tare sau mai malos ( da,si acolo sta salaul ) ...
cu asta m-ai facut curios fiindca in zone cu substrat malos,eu n-am luat decat pe voblere cand era iesit la vanatoare intre ape. gandescccc In rest, piatra , nisip sau praguri sunt zonele predilecte in care am cautat si am gasit .

Nasolu

Salau
Intr-o partida de lac,pe o apa de 5 metri plina cu pietre pe substrat,neavand nici o trasatura pe diverse gramaje adaptate locului,ma enervez si pun un jig de 21 de grame cu un Ohio de 10cm si-l iau la 4-5 ture...,am avut cele mai nenorocite ciocane soldate cu 4 bucati toate trecute de 3 kg!

D

Deleted member 13

Guest
...plus inspiratia cu jiguri grele care bubuie pe substrat! Dar asta am mai spus-o...

Sus