Tehnici de pescuire a salaului la spinning

AlexH

Moderator
Membru personal
Contra aia, tip fulger si pana in fundul gradinii. Am vazut astea cand am pescuit pe Sarulesti cu Okama di zamfi. Am fost singurul care a scapat salaul, din cauza ca l-am mangaiat in loc sa-i dau țeapă. Baietii in schimb intepau instant si cu mult prea putin simt de raspundere (in opinia mea de atiunci). Si ghici ce? Nu au scapat nici un peste. De atunci am schimbat si eu tehnica.

Luigi

Stiuca
Tzepe le dau si io fara sentimente, si pe cadere si la recuperare, in ultima vreme si instant. Inclin sa cred ca nu cum ii intzep e buba, ci cum ii driluiesc si s-ar putea si lanseta sa fie prea rigida, desi sincer am avut si mult mai rigide in mânã. Cu sigurantza voi pune niste 4/0 data viitoare si voi pompa cit mai putzin. toby , sa mor io ca atunci i-am cam pierdut, dupa ce ii pompam si lasam lanseta in jos iar firul se inmuia. Mulineta va face fatza, tocmai am luat un Biomaster 4000 nou-noutz daca ala de 2500 o fi prea finutz! Mii de multumiri pentru sfaturi jos palaria
Da' la fluorocarbon nu ma mai intorc pe lacul si locurile mele pline de agatzaturi si de stiuci!

Ultima editare:

Mfl

Oblete
Tzepe le dau si io fara sentimente, si pe cadere si la recuperare, in ultima vreme si instant. Inclin sa cred ca nu cum ii intzep e buba, ci cum ii driluiesc si s-ar putea si lanseta sa fie prea rigida, desi sincer am avut si mult mai rigide in mânã. Cu sigurantza voi pune niste 4/0 data viitoare si voi pompa cit mai putzin. toby , sa mor io ca atunci i-am cam pierdut, dupa ce ii pompam si lasam lanseta in jos iar firul se inmuia. Mulineta va face fatza, tocmai am luat un Biomaster 4000 nou-noutz daca ala de 2500 o fi prea finutz! Mii de multumiri pentru sfaturi jos palaria
Da' la fluorocarbon nu ma mai intorc pe lacul si locurile mele pline de agatzaturi si de stiuci!
Baga jig de minim 3/0 cum au zis colegii, schimba Mustad cu Gamakatsu, strange frana tare, cand tragi cu mana de fir sa caraie tamburul dar sa simti ca aproape te taie, un fir mai gros, de 0,14, da-i teapa cu incredere si trage de ei ca un caine de lesa. By the way, ce inseamna salau mare acolo unde pescuiesti?

adiwolf

Moderator
Membru personal
sa mor io ca atunci i-am cam pierdut, dupa ce ii pompam si lasam lanseta in jos iar firul se inmuia
pai asta inseamna ca pestele nu era intepat suficient, jigul nu strapungea osul, iar pestele era agatat doar de varful carligului si tinut in tensiune de fir - in general, genul asta de pesti se pierd in drill cu o lanseta rigida care nu ajuta la mentinerea unei tensiuni permanente pe fir si in pompaj se slabeste firul
toby , cu experienta lui a sesizat perfect acest aspect, deci incearca driluirea pestelui fara pompaje, cu o tensiune permanenta in fir
eu asa pierdeam stiuci care muscau lingura si la prima slabire a firului erau pa !! am ramas cu sechele de la treaba asta si de multe ori la stiuca mai intep inca odata pe recuperare sa fiu eu sigur, dar mai bland asa ca s-a intamplat sa le scot si lingura din gura Durereeee

Luigi

Stiuca
Luigi o întrebare : ce linie principală folosești ? Textil coated? Si pescuiești din barcă sau după mal?
Ups, imi ramasese pe retina o chestie despre fluorocarbon si am zis-o la textil. Am un textil Spiderwire Ultracast Carrier de 0,10 al carui singur "defect" e ca are ceva memorie si nu e perfect intins, insa foarte rezistent la abraziune si se lanseaza foarte departe. Am nevoie fiindca dau de pe mal

Eu am rezolvat problema abraziunii cu un inaintas lung de 4-5m cel puțin și bineînțeles nodul FG. Folosesc fire japoneze care nu au memorie si transmit super bine. Mă uit ca folosești o lansetă destul de lungă cu o mulinetă de 4000. Ai încercat si cu lansete mai scurte, maxim 7 si cu mulinete de 2500? Eu personal am observat ca am un control mult mai bun cu lansete mai scurte si bineînțeles caut sa fie cat mai senzitive ca să înțeleg mai bine ce se întâmplă sub apă. Folosesc lansete xfast cu care înțep extraordinar de bine si scăpările peștilor sunt destul de rare. Menționez ca pescuiesc majoritar de pe mal.

Luigi

Stiuca
Mulineta e de 2500, de 4000 pun de abia la anul si doar daca e nevoie. Lansete mai scurte nu ma prea incanta, vreau sa lansez cit mai departe (80m zimbettt), dar uite ca saptamina asta o sa reincerc una mai scurta cu 10 cm sa vad ce si cum. Si cu inaintasul lung nu prea vad cum as rezolva la mine abraziunea, fundul lacului meu e plin in cel mai bun caz de bolovani, in locurile de top am extra si crengi si butuci plini de scoici, fluorocarbonul ori se taie la prima agatzatura ori dupa citeva lansari trebuie schimbat ca-i ciupit tot, mi s-a rupt si in drill. Si am mai scris-o, nu am impresia ca struna de otel (7x7) moale ii deranjeaza pe salai jos palaria

miker2ka

Salau
Are vreo influenta in pescuitul la jig pozitionarea varfului lansetei pe directia nalucii sau intr-un oarecare unghi?

greere

Biban
pe lac fara curent dau cu varful jos(cam paralel cu apa) urmaresc burta firului mai mult... pe curent varful mai sus(cau 45 de grade) si urmaresc atat firul cat si varful(pe cat posibil)
asa fac eu .. dar fiecare cum s-a obijnuit bucurostare

Are vreo influenta in pescuitul la jig pozitionarea varfului lansetei pe directia nalucii sau intr-un oarecare unghi?
Asta numai șalăii îți pot răspunde, eu nu am văzut vreo diferență.
Te ajuta un pic când bate vântul, găsind un unghi optim sa mai elimini burta firului.
Pe curent puternic cred ca nu mai contează poziționarea, ca oricum o ia la vale.

Cam 5 grade afară, constant de ieri dimineață, înnorat, apa cred că are în jurul la 10 grade... cred că și azi fug de la job roflmaooo

Dați- mi si mie un pont cum sa dau de șalău acum iarna, apă de 5-6 grade...ce gume folosiți voi, cum le jucați... m-am cam săturat de gherlă roflmaooo azi e nr 5. Doar 1 țac de mi-o tras gumă de pe cârlig, apoi mort. Hai, azi poate am scuză, mi-o fi urat baftă boje, ca eram cu el la telefon când am avut atacul, dar pana acum....

Mersi, am incercat suple si dr max 6 cm, keitech, daiwa xxx tournament parcă , dar nu la drop shot. Azi am avut atacul la z man culoarea maro, motor oil parca se cheamă.
Cu boje a fost glumă, nu cred în superstiții:)

Sus