• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Termoclina

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am auzit destul de des de aceasta termoclina si faptul ca ar influenta pescuitul intr-un anumit fel. Am cautat informatii si... am gasit o explicatie atat de stufoasa incat nu am putut sa o parcurg in intregime. Ideea este alta, dintre cei ce folositi sonare la pescuit, ati depistat aceasta termoclina legendara pe sonar? Si daca da, in ce sens (pozitiv sau negativ) v-a afectat pescuitul? Eu spre exemplu nu am depistat-o pe sonar si recunosc ca nu am mare incredere ca abordand aceasta zona mi-ar aduce beneficii, cu atat mai mult, nu as sta sa caut cu sonarul aceasta zona care se pare ca nu s-ar forma oricand si oriunde etc. Pescuitul a devenit si asa prea complicat, pierdem timpul cu tehnologii, dispare farmecul necunoscutului si imprevizibilului.
O imagine cu misterioasa zona

Sincer nu stiu cum ar trebui sa arate concret termoclina pe sonar...Cica ar fi ca o dunga groasa ,colorata si nu mai stiu cum undeva intre ape.Personal nu am gasit-o ! Nici nu cred ca ma prea streseaza sa o caut .Ca doar nu o fi chiar punctul Groflmaooo

pt mine cea mai buna termoclima sunt cormorani pasarile acestea unde sunt in numar mare acolo este peste .O data la ionesti am avut experienta unui pescuit stiuca frumos datorita cormoranilor cat despre termoclima pentru mine luna plina sa fie si foarte mult peste pe olt asa nu ai nevoie sonar gps etc decat sansa

dap, am intalnit termoclina, exclusiv pe ape statatoare, primavara devreme. Se vede pe sonar ca si cum apa ar avea alta densitate si e cat se poate de evidenta, o dunga colorata, cu o descrie Zamfi, dar parca era la adancimi mai mari, 5-6 m sub pelicula, unde apa avea macar 8 m. Nu mai stiu cum a afectat pescuitul, dar presimt ca am prins :)))