Totul despre motoare de barci

rine

Salau
Din cate știu eu ,in zona, "linia fierbinte " a motoarelor de barca este Călărași , Galați, Tulcea.
Era să-mi iau și eu o Honda de 10 din Tulcea ,dar am întârziat o săptămână și n-am mai avut de la cine..că a venit poliția înaintea mea.baietii erau din Călărași.. vre-o șase.
Unii le și vopsesc de zici că au suportat doar probe în vederea vânzării.
Ce-i mai mișto sunt aia cu : n-au fost rulate in țară ,de parcă apa din România are gropi..
In opinia mea ( subliniez) Honda e "taticul"motoarelor
Pe urmă Yamaha și Suzuki.eu am Yamaha.
Așa că-i aproape de pomană la prețul ăsta ceea ce mă face să cred că are proveniență dubioasă.

Ultima editare de un moderator:

AlexH

Moderator
Membru personal
Așa că-i aproape de pomană la prețul ăsta ceea ce mă face să cred că are proveniență dubioasă.
Poate ca sunt eu mai catolic decat papa, cum se zice, dar parerea mea e ca daca exista suspiciunea de furt si nu se poate dovedi provenienta motorului, nu ar trebui facuta nici o tranzactie. Nu faceti decat sa incurajarati acest fenomen, si cine stie... poate vreodata va treziti chiar voi fara motor...
Nu vreau sa creez panica fix asupra acestui motor, posibil sa fie totul in regula, dar consider ca astfel de incurajari nu au ce cauta publice pe un forum.

Ultima editare:

AlexH

Moderator
Membru personal
Parerea mea e ca nu merita atatia bani, maxim 500 eur. Poate doar daca are putin ore de functionare si este intr-o stare foarte buna.
P.S. Dupa serie pare a fi model 2014.

Ultima editare:

AlexH

Moderator
Membru personal
Pai du-te sa-l vezi daca tot e la tine in oras; negociaza cu omul. Cine stie poate chiar e foarte intretinut.

AlexH

Moderator
Membru personal
Am rugamintea sa nu mai postati public incurajari pentru comert cu articole unde nu se poate face dovada provenientei, mai exact posibil furate. Am scris-o si mai sus, insa eu unul sunt satul sa accept asta. Am sters postarea.

Am mai zis nici eu nu sânt de acord .dar merita un coleg de al nostru un motor nou la bani putini.
Eu sânt mult mai implicat în stârpirea acestui flagel mai mult decât pot scrie aici .dar e f dificil ,cade unu iese doi .

La banii ăștia iau unul nou in patru timpiDurereeee
La 4timpi nu ai avea vreun mare avantaj in afara consumului ceva mai redus ceea ce ar conta doar daca parcurgi des distante lungi, iar ca si dezavantaj greutatea mai mare ptr 4T ...
2T e mult mai portabil desi e o idee mai galagios dar ptr mine conteaza mai putin, compenseaza cu un cuplu mai mare disponibil mai rapid, la turatii mai mici.
Daca s-ar mai gasi oficial motoare mici noi de 2T (2-15Cp), cele similare in 4T nu s-ar mai prea vinde.

AlexH

Moderator
Membru personal
2T ... compenseaza cu un cuplu mai mare disponibil mai rapid, la turatii mai mici.
Ajuta-ma cu cateva argumente sa inteleg afirmatia asta, ca din cate stiu eu despre mecanica si motoare cu combustie interna, lucrurile stau exact invers.
Motoarele in 4T au cuplu mai mare disponibil la turatii mai mici. Cele in 2T, cu toate ca dezvolta o putere mai mare la o capacitate mai mica, necesita o turatie mi mare pentru a dezvolta cuplul si puterea.
Dar poate la astea de barca e diferit si ma insel eu.

Sus