Totul despre motoare de barci

Adrian Sb

Stiuca
Pai cred ca o amestec, ca ce drac sa fac cu ea.
Nu pot sa o arunc, ca polueaza, nici sa ii dau foc, ca face explozie.

Buna, la toata lumea !
As dorii si eu ajutorul vostru, sa ma lamuriti in legatura cu motoarele astea in 2 timpi ce se gasesc pe net de 5,8 hp - KraftDele KD 177. Am inteles ca doar zgomot fac, plus ca daca te prinde cu 5,8 hp te "ard" daca nu ai permis. Pretul am vazut ca este ok, insa nu stiu daca merita si banii astia. Mentionez ca vreau sa imi achizitonez o barca pneumatica cu chila in V "ElLING Patriot PT310K" , pentru agrement si eventual pescuit "amatorial" pe lacuri de acumulare.
P.S. - Sunt incepator in "ale" barcilor si in "ale" motoarelor pentru barci.

https://www.emag.ro/motor-termic-barca-2-timpi-4-3-kw-5-8-cp-cisma-lunga-kraftdele-kd177/pd/DDTRVLBBM/

Marius Pertea sugestia mea este sa cauti sa iei un motor de barca in firea lui si sa fugi de pocnitoarea de motor din link, insusi pretul de nou iti sugereaza ca nu are legatura mare cu un motor dedicat de barca. Am vazut si mai ales auzit unul odata de la mare departare , ceva incredibil cand a ajuns aproape de mine, deci f mult zgomot ptr nimic. Dupa doua iesiri la pescuit vei vrea sa-l vinzi si asta se va intampla destul de greu si cu pierdere de bani. Uita de el.

Espasia

Somn
mergi la coasa
Ba pardon.......moto-coasa....... nananaroflmaooonananaroflmaooo

motoarele astea in 2 timpi ce se gasesc pe net de 5,8 hp - KraftDele KD 177. Am inteles ca doar zgomot fac, plus ca daca te prinde cu 5,8 hp te "ard" daca nu ai permis.
Alea au 5,8 CP cand zboară Sandolea (Sandolea este porcul zburător. din basmele copilariei mele). Poate la vale, printre râurile alea repezi pe care se face wild-rafting......altfel, doar zgomotul de ele. Pârțîiesc alea prin lacurile de munte (identificat cu mugetul Carpatilor), de zici ca vine cine stie ce monstru de barcă, (ceva similar cu avioanele germane din WW2- Stuka )........si cand apare....ca o floare.......barcuța, te umfla plansul.
Mult zgomot pentru nimic.

Eu zic sa renunți instant la asa ceva. Eventual sa il ai pe o pneumatica sa duci 100....200 m monturile ptr crap. Apoi stai 72 ore sa se intoarca pestii speriati de zgomot, in habitatul lor.
O spun in cunostinta de cauza, stiind un caz cu un asemenea motor.
Cu stima,

Multumesc de informatii. Am sa renunt la ideea cumpararii unei "drujbe". Nici un motor electric nu ma incanta deoarece din cele citite pe aici am indoiala ca ar duce o barca cu 3 persoane. Am gasit ceva motoare Suzuki DF 2.5S la 3500 de lei, mai scump ca barca...dar asta este,cu hobby-ul nu te poti pune. Poate il vand astia in rate...ca nu-mi permite bugetul sa il achizitonez acum si la unul second nu m-as baga deoarece nu ma pricep deloc,deci ma poate prostii oricine :))
Multumesc inca o data de sfaturi.

clau22

Biban
Merge benzina in amestec la motor in 4 timpi?
Am o canistra de 5l de vreo doi ani, si nu mai stiu daca este cu ulei sau fara.
Probabil o sa pun cate 2,5l, inainte sa umplu bidonul de 20 l.
Prin delta zicea cineva care mai repara motoare, ca in benzina care are amestecul facut cu ulei, dupa cateva luni se fac inauntru niste depuneri din cauza uleiului. Am vazut cand a curatat carburatorul la un motor ceva mizerie, arata ca niste alge. Macar strecoar-o inainte sa o folosesti.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Prin delta zicea cineva care mai repara motoare, ca in benzina care are amestecul facut cu ulei, dupa cateva luni se fac inauntru niste depuneri din cauza uleiului. Am vazut cand a curatat carburatorul la un motor ceva mizerie, arata ca niste alge. Macar strecoar-o inainte sa o folosesti.
la fel face si benzina normala, neaditivata

IulianM

Oblete
Salutari la toata lumea.
Am si eu nevoie de un sfat de la voi si anume: as vrea sa imi cumpar un motor pentru barca pe care o am si anume un kolibri KM 2.80. Am masurat distanta de la capatul placii si pana la oglinda si am cam 39 de cm.Motorul pe care as vrea sa il cumpar este unul honda de 2.3 cp, din considerente practice, mai usor si mai putin spatiu la depozitare. Credeti ca ar fi bun pentru barca mea sau trebuie altul cu cizma mai mare?
P.S. Barca o folosesc cu precadere pe Olt, pe baraje.
Multumesc!

IulianM

Oblete
Ideea este ca am citit despre acest motor si am vazut ca cizma lui este de 381 mm si ma gandeam daca se potriveste cu barca.
In plus am vazut ca are racirea pe aer si cred ca este mai buna...adica nu necesita spalare sau atentie mare in ape namoloase...
Credeti ca este o alegere buna in comparatie cu suzuki sau yamaha, la aceeasi cp?

Edi

Oblete
Salutari la toata lumea.
Am si eu nevoie de un sfat de la voi si anume: as vrea sa imi cumpar un motor pentru barca pe care o am si anume un kolibri KM 2.80. Am masurat distanta de la capatul placii si pana la oglinda si am cam 39 de cm.Motorul pe care as vrea sa il cumpar este unul honda de 2.3 cp, din considerente practice, mai usor si mai putin spatiu la depozitare. Credeti ca ar fi bun pentru barca mea sau trebuie altul cu cizma mai mare?
P.S. Barca o folosesc cu precadere pe Olt, pe baraje.
Multumesc!
La SUZUKI de 2.5 cp cisma este de 43cm real, HONDA de 2.3 cp e cu racire pe aer si e cam zgomotos.

Sus