Transformare forum

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ma gandesc din ce in ce mai mult sa inchid forumul, in sensul ca:
- nu va mai fi public.
- nu se vor putea vedea postarile decat de catre membrii inregistrati.
- eliminarea tuturor conturilor inactive si a unui snop de useri carora le place sa agite spirite nejustificat.
- eliminarea de pe google.

Practic, va ajunge o chestie destul de mica, mai personala si teoretic mai civilizata.

Pareri? De ce da, de ce nu?

vasi25

Salau
Nu stiu daca sunt in masura sa ma dau cu parerea in subiectul acesta, dar cu siguranta in felul mentionat de tine, continutul forumului va fi de 10 ori mai calitativ, din simplu fapt ca numarul participantilor va fi limitat, discutiile despre partidele de pescuit vor fi mult mai complexe.

Ca si pescar( in adevaratul sens al cuvantului) in Romania stim cu totii foarte bine ca e greu sa faci afirmatii publice despre stil, perioade, tecnici de pescuit si mai ales, locuri si capturi pentru ca din 2 sau 3 postari poti sa iti creezi daune imense.

Cu cat investesti mai mult timp, energie si bani in pescuit, cu atat vorbesti cu mai putini pescari.

Luigi

Somn
Oare unde ajunge un forum cu circuit ínchis? La consens si armonie, cu sigurantza, dar am senzatia ca tocmai consensul general va duce si la moartea forumului, care cândva nu va mai avea sens - discutziile in grup restrâns sunt mult mai frumoase la o bere sau la un pescuit.
Poate va lipsi si input-ul si "sângele proaspãt".

AlexH

Moderator
Membru personal
Crezi ca poti pune aici niste statistici generale, eventual gen grafice anuale, in care sa se vada evolutia forumului:
- frecventa nr de inscrieri
- vizite membrii / nemembrii
- evolutia nr membrii activi (daca s-a pastrat nr oarecum constant sau nu)
Am banuiala ca desi nr de membrii a crescut, nr de membrii activi s-a pastrat oarecum constant. Majoritatea postarilor sunt de la acestia si foarte rar apar subiecte noi de interes general. Nu dati cu parul dar asta se vede daca priviti obiectiv.
Atunci intrebarea care se pune e: "Ce se castiga si ce se pierde daca forumul devine cu circuit inchis?"
Daca e cum cred eu, se pierde (cum zice si Luigi) "input-ul sangelui proaspat", care rar e de calitate. De castigat se castiga la capitolul "liniste si pace", dar fiti fara dubii ca si asa o sa existe divergente. Daca nu ar fi nu mi-ar placea.

Sa revin, sunt de acord cu:
- sa nu mai fie public (adica informatia / postarile sa poata fi citite doar de membrii inregistrati)
- cu eliminarea conturilor inactive sunt de acord, in ideea in care acestia sunt inregistrati de mai bine de 1an si nu au mai intrat pe forum de o perioada foarte lunga, sa zicem 3-4 luni si care nu au nici o postare.
- forumul as vrea sa ramana " gasibil" si cine va vrea sa se inregistreze sa raspunda si unui set de intrebari, care sa determine daca va primi ok-ul de a fi membru sau nu.

Daca imi mai vin idei, ai scriu.

Crezi ca poti pune aici niste statistici generale, eventual gen grafice anuale, in care sa se vada evolutia forumului:
- frecventa nr de inscrieri
- vizite membrii / nemembrii
- evolutia nr membrii activi (daca s-a pastrat nr oarecum constant sau nu)
Am banuiala ca desi nr de membrii a crescut, nr de membrii activi s-a pastrat oarecum constant. Majoritatea postarilor sunt de la acestia si foarte rar apar subiecte noi de interes general. Nu dati cu parul dar asta se vede daca priviti obiectiv.
Atunci intrebarea care se pune e: "Ce se castiga si ce se pierde daca forumul devine cu circuit inchis?"
Daca e cum cred eu, se pierde (cum zice si Luigi) "input-ul sangelui proaspat", care rar e de calitate. De castigat se castiga la capitolul "liniste si pace", dar fiti fara dubii ca si asa o sa existe divergente. Daca nu ar fi nu mi-ar placea.

Sa revin, sunt de acord cu:
- sa nu mai fie public (adica informatia / postarile sa poata fi citite doar de membrii inregistrati)
- cu eliminarea conturilor inactive sunt de acord, in ideea in care acestia sunt inregistrati de mai bine de 1an si nu au mai intrat pe forum de o perioada foarte lunga, sa zicem 3-4 luni si care nu au nici o postare.
- forumul as vrea sa ramana " gasibil" si cine va vrea sa se inregistreze sa raspunda si unui set de intrebari, care sa determine daca va primi ok-ul de a fi membru sau nu.

Daca imi mai vin idei, ai scriu.
Perfect de acord cu ce ai spus mai sus…
Părerea mea (chiar dacă o sa supăr… mi-o asum) este ca in “snopul” acela de useri se încadrează și membrii activi (chiar foarte activi)… dacă ar fi eliminați, forumul ar avea de pierdut… este o părere…

davidg

Salau
De la o vreme, pare ca forumul a ajuns la un fel de limitare, nu prea mai sunt multe de discutat. Probabil ca toate subiectele interesante s-au epuizat deja... In plus, banuiesc ca multi dintre veterani s-au apropiat suficient incat sa faca shimb de informatii direct, fara ajutorul forumului. Din varii motive, de inteles. Mai misca, timid, subiectele noilor intrati pe forum. Si atentionarile pe care le primesc, de a se prezenta frumos in fata clasei zimbettt. De inteles si aceste atentionari.
Eu cred ca trecerea forumului pe circuit inchis nu ar face decat sa accentueze si mai tare aceasta plafonare si sa duca inevitabil la disparitia activitatii pe acest forum. Pentru ca forumul ramas ar fi prea mare pentru a deveni un spatiu restrans, personal, care sa atraga conversatiile care se poarta acum in privat. Ma indoiesc ca poate ajunge o chestie atat de mica gandescccc
Despre civilizatie, eu gasesc acest spatiu destul de civilizat, in care de bine de rau functioneaza cat de cat niste mecanisme de auto reglare, fara sa fie nevoie de interventia "autoritatilor".
Un forum inchis practic nu va mai fi un forum. Va fi altceva, un fel de grup extins de watsap...
Pana la urma, este domeniul tau, efortul tau de a ne oferi acest spatiu cu bune si rele, si evident deciziile referitoare la acest forum iti apartin. Orice ai decide, multumesc pentru oportunitatea de a avea acces la atat de multe informatii utile, pareri, povestiri, patanii. Eu sper ca forumul sa ramana asa cum e. Eventual sa il mai invioram cu niste topicuri interesante...
Numai bine!

Și eu cred că după restrângere încet încet forumul o să devină din ce în mai inactiv, va fi mai simplu ca membrii rămași să discute pe wattsapp sau FB pe grupurile care sunt sigur că deja sunt create. Număr restâns de useri => număr restrâns de subiecte noi, o să se posteze pe mult mai puține topicuri decât se face acum. Undeva lipsa de activitate o să ducă la inutilitatea forumului și deci închiderea lui, în plus întreținerea lui va fi un cost care nu se va justifica, de ce să plătești când wattsapp sau FB sunt gratis și poți face acolo ce faci și aici?! Să îl ții doar pt a avea un forum și pentru prietenii cu care vorbești pe forum...nu cred că e valabil acest motiv.
Chiar am ”studiat” de-a lungul vremii evoluția unor forumuri, toate au un avânt de început, o perioadă de glorie ca să zic așa, apoi o perioadă de scădere a nr. useri activi, topicuri noi, șamd ajungând să mai posteze doar o mână de oameni pe câteva subiecte. Oarecum este logic aceast traseu, mulți din membrii forumui au crescut odată cu forumul și după un timp au ajuns la nivelul celui mai bun coleg de forum să zicem, mai mult de atât nu ai unde merge, nu mai ai ce informații să împărtășești, se discută doar noi achiziții, apariții de echipamente, povești de pescuit, deci interesele de discutat devin limitate.
Eu văd ca pe un câștig venirea unor useri noi, încet se vor filtra cei care au venit ca să stea și cei care au venit doar ca să afle niscaiva informații, din acest motiv eu sunt de acord cu stergerea conturilor inactive. Cu limitarea acesului sunt iar de acord.

AlinB

Biban
Și eu cred că după restrângere încet încet forumul o să devină din ce în mai inactiv, va fi mai simplu ca membrii rămași să discute pe wattsapp sau FB pe grupurile care sunt sigur că deja sunt create. Număr restâns de useri => număr restrâns de subiecte noi, o să se posteze pe mult mai puține topicuri decât se face acum. Undeva lipsa de activitate o să ducă la inutilitatea forumului și deci închiderea lui, în plus întreținerea lui va fi un cost care nu se va justifica, de ce să plătești când wattsapp sau FB sunt gratis și poți face acolo ce faci și aici?! Să îl ții doar pt a avea un forum și pentru prietenii cu care vorbești pe forum...nu cred că e valabil acest motiv.
Chiar am ”studiat” de-a lungul vremii evoluția unor forumuri, toate au un avânt de început, o perioadă de glorie ca să zic așa, apoi o perioadă de scădere a nr. useri activi, topicuri noi, șamd ajungând să mai posteze doar o mână de oameni pe câteva subiecte. Oarecum este logic aceast traseu, mulți din membrii forumui au crescut odată cu forumul și după un timp au ajuns la nivelul celui mai bun coleg de forum să zicem, mai mult de atât nu ai unde merge, nu mai ai ce informații să împărtășești, se discută doar noi achiziții, apariții de echipamente, povești de pescuit, deci interesele de discutat devin limitate.
Eu văd ca pe un câștig venirea unor useri noi, încet se vor filtra cei care au venit ca să stea și cei care au venit doar ca să afle niscaiva informații, din acest motiv eu sunt de acord cu stergerea conturilor inactive. Cu limitarea acesului sunt iar de acord.
+ 1

NicuB

Oblete
E cu dus-intors...
Cand Forumul Crapmania a devenit o balacareala un prieten a deschis un forum privat, unde primeai accept doar daca propietarul te cunostea (ca om civilizat) sau daca te recomanda cineva. Dialogurile erau civilizate, de cele mai multe ori tehnice si la obiect. Cu toate acestea nu cred ca a facut doi ani pana l-a inchis din lipsa de activitate. Eu cred ca unul din motive a fost si faptul ca toti stiam foarte bine cu ce se "mananca" pescuitul crapului, atat in regim de concurs, cat si in pescuitul de placere si nu prea mai aveam ce sa dezbatem. La un moment dat se discuta doar pe ce balta ai mers si ce s-a prins, lucururi pe care le aflai mai repede vorbind la telefon.....

Pi3.14

Stiuca
Consider ca e o idee buna ca forumul sa nu mai fie public. Eliminarea conturilor inactive iar este o idee buna. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa.l lasi vizibil google eventual titlurile topicurilor si nr de postari sa fie si ele publice, la liber. Astfel ar atrage "sange proaspat". Politica de moderare o consider foarte ok si in acest moment, nu sea ajunge "pe aratura" fara a se lua masuri.

Claw

Biban
Exemplul meu, intru pe forum de cel putin 2 ori pe saptamana dar nu ma autentific decat atunci cand am ceva de spus, destul de rar ma bag in discutii

kingofbeasts

Rod Builder
Nu strica putina curățenie care se poate face chiar periodic din punctul meu de vedere. Ma gândesc ca cine nu postează măcar odată la 3 sau 6 luni poate fi eliminat fără regrete.
Pe de alta parte însă, e oarecum contraproductiv sa obligi la înregistrare pentru vizualizarea postărilor caci mulți vor sfarsi prin a crea conturi inactive care apoi trebuie șterse .
Pentru circuit închis și scoatere de pe motoare de căutare e cu câțiva ani prea târziu . Momentul prielnic pentru asta a fost din punctul meu de vedere undeva pe la sfârșitul anului 2 de activitate când nu eram foarte mulți, dădeam drumul la informații “clasificate” destul de frecvent și atmosfera chiar era de club. Cum s-a spus deja telefonul între membrii vechi care sunteți in țara funcționează mai ușor ca forumul probabil așa ca presupun ca deja exista cel puțin un club închis paralel pe mesagerie . Nu ca nu mi-ar plăcea o chestie mică personală și civilizata însă nu mai avem naivitatea si entuziasmul de la început .
Subiecte de discuție sunt convins ca s-ar găsi dacă s-ar simți oamenii confortabili sa împărtășească idei noi sau mici trucuri și inovații pe care fiecare cauta sa le protejeze acum ca sa aibă un As in mâneca pe balta însă cred ca nici in sistem închis nu vor fi date in vileag multe dintre informațiile confidențiale . Personal am chestii care pot face pescuitul mult mai plăcut și comod dar nu le pot împărtăși public pentru ca in mâinile unei persoane rapace pot fi destul de nocive și distructive pentru natura si sunt convins ca nu sunt singurul care încă mai are chestii noi de spus .
Ce-i lipsește forumului e din ce in ce mai mult respectul și lipsa de implicare și astea sunt doua chestii care vin din interiorul membrilor și țin de autocontrol nu control din afara.
Un circuit închis de exclusivisti a avut și Zoran la forum și nu cred ca a prins anul de funcționare ( ca între timp mulți ne-am mutat aici).
La forum treaba e simpla, elementul de noutate creeaza curiozitate și/sau dezbateri , când el începe sa lipsească forumul începe sa moara .

Luigi

Somn
Cum îmbãtrâneşte un forum, e simplu de observat, exemplul cel mai apropiat e celãlalt forum românesc de spinning. Am tot ezitat acum citziva ani sa ma inregistrez acolo, iar acum nu mai are rost, fiindca e pustiu. Cum s-a ajuns acolo, habar nu am.
In Germania existã cel mai mare forum european de spinning, barschalarm. Mult mai vechi si mult mai mare decit spinningclub, in continuare extrem de activ. Fiind atitia utilizatori, sunt mult mai multe topicuri decit la noi, dar interesul general tot pe rezultate si echipamente se concentreaza. O diferentza mare ar fi prezentza unor producatori de echipamente, care genereaza enorm de multa informatie, dar si multe discutzii si certuri, ergo activitate. La fel si prezentza unor pescari foarte cunoscutzi din mass-media, ce mai tevaturã e in jurul lor...
Una dintre paralele cu forumul nostru e tonul civilizat si chiar cultivat al postãrilor. Alta e numãrul mic de utilizatori de unde provin majoritatea postãrilor. Cei activi. In atitzia ani au ajuns sa se cunoascã, aprecieze (sau nu), sunt o gaşcã sau o categorie aparte in interiorul forumului si ei dau tonul pe acolo. Sunt conflicte, sunt si utilizatori care "agitã spiritele", de astea se ocupã moderatorii, care au grijâ foarte strict sa nu deraieze conflictele, ca si la noi.
Eu vãd "succesul" de duratã al acelui forum in atractivitatea lui. Vrei sa invetzi ceva despre spinning, sa cunosti si sa socializezi cu altzii ca tine, sa afli noutatzi si sa te mãsori cu marii pescari? Absolut totul e acolo, PUBLIC, ECHIDISTANT si ACCESIBIL. Conditzia e sa te porti civilizat, desi citeodata gaşca de bazã mai judecã si greşit pe unul-altul.
In ziua de azi, in care sa fii cunoscut public e totul, nu vâd cum un forum de pescuit ar mai putea trãi ascuns. Ca sa ascundem ce? O fi toatã teoria spinningului scrisã aici, dar nu doar aici. Iar pentru restul de aberatzii, ca de exemplu ale mele, al naibii ca nu mai intrã nici un mare meseriaş, sa ne agite putzin.
Cu cât ma gândesc mai mult, cu atit vâd mai clar pericolul unui circuit închis: daca nu oi fi si eu in snop, peste citziva ani mai intru doar ca sa il felicit pe X pentru ultimul salau sau pe Y pentru ultima lanseta. Cu Z nu as mai avea nici un chef de aceeasi ceartã, si in general nu as mai posta nimic care as sti ca poate deranja, in amintirea snopului tãiat la Marea Curãtzenie.
(Asta a fost chiar in spirit de glumã!)

baliv99

Oblete
Ca in toate lucrurile, sunt avantaje si dezavantaje. O curatenie e oricand binevenita, pe de alta parte nu ar trebui sa-i fie nimanui frica de dispute sau conflicte de idei, atata timp cat sunt purtate in mod civilizat si fara atacuri personale. In fond, esenta progresului este schimbul de idei, chiar daca uneori sunt idei opuse sau patineaza aiurea. Suntem diferiti si gandim diferit, chiar daca uneori nu ne place si e bine asa, doar astfel poti pune corect lucrurile in balanta.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Ma gandesc din ce in ce mai mult sa inchid forumul, in sensul ca:
- nu va mai fi public.
- nu se vor putea vedea postarile decat de catre membrii inregistrati.
- eliminarea tuturor conturilor inactive si a unui snop de useri carora le place sa agite spirite nejustificat.
- eliminarea de pe google.

Practic, va ajunge o chestie destul de mica, mai personala si teoretic mai civilizata.

Pareri? De ce da, de ce nu?

suntem prieteni demult, dar pe asta chiar o gandisi prost (mai mult ca sigur la nervi !)
imi doresc nespus un forum mai curat, o comunitate mai activa si mai dornica de socializare, dar pe masura ce timpul trece imi este tot mai clar ca asta este o utopie, elementul uman tinde sa devina tot mai singular si mai nesocial cu mari carente de educatie si civilizatie asa cum am invatato multi dintre noi !
nu stiu la ce te-ai gandit cand ai spus ca nu va mai fi public, dar daca asta inseamna sa nu mai fie accesibil tuturor, consider ca este un mare minus si o prostie.
forumul trebuie sa ramana public si accesibil doar ca trebuie instalate acele filtre la inregistare si utilizare - personal consider ca asta trebuie sa fie un must have pentru viitorul acestui forum, altfel vom avea aceleasi probleme si zau ca eu unul sunt satul sa tot trag de maneca pe X si Y (zice lumea ca am luato razna si am facut o fixatie din asta!!)
obligatoriu stersi toti userii inactivi si la inregistrare sa se mentioneze ca la 3 luni de inactivitate pe forum userul primeste automat o atentionare, iar la 6 luni, contul este sters automat (activitatea nu inseamna rubrica de vanzari-cumparari ! ma gandesc ca in 6 luni de zile orice om care se considera pescar, reuseste sa iasa macar odata la o partida de pescuit din care sa ne povesteasca ceva !!!) - nu stiu daca softul permite asta, dar ar trebui implementata.
da, sunt total de acord cu ascunderea postarilor si vizibilitatea lor doar pentru membri activi inregistrati, dar asta numai daca se implementeaza ceea ce am scris mai sus, altfel ne vom trezi cu un val de useri noi, total inactivi!
eliminarea de pe google ?!!!!! amaaaazed - bausi gaz?! nicioadata nu te pisi contra vantului !!! - lasa'l bre sa mearga pe toate motoarele de cautare, dar imbunatateste platforma cu sugestiile si propunerile noastre, atat cat se poate si cat permite softul.

"spirite" agitate sau care isi doresc sa agite cu un scop (sau nu), vor exista mereu, insa consider ca pana acuma am reusit sa le facem fata

ar mai fi cateva chestii, insa esenta, din punctul meu de vedere, este ceea ce am scris mai sus si eu si ceilalti colegi, deci hai sa vedem ce iese in final ! sper sa nu ajunga "o chestie mica si personala" ca asta am deja zimbettt

OldSkull

Rod Builder
Voi fi scurt si la obiect, zic eu...
  1. Nu inchide forumul.
  2. Daca-l faci exclusivist, moare in scurt timp.
  3. Lasa-l public, e multa informatie buna pe aici,,,
  4. O pieptanare mai deasa rezolva buruienile.
In rest bafta la pesti sa prindeti dinaia mari si mie fire intinse.

grey-wolf

Salau
Eu asi lasa totul public , asi face curatenie cand e cazul si poate inca cateva lucruri daca va fi cazul . Mie imi place asa cum este el cu prietenie cu balacareala cu deraieri uneori . Cu toate ca nu imi mai face placere sa scriu public imi face placere sa citesc zilnic ce scriu altii . Filtrele mi le pun singur si ignor ce nu ma intereseaza .
Lasa l viu si nu il omorî . Eu asa zic .

anem

Stiuca
incerc sa imi dau si eu cu parerea, scurta de tot ...

- problema nu e forumul, problema in Romania sunt oamenii
- daca se face un forum privat, oricum nimeni nu "va da din casa" doar pentru ca e un circuit inchis ... lumea vorbeste si in afara forumului si se stie foarte bine ce se intampla in Romania daca informatia ajunge unde nu trebuie
- un forum privat va muri in scurt timp, chiar foarte scurt timp as putea spune. s-a mai incercat treaba asta si nu a mers, in ziua de azi ar muri si mai rapid ...
- scosul de pe Google inseamna zero (sau aproape zero) utilizatori noi ... fapt ce incet incet ar duce la moartea forumului ...

daca are vreo importanta parerea mea ... lasati totul asa cum este, eventual incercati sa deschideti subiecte noi care ar putea angrena userii la discutii ... atata timp cat subiectele nu implica locuri si tehnici deosebite, oamenii vor vorbi ... adica echipamente si naluci ... si poze cu pesti.

si da, o curatentie printre useri nu ar strica ... cei inactivi vreau sa spun.

ps: ceea ce voi spune mai jos o spun din prisma unuia care era PENTRU forumuri private. cei care doriti sa pastrati cat mai in siguranta putinii pesti care mai sunt in Romania, nu va doriti un forum privat ... daca se ajunge la ceva discutii interesante si eventual locuri de pescuit, fiti convinsi ca acele informatii vor rasufla. asa ca anumite chestii pastrati-le pentru voi, e mai bine ...

Sus