• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Trusa de masina...cu naluci

Salutari tuturor!
Am inceput sa ma gandesc foarte mult in ultima vreme sa imi fac un set de pescuit pentru masina din simplul motiv ca datorita serviciului, umblu destul de mult si, de multe ori pe langa diverse ochiuri sau fire de apa. Astfel, nu o data mi-am imaginat in cate o delegatie sau drum, cum ar fi fost sa pot scoate din portbagaj o lansetuta si sa imi fac mana pe un bibanel sau mai stiu eu ce.
Problema cu echipametul e rezolvata. Mi-am comandat o lanseta telescopica (da...stiu, o sa radeti, si da stiu, este intradevar o alegere proasta INSA...nu ocupa spatiu si instalarea e aproape instanta, iar calitatea asteia de am gasit-o pare a fi buna) de 1.98m, putere ML 3-15gr, actiune fast. Pe mandra asta o voi cupla cu o morisca marime 2000 ceva de la okuma (un ceymar sau un epixor).
Nu intentionez sa bag bani multi in echipament (lanseta +mulineta) ce va fi trambalit in portbagaj si ce va fi folosit ocazional. Prefer sa bag banii in naluci si un fir de calitate.
Si aici am nevoie de sfaturile voastre.
In primul rand, aveti careva un astfel de set? Daca da, ce contine?
Ce fir ar trebui sa aleg?
Dar ce naluci si accesorii absolut esentiale?
Sunt constient ca poate fi un subiect extrem de stufos dar apreciez orice sfat!

Stima!

adiwolf

Moderator
Membru personal
Mi-am comandat o lanseta telescopica (da...stiu, o sa radeti, si da stiu, este intradevar o alegere proasta INSA...nu ocupa spatiu si instalarea e aproape instanta, iar calitatea asteia de am gasit-o pare a fi buna) de 1.98m, putere ML 3-15gr, actiune fast.
mai precis, ce ai comandat?! gandescccc

Ce specii de pesti tintesti ? Mulineta ar trebui sa aiba tambur de rezerva , sa ai 2 fire puse .Un textil subtire Power pro 008 pt clean/pastrav sau monofilament si un igk textil mai gros pt stiuca/salau . Trusa mica cu 4-5 voblere salmo hornet sau Baby pro si 4-5 rotative plus inca o trusa cu gume pt stiuci mici/ salai ceva in gen relax kopyto sau cannibal shad , alegi cate cu 4 culori diferite din fiecare , 4 strune si cateva jiguri si daca pierzi ceva cand ajungi acasa mai completezi . Fir intins .

1. rotativa Dam FZ 4 gr
2. oscilanta Dam FZ slim 8 gr
3. oscilanta dublu dolinger 16 gr
4. salmo excecutor 7 cm
5. RNR 7 cm
5. 4predators slim shad
6. relax kopyto 6 cm
7. jig 3/0 3 gr
8. jig 3/0 8 gr
In general atat iau la mine cand merg pe o apa noua . Partidele mele de pescuit sunt in general de maxim trei ore .

mai precis, ce ai comandat?! gandescccc

Ce specii de pesti tintesti ? Mulineta ar trebui sa aiba tambur de rezerva , sa ai 2 fire puse .Un textil subtire Power pro 008 pt clean/pastrav sau monofilament si un igk textil mai gros pt stiuca/salau . Trusa mica cu 4-5 voblere salmo hornet sau Baby pro si 4-5 rotative plus inca o trusa cu gume pt stiuci mici/ salai ceva in gen relax kopyto saucannibal shad , alegi cate cu 4 culori diferite din fiecare , 4 strune si cateva jiguri si daca pierzi ceva cand ajungi acasa mai completezi . Fir intins .
Orice "zboara". Biban, clean, poate stiuculite.
Cred ca varianta cu doua cutiute, gume si voblere, e cea mai buna.

Ce specii de pesti tintesti ? Mulineta ar trebui sa aiba tambur de rezerva , sa ai 2 fire puse .Un textil subtire Power pro 008 pt clean/pastrav sau monofilament si un igk textil mai gros pt stiuca/salau . Trusa mica cu 4-5 voblere salmo hornet sau Baby pro si 4-5 rotative plus inca o trusa cu gume pt stiuci mici/ salai ceva in gen relax kopyto saucannibal shad , alegi cate cu 4 culori diferite din fiecare , 4 strune si cateva jiguri si daca pierzi ceva cand ajungi acasa mai completezi . Fir intins .
Buna alegerea, eu as completa-o cu vreo 2 -3 blinkere, un DAM Effzet si un Abu Atomic, asa sa fie. Fir intins!

Vin cu un mic update.
Cam asa arata kit-ul de masina momentan. E varianta 1.0 :p

Cutia si bugeye-ul sunt achizitii proaspete, luate chiar astazi, insa in privinta cutiei sunt putin cam dezamagit. Balamele cam shui, sistem de inchidere la fel, separatoare asa si-asa in fine. O sa dau o fuga si prin alte parti sa iau un meiho. Am una mai mare si e foarte tare.
Luate pe rand:
3 Aglia marime 2
3 Aglia marime 1
1 Spinnerbati Berti Micro/Mini nu mai stiu cum
Cate 2 offseturi varivas marimi 6, 4 si 1
Micro jig-uri, cate 2 din fiecare, marimi 1 si 2 parca, cu greutati de 1gr, 3gr si 5 gr
Capete cheburaska cu greutati de 1gr, 3gr si 5gr
Jig-uri de 8 gr (nu am momentan mai usoare) nr 1/0 si 2/0
Niste strune de 8 respectiv 5kg si o rola de sufix invisiline de 0.24 parca (care nu apare in poza)
Gumele mici sunt niste grub-uri de la relax
Gumele mari, daiwa duckfin shad, relax kopyto si celelalte rosii nu stiu ce mai sunt, trebuie sa caut cutia
Voblere: Bugeye in culoare bullfrog, x-rap clovn, flat crank yo-zuri auriu si un hkml shad65mr
Voblerele de sus nu stiu daca sa le includ sau nu.
In prima instanta, cred ca ar trebui sa separ gumele de voblere (sa iau doua cutii). Nu de alta dar gume am de mai multe feluri si nu prea am spatiu pentru ele (vreau sa si evit transferul de culoare).
Ceva pareri initiale?

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Stima!