Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

Mal

Salau
Norocel a decis sa nu traiasca doar in paginile acestui forum, asa ca va anunt cu bucurie, ca a invins moartea. Asta e 9-a zi de tratament, in care s-a lasat cu 12 injectii, 2 zile de perfuzii, blanita de pe piciorusele lui scheletice e rasa, a fost spalat medical de mai multe ori ca sa scape de smoala si criblura din drumul care-i servea drept esafod. Incurajat de empatia voastra, am facut tot posibilul sa fie un catch&release cu moartea. De data asta am avut noroc, cu voi si cu doi medici veterinari care zambind mi-au zis la sfarsit: Ne mai ramasesera doar injectiile letale in panoplie, in rest tot ce am avut la cabinet am dat... Evident ca micutul s-a luptat pentru viata ca orice pestisor pe care-l eliberam, insa joi si sambata dupa evolutii fluctuante era sa plece. De tot. Acum la mine sigur e ultima achizitie pe foarte mult timp, puteam cumpara linistit o Xzoga noua, dar satisfactia ca viata razbeste e deasupra tuturor lucrurilor si a banilor. Cum e topicul de aici cu C&R.

Mai urmeaza inca 8 zile de pastile si e pe picioare. Intre timp a mai pus pe el vreo 50 g, il fac spinningar, ca la cat de ager e, m-ar ajuta in ultima parte a drilului, a ajuns sa fie de 2 ori mai mare decat un carlig de rufe, nu e capabil sa dea jos uscatorul de rufe desi se catara pe el, ii plac foarte mult voblerele mele si ieri a plecat cu o cutie de ancore mustad ultrapoint in plimbare. Apoi a descoperit cutia cu despicate si le-a executat temeinic.

Va multumesc si scuze de offtopic.

bobo

Salau
Norocel a decis sa nu traiasca doar in paginile acestui forum, asa ca va anunt cu bucurie, ca a invins moartea. Asta e 9-a zi de tratament, in care s-a lasat cu 12 injectii, 2 zile de perfuzii, blanita de pe piciorusele lui scheletice e rasa, a fost spalat medical de mai multe ori ca sa scape de smoala si criblura din drumul care-i servea drept esafod. Incurajat de empatia voastra, am facut tot posibilul sa fie un catch&release cu moartea. De data asta am avut noroc, cu voi si cu doi medici veterinari care zambind mi-au zis la sfarsit: Ne mai ramasesera doar injectiile letale in panoplie, in rest tot ce am avut la cabinet am dat... Evident ca micutul s-a luptat pentru viata ca orice pestisor pe care-l eliberam, insa joi si sambata dupa evolutii fluctuante era sa plece. De tot. Acum la mine sigur e ultima achizitie pe foarte mult timp, puteam cumpara linistit o Xzoga noua, dar satisfactia ca viata razbeste e deasupra tuturor lucrurilor si a banilor. Cum e topicul de aici cu C&R.

Mai urmeaza inca 8 zile de pastile si e pe picioare. Intre timp a mai pus pe el vreo 50 g, il fac spinningar, ca la cat de ager e, m-ar ajuta in ultima parte a drilului, a ajuns sa fie de 2 ori mai mare decat un carlig de rufe, nu e capabil sa dea jos uscatorul de rufe desi se catara pe el, ii plac foarte mult voblerele mele si ieri a plecat cu o cutie de ancore mustad ultrapoint in plimbare. Apoi a descoperit cutia cu despicate si le-a executat temeinic.

Va multumesc si scuze de offtopic.
Felicitări! Am realizat dupa cateva secunde de ce nu mai citeam cum trebuie...se aburisera globii oculari. Si după cum spunea Buză de iepure lui Margelatu....pomana se intoarce !

Eu vreau un review la firul Saltiga 12
De moment îți pot spune că-i multicolor,rotund
20191010_214129.jpg
20191010_220427.jpg
și foarte strâns împletit. Este asemănător cu Morethan-ul 12 și totuși diferit,nu știu să explic.
Eu mi-am cumpărat 2 role anul trecut,una de 0.18 și una de 0.33,ultima am vrut s-o pun pe revo beast dar m-a combinat Espasia că-i prea subțire așa că încă someaza până am s-o folosesc la Steez.
Sper să-l folosesc weekend-ul ăsta pentru că abia astept sa probez două jafuri de Poison roflmaooo
Dacă sunt la fel de mulțumit ca de Morethan o să mai iau 2-3 role mai ales că sunt și la ofertă,la 300m îl văd chiar bun de preț.

Espasia

Somn
O bijuterie de mulinetă
Asa este. Eu am modelul MGXtream, putin mai coafat, caci are rulmentii ceramici ptr tambur, din născare.
Sa o stapanesti sanatos. Si voios. Si bucuros. Si norocos. .......:):):).

Am avut-o si la stiuca. In Delta la inceputuri. Coafura rezista. :). Acum am pus-o pe un bat de jig, de light. Sa zicem combo de biban, sau clean cand merg pe Olt. Arunca bine si naluci de 3g. Din barca pescuiesc. Deja de la 4g, este vis. Iti trimit un link cu ce trebuie sa ii faci, la prima sedinta de mentenanta. Si se simte.

Dar cum spuneam....coafura rezista.........nu numai la ăia mici.

uite de ce zic......într-o zi pe Olt

714578A0-FA85-4119-B2CF-A52DCBA85AB7.jpeg
CB6C7A8F-CE4A-4DC7-B5ED-6029FB6063D8.jpeg
6E42F9B8-196A-4D97-A5DA-99D3668E5217.jpeg
A6A9A5DC-B50C-4FB4-BB07-FF19907452FC.jpeg

Cosmin Elias ce modele de jaf mai exact? thumbup
Cred că sunt glorious ambele, una bfs și cealaltă habar nu am

. Eu am modelul MGXtream, putin mai coafat, caci are rulmentii ceramici ptr tambur, din născare.
Al meu este mgx2,un rulment în plus și ceva tehnologie nouă (vrajeala)față de primul model.
Oricum diferența de preț între mgx2 și mgxtreme este de 200€ și nu cred că se justifică cu rulmentii ăia ceramici,dacă erau de diamant era altceva:)
La a mea pot să-i schimb rulmentii dacă vreau?

Mfl

Oblete
De moment îți pot spune că-i multicolor,rotundVezi atașament 27622Vezi atașament 27624 și foarte strâns împletit. Este asemănător cu Morethan-ul 12 și totuși diferit,nu știu să explic.
Eu mi-am cumpărat 2 role anul trecut,una de 0.18 și una de 0.33,ultima am vrut s-o pun pe revo beast dar m-a combinat Espasia că-i prea subțire așa că încă someaza până am s-o folosesc la Steez.
Sper să-l folosesc weekend-ul ăsta pentru că abia astept sa probez două jafuri de Poison roflmaooo
Dacă sunt la fel de mulțumit ca de Morethan o să mai iau 2-3 role mai ales că sunt și la ofertă,la 300m îl văd chiar bun de preț.
Saltiga e bun, nu e diferit fata de Morethan x12, e matasos, aluneca lin prin inele, tine relativ binisor la abraziune, se mai scamoseaza/destrama in prima lungime dar n-am observat sa-i afecteze rezistenta (ridicam pesti de 2-3 kg doar din fir). Am pescuit cu Saltiga x12 aproape 1 an, singurul lucru care m-a facut sa-l schimb cu Morethan x12 a fost culoarea. Nu e deloc vizibil, are portiuni in culori inchise si nu poti urmari pe fir sa observi vreun atac. Am uitat sa precizez ca l-am folosit pe cel de PE 0.8, rola de 300m.

Sus