Ultima achizitie - "nu exista nimic rațional în banii cheltuiți pe o placere!"

Alex D.

Biban
Am zis sa-mi fac un cadou de craciun, mi-am luat un RTB Piacere 1-10g Xfast, am vazut-o la un prieten, mi s-a parut ok pentru ce voiam eu si cu reducerea asta de 25% am zis OK, o iau. Mi-a sosit ieri, seara m-am dus pe lac entuziasmat s-o probez. M-am apucat sa trag firul prin inele, cand am ajuns la al 3-lea inel din tronsonul al 2-lea, surpriza, inelul era plin cu lac, dar mult lac. O lanseta care costa 100 de Euro sa nu aibe control al calitatii deloc?? (sa nu observi tu un inel blocat de lac inseamna ca nu exista control al calitatii deloc). M-a dezamagit RTB. O s-o returnez si nu o s-o schimb cu alta, imi iau banii inapoi si ma indrept catre alt brand. Nu am poza sa va arat ca era noapte, dar sambata cand ma duc s-o returnez o sa fac o poza si o atasez.

Alex D.

Biban
S-au mârâit deja? roflmaooo

Revenind la problema, am patit-o si eu. Nu as face mare caz din asta, am fost la magazin si am schimbat-o fara nici o problema/discutie.
Nici nu am de gand sa fac mare caz. Dar totusi, nu este o lanseta de 30 de Euro, mi se pare anormal sa te trezesti cu asemenea surprize. Rupturi,fisuri, etc. da, sunt de inteles, majoritatea tin de transport/depozitare nu de control al calitatii de principiu, dar LAC in inele? Neah, nu la 100 de Euro batul.

Rtb a mea a vândut 3 lansete ce însumau peste 10000 lei, face exact același lucru (poate chiar mai bine) la o fracțiune din prețul acelora. De ce zic asta, dacă lanseta este ok și bifează toate căsuțele piticului atunci nu văd de ce aș face retur pt ca este lac într-un inel... dar na, poate gândesc eu diferit.

Alex D.

Biban
Rtb a mea a vândut 3 lansete ce însumau peste 10000 lei, face exact același lucru (poate chiar mai bine) la o fracțiune din prețul acelora. De ce zic asta, dacă lanseta este ok și bifează toate căsuțele piticului atunci nu văd de ce aș face retur pt ca este lac într-un inel... dar na, poate gândesc eu diferit.
Probabil exagerez eu, recunosc ca m-am cam enervat vazand surpriza cand am ajuns pe lac si a trebuit sa ma intorc acasa. Imi pare rau ca nu am putut s-o verific la livrare.

Exact asta voiam sa spun si eu, ca daca este o problema ce se poate rezolva personal sau prin intermediul magazinului, si produsul indeplineste nevoile tehnice si sunt fericit cu pretul platit - as putea trece peste asta cu ochii inchisi.

Nici nu am de gand sa fac mare caz. Dar totusi, nu este o lanseta de 30 de Euro, mi se pare anormal sa te trezesti cu asemenea surprize. Rupturi,fisuri, etc. da, sunt de inteles, majoritatea tin de transport/depozitare nu de control al calitatii de principiu, dar LAC in inele? Neah, nu la 100 de Euro batul.
Stai lin, eu am gasit la lanseta de 2000 ron, nu foarte mult dar era o lacrima fix pe pastila si lovea firul in ea.

AlinB

Salau
Astea sunt nimicuri , exista si pe lansete de 3500 lei , si nu asta e problema , dar exista lansete cu defecte mult mai mari si la lansete de peste 2700 lei , deci asta e normalitatea de acum nu va faceti griji...

Nu cred ca are sens sa ne dam cu parerea despre costurile de productie sau constructia pretului de vanzare; pentru ca intotdeauna este decizia noastra daca platim sau nu pretul cerut. zimbettt
Totusi, la nivelul la care se lucreaza acum(pe banda rulanta) mai pot aparea si probleme, cum spuneam si mai devreme, am patit-o la chestii mult mai scumpe.

Matei

Oblete
Eu am pățit cu inele la Shimano beastmaster, ce ma deranjat mai tare e vârful ăla pe care a trebuit să îl ciupesc ușor cu unghia, altfel îmi ciupea firul , era dur.
20221103_180108.jpg
20221103_180046.jpg
20221103_175556.jpg

GClaudiu

Reprezentant Totalfishing
Am zis sa-mi fac un cadou de craciun, mi-am luat un RTB Piacere 1-10g Xfast, am vazut-o la un prieten, mi s-a parut ok pentru ce voiam eu si cu reducerea asta de 25% am zis OK, o iau. Mi-a sosit ieri, seara m-am dus pe lac entuziasmat s-o probez. M-am apucat sa trag firul prin inele, cand am ajuns la al 3-lea inel din tronsonul al 2-lea, surpriza, inelul era plin cu lac, dar mult lac. O lanseta care costa 100 de Euro sa nu aibe control al calitatii deloc?? (sa nu observi tu un inel blocat de lac inseamna ca nu exista control al calitatii deloc). M-a dezamagit RTB. O s-o returnez si nu o s-o schimb cu alta, imi iau banii inapoi si ma indrept catre alt brand. Nu am poza sa va arat ca era noapte, dar sambata cand ma duc s-o returnez o sa fac o poza si o atasez.

Salut,

Nu stiu de unde ai luat-o, poate sa fie de la noi sau chiar de la RTB, insa... ca sfat prietenesc / ca intre pescari, etc ... se duce usor acel surplus.
Sunt lansete muuult mai scumpe, unde lacul de matisaj curge pe inel si astupa in totalitate inelul, chestia asta se intampla des in cazul lansetele de rapitor sau lansetele cu inele mici (feeder, match), in cazul lansetelor de crap, treaba e mai simpla.

Alex D.

Biban
Salut,

Nu stiu de unde ai luat-o, poate sa fie de la noi sau chiar de la RTB, insa... ca sfat prietenesc / ca intre pescari, etc ... se duce usor acel surplus.
Sunt lansete muuult mai scumpe, unde lacul de matisaj curge pe inel si astupa in totalitate inelul, chestia asta se intampla des in cazul lansetele de rapitor sau lansetele cu inele mici (feeder, match), in cazul lansetelor de crap, treaba e mai simpla.
Salut! De la voi am luat-o. Nu am mai patit asa ceva niciodata si mi-au trecu multe lansete prin maini. Exista un inceput pentru toate . M-am lansat cam tare cu acuzele dar e ok, inveti si din propriile greseli uneori . Cat despre voi, totalfishing, am avut numai experiente bune cu voi, tineti-o tot asa!

Stefan128

Biban
Salut,

Daca magazinele ar verifica lansetele inainte de expediere, poate nu s-ar mai ajunge in astfel de situatii. Nu zic ca e vina magazinului, doar ca ati risipi timp si nervi din partea ambelor tabere.
Iar asta cu “lansete scumpe”, nu e o scuza, poate ce inseamna pentru mine scump pentru tine inseamna maruntis. E vorba de banii omului si nu cred ca asta ar fi o scuza pentru magazin. Repet, nu am nimic cu magazinul ci doar o parere .

Atributul scump se referă la prețul produsului nu la puterea de cumpărare a clientului, deci un produs scump sau mai scump decât altul, cred la asta se referă când zice că sunt lansate scumpe cu defecte de fabrică.
Și ca să verifici fiecare lansetă sau produs înainte de expediere este foarte consumator de timp, retururile datorita defectelor sunt puține și rare că merite investit timpul pt verificare fiecare produs în parte.

Un alt exemplu, am cumparat cu calculator pentru mercury proxs 115 cp, totul era ambalat, sigilat, codul de pe cutie cu cel comandat, insa in cutie era ECM pentru motoare de 40-60cp . Vina a fost a celor care l au ambalat, nu pot sa acuz dealerul din Ro, acesta nu avea motiv sa desfaca cutia sa verifice daca continutul corespunde, partea buna a fost ca s-a remediat problema rapid.

Sus