• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.
Stimați colegi. Am observat si la achizitia lui alin holap , cateva rotative “ Pantera și Martinel” - eu asa le-am botezat. Am achizitionat si eu de la BigFish, (unde trebuie sa recunosc ca am gasit cateva produse calitative, de la cateva brand-uri putin mai...elitiste), sau si de la un magazin local din Brasov.
Ele vin ambalate.....la punguță (zip bag de obicei). La fel am patit cand am comandat de peste tot, rotative Mepps, sau oscilante Mepps.
Imi pun intrebarea, oare ele vin comandate de importator in sistem bulk, ptr o economie de bani, volum, etc, sau sunt fake -uri, produse de noul frate mare de la extremul rasarit, China?
Caci vad produsele de la Smith, respectiv AR-S urile sunt la blister. Si alti producatori ce vand produse ieftine, le pun in blister.

Poate stiti mai multe?
Multumesc.
Cu stima.

Stimați colegi. Am observat si la achizitia lui alin holap , cateva rotative “ Pantera și Martinel” - eu asa le-am botezat. Am achizitionat si eu de la BigFish, (unde trebuie sa recunosc ca am gasit cateva produse calitative, de la cateva brand-uri putin mai...elitiste), sau si de la un magazin local din Brasov.
Ele vin ambalate.....la punguță (zip bag de obicei). La fel am patit cand am comandat de peste tot, rotative Mepps, sau oscilante Mepps.
Imi pun intrebarea, oare ele vin comandate de importator in sistem bulk, ptr o economie de bani, volum, etc, sau sunt fake -uri, produse de noul frate mare de la extremul rasarit, China?
Caci vad produsele de la Smith, respectiv AR-S urile sunt la blister. Si alti producatori ce vand produse ieftine, le pun in blister.

Poate stiti mai multe?
Multumesc.
Cu stima.
Eu cred că este vorba de economie și că produsele sunt originale însă nu poți fi sigur dacă nu vin în ambalajul de fabrică și nu știu cât este de legal să le vinzi asa;treaba buna este că azi-mâine mergi la magazin și ceri niște contraspini pentru cârlige pe care urmează să-i sudezi tu acasă sau niște cozi de nu știu ce gume că ți le-au făcut praf strapii:)

Poate stiti mai multe?
Multumesc.
Cu stima.
In iulie mi-am facut stoc de Meps Aglia la un magazinutz din Orsova, erau la 9 lei/buc adica 2€. Sub 2,50€ nu le-as fi gasit in nici un magazin "fizic" in Occident. Am intrebat-o pe tanti Erica de ce-s asa ieftine: fiindca le cumpara fara ambalaj, altfel ar costa sensibil mai mult. De aia sunt in pungulitzele ciudate.
Daca ar fi Made in China, cred ca le-am cumpara cu 2 lei...

Deasemenea sunt mai reduse costurile si la transport.
Un cunoscut importa machete (kituri de plastic) si cutiile desfacute - aplatizate separat. In cazul asta era vorba de costurile de volum. Altele le reboxa el si le facea cutiile la un producator roman.
La cutii costa si formarea (inchiderea) de multe ori.
Banii aia ii economiseste importatorul pt ca el da produsul cu pret apropiat de cel in cutie.
Cu blisterele termaformate e la fel ca masina aia costa si consuma si curent, un om platit sa o supravegheze...
Cele din China au material mai prost si bavuri. Ei ori cumpara prin terti matrite vechi, cu abateri sau si le fac ei. Dar in loc sa fie matrita de otel e de alama sau cupru. Viata mai scurta, abaterile apar mai repede.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Să ne facem singuri strunele... (a postat cineva nu de multă vreme un video cum își face singur strunele dar nu l-am găsit...ajutor vă rog pe privat sau aici)
a postat kingofbeasts cauta in forum dupa utilizator si gasesti cu siguranta.
totusi, te-as intreba pentru ce?! pentru ce iti trebuie strune sertizate?!
nu de alta, dar la fael ca tine, am aruncat si eu niste bani pe cleste, materiale, bride, timp alocat si acuma le folosesc................alta data!
am trecut in totalitate pe strune de flurocarbon legate de firul principal prin FG knot si la capatul lor leg agrafele cu nodul Palomar - nu am gasit pana acuma pestele care sa puna probleme la asa ceva
nu am nevoie de cleste de sertizat, nu am nevoie de fir de otel wofram sau titan si pot face noduri pe firul de fluorocarbon cand si unde doresc.
mai gandestete gandescccc

a postat kingofbeasts cauta in forum dupa utilizator si gasesti cu siguranta.
totusi, te-as intreba pentru ce?! pentru ce iti trebuie strune sertizate?!
nu de alta, dar la fael ca tine, am aruncat si eu niste bani pe cleste, materiale, bride, timp alocat si acuma le folosesc................alta data!
am trecut in totalitate pe strune de flurocarbon legate de firul principal prin FG knot si la capatul lor leg agrafele cu nodul Palomar - nu am gasit pana acuma pestele care sa puna probleme la asa ceva
nu am nevoie de cleste de sertizat, nu am nevoie de fir de otel wofram sau titan si pot face noduri pe firul de fluorocarbon cand si unde doresc.
mai gandestete gandescccc
pentru știucă vreau sa le fac...cam ce dimensiune (la fluorocarbon) face față?