manns

Stiuca
Eu Shimano Rarenium 2500 FB si YGK de 22lb (e stiuca mare in zona si pe locatia respectiva il prefer celui de 16lb), el Shimano Twin Power 2500 si DAIWA Tournament X8 EVO . Am facut si schimb de echipament si rezultatele au fost aceleasi. Pe langa asta fiind o locatie pe care o cunosc bine , asa cum am mentionat mai sus, lansez cu 2-3m mai mult fata de Calamaretti care are 2.6m (aceeasi mulineta, acelasi fir, aceeasi mana :) ) . De asta spuneam ca japonezii astia sfideaza legile fizicii, e parabolic in drill dar lucreaza total diferit fata de lansetele americane , care intra treptat in rezerva de putere . Atat Justace cat si Calamaretti lucreaza aproape pe intreaga lungime a blankului dar nu ajung la limita chiar daca la capatul firului e un peste cu o greutate apreciabila (am mai scris aici, atunci cand am descris Calamaretti despre senzatia pe care o ai in drill,atat cu pesti mici cat si cu pesti mari ). Cu Justace am avut un drill cu o stiuca apreciata ca avand peste 7-8 kg si nu am avut nicio clipa senzatia ca lanseta e la limita si am tras serios de peste pentru ca era o zona cu agataturi . Cu Calamaretti am driluit mai bine de 10 minute un chinez luat de carca, sarit bine de 20 kg si lanseta nu a ajuns la limita ,am avut permanent control asupra pestelui .
Acum teoretic, tinand cont ca noile Justace sunt mai rigide s-ar putea ca pe lanseu sa nu se mai incarce identic, dar oricum ar fi sunt convins ca va lansamult mai bine ca orice alta lanseta pursange de jig, de senzitivitate nu cred ca mai e cazul sa vorbesc .

Pentru exemplificare mai postez o data filmuletul cu Calamaretti in drill

zamfi

Somn
Am inteles.Merci.Ca idee personala , lanseta din clip nu mi se pare ca lucreaza parabolic deloc.Poate interpretez eu gresit .O sa incerc sa vad si eu un blanc Justance ca m-ai facut curios.

manns

Stiuca
zamfi
Cu un peste de 1,5-2 kg se indoaie cam la fel , la o "americana" de aceeasi putere flexeaxa cam jumatate din lanseta cu un astfel de peste , comparatie facuta intre IMX-ul pe care l-am avut si Justace .
Am adus la mal si am scos stiuca intepata superficial in pielita cu Calamaretti , cu IMX-ul sunt convins ca o pierdeam pe drum .
Un test interesant ar fi la o partida la bass pe balta lui "nea Simetrie" unde se pescuieste cu carlige debarbetate si pot fi comparate japonezele vs americanele de jig in privinta ratei , raportului de aducere la mal a pestilor.

Cred ca mai sunt posesori de Justace care pot confirma, infirma sau completa cele afirmate de mine. Stiu ca Boje are facuta una identica , bine nu e chiar identica pentru ca a lui are componente mai bune.

MANNS, in filmulet este Nuovo Calamaretti de 8*3 heavy GONCS , sau GOCS -ul mai vechi ?
Scrie acolo "graphiteleader calamaretti nuovo 832H "

Okama

Somn
zamfi
Cu un peste de 1,5-2 kg se indoaie cam la fel , la o "americana" de aceeasi putere flexeaxa cam jumatate din lanseta cu un astfel de peste , comparatie facuta intre IMX-ul pe care l-am avut si Justace .
Am adus la mal si am scos stiuca intepata superficial in pielita cu Calamaretti , cu IMX-ul sunt convins ca o pierdeam pe drum .
Un test interesant ar fi la o partida la bass pe balta lui "nea Simetrie" unde se pescuieste cu carlige debarbetate si pot fi comparate japonezele vs americanele de jig in privinta ratei , raportului de aducere la mal a pestilor.

Cred ca mai sunt posesori de Justace care pot confirma, infirma sau completa cele afirmate de mine. Stiu ca Boje are facuta una identica , bine nu e chiar identica pentru ca a lui are componente mai bune.
Raportul intre glx 802 bsr 3.5-7g si graphiteleader vigore 1.5 - 10g (6cm din varf rupt) ambele M xfast e egal, din punctul meu de vedere. Pe balta respectiva, carlige debarbetate. Vigore e ceva mai senzitiva si mai precisa. Montura texas, plumbi de 2 si 3g. Partide cu minim 50-60 buc intre 400 si 750g

Wurger

Somn
Alea vechi erau mai turtite lateral si mai galbene. Cred ca exact asta le facea speciale. Primele erau translucide si aveau pestisorul ala in burta (de unde si numele). Nu inteleg de ce au modificat din ce in ce in mai prost guma asta.
Alea verzi e posibil sa dispara si ele odata cu aparitia celor portocalii.

Sus