Pai nu prea iti soliciti incheietura ca doar le tragi liniar, eventual cu accelerari din mulineta. Dar la 27 cm ala e Giant Pig Shad, Pig Shad-ul normal are 23, iar Jr. are 20 cm.

Luigi

Salau
Te solicita asa o naluca la maxim. Eu trageam si voi mai trage de fiare la somn cu blinkere de 100 g sau gume de 25 cm si jig de 50g, e...greu, ce mai... Dar cred ca astfel de dracii sunt facute pentru trena, nimeni nu-i asa de bolund sa le lanseze ore in sir. Cu echipamentul de rigoare e ca la haltere.
Am luat eu ceva mai omenesc, sa vedem ce mai pot clasicele astea:
20190515_134039.jpg

Ultima editare:
La asemenea naluci, daca ai echipamentul adaptat nalucile, poti sa pescuiesti destule ore. Vorbesc din experienta pentru ca am câteva lansete și mulinete pentru asa ceva. Ii recomandabil sa pescuiesti cu combo-uri de cast pentru asa ceva. Ii mult mai usor ca la spin. Lansete cu maner lung și full grip, moderat sau moderat-fast, de la 2 40 spre 2.60 si chiar peste.Si antrenamentul conteaza dar daca va uitati aici de exemplu
și am luat un exemplu la întâmplare, se poate vedea ca si o femeie pescuieste o zi intreaga cu asemenea naluci.

Ultima editare:
Un exemplu de echipament pentru asemenea pescuit, de năluci gigant și impresii de la cineva avizat se poate vedea și aici.
Astea chiar par din alta lume și totuși este posibil.

Esti tu convins ca la o naluca de 130 gr nu iti soliciti incheietura si esti relax ? Eu nu am testat treaba asta, ai testat live si erai OK dupa cateva zeci de lanseuri cu polonicul ala ?
Credeam că te referi la oboseala încheieturii de la mișcări de animare a nălucii. Acolo clar ai fi pus pe butuci după 1-2 ore de jerkuit. Dar sunt de acord cu ce au scris băieții mai sus. Eu simt mai degrabă umărul la lucru când arunc năluci grele. Echipament de cast, bineînțeles.

Mihai Petras eu ma refeream in general, incheietura, umar , intreaga organigrama ar avea de suferit uzuri relevante dupa niste zeci de lansari si in general dupa pescuit cu asa animaluri de 130 gr naluca goala, nearmata cu jig ... Nu am pescuit cu castul niciodata , nu m-a atras suficient de tare, am fost refractar acestui stil. De jiguit am jiguit la spin cu max 40 gr pe Dunare si dupa o zi de stat in barca si jiguit de la 21 gr la 40 gr nu prea mai aveam zone pe la spate si brate care sa nu se resimta mai mult sau mai putin. Oricum treaba asta cu greutati semnificative nu m-a atras foarte tare, pescuitul nu mai este asa relaxant ... nu mai e placere.

speedo

Biban
La asemenea naluci, daca ai echipamentul adaptat nalucile, poti sa pescuiesti destule ore. Vorbesc din experienta pentru ca am câteva lansete și mulinete pentru asa ceva. Ii recomandabil sa pescuiesti cu combo-uri de cast pentru asa ceva. Ii mult mai usor ca la spin. Lansete cu maner lung și full grip, moderat sau moderat-fast, de la 2 40 spre 2.60 si chiar peste.Si antrenamentul conteaza dar daca va uitati aici de exemplu
și am luat un exemplu la întâmplare, se poate vedea ca si o femeie pescuieste o zi intreaga cu asemenea naluci.
Femeia aia e o exceptie...te-ai uitat la ea ?Daca se enerveaza aia rupe stiuca in doua.

Sus