Espasia

Somn
Aduceti perfuziile ca sunt iremediabil.
Mda......unii au avut timp joi......sa isi ridice jucariile. Mie mi-au venit abia joi dupa pranz cand eram in drum spre tabara Bradisor......crybabycrybabycrybaby

Dar astazi......astazi......mi-am facu combo-ul pentru pastrav pe rauri, si alte ape curgatoare........
Am testat-o deja pe “pista de concurs”, din curte, intr-adevar mere bine morisca si batul. Fac echipa buna......

Sunt incantat.....:):):)

BA5C6DDB-38F3-40E3-B302-9CD348DF7114.jpeg
B8060E1B-DC64-4F74-A674-42B50F2C26A0.jpeg
810411F5-A3AF-4677-ABAB-9A18CE925025.jpeg
AAE737B6-73D7-4C62-97BC-D3545C787962.jpeg
8AF1D262-405B-4B4F-90EF-FF4073AE84DE.jpeg

Septimiu

Salau
Sa le folosesti cu placere!
Oare poti da ceva detalii despre lanseta (la rece si, eventual, dupa inaugurare). Pe mine m-ar interesa varianta de spinn dar ma gandesc ca actiunea nu ar trebui sa difere prea mult.
Daca nu sunt prea indiscret, oare ai putea sa spui de unde este achizitionata? Digitaka au numai moristi de la Tailwalk.

Espasia

Somn
Multumesc Septimiu ,

Am facut o analiza si apoi o lista scurta, lista cu ce bete ar satisface “caietul meu de sarcini”.
  • Casting
  • Model din 2 bucati (majoritatea de pastrav pentru rau, sunt din 2...3 sau chiar 4 tronsoane)
  • Lungime maxim 5’ 7”
  • Putere 1...7 (UL) sau 2....10 g (L) (cam astea sunt specificatiile, si am ales 2-10, pentru a fi mai “par”, pentru ca dau in general cu voblere sau rotative in curent destul de puternic. Am una pana in 5 g, si se incovoaie prea tara in curent.
  • Actiune regular sau medium.
  • Pret maxim 220....250 € - am gasit si cu 400....500 ....800 € venite acasa, dar.......nu sunt adeptul sa dau totusi acei bani pe o lanseta pentru acest stil si peste....De fapt eu nu dau pentru lansete asa multi bani. Maxim, maximorum 400 €. Si asta de 400 € a fost o exceptie, caci mi-a cazut cu tronc.
Uite tabelul pe care l-am facut cand m-am tot gandit. Cele evidentiate cu verde (highlight-uite) au format lista scurta,

Lansete pastrav.jpg

oare ai putea sa spui de unde este achizitionata? Digitaka au numai moristi de la Tailwalk.
Cat despre achizitie, am gasit si pe e-bay dar am gasit reprezentanta Tailwalk in Bulgaria (este aceeasi si ptr Romania), la pretul cu care as fi iesit daca o aduceam din Japonia. Si a venit foarte repede, scutindu-ma sa ma duc dupa ea la vama, sau.....
A venit acasa la mine super imbracata, ambalata perfect, intr-un tub din plastic, gros. Bravo lor, celor de la Fishing Zone, Bulgaria. https://fishingzone.bg/
Au fost extrem de amabili, in conversatia pe care am avut-o cu ei.

Dupa primele drill-uri iti spun cum se comporta. La rece, imi place.

Cu stima,

Claudiu

Administrator
Membru personal
Bre... ce se intampla la Bradisor, ramane la Bradisor. Nu am luat fir de acasa insa in urma pariului dintre Cosmin Elias si Espasia conform caruia Cosmin si eu credeam ca Shimano Conquest BFS nu arunca 2 grame, s-a elucidat cazul. Espasia a montat firul la 1 noapte si pe un vanticel asa a aruncat un.vobler de aprox 2 grame 10-12 m empiric masurat cu frana stransa la maximum... e bine e rau .. nu stiu. Mie imi place cum arata, cum se simte si cum se invarte, lucruri total subiective. Pentru ceva mai multe impresii Espasia e omul.

20190516_200801.jpg
20190516_200757.jpg
20190516_200752.jpg

Mda......unii au avut timp joi......sa isi ridice jucariile. Mie mi-au venit abia joi dupa pranz cand eram in drum spre tabara Bradisor......crybabycrybabycrybaby

Dar astazi......astazi......mi-am facu combo-ul pentru pastrav pe rauri, si alte ape curgatoare........
Am testat-o deja pe “pista de concurs”, din curte, intr-adevar mere bine morisca si batul. Fac echipa buna......

Sunt incantat.....:):):)

Vezi atașament 22762Vezi atașament 22763Vezi atașament 22764Vezi atașament 22765Vezi atașament 22766
Foarte faina alegerea facuta. Imi place foarte mult combinatia dintre mandrinele gen Andrews Fishing (metal cu insertie de lemn) si mulinetele round profile. Inainte de a-mi cumpara Aldebaran-ul BFS, cand cochetam cu ideea de a-mi lua un Calcutta Conquest BFS, ma gandeam la trei variante de bete cu care sa faca pereche: Tenryu Rayz 53UL, Major Craft Finetail 502 L sau Tailwalk Troutia 55L. Oricum sa le folosesti sanatos si sa-ti aduca cat mai multe capturi.

Bre... ce se intampla la Bradisor, ramane la Bradisor. Nu am luat fir de acasa insa in urma pariului dintre Cosmin Elias si Espasia conform caruia Cosmin si eu credeam ca Shimano Conquest BFS nu arunca 2 grame, s-a elucidat cazul. Espasia a montat firul la 1 noapte si pe un vanticel asa a aruncat un.vobler de aprox 2 grame 10-12 m empiric masurat cu frana stransa la maximum... e bine e rau .. nu stiu. Mie imi place cum arata, cum se simte si cum se invarte, lucruri total subiective. Pentru ceva mai multe impresii Espasia e omul.

Vezi atașament 22769Vezi atașament 22770Vezi atașament 22771
Pana la urma care ii plaja de naluci ideală care sa poata fi aruncată la distanțe pescuibile cu această mulineta. Chiar ar fi interesant despre aplicatiile pentru care ii recomandată. Poate și o eventuală comparatie cu următoarea Conquest din gama. Poate Claudiu sau Espasia sau altcineva stie ce și cum. Nu prea am insistat pe un pescuit light pana acum si daca ma gandesc la un combo vreau unul care sa nu îmi dea bătăi de cap și ii musai sa fie de cast. Merci!

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
In sfârșit a ajuns și al meu :). După ce probasem Deep Jungle-ul muzei , și am văzut ca Leaf-ul e cam subțirel pentru noapte , am ajuns la concluzia ca as prefera totuși varianta XL pentru mai mult confort ( spațiu și izolație termică ).Am plasat deci o comanda pentru el și după doua săptămâni a ajuns. Review după câteva nopți dormiți in el ;)
47427F04-6904-49DF-874F-F18B375CBF5A.jpeg

Sus