• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Un altfel de braconaj

Pai da, ca daca le scot ce fac cu ele ? Ar trebui sa existe un protocol cu salubrizarea sa le incarce direct dar pun pariu ca nu exista asa ceva. Nu exista protocoale si comunicare nici in cadrul unei agentii de stat d.apai intre 2 diferite.
In plus nu le iese nicio șpagă.
Si uite asa ajung in Dunare pe care ne.o dorim noi curata si turistica, cum e in Germania, Austria, Ungaria etc.
In schimb facem gropi de gunoi in mijlocul rezervatiilor naturale, in varful muntilor.
India europei.

Nu stiu daca stiati de asta si nu stiu daca o sa se intample deja dar merita sa le umplem serverul cu sesizari.
https://www.actionez.ro/
Explicatii cu privire la platforma sunt aici
http://wwf.panda.org/knowledge_hub/...il&utm_term=0_fe48f2381a-42d9ef52b6-170492945
Eu le.as scrie in primul rand ca s.a trecut demult de stadiul in care trebuia sa ne luptam pt sturioni. Acum e valabil pana si pentru guvizi.

Eu mi.am facut o scurtatura pe telefon. Nu au Aplicatie.
O fatuca a raportat ca la Tulcea se foloseste un instrument interzis - cloncul ;p oooofff, of-of.

O fatuca a raportat ca la Tulcea se foloseste un instrument interzis - cloncul ;p oooofff, of-of.
Asta nu ma mai mira. Fiind si vanator sunt la curent cu multe din actiunile wwf, agent green si alte ONG-uri de acest fel si pur si simplu nu iti poti imagina ce perle scot din cand in cand asa ca sa nu va surprinda daca in viitorul nu foarte indepartat vor milita pentru interzicerea pescuitului (inclusiv C&R) pentru ca ei considera cruzime fata de animale faptul ca un peste este intepat si tras afara din apa chiar daca este eliberat imediat in cele mai bune conditii.

Aseara la podul Traian unu dadea la grebla. A urmat o actiune a Jandarmeriei, sper ca l-or prins pe greblas. Sper ca l-or cautat si in protbagajul masinii cu nr de franta, acolo era deja un peste luat de spinare, pregatit pt vanzare. Clientii de la birtu din Micalaca cred ca or asteptat degeaba sa vina omu cu Marfa aseara :)

Stau de vorba cu doi colegi. Oameni relativ ok. Ma stiu "pescar".
Unul dintre ei zice:
- Cand pescuiam eu, era o balta pe langa orasul X. Bagam undita scoteam pestele. Am umplut un rucsac.
Eu nici nu mancam peste, l-am lasat la primul localnic.
Ii pun problema:
- Deci nu mancai peste dinainte sa te duci pe balta aia. Te-ai dus la pescuit ca-ti place sa prinzi. Totusi ai parasit locul cu un rucsac de pesti.
Unde te duceai cu ei ? Daca te distreaza sa prinzi si daca ramai la fel de distrat de la primul la al 50lea peste, de ce i-ai luat totusi ?
Ca ai platit sau nu ai platit, distractia a fost distractie.
- Baaaaa, pai ce pescar esti tu daca ti-e mila de pesti ?!
- Frate, nu mi-e mila in sensul asta de pesti. Mananc peste si chiar imi place. daca se intampla sa prind ce-mi place (ca e si aici o selectie - nu mananc somn din conducta de rahat si nici bibanusi cu viermi in ei) opresc si eu.
- Pai asa am oprit si eu ce treaba ai tu ?
- N-am nicio treaba, oricum a fost demult cand nu se punea inca problema asa acut. Eram doar curios sa inteleg, daca nu-ti trebuia pestele, si oricum te distrasei, de ce l-ai luat. Nu vedeai nicio alta solutie ?
- Care ?
- Sa incepi sa le dai drumul de la al 10lea incolo, sau sa-i inlocuiesti pe aia mici cu unii mai mari.....
- Ha-haaaa, pai voiai sa zica aia ca m-am dilit ?! Cum sa dai drumu la peste.

- Nici eu nu dau drumu la peste, zice altul (cu mosteniri, proprietati si concedii prin toata lumea la activ).
- Nici la aia foarte mici sau bolnavi ?
- Nici.
- Pai ce pielea mea faci cu ei, ii dai la pisici ?
- E, uite o idee buna.....
Da' nu-i venise inca, deci ii arunca.

Concluzii:
Pe langa eradicarea braconajului ar trebui schimbata mentalitatea asta...... Voiam sa zic paguboasa, dar nu e nici macar atat.
[Pestele e considerat corcoduse sau piatra de rau. Poate sa ia cine vrea cat vrea.
Atata timp cat apa e uda, pestele nu are cum sa se termine.]
Unii nici macar nu inteleg conceptul - Cum adica sa-i dai drumul !!!??? - Adica in apa, sa-i dai drumul ca nu e ca si cum te-ai căca și nu-l mai poti baga la loc.
Nu se elibereaza pestele din cauza ca rad ailalti de tine. E exact acelasi motiv pentru care nu se poarta casca pe santier - ca e pentru femei proaste. Motivul pentru care nu se masoara cu rigla, metrul, ruleta e ca facem la ochi Motivul pentru care nu se citesc prospectele nici macar la aparate complexe e ca alea sunt pentru babe vaduve. La fel si cu solicitarea de indicatii rutiere - decat sa ma fac de ras intreband, mai bine bajbai toata noaptea. Tot nimeresc eu pana la urma.
Oare cati dintre romanii care au votat PSD au votat asa ca sa nu se faca de ras ? ... la prietenii lor, șprițarii.
Si da, unditarul, lansetarul sau greblasu pot face foarte mult rau daca se nimeresc la locul si timpul potrivit. Nu e vorba de cantitatea de pesti raportata la efectivul piscicol din Romania. E vorba ca ar putea sa nu fie asa dar e foarte des asa din cauza lacomiei, fara motivatie.

Stau de vorba cu doi colegi. Oameni relativ ok. Ma stiu "pescar".
Unul dintre ei zice:
- Cand pescuiam eu, era o balta pe langa orasul X. Bagam undita scoteam pestele. Am umplut un rucsac.
Eu nici nu mancam peste, l-am lasat la primul localnic.
Ii pun problema:
- Deci nu mancai peste dinainte sa te duci pe balta aia. Te-ai dus la pescuit ca-ti place sa prinzi. Totusi ai parasit locul cu un rucsac de pesti.
Unde te duceai cu ei ? Daca te distreaza sa prinzi si daca ramai la fel de distrat de la primul la al 50lea peste, de ce i-ai luat totusi ?
Ca ai platit sau nu ai platit, distractia a fost distractie.
- Baaaaa, pai ce pescar esti tu daca ti-e mila de pesti ?!
- Frate, nu mi-e mila in sensul asta de pesti. Mananc peste si chiar imi place. daca se intampla sa prind ce-mi place (ca e si aici o selectie - nu mananc somn din conducta de rahat si nici bibanusi cu viermi in ei) opresc si eu.
- Pai asa am oprit si eu ce treaba ai tu ?
- N-am nicio treaba, oricum a fost demult cand nu se punea inca problema asa acut. Eram doar curios sa inteleg, daca nu-ti trebuia pestele, si oricum te distrasei, de ce l-ai luat. Nu vedeai nicio alta solutie ?
- Care ?
- Sa incepi sa le dai drumul de la al 10lea incolo, sau sa-i inlocuiesti pe aia mici cu unii mai mari.....
- Ha-haaaa, pai voiai sa zica aia ca m-am dilit ?! Cum sa dai drumu la peste.

- Nici eu nu dau drumu la peste, zice altul (cu mosteniri, proprietati si concedii prin toata lumea la activ).
- Nici la aia foarte mici sau bolnavi ?
- Nici.
- Pai ce pielea mea faci cu ei, ii dai la pisici ?
- E, uite o idee buna.....
Da' nu-i venise inca, deci ii arunca.

Concluzii:
Pe langa eradicarea braconajului ar trebui schimbata mentalitatea asta...... Voiam sa zic paguboasa, dar nu e nici macar atat.
[Pestele e considerat corcoduse sau piatra de rau. Poate sa ia cine vrea cat vrea.
Atata timp cat apa e uda, pestele nu are cum sa se termine.]
Unii nici macar nu inteleg conceptul - Cum adica sa-i dai drumul !!!??? - Adica in apa, sa-i dai drumul ca nu e ca si cum te-ai căca și nu-l mai poti baga la loc.
Nu se elibereaza pestele din cauza ca rad ailalti de tine. E exact acelasi motiv pentru care nu se poarta casca pe santier - ca e pentru femei proaste. Motivul pentru care nu se masoara cu rigla, metrul, ruleta e ca facem la ochi Motivul pentru care nu se citesc prospectele nici macar la aparate complexe e ca alea sunt pentru babe vaduve. La fel si cu solicitarea de indicatii rutiere - decat sa ma fac de ras intreband, mai bine bajbai toata noaptea. Tot nimeresc eu pana la urma.
Oare cati dintre romanii care au votat PSD au votat asa ca sa nu se faca de ras ? ... la prietenii lor, șprițarii.
Si da, unditarul, lansetarul sau greblasu pot face foarte mult rau daca se nimeresc la locul si timpul potrivit. Nu e vorba de cantitatea de pesti raportata la efectivul piscicol din Romania. E vorba ca ar putea sa nu fie asa dar e foarte des asa din cauza lacomiei, fara motivatie.

"Stirea" am citit-o si in germana, e doar o reclama ingenioasa pentru o nadã. Chiar stiu pe unul care a cumparat-o de curiozitate, e o dracie ruseasca (cred) cu nimic mai buna decit altele. Dar reclama e intr-adevar originalathumbup