• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Un altfel de braconaj

Zile si zile si asta e doar ce apare. Imagineaza-ti o secunda ca treceai pe acolo si era copilul tau cel care primea un pumn. Defapt nici nu e atat de important al cui era, pentru ca daca reactionai doar daca era al tau, tot grav e.

Esti recalcitrant. Ce nu intelegi e ca, tovarasii militieni, sufera si ei cand da. Lacrimeaza, in sufletul lor, mai rau ca tine cand da cu gaze.
Comunitarul cu patru clase, poreclit si “Rupe Oase” are o atitudine demna de un slujbas public, platit de contribuabil.
Intelegi acum angoasa morala pe care o resimte el cand aptiguie contribuabilul?
Genul asta de trairi te pot duce “Pe culmile disperarii”

Acuma ma scuzati dar daca ma prindea pe mine, cu buletin, permis, bun-simt, ce credeti ca se intampla ?
Astia sunt mereu fara acte, in afara sistemului. Azi ii prinde, maine sunt iar acolo.
E josnic ca l.a lovit dar pe de alta parte probabil ca au meciuri mai vechi cu ei.
Daca vedeati la rusi tratamentul asta la braconieri, poate ii aplaudati.

Am înțeles că "pescarii" aia provin din așa zisa deltă a Bucureștiului.
Mai nou și mai pompos ,că tot pomenim de Europa ,se cheamă Parcul National Văcărești.un epicentru al infractionalitatii.
Bucureștenii știu cine sunt rezidenții de acolo și evită locul .Mulți n-au nici acte.
Cine se aventurează pe acolo risca la maxim să plece in curul gol.
Minorii de acolo nici nu cred că se duc la școală.
Bine asta nu scuza gestul caraliului dar nu-i ca in Europa cu capitalele ei
E ca la noi.

Pe vremea lu Ceasca, in beltile de langa Bucuresti - Afumati 2 / Afumati3 / Afumati 4- erau cativa paznici. In "2" si "3" se bracona in draci. In 4- deloc. De ce? Pt ca acolo era un paznic mai nebun care tragea fara somatie daca te vedea ca pescuiesti la el in garla. Punea pusca la ochi si "BAW!!!!" si te trezeai ciuruit de granule de sare. Nu o data au ajuns victimele la taica-miu la dispensar ciuruiti. nu tragea decat de la coor in jos, de la 30- 40 de metri cu pusca de vanatoare cu cartuse la care in loc de alice punea granule de sare. A impuscat la un moment dat un agarici mai negricios si or venit rudarii sa ii ceara socoteala. Nu s-au apropiat hoardele la mai putin de 50 de metri. N-a vrut niciunu sa isi ia prima salva. Da la ala in balta nu se putea pescui. La ala pe balta nu conta cine erai, ca erai baiatu doctorului sau baiatul preotului sau baiatul bulibasei. Daca te vedea cu binoclu, venea pas-pas pana cand stia el ca te nimereste, si te trezeai ciuruit. Somatia era dupa.. ceva de genu : "data viitoare trag la cap!!!"

Am zis ca nu o sa scriu nimic despre anumite subiecte postate pe aici , dar ....Sunt de acord ca de multe ori se face exces de zel din partea autoritatilor care ar trebui sa mentina si sa protejeze linistea si ordinea publica, dar cred ca DREPTURILE omului vin la pachet cu OBLIGATIILE omului . Ne invartim in cerc de ani de zile. Totul tine de cultura si educatie. De cand e lumea lume, frica a pazit bostanaria....asta e realitatea, dar ar trebui ca respectul sa pazeasca bostanaria, si daca respectul nu exista ...cu ce ramanem ?

nu tragea decat de la coor in jos, de la 30- 40 de metri cu pusca de vanatoare cu cartuse la care in loc de alice punea granule de sare. A impuscat la un moment dat un agarici mai negricios si or venit rudarii sa ii ceara socoteala. Nu s-au apropiat hoardele la mai putin de 50 de metri. N-a vrut niciunu sa isi ia prima salva. Da la ala in balta nu se putea pescui. La ala pe balta nu conta cine erai, ca erai baiatu doctorului sau baiatul preotului sau baiatul bulibasei. Daca te vedea cu binoclu, venea pas-pas pana cand stia el ca te nimereste, si te trezeai ciuruit. Somatia era dupa.. ceva de genu : "data viitoare trag la cap!!!"
Nu-l cunosc pe colegul Ciombelete, *dar* pot confirma ca ceea ce spune e real. Cunosc zona de est a Bucurestiului, bunica-mea avea casa in zona Tei / Plumbuita) si taica-meu, ca lup de mare cu state vechi in marina de pescuit oceanic, avea ceva relatii si cu cei de la Afumati, unde ma mai ducea la pescuit cand eram mic (dupa 16 ani, am lasat-o balta oricum). Imi amintesc de "balta 4" si de renumele unuia dintre paznicii "tzacaniti", cazul e real. Dar mai stiu foarte bine ca si-a furat-o si ala. Nu de la rudari, ci de la ai nostri, care i-au organizat o potera si l-au pocit bine pentru "obiceriurile" sale. Nu stiu daca descriu acelasi personaj sau nu, daca a ajuns la acelasi dispensar sau la vreun spital, dar stiu ca s-a discutat in cercul celor de acolo cazul si erau foarte ingrijorati - intervenisera si cei de la Militie, etc.
Asadar... excesul de zel se plateste. Aviz "lupilor singuratici" ...

Consider ca in situatii de genul asta, masurile trebuie luate cu sprijin direct din partea autoritatilor, altfel exista si reversul medaliei... si nu e indicat sa inlocuiesti cristalele de sare infipte in fundul braconierilor cu oase rupte sau si mai rau, cu vreun cutit infipt in spate pana la prasele.

Pe paznicul ala il chema Adrian :) > iar cat timp a fost Moscu la conducerea Militiei / Polititi din Afumati, Adrian avea spatele asigurat. Dupa ce erau ciuruiti de ala, intervenea Moscu, si iarasi ajungeau pe mana lu tata - batuti mar (pt ingrijiri medicarle). Da bataie ce le dadea Moscu no or mancat in viata lor inainte. Asa s-au cumintit foarte multi din zona, era o comuna linistita. Tin minte ca tata a fost la un moment dat ingrozit (era in vizita la Moscu) cand or fost dusi doua ciori ciorditoare acolo si i-a luat Moscu in primire, tata de fata cu ei. Le-a dat pana au lesinat aia.. De-abia l-a oprit tata de frica sa nu de aia coltu.. stomacu si ficatu erau zonele preferate pt corectie. Cate-odata le mai umfla si ochii. Cam asta era pe vremea aia cu "educatia civica" . Asa era si societatea, multi negrotei nu stiau decat de frica bataii. Nimic altceva nu putea sa ii mai potoleasca decat bataia. Pana la un moment dat cand I-au facut un flagrant la Moscu (in 96) si l-or bagat si pe el. Dupa 96 am venit in Vest (arad) si n-am mai apucat sa aflu ce s-a intamplat cu paznicul Adrian. Acuma toti ciorditorii, toate lichelele au drepturi, mergi pe strada si iti dau in cap, iar daca nu-ti convine n-ai decat sa faci plangeri la politie/ parchet si sa iti cauti dreptatea in tribunal. Personal nu am avut decat un singur incident cu un jmecheras dintr-o familie cu muuuuuti tigani care venisera pe camp lla furat de pepeni - iar eu imi pazeam pepenii.. N-or apucat sa fure, unu I-a soptit la ala al cui sunt si s-or carat dupa ce mi-r luat unditele de pescuit. Asa de suparat am fost ca m-am urcat pe bicicleta si m-am dus sa ii povestesc la tata ce si cum. Cand a ajuns jigodia aia la el acasa deja era echipa lu Moscu si l-a luat ca din oala. Niciodata dupa aia nu am mai avut parte de incidente nasoale in acea comuna. De nici un fel.