Un altfel de braconaj

zamfi

Somn
Ce n-am inteles eu exact: esti pescar care pescuieste bine la guma sau esti de guma la propiu? Daca se poate intreba omul sa stim si noi ...:) ))))
Oricum omul e roman traditional (a se vedea mamaliga si mujdei ) , deci nu ne batem joc de pesti cu tot felul de retete occidentale! De apreciat zic !:)

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ala e locul, m-au deconspirat. Cica iesi la relaxare la pescuit :) . Pai eu nici la salau nu ma duc ca am gloata de urmaritori. Am sa ma duc la stiuca poate bat si acolo un record

SiGi Lures

Handmade Lures

Claudiu mi-ai batut obrazul pe facebook aratand spre unul cu nush cati somni prinsi la clonc de parca eu sunt de vina ca ala pe linga ca e egoist pina in varfurile unghiilor se mai si etaleaza in public cu asta..Tu bati ca ar fi vina lui Zoran ca el a introdus cloncul..No , io te intreb da' vina pentru maceluri salaiesti precum asta de mai sus cine o are?? Aia de au introdus pe piata romaneasca grafitul,textilul si sonaru?? ...sau??

Sa stii de la mine ca amandoi au zburat din lista mea de prieteni ..atat ''cloncarul'' cat si ''spiningarul'' oricat de titrat o fi el..

P.S. ..numa' sa nu-mi vina careva cu dume expirate de genul ...''au fost 3 pescari si au pus pestii la unloc.'' , ca am niste spasme la splina..

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu ti-am batut obrazul Gigi, doar ti-am dat un alt exemplu de eficienta al cloncului. Si nici nu am zis ceva de Zoran. Eu aproape ca am abandonst cloncul, tocmai de scarba lor ca prea sunt multi dintr-o data si se umfla in pene de parca cloncul chiar af fi o arta cand in fapt este cea mai facila si prosteasca metoda de a prinde somni. In rest... nu vreau sa stiu daca a fost sau nu pe privat insa aici nu a fost postata.

Bine ca mi-ai adus aminte de asta. Am sa scot tot ce am de clonc la vanzare.

rine

Salau
Nu ti-am batut obrazul Gigi, doar ti-am dat un alt exemplu de eficienta al cloncului. Si nici nu am zis ceva de Zoran. Eu aproape ca am abandonst cloncul, tocmai de scarba lor ca prea sunt multi dintr-o data si se umfla in pene de parca cloncul chiar af fi o arta cand in fapt este cea mai facila si prosteasca metoda de a prinde somni. In rest... nu vreau sa stiu daca a fost sau nu pe privat insa aici nu a fost postata.

Nu-i chiar așa de prostească.si nici așa de facila.
E o metodă foarte veche.
La începutul anilor 80 mă miram că nu cloncănesc in Delta. Cunoșteau metoda dar considerau că nu merită atâta muncă
Prin 83 de-abia se de băteau pilonii la pod. pe Borcea.
Am fost cu cunoscători localnici.
Pe Borcea și pe Dunărea veche.
Daca prindeam 2-3 bucăți pe 10 km de apa.si pe vremea aia Dunărea avea peste. Credința lor ,era că nu se bate la clonc decât din lotca de lemn.. rezonanță ,configurație de mal.. alea,..alea, sunt prea multe de povestit.
Problema nu-i cloncul.
Lasă,-i sa bată apa.
Dar ia-le sonarul
Atunci sa vezi cine se mai umflă în pene.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mie dupa ultima partida in care am prins o cantitate ce ar fi facut invidios orice braconier, am simtit ca nu mai pot pescui la clonc. Am incercat inca 2 ani cate 2-3 partide. Nu mai pot... aia e

rine

Salau
Nici eu.am unele noi in cutie.stiu de ce și pentru ce le-am luat
Dar au rămas în cutii pe dulap.
Asta să-mi fie paguba!

SiGi Lures

Handmade Lures
Asa cum tie ti-e lehamite Claudiu de clonc, pentru ca ai vazut ce poate sa faca incaput pe mana unor oameni fara caracter, la fel imi e si mie lehamite de ce pot sa faca alti oameni, dar cu aceeasi lipsa de caracter pe partea de pescuit la salau cu lansete de ultima generatie..desi daca stau sa cuget oleaca nu au sculele nici o vina ca niste dementi le folosesc fara discernamant..

Eu nu dispretuiesc nici un stil de pescuit, cloncul este unul dintre ele, si e foarte misto, pacat ca eu nu pot pescui decat de maximum 2-3 ori pe an..

Zoran

Oblete
... doar ti-am dat un alt exemplu de eficienta al cloncului. ...
Atentie Claudiu, la clonking apartine si sonarul, si barcuta cu motor! zimbettt

Claudiu, pescuitul la clonc, care este defapt unul dintre cele mai fascinante stiluri de pescuit (ceea ce mi-au relatat foarte foarte multi pescari de crap sau spinning - apropos, tu esti singurul care am auzit ca se lasa de acest stil de pescuit!?), nu face "pagubele" amintite de tine decat impreuna cu un sonar destept!

Imagineaza-ti ca nu ar exista cloncul, si toti cei care acuma dau la clonc, ar posta astfel de poze ca si mai jos... prieten cu tine pe FB: FOMIST ca nah, nu si-ar mai pierde timpul cu cloncul, si toti ar cauta cu sonarele structuri sa dea in salai!
La astia ce le-ai avea de comentat??? E de vina eficienta gumelor? Sau a lansetei? A sonarului? Sau doar caracterul de rahat cu care se lauda asa zisi "pescari sportivi/recreativi" pe FB?

]

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pur si simplu nu ma mai prinde stilul cloncului. M-a fascinat intradevar ceva timp dar acum.... cat despre poza de mai sus, nu stiu nimic, daca este totusi prins pe incinta privata?

Sus